Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

cais

- - - - -
  • Please log in to reply
341 replies to this topic

#37
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Încercați Kioto.


#38
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004

 danut21, on 27 ianuarie 2021 - 11:19, said:

Stiti un cais cu inflorire tarzie ca anul trecut mi-au inghetat toti. Eventual un loc de unde sa iau caisi sa faca rod cat mai repede.
Gata, l-am bagat azi in pamint.
Totusi, e pe corcodus, nu pe zarzar (inca o data, stima, validoe)
Plus un Carmela, plus un Viorica, pe laturi opuse in gradina ( pacat ca e asa de mica).

#39
Salieri99

Salieri99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 28.02.2012
Am impresia că pe zarzăr este mult mai viguros, cel puțin așa am văzut eu la altoirile mele in despicatura pe zarzăr, corcoduș, prun și nectarin. Primul a avut creșterile cele mai intense.

#40
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,092
  • Înscris: 01.12.2006

 Taxon, on 30 ianuarie 2021 - 14:56, said:

Totusi, e pe corcodus, nu pe zarzar (inca o data, stima, validoe)
Sper ca nu am scris gresit inainte, mie pe corcodus nu mi-a placut cum a mers
La cat e de roditor nu face fata radacina. Pe zarzar in schimb nu sunt probleme

Fii cu ochii pe Carmela, nu rodeste abundent dar sunt de expozitie

#41
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Cais din NJA... Ma refer la carmela...
Or fi Oachese, or fi bune dar sunt departe de a fi de încredere...

#42
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,759
  • Înscris: 07.09.2004
Adica? Eu am Carmela, imi plac. Pomul nu e ok? E bolnavicios?

#43
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,092
  • Înscris: 01.12.2006
Pai de aia are nume de femeie :)
Al meu vad ca inca rezista, daca  scapa si de brume, si mai bine

#44
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005

 cotzi, on 30 ianuarie 2021 - 20:07, said:

Adica? Eu am Carmela, imi plac. Pomul nu e ok? E bolnavicios?

Nu, soiul e destul de ok la boli, problema e perioada de inflorire(lucru care vine de la NJA, soi care înflorește foarte devreme).
Altfel pe lângă calități mai are un avantaj care e și dezavantaj...
Avantaj e ca se garnisește (cel puțin o vreme) cu buchete, se face arici, dezavantaj însă dpmdv pt ca trăsătură asta vine la pachet cu o rodire mai slaba pe lastarul anual. Slăbuț și ce e, e mai spre vârf.
In curte aspectul asta al doilea nu prea conteaza însă în livada calitatea fructifixarii pe lastar anual contează mult, când și ce e diferențiat pe acesta e în treimea superioara care de regula când 3 posibil se da jos(ma refer la flori, nu la tăierea vârfului) nu prea e asa extraordinar de lucrat cu soiul asta.
Oricum, de zavantajul major e parioada de inflorire, eu fug ca de dracu de tot ce timpuriu.

E drept ca, fata de alte soiuri cu înflorire timpurie, asta are timpurietate bună și la coacere si o calitate a fructului foarte ok pt un fruct timpuriu...



#45
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012
In mod normal ar trebui sa rodeasca si pe ramurile mai lungi crescute in anul precedent, dar de obicei soiurile care fructifica mai putin pe acele ramuri si rodul este si prin partea superioara a cresterilor din anul precedent, au cresteri prea viguroase ale lastarilor anuali si din cauza asta nu diferentieaza muguri de rod in prima parte a ramurilor, pentru ca sunt ramuri prea groase care dezvolta muguri vegetativi si nu de rod.
Cu niste taieri adecvate in perioada de vegetatie cred ca ar putea fi obtinute niste cresteri mai slabe care sa se garniseasca cu muguri de rod chiar in cursul verii, iar pentru asta ar merge niste taieri mai serioase imediat dupa rodire care sa stimuleze noi lastari, dar sa fie niste taieri inclusiv in lemn mai gros, prin care pomii se vor mentine si la o dimensiune mai redusa a coroanei.
In plus, in anii in care garnisirea cu ramuri scurte de rod este foarte buna taierile ar trebui sa aiba in vedere o maximizare a calitatii acelor ramuri scurte de rod, deci ar trebui facute niste taieri care sa dea suficienta lumina ramurilor scurte de rod din cadrul coroanei si sa se asigure o hranire buna a lor, iar interventiile asupra cresterii lastarilor ar trebui sa se faca succesiv in cursul perioadei de vegetatie pe masura ce va exista tendinta de umbrire a acelor ramuri, care ar conduce la o vigoare slaba a lor si apoi la o productie care n-ar fi suficient de buna anul viitor. Calitatea unei ramuri de rod si a mugurilor care se insereaza pe ea se stabileste cam pana pe la sfarsit de iunie, iar daca pana atunci o ramura a avut parte de conditii proaste de hrana si lumina, situatia nu se va mai imbunatati ulterior, chiar daca dupa aceea ar avea parte de conditii mult mai bune, deci cea mai mare parte a calitatii ramurilor de rod pentru anul viitor se stabileste in prima parte a perioadei de vegetatie, asta din punct de vedere al lemnului si mugurilor de rod, pentru ca imbunatatiri din punct de vedere nutritiv se mai pot face prin administrarea de ingrasaminte in perioada de toamna, pentru acumularea de substante de rezerva care sa fie folosite in primavara urmatoare.

Edited by Vincentiu_1981, 30 January 2021 - 23:08.


#46
danut21

danut21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 971
  • Înscris: 30.12.2007
Deci ramane Sulmona?

#47
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
N-ai loc sa pui 2 diferiti?

#48
danut21

danut21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 971
  • Înscris: 30.12.2007

 Taxon, on 06 februarie 2021 - 13:50, said:

N-ai loc sa pui 2 diferiti?

Vreau sa inlocuiesc cativa caisi timpurii

#49
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
La mine locul e inghesuit, de aia ma gindeam in primul rind la vreun soi cu port mic, cum sunt Sulmona si Kioto (merci de pont, parintele).
Dar apoi lacomia a invins si m-am decis la Dacia si Viorica, date pe eticheta cu inflorire tirzie (vezi eticheta de mai sus).
Pe Carmela am plantat-o la adapostul unui perete de casa cu expunere sudica, cred ca o sa ii fie bine acolo.

#50
tal3ntat

tal3ntat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 01.04.2007
Salutare
ce parere aveti despre solutia antiinghet de mai jos?
la o emisiune tv spuneau ca ar intarzia 'spargerea' mugurelui de cais cu vreo 2 saptamani.
anul trecut am mancat doar 2 caise din zece pomi...

Attached File  mif2.jpg   25.62K   29 downloads

#51
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012
Nu cred ca se pune problema sa intarzie evolutia mugurilor, dar din cate vad la descriere spune ca ar mari rezistenta plantelor la temperaturi negative si asta in functie de concentratia produsului.

#52
hersorin

hersorin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,015
  • Înscris: 29.04.2011

 tal3ntat, on 18 februarie 2021 - 20:59, said:

Salutare
ce parere aveti despre solutia antiinghet de mai jos?
la o emisiune tv spuneau ca ar intarzia 'spargerea' mugurelui de cais cu vreo 2 saptamani.
anul trecut am mancat doar 2 caise din zece pomi...

mif2.jpg
Din cite am citit pe la colegi pe Facebook , nu ajuta cu nimic . Bani dati degeaba .

#53
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Din cate stiu, cam orice solutie care contine cupru coboara temperatura de inghet. Pe cea din poza ta nu o cunosc. Daca era ceva asa nemaipomenit cred ca forumurile erau pline de laude pentru ca nu esti singurul care are problema asta. Nu sunt. Pe de alta parte, rau nu are ce face daca o folosesti ca si stropire albastra.

#54
EternalPain

EternalPain

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 22.03.2010

 tal3ntat, on 18 februarie 2021 - 20:59, said:

Salutare
ce parere aveti despre solutia antiinghet de mai jos?
la o emisiune tv spuneau ca ar intarzia 'spargerea' mugurelui de cais cu vreo 2 saptamani.
anul trecut am mancat doar 2 caise din zece pomi...

mif2.jpg
Am folosit eu solutia anul trecut cu rezultate zero din pacate.
Mai bine faci cum a zis adip1962 o stropire pe baza de cupru este mai buna.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate