Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Glafuri (interioare si exterioare)

- - - - -
  • Please log in to reply
85 replies to this topic

#1
AC09

AC09

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 02.06.2009
Poate suna stupid...dar trebuie sa intreb  :naughty: ...glafurile interioare si exterioare sunt absolut necesare la toate gemurile existente?
Incerc sa calculez cam cat ar costa sa fie confectionate din granit..si as vrea sa stiu daca mai pot reduce costul prin eliminare unora.
Preturile pt 40 ml difera intre 21milioane si 54 milioane...acelasi granit..aceeasi lucrare...cat sa ma deruteze total... :coolspeak:

#2
toteudinnou

toteudinnou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,112
  • Înscris: 06.03.2010
Arata mult mai bine glafurile din granit decat cele din PVC sau Al. Sa fie din 2 bucati, interior + exterior, altfel fac punte termica.

#3
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 22.06.2004

 AC09, on 26th June 2010, 11:38, said:

glafurile interioare si exterioare sunt absolut necesare la toate gemurile existente?

la bai, casa scarii, dressing nu ai nevoie la interior. la exterior este nevoie. la bucatarie poti baga blatul sub fereastra pana in solbanc, asta in caz ca ai blatul la fereastra.

ce pret ai obtinut la granit? ca sunt curios...
si ce grosime are...

#4
Dic1

Dic1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 525
  • Înscris: 13.01.2007
Poti renunta la glafuri interioare in locurile unde pui faianta (bai, bucatarii) sau acolo unde nu umbli des (unde ai caramida de sticla).
Grosimea glafului e bine sa fie de 2cm si foarte importanta este acea taietura pe fata de jos de la exterior (are rol de picurator pentru apa ca sa nu se scurga pe pereti). Ai grija sa existe picuratorul taiat in glaf si sa fie curatat dupa montare (nu te ajuta daca este astupat de adeziv/chit).

Pentru marmura se foloseste Ceresit CM16 (nu stiu echivalentul de la Murexim, dar au si ei), pentru granit se foloseste Murexim KFG65 sau Ceresit CM17. Marterialele astea sunt scumpe. Din aceasta cauza este bine sa tencuiesti caramida intai cu material mai ieftin (Multibat de exemplu) si sa lasi loc 2-3mm pentru adezivul de granit. Poti folosi astfel un singur sac de Murexim KFG65 sau Ceresit CM17 la un etaj intreg, sau poti folosi un sac la fiecare 2 glafuri (daca ajungi sa incarci si 2-3cm).
Pentru ca nu prea avem incredere in marmura (se pateaza), am pus la exterior de granit si la interior de marmura. Nu mai stiu preturile, dar am facut un studiu de piata la vremea respectiva.

Sper sa te ajute informatiile. Mult succes!

#5
AC09

AC09

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 02.06.2009
Va multumesc mult pentru sfaturi,nu stiu insa daca mai pot scoate glafurile interioare de la casa scarii si bai :( (la interior am ales sa pun din pvc pt a fi aceeasi culoare cu profilurile ferestrelor).
Pretul cel mai bun pentru glafurile din granit a fost de 8 milioane (fara montaj,dar fasonat ) la 20 ml,de 20 cm latime si 2 cm grosime, granit colorat.

#6
bricolator

bricolator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 09.10.2009

 AC09, on 28th June 2010, 19:45, said:

Va multumesc mult pentru sfaturi,nu stiu insa daca mai pot scoate glafurile interioare de la casa scarii si bai :( (la interior am ales sa pun din pvc pt a fi aceeasi culoare cu profilurile ferestrelor).
Pretul cel mai bun pentru glafurile din granit a fost de 8 milioane (fara montaj,dar fasonat ) la 20 ml,de 20 cm latime si 2 cm grosime, granit colorat.
Pentru exterior merita granitul.Pentru interior,decat pvc mai bine fara.numai daca vrei sa latesti pervazul de la geam ca sa incapa farfuriile de la ghivece.altfel finisat ca lumea si vopsit ca si peretii este arhisuficient...

#7
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007
eu la exterior am inceput sa pun asa ceva. Poate te incanta.

Attached Files



#8
Kiddo

Kiddo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 13.04.2006

 AC09, on 28th June 2010, 19:45, said:

Pretul cel mai bun pentru glafurile din granit a fost de 8 milioane (fara montaj,dar fasonat ) la 20 ml,de 20 cm latime si 2 cm grosime, granit colorat.

Pretul mi se pare incredibil. Glaful Helopal e la vreo 30 euro/ml, cele de tabla sunt 20 euro/ml (daca sunt de calitate), iar granit mai ieftin de 1,2 mil./ml (montaj inclus) eu nu am gasit. Tu vrei sa spui ca granitul e 10 euro/ml?

#9
bricolator

bricolator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 09.10.2009

 Kiddo, on 29th June 2010, 12:10, said:

Pretul mi se pare incredibil. Glaful Helopal e la vreo 30 euro/ml, cele de tabla sunt 20 euro/ml (daca sunt de calitate), iar granit mai ieftin de 1,2 mil./ml (montaj inclus) eu nu am gasit. Tu vrei sa spui ca granitul e 10 euro/ml?
Glaf de tabla la 20 Euro/ml e prosteala pe fata,la fel si cele compozite

#10
cretu22

cretu22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 25.01.2007

 MirelaLucia, on 29th June 2010, 11:40, said:

eu la exterior am inceput sa pun asa ceva. Poate te incanta.
Buna
poti detalia te rog solutia aleasa?
multumesc

#11
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

 cretu22, on 29th June 2010, 14:41, said:

Buna
poti detalia te rog solutia aleasa?
multumesc


in ce sens sa o detaliez. :) Ca sa nu ma pierd in amanunte care nu intereseaza.

#12
toteudinnou

toteudinnou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,112
  • Înscris: 06.03.2010

 MirelaLucia, on 29th June 2010, 11:40, said:

Poate te incanta.

Cunosc la marci inregistrate. Ia-ti drepturi de autor. Un proiectel si gata. Glafuri made in "Doamna de fier" :thumbup:

#13
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007
hai mai ca ma rusinez. Paternul nue propriu.Pe afara vezi destule glafuri asa.

off topic: cand mai vii in zona? imi place pustoaica ta. Eu ma topesc dupa copii.

#14
cretu22

cretu22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 25.01.2007
@Mirela
Cateva intrebari:
1.caramizile pline sunt de marime obisnuita?
2. tamplaria pvc se sprijina pe aceste caramizi sau caramizile au fost montate dupa montajul tamplariei?
3.peste caramizi mai este prevazut vreun strat protector de ceva sau starea actuala este cea finala?
Cred ca mai am si altele, in functie de precizarile tale.
Multumesc frumos pentru raspunsuri

#15
toteudinnou

toteudinnou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,112
  • Înscris: 06.03.2010

 MirelaLucia, on 29th June 2010, 21:55, said:

off topic: cand mai vii in zona? imi place pustoaica ta. Eu ma topesc dupa copii.

Duminica sunt nas la Belciugatele carciuma cu piscina!

#16
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

 cretu22, on 30th June 2010, 11:00, said:

@Mirela
Cateva intrebari:
1.caramizile pline sunt de marime obisnuita?
2. tamplaria pvc se sprijina pe aceste caramizi sau caramizile au fost montate dupa montajul tamplariei?
3.peste caramizi mai este prevazut vreun strat protector de ceva sau starea actuala este cea finala?
Cred ca mai am si altele, in functie de precizarile tale.
Multumesc frumos pentru raspunsuri


1. caramizile pline , initial sunt de marime obisnuita. Asta pana se taie :). Noi folosim ca dimensiune cantul ala de 63cm . Unele se taie drept, pe lungimea de 24cm si inalte de 4cm ( inaltimea e relativa in functie de cat iti permite tie spatiul acolo tinand cont ca 1cm este adeziv si ca trebuie sa le dai si o usoara panta pentru apa)
2. aici mai bine vezi din poze. sefixeaza intai perimetralul . se lasa 1 zi sa se intareasca si apoi se pun "L'-urile finale.
3. caramizile se fixeaza cu CM17 apoi se vor rostui cu rost de exterior rezistent  la apa si in final tot glaful se lacuieste.

uite poze

Attached Files



#17
AC09

AC09

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 02.06.2009
F interesant..daca nu ai venit mai devreme cu solutia..
Eu v-am spus pretul cel mai bun obtinut. Cel mai mare a fost de 25 mil (in care intra si montajul).
preturile acestea sunt frecvente in jurul cimitirelor..

#18
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

 AC09, on 30th June 2010, 18:24, said:

[...] daca nu ai venit mai devreme cu solutia [...]
"Soluția" este pe forum de ceva vreme... dar dacă nu prea obișnuiești să citești "jurnalele de casă"...  :peacefingers:

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate