Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...

Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire
 Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...
 Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...
 COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...

Nelamurire succesiune
 

Ce sa fac? Horticultura

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
icestone

icestone

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 24.06.2010
deci in concluzie sa nu dau la horticultura ca e de rau
offf
DULCE ROMANIE

#20
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,247
  • Înscris: 24.05.2006
Pentru dl. NIcolae1, eu nu vad deloc asa situatia. M-am angajat de cum am terminat facultatea si am muncit, nu 10, si cate 20 de ore pe zi. In schimb, in 6 ani de zile mi-am luat casa, doua masini, si, cel mai important, am invatat o meserie cautata si bine platita, pe care zic eu ca o fac destul de bine. De-a lungul timpului, am adus in ferma multi absolventi de facultate. Spre dezamagirea mea, doar vreo 2 au rezistat, si acum sunt angajati la firme ca lumea, cu salarii frumoase. Agricultura nu e pentru oricine, dar daca te adaptezi, ai garantia unei meserii serioase. Sa stai sa vinzi detergent sau calculatoare, asta poate face oricine, dar sa gestionezi o afacere de cateva sute de mii de euro, si sa generezi un profit substantial, asta implica si munca.
Pentru Icesotne: daca nu vrei castiguri imediate, daca vrei sa inveti sa faci ceva real, si daca esti dispus sa faci eforturi pentru asta, eu zic sa incerci. Productia n-o sa moara niciodata, si mai ales in conditiile actuale, afacerile care genereaza plusvaloare vor fi din ce in ce mai cautate.

#21
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Eu sunt deacord cu wiseguy, merita sa incerci.
Eu personal m-am reorientat acum, si m-am inscris la agronomie, si nu mai am 20 de ani de ceva timp.

#22
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
okay, muncesti 20 de ore pe zi......dar cu viata personala cum ramane? nevasta, copii? sa-i amintesc un vers de la parazitii....
"femeia ta e o straina care se fute la munca, tu n-o mai futi, n-ai timp, esti obosit, ea nu-i de stanca ,inca!"
degeaba ai casa si 10 masini daca nu te bucuri de ele.....arta adevarata de a trai inseamna sa ai un echilibru si sa le traiesti pe toate la timpul lor....
sa muncesti 15 ore pe zi nu este o solutie pentru un tanar......asa ca, traiti-va viata, nu va mai laudati ca munciti mult ca nu este ceva de lauda!

#23
NicolaeI

NicolaeI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 28.03.2010

 wiseguy76, on 4th July 2010, 10:20, said:

Pentru dl. NIcolae1, eu nu vad deloc asa situatia. M-am angajat de cum am terminat facultatea si am muncit, nu 10, si cate 20 de ore pe zi. In schimb, in 6 ani de zile mi-am luat casa, doua masini, si, cel mai important, am invatat o meserie cautata si bine platita, pe care zic eu ca o fac destul de bine. De-a lungul timpului, am adus in ferma multi absolventi de facultate. Spre dezamagirea mea, doar vreo 2 au rezistat, si acum sunt angajati la firme ca lumea, cu salarii frumoase. Agricultura nu e pentru oricine, dar daca te adaptezi, ai garantia unei meserii serioase. Sa stai sa vinzi detergent sau calculatoare, asta poate face oricine, dar sa gestionezi o afacere de cateva sute de mii de euro, si sa generezi un profit substantial, asta implica si munca.
Pentru Icesotne: daca nu vrei castiguri imediate, daca vrei sa inveti sa faci ceva real, si daca esti dispus sa faci eforturi pentru asta, eu zic sa incerci. Productia n-o sa moara niciodata, si mai ales in conditiile actuale, afacerile care genereaza plusvaloare vor fi din ce in ce mai cautate.

@wiseguy76 ai lucrat in agricultura? pe camp? ce meserie ai de spui ca este bine platita si cautata? esti horticultor si practici meseria aceasta ca angajat sau ca patron? parerea mea eu unul, strict in domeniul viticulturii, ca angajat nu am intalnit pe cineva care sa fie multumit de castigul pe care il are si am lucrat 7 ani in domeniu.
Am si spus anterior ca am lucrat la o societate de unde au fost concediati 2 ingineri din 3 si eu il compatimeam pe inginerul care l-au pastrat ca trebuia sa aiba grija de 3 ferme (aprox. 600 ha de vie). Spune-mi si mie ce viata personala mai avea respectivul, se merita sa lucreze zi lumina chiar daca salariul i se dublase? cat crezi ca poate rezista omul psihic si fizic ca sa faca munca la 3 persoane?
Pe de alta parte am avut oferte sa lucrez in distributia de pesticide unde salariul incepea de la 2.000 lei si putea ajunge pana la 5.000 lei in functie de realizari dar am refuzat preferand sa raman in sfera productiei.

#24
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006

 rich1974, on 5th July 2010, 01:35, said:

okay, muncesti 20 de ore pe zi......dar cu viata personala cum ramane? nevasta, copii? sa-i amintesc un vers de la parazitii....
"femeia ta e o straina care se fute la munca, tu n-o mai futi, n-ai timp, esti obosit, ea nu-i de stanca ,inca!"
degeaba ai casa si 10 masini daca nu te bucuri de ele.....arta adevarata de a trai inseamna sa ai un echilibru si sa le traiesti pe toate la timpul lor....
sa muncesti 15 ore pe zi nu este o solutie pentru un tanar......asa ca, traiti-va viata, nu va mai laudati ca munciti mult ca nu este ceva de lauda!

Tip: macar cenzureaza si tu versurile cu stelute, ca mai sunt si doamne sau domnisoare ce mai citesc pe aici.

Munca este o virtute, muncesti 20 de ore pe zi daca ai un scop si daca merita. Asta e viata, nu poti face nimic fara munca, decat sa furi poate.
Si pe mine ma doare inima cand plec de acasa si al mic al meu doarme, iar cand ma intorc acasa la fel doarme, insa nu am ce face.
Atunci cand progresul nostru tehnologic, logistic si intelectual ne va permite sa ajungem la eficienta celor din vest, atunci vom munci si noi 8 ore pe zi, 5 zile pe saptamana, pana atunci insa este cale lunga, si trebuie sa tragem tare.

#25
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
nu dragul meu, ai o singura viata si trebuie sa traiesti in echilibru......dezechilibrul produce frustrare. nu spune nimeni sa nu muncesti, dar trebuie sa te si bucuri de rodul muncii tale, sa fii aproape de ai tai, sa te ocupi de educatia copilului tau. problema este ca in agricultura, chiar daca am avea tehnologia din occident, patronul tot 15 ore pe zi o sa te puna sa lucrezi...ca de, esti in agricultura!
anii frumosi ai tineretii nu se mai intorc, think about that!

imi este foarte greu sa ma cenzurez, m-am cam saturat sa ma ascund dupa cuvinte, imi place sa cred ca nu sunt ipocrit. si fie vorba intre noi: doamnele si domnisoarele nu se f%t?

#26
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Mda, in mare ai dreptate, insa atunci cand esti tanar, si nu ai nimic, nici casa, nici masa, nici o masina, nici macar haine cum trebuie, este cam greu "sa-ti traiesti viata". Dacac vrei un viitor, sau daca vrei sa ai si tu o familie, sot/sotie, nu mai zic de un copil si un minim necesar de trai si confort, atunci trebuie sa tragi, tragi ca disperatul, pentru ca alta sansa nu ai.

Iti dai seama ca nu este o mare reusita sa-ti consumi tineretile muncind zi-lumina, insa daca iei viata de la zero nu prea ai ce face, si bineinteles daca vrei sa faci ceva in acea viata.

#27
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
mda, lasa ca traiesti dupa pensionarwe, asta in cazul in care o mai apuci!
fratilor, treziti-va! nu mai acceptati orice conditii de munca fiindca painea castigata in felul asta poate fi atat de amara incat nici nu iti mai vine sa o mananci!

#28
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,247
  • Înscris: 24.05.2006

 rich1974, on 5th July 2010, 12:36, said:

mda, lasa ca traiesti dupa pensionarwe, asta in cazul in care o mai apuci!
fratilor, treziti-va! nu mai acceptati orice conditii de munca fiindca painea castigata in felul asta poate fi atat de amara incat nici nu iti mai vine sa o mananci!


In general, persoanele a caror experienta de viata este data de citate din parazitii nu fac parte dintre partenerii mei de discutie. Ma scuzi. Frate.

 NicolaeI, on 5th July 2010, 09:42, said:

@wiseguy76 ai lucrat in agricultura? pe camp? ce meserie ai de spui ca este bine platita si cautata? esti horticultor si practici meseria aceasta ca angajat sau ca patron? parerea mea eu unul, strict in domeniul viticulturii, ca angajat nu am intalnit pe cineva care sa fie multumit de castigul pe care il are si am lucrat 7 ani in domeniu.
Am si spus anterior ca am lucrat la o societate de unde au fost concediati 2 ingineri din 3 si eu il compatimeam pe inginerul care l-au pastrat ca trebuia sa aiba grija de 3 ferme (aprox. 600 ha de vie). Spune-mi si mie ce viata personala mai avea respectivul, se merita sa lucreze zi lumina chiar daca salariul i se dublase? cat crezi ca poate rezista omul psihic si fizic ca sa faca munca la 3 persoane?
Pe de alta parte am avut oferte sa lucrez in distributia de pesticide unde salariul incepea de la 2.000 lei si putea ajunge pana la 5.000 lei in functie de realizari dar am refuzat preferand sa raman in sfera productiei.


Sunt zootehnist. Am o gramada de prieteni horticultori, si nu l-am auzit pe niciunul sa se planga. Daca nu muncesti, nu cred ca vine nimeni sa-ti bage in traista.

#29
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
in afara de a fi arogant si a te crede destept mai ai si alte argumente? eu ti-am pus o problema reala la care tu nu nici macar nu stii sa raspunzi. ca o paranteza: ai ascultat vreodata parazitii sau vorbesti din auzite? sau faci parte din cohorta de ipocriti carora le este frica de anumite cuvinte.

eu il indemn pe om sa-si aleaga o meserie care sa-i lase timp sa fie aproape de sotie si copii, nu sa ajunga acasa numai sa doarma. daca tie ti se pare normal sa muncesti 20 de ore pe zi este problema ta. in timp ce el o sa alerge ca bezmeticul pe camp dupa tractoristi, muncitori, patronul sta in birou la aer conditionat si bea whiskey, eventual tine si secretara pe genunchi....
din cauza astora ca voi, habotnici pe munca s-au invatat patronii romani niste jigodii fara respect fata de subordonati.
te-ai intrebat? poate in timp ce tu muncesti cele 20 de ore, sotia ta sta singura acasa tanjind dupa imbratisarea ta. ce zici?

#30
NicolaeI

NicolaeI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 28.03.2010
Sunt zootehnist. Am o gramada de prieteni horticultori, si nu l-am auzit pe niciunul sa se planga. Daca nu muncesti, nu cred ca vine nimeni sa-ti bage in traista.
[/quote]

@wiseguy76 ai terminat la bucuresti zootehnia? daca '76 reprezinta anul tau de nastere inseamna ca suntem de aceeasi varsta si probabil ca ai terminat facultatea prin 1999 sau 2000.
am si eu un prieten care a terminat zootehnia si-a cautat vreo 2 ani de munca in domeniu fara sorti de izbanda. din cate stiu eu si dupa perceptia mea zootehnia in romania este si mai la pamant decat restul agriculturii si nu ma poti convinge tu ca ai o meserie cautata.
Sunt de acord cu tine ca daca nu muncesti nu vine nimeni sa-ti bage in traista dar totusi omul mai trebuie sa aiba si viata personala. Sa te trezesti in fiecare zi, inclusiv sambata si duminica, la 5 dimineata ca sa te duci la munca si sa ajungi seara acasa pe la ora 21 ... asta nu este viata, nu poti sa rezisti in ritmul acesta pe termen lung. Poate se merita sa lucrezi 15 ore/zi pentru un salariu mare dar pe termen scurt.

PS. Nu sunt fan "Parazitii" dar imi plac totusi ca prin muzica lor transmit un mesaj ascultatorilor, chiar daca limbajul poate fi considerat de unii nepotrivit conteaza esenta.

#31
iosif73

iosif73

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 15.06.2008

 icestone, on 25th June 2010, 09:24, said:

multumesc pentru pareri
imi sunt de ajutor   cu cat mai multe cu atat mai bine
dar o parere din partea cuiva care chiar a terminat o astfel de facultate ar fi si de mai mare ajutor
stiu acest lucru e cam subiectiv ,sunt pareri si pareri ,dar toate ajuta
eu gandesc ca de foame nu se moare in acest domeniu,chiar daca nu prea vinzi produsele (cu toate ca suna rau si asa daca faci si fac) doar ca o duci cam rau.
Dar oricum si eu gandesc acelasi lucru cu ingineria genetica
daca ma mai poate ajuta cineva ii multumesc anticipat


Parerea mea  de horticultor... e sa faci facultatea asta daca  chiar iti place domeniul asta. Daca nu... vezi-ti de drum. Partea buna e ca  in domeniul asta poti sa  iti faci propria afacere  inca din facultate, iar profesorii de la Fac de Horticultura din Bucuresti chiar sunt incantati sa aiba studenti care aplica ceea ce se invata la cursurile lor. Am colegi de facultate care au 12 ( doisprezece) hectare de sere, zeci de hectare de livezi de prun, cultura mare si pepiniere pomicole si dendrologice. Niciunul din ei nu castiga mai putin de 500 mil lei vechi pe an. Alege-ti  ce vrei sa inveti, dedica-te cu pasiune si aplica  toate informatiile la care ajungi. Rezultatele nu vor intarzia sa apara.

 NicolaeI, on 6th July 2010, 08:46, said:

Sunt zootehnist. Am o gramada de prieteni horticultori, si nu l-am auzit pe niciunul sa se planga. Daca nu muncesti, nu cred ca vine nimeni sa-ti bage in traista.


@wiseguy76 ai terminat la bucuresti zootehnia? daca '76 reprezinta anul tau de nastere inseamna ca suntem de aceeasi varsta si probabil ca ai terminat facultatea prin 1999 sau 2000.
am si eu un prieten care a terminat zootehnia si-a cautat vreo 2 ani de munca in domeniu fara sorti de izbanda. din cate stiu eu si dupa perceptia mea zootehnia in romania este si mai la pamant decat restul agriculturii si nu ma poti convinge tu ca ai o meserie cautata.
Sunt de acord cu tine ca daca nu muncesti nu vine nimeni sa-ti bage in traista dar totusi omul mai trebuie sa aiba si viata personala. Sa te trezesti in fiecare zi, inclusiv sambata si duminica, la 5 dimineata ca sa te duci la munca si sa ajungi seara acasa pe la ora 21 ... asta nu este viata, nu poti sa rezisti in ritmul acesta pe termen lung. Poate se merita sa lucrezi 15 ore/zi pentru un salariu mare dar pe termen scurt.

PS. Nu sunt fan "Parazitii" dar imi plac totusi ca prin muzica lor transmit un mesaj ascultatorilor, chiar daca limbajul poate fi considerat de unii nepotrivit conteaza esenta.

prietene....

si eu cunosc/am "prieteni" care au facut o facultate doar pentru un carton. O gramada! Ce pot sa iti spun sigur e ca wiseguy76 nu e din genul asta de indivizi. Ce face , face bine si cu pasiune. Si cred ca si cu rezultate. Chibiteala e sport national, iar tu excelezi in asta din cate se pare. Asculta Parazitii si ia-o la pas domol. De wiseguy76 nu poti spune nimic nasol. Omul e implicat in munca lui si isi vede de ale lui. Daca tu te limitezi doar sa "rumegi" mesaje de paraziti... e alegerea ta. Nimeni, nici chiar wiseguy76, nu e dator sa se justifice in fata ta sau a altcuiva pentru alegerile sale. Nici macar dumneata nu trebuie sa te justifici. Intreaba-te numai daca are rost umbra ta pe Pamant.

Edited by iosif73, 13 July 2010 - 19:22.


#32
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
ce vorbesti fratiore!

ia spune tu, daca muncesti 20 de ore pe zi, cand mai ai timp de viata personala? raspunde la intrebarea asta daca poti! tu ai citit ce s-a discutat pana acum? sau arunci asa cu mucii in fasole!?

#33
masterd6ib6

masterd6ib6

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 29.09.2006

 rich1974, on 13th July 2010, 20:45, said:

ce vorbesti fratiore!

ia spune tu, daca muncesti 20 de ore pe zi, cand mai ai timp de viata personala? raspunde la intrebarea asta daca poti! tu ai citit ce s-a discutat pana acum? sau arunci asa cu mucii in fasole!?

Ce-o tot apesi atat pe viata personala ? ... da' meseria/pasiunea/afacerea ta ce e ...ea nu face parte tot din viata personala ... daca la munca/afacere nu ai satisfactii materiale sau profesionale faci ceva pe ea de viata personala ... stai la curu' nevestii si nici macar ea nu va fi multumita de asta.
Oamenii care reusesc sa munceasca 15-20 ore pe zi nu sunt pedepsiti ... sunt pasionati de meseria lor ... o fac usor si fara efort iar munca le este necesara nu povara.
Pe vremea lu' Ceasca prin '83 cand m-am apucat de calculatoare ... lucram si invatam 14-16 ore pe zi in conditiile in care colegii mei daramau portaru' la ora de plecare si se plangeau ca nu au spor de monitor si de toxicitate de la cerneala de imprimanta ... iar sefu' nostru de atunci ma invata sa nu exagerez cu invatatu' ca oricum nu am sa folosesc niciodata vre-un limbaj ... ca softu' venea facut din centrala ... ma uitam la ei si nu-i intelegeam ... aveau la dispozitie niste masini minunate ... un domeniu vast si extraordinar de interesant si ei nu stiau cum sa fenteze ... cum sa faca sa plece mai devreme sau sa nu participe la cursurile ICI (dadeau spaga ca sa nu le faca). Acesti fosti colegi ai mei ... cu toate ca aveau/au toti diplome grele din domeniu au ramas si astazi niste lefegii prin centre de calcul muribunde de care nu are nimeni nevoie ... sunt de fapt niste functionari marunti.
Daca iti tratezi munca fara suflet  ... o sa fii tratat ca o sluga si sluga ai sa fii toata viata ta ... un lefegiu prost platit.
MUNCA TA E VIATA TA ... FA-O BINE SI VEI TRAI BINE.

#34
iosif73

iosif73

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 15.06.2008

 rich1974, on 13th July 2010, 21:45, said:

ce vorbesti fratiore!

ia spune tu, daca muncesti 20 de ore pe zi, cand mai ai timp de viata personala? raspunde la intrebarea asta daca poti! tu ai citit ce s-a discutat pana acum? sau arunci asa cu mucii in fasole!?


" fratiorule"

Munca nu inseamna doar statul la  lopata , in  camp sau in vreun adapost de animale. Si nimeni nu munceste 20 de ore pe zi ca negrul pe plantatie. Diferenta dintre cei care lucreaza cu ochii pe ceas si cei care lucreaza pentru ei si familia lor e ca de la cer la pamant. Conteaza motivatia si pasiunea pe care o ai pentru munca ta si grija pentru familie. Nu iti va fi recunoscatoare nevasta daca tu alegi sa  stai dupa fusta ei 20 de ore pe zi , fara sa faci ceva concret pentru bunastarea si siguranta familiei tale. Nu vei intelege asta pana nu vei avea propria ta afacere. Atunci vei vedea cum e si cu munca si cu responsabilitatea pentru ce vor pune pe masa cei din firma ta cand ajung acasa. Si-atunci sa te vad pe tine -mare patron- stand intr-un birou cu aer conditionat- in timp ce angajatii iti sunt pe camp ca furnicutele. Ma indoiesc insa ca asta va deveni prea curand realitate pentru tine, pt ca habar nu ai ce inseamna sa ai o cultura in stadiul de recoltare sau o ferma cu animale/pasari. Ca peste tot, exista momente in care e necesar sa fi prezent si implicat , precum exista si momente de lejeritate. Iar referitor la " cand mai ai timp de viata persoanala"...asa cum zicea si colegul masterd6ib6, profesia ta apartine tot de viata ta "proprie si personala". Mediocrii au timp liber berechet, iar ceilalti isi fac timp pentru tot ceea ce e important pentru ei. Asta e doar o nuanta ce poate fi explicata doar prin existenta sau inexistenta unui scop comun in viata pt barbatul si femeia ce constituie o familie. Prietene, atat timp cat  unul din cei doi nu este dispus sa aprecieze munca depusa de celalalt pentru bunastarea familiei si nici nu este dispus sa respecte pasiunile partenerului, sa isi vada de drum si sa nu incurce pe nimeni. Un om cu capul pe umeri ce vrea stabilitate si respect in familia lui va stii ce sa faca ca sa mentina echilibrul. Respectul fata de partenerul de viata il ai sau nu il ai. Si de aici pleaca toate bunele sau relele ce se intampla de obicei intr-o familie. Fiecare din noi alegem daca vrem sa fim "parte din problema" sau parte din "solutia" problemei. Decizia ne apartine in mod constient, precum ne apartin si consecintele aferente acestei decizii. Asa ca nu te mai lamenta  ca nu vei putea avea viata personala  daca muncesti cu pasiune si nici ca nevasta ta nu e dispusa sa accepte ca tu muncesti pentru bunastarea familiei fara sa fi cu ochii pe ceas.

#35
NicolaeI

NicolaeI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 28.03.2010
prietene....

si eu cunosc/am "prieteni" care au facut o facultate doar pentru un carton. O gramada! Ce pot sa iti spun sigur e ca wiseguy76 nu e din genul asta de indivizi. Ce face , face bine si cu pasiune. Si cred ca si cu rezultate. Chibiteala e sport national, iar tu excelezi in asta din cate se pare. Asculta Parazitii si ia-o la pas domol. De wiseguy76 nu poti spune nimic nasol. Omul e implicat in munca lui si isi vede de ale lui. Daca tu te limitezi doar sa "rumegi" mesaje de paraziti... e alegerea ta. Nimeni, nici chiar wiseguy76, nu e dator sa se justifice in fata ta sau a altcuiva pentru alegerile sale. Nici macar dumneata nu trebuie sa te justifici. Intreaba-te numai daca are rost umbra ta pe Pamant.
[/quote]

imi pare rau sa vad ca judeci oameni dupa preferintele muzicale, personal nu am nimic nici chiar cu cei care asculta manele atata timp cat nu-mi perturba activitatile mele zilnice.

#36
fitness4mind

fitness4mind

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 426
  • Înscris: 16.08.2007
Salut baieti, si haideti sa nu ne mai intepam intre noi din cauza muzicii unor mistocari puturosi ca aia de la Paraditii, pe care daca-i pui la treaba, sigur nu sunt in stare sa bata un cui :). Horticultura e o activitate destul de banoasa, cu conditia sa fie facuta cu cap si cu dedicare totala. Eu de exemplu am inceput sa cresc ciuperci ca hobby, dupa care am trecut incet-incet la profesionalizare. Din pacate, spre rusinea mea, in ultima vreme din cauza activitatilor sustinute pe care le am in domeniul maselor plastice, am lasat-o mai moale cu ciupercile, insa din toamna vreau sa intru iar serios in paine. Pot sa va spun ca exista cerere mare nesatisfacuta pentru ciuperci de calitate, iar oferta deocamdata e destul de eterogena si inconstanta. Pasiunea pentru meseria de horticultor cred ca e cel mai important lucru pentru reusita. Si in plus, in vremuri ca acestea, omul renunta la multe mofturi, insa la mancare nu poate renunta vreodata :icecream: .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate