Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Muzica trance

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto
 Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...
 Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...
 Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 

Glafuri (interioare si exterioare)

- - - - -
  • Please log in to reply
85 replies to this topic

#73
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Eu l-am taiat la un atelier de timplarie !

#74
mmiclaus

mmiclaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 22.02.2009

View Postarg, on 11 martie 2019 - 18:13, said:

pai aici e "buba" unde il tai sa iasa drept, oricum o sa pun un silicon sau o garnitura intre el si toc.
Incearca la ateliere de debitat pal.
Poate au Circular stationar.

Edited by mmiclaus, 11 March 2019 - 20:55.


#75
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,827
  • Înscris: 03.02.2007
Circular staționar cu masă.

#76
mmiclaus

mmiclaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 22.02.2009

View PostDigix, on 11 martie 2019 - 23:58, said:

Circular staționar cu masă.
Corect.

#77
Amenofis

Amenofis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 23.03.2007

View Postmmiclaus, on 14 martie 2019 - 14:36, said:

Corect.
Am si eu o intrebare, daca fereastra este wenge, cam ce culoare, tip de granit ar merge pentru exterior?
Multumesc anticipat!

#78
mmiclaus

mmiclaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 22.02.2009

View PostAmenofis, on 17 aprilie 2019 - 20:42, said:

Am si eu o intrebare, daca fereastra este wenge, cam ce culoare, tip de granit ar merge pentru exterior?
Multumesc anticipat!
Asta depinde de tine ...cred ca este un  paletar cu aceste culori...eu zic ca ceva care bate spre aceasta culoare.
Atentie daca pui granit sa nu astupi orificiile de drenaj din toc ...aici nu este ca si pervazul de aluminiu care se poate gauri.

Edited by mmiclaus, 17 April 2019 - 21:55.


#79
Amenofis

Amenofis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 23.03.2007

View Postmmiclaus, on 17 aprilie 2019 - 21:53, said:

Asta depinde de tine ...cred ca este un  paletar cu aceste culori...eu zic ca ceva care bate spre aceasta culoare.
Atentie daca pui granit sa nu astupi orificiile de drenaj din toc ...aici nu este ca si pervazul de aluminiu care se poate gauri.
Fereastra are un suport (solbanc cred ca se numeste) mi-au aratat cei de la fabrica ce creaza un spatiu intre tocul ferestrei si zid. Am sa ma uit astazi cand semnez hartiile ce si cum si am sa discut cu ei. Insa imi era de un real ajutor o idee de culoare fie complementara fie asemanatoare cu profilul acesta wenge care desi frumos mie mi se pare o idee dificil.
Multumesc mult.

#80
mmiclaus

mmiclaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 22.02.2009

View PostAmenofis, on 18 aprilie 2019 - 04:12, said:

Fereastra are un suport (solbanc cred ca se numeste) mi-au aratat cei de la fabrica ce creaza un spatiu intre tocul ferestrei si zid. Am sa ma uit astazi cand semnez hartiile ce si cum si am sa discut cu ei. Insa imi era de un real ajutor o idee de culoare fie complementara fie asemanatoare cu profilul acesta wenge care desi frumos mie mi se pare o idee dificil.
Multumesc mult.
Daca are solbancul este ok ...nu ai specificat ca are, in legatura cu alegerea culorii e dificil sa iti dea cineva un culoare pt ca fiecare om are ideiile lui.
ex. : daca tu iti pui un glaf de culoare tamplariei si vine altul si iti zice ca era mai frumos mai deschis sau altul vine ca trebuia si mai deschis ce faci ? pui glaful dupa fiecare om?
Eu am patit o chesie de genul asta " am montat un geam  si spaletul in afara avea o diferenta pe inaltime de 2 cm la ~130 vizibil cu ochiul, vine un betiv si zice ca geamul este stramb pus.... si la insistentele clientului si dupa ce si constructorul  a recunoscut ca a gresit am ajuns la o singura concluzie..... am pus geamul dupa spalet !...betivul a avut dreptate :)

#81
Amenofis

Amenofis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 23.03.2007

View Postmmiclaus, on 18 aprilie 2019 - 06:24, said:

Daca are solbancul este ok ...nu ai specificat ca are, in legatura cu alegerea culorii e dificil sa iti dea cineva un culoare pt ca fiecare om are ideiile lui.
ex. : daca tu iti pui un glaf de culoare tamplariei si vine altul si iti zice ca era mai frumos mai deschis sau altul vine ca trebuia si mai deschis ce faci ? pui glaful dupa fiecare om?
Eu am patit o chesie de genul asta " am montat un geam  si spaletul in afara avea o diferenta pe inaltime de 2 cm la ~130 vizibil cu ochiul, vine un betiv si zice ca geamul este stramb pus.... si la insistentele clientului si dupa ce si constructorul  a recunoscut ca a gresit am ajuns la o singura concluzie..... am pus geamul dupa spalet !...betivul a avut dreptate Posted Image
Ma uit la niste glafuri din compozit, helopal parca se numesc, destul de grele din cate vad eu cu atat mai mult cu cat vor fi destul de late iar suprafata vitrata este destul de mare si anume 6 metri. Termosistemul este pe baza de vata bazaltica knauf. Cand glaful va fi instalat sub tocul ferestrei si se va sprijini in unghi de cel putin 5 grade pe vata bazaltica nu o sa o ia la vale? Este necesar sa instalez niste L sub glafuri sau cunosc mesterii in genere ce si cum?
Multumesc pentru raspuns, stiu ca poate par puerile dar nu este domeniul meu de activitate si caut sa inteleg.

#82
mmiclaus

mmiclaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 22.02.2009

View PostAmenofis, on 24 aprilie 2019 - 21:56, said:

Ma uit la niste glafuri din compozit, helopal parca se numesc, destul de grele din cate vad eu cu atat mai mult cu cat vor fi destul de late iar suprafata vitrata este destul de mare si anume 6 metri. Termosistemul este pe baza de vata bazaltica knauf. Cand glaful va fi instalat sub tocul ferestrei si se va sprijini in unghi de cel putin 5 grade pe vata bazaltica nu o sa o ia la vale? Este necesar sa instalez niste L sub glafuri sau cunosc mesterii in genere ce si cum?
Multumesc pentru raspuns, stiu ca poate par puerile dar nu este domeniul meu de activitate si caut sa inteleg.
Asa arata montal un glaf/pervaz la interior si exterior.

Attached Files



#83
Zolly2002

Zolly2002

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 27.01.2017
Pentru glafuri interioare de lemn aveti ceva sugestie de firma cu care ati facut si sunteti multumit?

#84
Amenofis

Amenofis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 23.03.2007
Poate ar fi trebuit sa specifici de unde esti astfel incat sa primesti un raspuns pertinent!
Acum pentru mine, are cineva idee de firma sau mester care instaleaza helopal pe exterior in Constanta?
Semn de viata aici sau PM. Multumesc mult!

#85
Zolly2002

Zolly2002

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 27.01.2017
Ok, eu sunt din arad, dar pe mine ma interesează ceva firma care executa la comanda. Instalare am eu cine sa mi o faca. Mulțumesc anticipat.

#86
alexandru_burlac

alexandru_burlac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 06.03.2009
Buna ziua. Am ajuns la momentul montării glafurilor exterioare. Un depozit sau producător de glafuri din aluminiu in București îmi puteți recomanda ?
Vă mulțumesc anticipat!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate