Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA, a dat teapa de 1...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )
 Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...

Nelamurire succesiune

Roka Residence Doamna Ghica
 Concediu medical pe zile din urma

Receiver satelit care sa faca aut...

Recuperare sim/eSIM digi.

charger "laptop de muzeu"...
 apartament vandut de tatal sotiei...

Socializare -grupuri

Puteti sa-mi indicati numele soft...

Pret zugravit
 

Ce munca sa-mi iau in vacanta?

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
SkeTches

SkeTches

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 785
  • Înscris: 17.04.2008
As avea nevoie de un part-time job(Doamne ce urasc cuvantu' asta ! ) caci doresc sa-mi strang neste bani pentru un instrument muzical care este destul de scump.
Nu doresc sa fac balarii d'astea cu impartitul fluturaselor sau ospatar la nu stiu ce terasa sau restaurant. As dori ceva de lucru care sa-mi implice intr-o anumita masura capacitatile intelectuale. Cunosc unele limbaje de programare( mai slabut, caci le-am mai uitat), imi place sa citesc, sa sciu - am un palmares destul de bogat- ... da stiu... o sa zice-ti : " Da ce plm vrei sa castigi bani si sa mai faci si ceva ce-ti place ? Nu vrei cam multe? " Vreau cam multe, dar daca as gasi ar fi foarte bine pentru mine :)  
M-am gandit daca as gasi un post de bibliotecar/ vanzator de carti la librarii sau sa tin ceva sub evidenta sau sa scriu scenarii/articole , ietc. Daca nu ma fac secretara...  :confuzzled:
Aveti vreo idee mai concreta? - care sa corespunda cu potentele mele -

#2
SirLaurentiu

SirLaurentiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,697
  • Înscris: 19.05.2009
La vremea asta cand toata lumea concediaza si nu angajeaza, nu va fi greu, va fi foarte greu sa-ti gasesti un job de orice fel, mai ales unul care-l vrei tu.

#3
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,771
  • Înscris: 30.07.2008

View PostSkeTches, on 30th June 2010, 13:59, said:

As avea nevoie de un part-time job(Doamne ce urasc cuvantu' asta ! ) caci doresc sa-mi strang neste bani pentru un instrument muzical care este destul de scump.
Nu doresc sa fac balarii d'astea cu impartitul fluturaselor sau ospatar la nu stiu ce terasa sau restaurant. As dori ceva de lucru care sa-mi implice intr-o anumita masura capacitatile intelectuale. Cunosc unele limbaje de programare( mai slabut, caci le-am mai uitat), imi place sa citesc, sa sciu - am un palmares destul de bogat- ... da stiu... o sa zice-ti : " Da ce plm vrei sa castigi bani si sa mai faci si ceva ce-ti place ? Nu vrei cam multe? " Vreau cam multe, dar daca as gasi ar fi foarte bine pentru mine :)  
M-am gandit daca as gasi un post de bibliotecar/ vanzator de carti la librarii sau sa tin ceva sub evidenta sau sa scriu scenarii/articole , ietc. Daca nu ma fac secretara...  :confuzzled:
Aveti vreo idee mai concreta? - care sa corespunda cu potentele mele -


cel mai bine este sa te duci exact unde iti place si sa intrebi daca au nevoie de personal in perioada concediilor :)  ... am intalnit cateva cazuri care au reusit asa si nu prin depunere de cv pe net sau alte anunturi ... daca stii sa expui problema in avantajul ambelor parti sigur gasesti , totul tine de ceea ce vrei si cum stii sa pui problema  

succes

#4
meanman

meanman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,971
  • Înscris: 14.08.2006
Vezi acolo la teatru ca era barbosu ala ce vindea carti de anticariat, poate te angajeaza :) Eventual pe centru ca-i plin de fast fooduri si am vazut multe anunturi de ospatar sau picolo. Sibiul e mic, si in romania nu prea exista conceptul de PART TIME, eventual daca mama-tata te baga pe undeva, ca se merge pe pile. Eu m-am dus cu pile la o fabrica de langa Sibiu sa fac voluntariat pe gratis..ce-i drept macar era domeniul ce-mi placea :)

#5
julia_kitty

julia_kitty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,853
  • Înscris: 07.02.2008
Altii isi cauta de munca ca sa aiba ce manca si trai, si tu vrei part-time job pt a-ti achizitiona un instrument muzical?  Misto si-asa. Avand in vedere ca este criza... mai greu.

PS: Daca a sunat urat, imi pare rau.

#6
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
 La ce instrument muzical stii sa canti? Canti impresionant? Vino in Bucuresti si te asezi 3-4 ore pe zi la o gura de metrou. 
 In cateva zile iti scoti banii de instrument.Garantat. Vorbesc serios,mie nu mi-ar fi rusine. Mai ales ca nu te stie nimeni. Poti chiar in Sibiu,este un oras destul de circulat. In marile orase europene este plin de artisti care canta,fac pantonima,jonglerii etc , si nu ii arata nimeni cu degetul.  

Edited by mihai!, 30 June 2010 - 13:08.


#7
citronelle

citronelle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,536
  • Înscris: 10.10.2009

View Postjulia_kitty, on 30th June 2010, 14:05, said:

Altii isi cauta de munca ca sa aiba ce manca si trai, si tu vrei part-time job pt a-ti achizitiona un instrument muzical?  Misto si-asa. Avand in vedere ca este criza... mai greu.

PS: Daca a sunat urat, imi pare rau.


De ce e rau ca doreste sa munceasca ca sa-si poata cumpara singur un obiect pe care si-l doreste? Ara masa asigurata de parinti probabil, dar nu vrea sa-i mai incarce si cu o cheltuiala in plus. Eu zic ca baiatul este responsabil.

#8
julia_kitty

julia_kitty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,853
  • Înscris: 07.02.2008

View Postcitronelle, on 30th June 2010, 14:13, said:

De ce e rau ca doreste sa munceasca ca sa-si poata cumpara singur un obiect pe care si-l doreste? Ara masa asigurata de parinti probabil, dar nu vrea sa-i mai incarce si cu o cheltuiala in plus. Eu zic ca baiatul este responsabil.


Eu cred ca nu stii ce inseamna responsabilitatea. Si eu imi doresc cam jumatate din produsele Apple, dar oricat de mult as munci (in Romania) tot nu as putea sa mi le achizitionez deoarece cand esti responsabil precum spui tu, intr-o situatie de criza, intervin alte lucruri mult mai prioritare. Responsabil inseamna sa muncesti nu numai pt tine ci si pentru altii cu care imparti anumite lucruri (casa, utilitati etc)

#9
tarantula21

tarantula21

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,234
  • Înscris: 03.09.2009

View Postjulia_kitty, on 30th June 2010, 14:17, said:

Eu cred ca nu stii ce inseamna responsabilitatea. Si eu imi doresc cam jumatate din produsele Apple, dar oricat de mult as munci (in Romania) tot nu as putea sa mi le achizitionez deoarece cand esti responsabil precum spui tu, intr-o situatie de criza, intervin alte lucruri mult mai prioritare. Responsabil inseamna sa muncesti nu numai pt tine ci si pentru altii cu care imparti anumite lucruri (casa, utilitati etc)


OFF:

Ai un mod de exprimare..de isi inghite limba initiatorul topicului (nu doar acesta :| )..si cam cu multi ai probleme si "tachinezi"..  :mellow:

#10
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

View PostSkeTches, on 30th June 2010, 06:59, said:

Nu doresc sa fac balarii d'astea cu impartitul fluturaselor sau ospatar la nu stiu ce terasa sau restaurant. As dori ceva de lucru care sa-mi implice intr-o anumita masura capacitatile intelectuale.
Din pacate de aia se cheama "job" si nu "hobby" - ca sunt balarii pe care toata lumea le uraste si din cauza asta altii (care le urasc mai mult) sunt dispusi sa ne plateasca sa le facem. Eu as zice ca orice munca este munca... si daca iti aduce rezultatele financiare dorite, go for it!

View Postjulia_kitty, on 30th June 2010, 07:17, said:

Si eu imi doresc cam jumatate din produsele Apple, dar oricat de mult as munci (in Romania) tot nu as putea sa mi le achizitionez deoarece cand esti responsabil precum spui tu, intr-o situatie de criza, intervin alte lucruri mult mai prioritare. 
Pai saracu tocmai de aia vrea sa munceasca ca sunt alte prioritati.

Pe de alta parte, tu daca ai arata ca in poza din avatar, ai putea sa iti permiti toate produsele Apple, nu doar jumate. Put this in your pipe and smoke it :P

Edited by SuperDuper, 30 June 2010 - 13:32.


#11
Drosophila-melanogaster

Drosophila-melanogaster

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 914
  • Înscris: 09.03.2010

View PostSkeTches, on 30th June 2010, 13:59, said:

imi place sa  sa sciu - am un palmares destul de bogat-
ce "meserie" este asta???

#12
citronelle

citronelle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,536
  • Înscris: 10.10.2009

View Postjulia_kitty, on 30th June 2010, 14:17, said:

Eu cred ca nu stii ce inseamna responsabilitatea. Si eu imi doresc cam jumatate din produsele Apple, dar oricat de mult as munci (in Romania) tot nu as putea sa mi le achizitionez deoarece cand esti responsabil precum spui tu, intr-o situatie de criza, intervin alte lucruri mult mai prioritare. Responsabil inseamna sa muncesti nu numai pt tine ci si pentru altii cu care imparti anumite lucruri (casa, utilitati etc)

Si daca tu, ca o persoana responsabila ce esti, ai anumite nevoi care nu pot fi satisfacute la comun cu ceilalti, cum procedezi ca sa ti le rezolvi?

#13
SirLaurentiu

SirLaurentiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,697
  • Înscris: 19.05.2009

View Postmihai!, on 30th June 2010, 14:05, said:

 La ce instrument muzical stii sa canti? Canti impresionant? Vino in Bucuresti si te asezi 3-4 ore pe zi la o gura de metrou. 
 In cateva zile iti scoti banii de instrument.Garantat. Vorbesc serios,mie nu mi-ar fi rusine. Mai ales ca nu te stie nimeni. Poti chiar in Sibiu,este un oras destul de circulat. In marile orase europene este plin de artisti care canta,fac pantonima,jonglerii etc , si nu ii arata nimeni cu degetul.  


Daca te gandesti sa faci cum zice Mihai, nu uita sa te interesezi cui trebuie sa platesti taxa de smecher, ca sa nu te ia mafia pe sus :naughty:

Si apoi Mihai, omul vrea instrumentul, nu-l are.

#14
fracture

fracture

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 08.06.2006
SkeTches, crezi ca e pe alese?  :huh:  Cand cineva isi doreste enorm un anumit lucru ar fi in stare sa fac orice numai sa il aiba. Daca tu nu vrei 400 de lei pentru juma' de zi de impartit fluturasi inseamna ca nu iti doresti atat de mult acel instrument  :)

#15
Owidiu

Owidiu

    ***

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,360
  • Înscris: 11.08.2008

View PostSirLaurentiu, on 30th June 2010, 13:39, said:

Daca te gandesti sa faci cum zice Mihai, nu uita sa te interesezi cui trebuie sa platesti taxa de smecher, ca sa nu te ia mafia pe sus :naughty:

Si apoi Mihai, omul vrea instrumentul, nu-l are.
Ai platit tu cumva taxa de smecher?
Trebuie sa primesti aprobare de la primarie in primul rand

#16
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006

View PostSirLaurentiu, on 30th June 2010, 14:39, said:

Daca te gandesti sa faci cum zice Mihai, nu uita sa te interesezi cui trebuie sa platesti taxa de smecher, ca sa nu te ia mafia pe sus :naughty:
Nu il ia nimeni pe sus. 

View PostOwidiu, on 30th June 2010, 14:49, said:

Trebuie sa primesti aprobare de la primarie in primul rand
 
Ca daca nu vin inspectorii de la primarie si ce ii fac? La un copil de liceu...
Plus ca daca canta la metrou nu are treaba cu primaria. Poate acolo, da si el ceva de o ciocolata... 

Edited by mihai!, 30 June 2010 - 13:55.


#17
Alta_

Alta_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 22.05.2007

View Postjulia_kitty, on 30th June 2010, 14:05, said:

Altii isi cauta de munca ca sa aiba ce manca si trai, si tu vrei part-time job pt a-ti achizitiona un instrument muzical?
Da' poate pentru el tocmai asta înseamnă să trăiască. Să cânte la instrumentul ăla.

#18
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006

View PostAlta_, on 30th June 2010, 14:54, said:

Da' poate pentru el tocmai asta înseamnă să trăiască. Să cânte la instrumentul ăla.

 Cel mai tare raspuns . :thumbup:  Nu oricine poate intelege artistii.   :confuzzled:   Chiar daca n-am pic de spirit artistic, cel putin inteleg. 

Edited by mihai!, 30 June 2010 - 14:04.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate