Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Glafuri (interioare si exterioare)

- - - - -
  • Please log in to reply
85 replies to this topic

#55
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,361
  • Înscris: 27.10.2005
Am tamplaria montata la exteriorul fatadei asa ca odata ce fac termoizolatia (15 cm), o sa am nevoie de un glaf exterior de vreo 18. Avand in vedere ca glaful se va sprijini cu muchia dinspre fereastra pe latura inferioara a tocului, cum asigur o rezistenta la o greutate pusa pe el daca el va avea dedesubt doar vata? Sa pun de la inceput niste L-uri in zid in asa fel incat macar pe vreo 8 din 15 sa poata sta glaful dupa ce termosistemul e sus? Sunt convins ca va mai calca din cand in cand cate un copil pe el si nu cred ca rezista vata aia ai si diblurile chiar asa la compresiune. Sau ma insel? Sau mai bine pun copiii sa semneze ca au luat la cunostinta ca saritul pe geam in curte se face ca la saritura cu prajina, fara sa dobori glaful? :)

Multumesc.

#56
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007
Putin neclar .
In caz ca ai izolatie cu vata pe exterior , normal ar fi fost sa existe o anume pregatire a golului tocmai pt intarirea partilor interioare ale glafului dar si pt a se asigura o buna hidroizolatie .
Acum , ce poti pune sub glaf sa nu se lasa pe vata .... Ar trebui sa montezi un glaf fals , intre rama geamului si fata zidului . Prinderea lui ar trebui facuta pe bucata de zid a glafului cu niste cleme metalice , pt rezistenta. Din ce material ? Ideal ar fi dintr-o placa " de ciment " , gen placocem sau altele , montata , izolata hidro .

#57
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,361
  • Înscris: 27.10.2005
Nu am izolatia facuta inca, acum ma pregatesc sa o fac. Eu ma gandeam sa pun L-urile alea inainte de vata, fix la nivelul de care am nevoie, sa vin cu vata pana sub ele si sa montez asa.
Cum poti pregati golul ala, in stadiul asta (dupa montarea ferestrelor)?

Multumesc.

#58
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

View Postxml, on 13 martie 2016 - 11:29, said:

Nu am izolatia facuta inca, acum ma pregatesc sa o fac. Eu ma gandeam sa pun L-urile alea inainte de vata, fix la nivelul de care am nevoie, sa vin cu vata pana sub ele si sa montez asa.
Cum poti pregati golul ala, in stadiul asta (dupa montarea ferestrelor)?

Multumesc.
L-urile se pot face mai lungi si tepene , daca nu este inca montata izolatia . Cu atit mai bine .
Daca izolatia nu este inca facuta , inseamna ca va trebui sa faci practic o rama , care sa iasa in afara zidului , cit este grosimea izolatiei ., deci poti monta de jur imprejur l-uri . Montarea lor nu compromite cu nimic izolatia .
Ca material , in functie de ce dispui....poti face un cadru teapan si izolat cu extrudat ...

#59
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,361
  • Înscris: 27.10.2005
Nu vroiam sa pun decat sub glaf L-uri. In rest, de jur imprejur vreau sa pun plasa din aia cu garnitura siliconica si biadeziv, pana in tocul geamului, care ulterior se inglobeaza in adeziv. Si ies niste spaleti drepti pe lateral si sus. Jos, unde e glaf, vroiam sa pun L-urile alea, mai tepene. Extrudat nu vroiam sa pun, insa acuma ca mi-ai amintit poate ar fi mai tare decat cu vata + adeziv. Dar tot asa, numai pe 3 laturi iar jos L + adeziv + granit.

#60
toteudinnou

toteudinnou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,112
  • Înscris: 06.03.2010

View Postxml, on 13 martie 2016 - 08:55, said:

Avand in vedere ca glaful se va sprijini cu muchia dinspre fereastra pe latura inferioara a tocului, cum asigur o rezistenta la o greutate pusa pe el daca el va avea dedesubt doar vata?

Exista cleme speciale pentru a impiedica miscarea glafului dar si pentru a sustine greutatea. Asa ca in atasament. Le poti confectiona si singur.

Attached Files



#61
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,361
  • Înscris: 27.10.2005

View Posttoteudinnou, on 14 martie 2016 - 08:00, said:

Exista cleme speciale pentru a impiedica miscarea glafului dar si pentru a sustine greutatea. Asa ca in atasament. Le poti confectiona si singur.
Isteata solutie. Da, la asa ceva ma gandeam si eu, mai putin partea reglabila. Banuiesc ca as putea sa lipesc intai pervazul de ele (nu le-as gauri dedesubt inainte de a izola cu vata, fiind de granit / marmura) si dupa aia as veni cu vata pana sub ele, eventual cu un strat de adeziv pe suprafata care vine in contact cu piatra. Desi la cat va fi de neteda probabil ca nu va adera nu stiu ce.

#62
polstel

polstel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 18.03.2007
Salutare!
Chiar zilele astea caut un furnizor de piatră pentru glafurile exterioare. Izolația am pus-o deja pe pereții de BCA și este din vată bazaltică de la Rockwool Frontrock Max E. Din referințele pe care le am montarea glafurilor se face direct pe vată, după finisarea pereților exteriori. Precizez că ferestrele le-am montat la același nivel cu exteriorul peretelui astfel că izolația de 10 cm dă o distanță de la fereastră la tencuiala decorativă de vreo 14 cm (am inclus vata, adezivul, masa de șpaclu, plasa de fibră de sticlă și decorativa). Părerea mea este că vata bazaltică suportă destul de bine greutatea unui glaf. De altfel te poți urca cu picioarele pe vată și se deformează foarte puțin în condițiile în care greutatea omului este mai mare iar suprafața pe care se distribuie masa este mai mică decât cea a unui glaf.
Oricum sunt receptiv la propuneri, sugestii sau critici pentru că încă nu am efectuat montajul.

Întrebare: are cineva o recomandare pentru granit de glaf exterior? desigur pentru execuție bună și prețuri OK!
Mulțam!

#63
ririmia

ririmia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 18.03.2005
Dupa montarea termopanelor, la exterior, sub glaful de aluminiu trebuie reparat/indreptat cu un mortar in grosime de aproximativ 2 - 3 cm. Ce-mi recomandati sa folosesc ca mortar? Hidroizolant sau termoizolant?
Va rog sa-mi recomandati si un nume de mortar\adeziv.

PS: Este un bloc reabilitat termic si peretele de beton este izolat cu polistiren de 10 cm. Dupa ce tai spuma expandata in exces am sa izolez cu Sikaflex 11 FC

Multumesc.

#64
cosmosin

cosmosin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 21.02.2008
.

Edited by cosmosin, 07 February 2017 - 15:24.


#65
ivarulz

ivarulz

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 29.12.2016
Am si eu intrebarea cu umplerea golului de sub glaful exterior.

Cineva mi-a recomandat o spuma poliuretanica roz, dar nu stiu care e aceea.
Ideea e sa nu curbez marginea glafului in sus.

Scopul e ca sa reduca din pierderi de caldura si izolatie fonica.

Multumesc

#66
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Ceresit CT84.
Adeziv pentru polistiren tip spuma, cu expandare redusa.

#67
ivarulz

ivarulz

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 29.12.2016
Multumesc

#68
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005

conu71 said:

....
vreau sa pun un glaf pe interior dar foarte ingust, am peretele iesit cca 6-7cm fata de toc iar sub fereastra care se deschide raman cca 2cm pana in perete (lavabila).
ma gandeam la un glaf din spuma, ca este subtire, taiat pe lungime la vreo 8-9cm (din cei 15cm pe care ii are din fabrica).
se poate face asa ceva?

#69
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Se poate , are cca 1cm grosime parca ...
Folosesti un adeziv de montaj , dar numai dupa ce probezi cu el decupat . Adezivii buni , nu permit sa te mai joci cu el .
Eu am pus la un geam destinat florilor.

Attached Files



#70
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
am pus cu spuma roz (ceresitul ala pentru polistiren) din pistol, strat subtire si greutati de lestare, dar glaf din plastic de 20cm.
asta pe care vreau sa-l pun e ca al tau dar trebuie debitat pe lungime din cauza ca margine din zidarie e foarte ingusta si "clinetul" nu doreste console metalice.
ar mai fi fost variata sa-l duc pana in solbanc (cum am facut la mine cu cel de 20cm) dar la "client" nu exista montat solbanc, ferestre sunt foarte mari si imi este teama sa scobesc sub ele.

#71
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Il debitezi undeva , sau il tai tu , dar vezi ca in situatia asta ramine taietura vizibila , ca glaful se opreste in toc .
Eu l-am lipit cu montage kit

#72
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
pai aici e "buba" unde il tai sa iasa drept, oricum o sa pun un silicon sau o garnitura intre el si toc.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate