Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

cursuri php

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#19
Shinji

Shinji

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 04.04.2005
As avea si eu o intrebare. In prezent stiu C/C++ acceptabil si ma descurc si in C+ Builder. In conditiile astea credeti ca are rost sa incerc sa invat PHP+MySQL ca sa-mi largesc cultura generala de programator si eventual sa-mi gasesc mai usor un job, sau ar fi mai bine sa insist doar pe C?

#20
kleampa

kleampa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 349
  • Înscris: 04.06.2005
whi not?

nu castigi destul din c si c++

#21
tot_ce_poti

tot_ce_poti

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 29.09.2005

kleampa, on Sep 6 2005, 02:53, said:

whi not?

nu castigi destul din c si c++

<{POST_SNAPBACK}>


uite  aici  gasesti  un curs rapid  nici  eu nu  sunt expert dar daca mai  cumperi  si  carte din magazine sunt sigura ca vei  face un pas inainte altfel  ai sa tot te lovesti  de pietre care  nu se sparg  http://oriceon.com/tutorial/  este in format pdf  :peacefingers:

#22
kleampa

kleampa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 349
  • Înscris: 04.06.2005
cursuri platite gasesti si la www.intercer.ro

#23
popovicias

popovicias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 14.09.2006
cursuri de php poti sa faci la Crystal Mind Academy. Baietii sunt profesionisti, chiar stiu ce zic. Instructorii au experienta practica cu zeci de aplicatii reale si site-uri la activ. EU am invatat mult si sunt super multumit !

Bineinteles ca se poate si singur, dar cere mult timp si efort.


popovici

#24
popovicias

popovicias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 14.09.2006

View Postpopovicias, on Sep 14 2006, 18:22, said:

cursuri de php poti sa faci la Crystal Mind Academy. Baietii sunt profesionisti, chiar stiu ce zic. Instructorii au experienta practica cu zeci de aplicatii reale si site-uri la activ. EU am invatat mult si sunt super multumit !

Bineinteles ca se poate si singur, dar cere mult timp si efort.
popovici
aahh, am uitat...
poti gasi detalii la www.crystalmind.ro sau suna-i !

#25
elenaelle

elenaelle

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 16.11.2005
Apropo de recomandari, cursuri php se tin de foarte mult timp la avantajconsulting - site-ul are acelasi nume .ro - si foarte important este ca sunt acreditate! - adica au recunoastere de la ministerul muncii si cel al educatiei si te poti angaja pe acest post sau poti avea o firma in domeniu.

Edited by elenaelle, 02 November 2006 - 15:30.


#26
geolyus

geolyus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 07.10.2005

View Postpopovicias, on Sep 18 2006, 16:10, said:

aahh, am uitat...
poti gasi detalii la www.crystalmind.ro sau suna-i !

Eu am facut niste cursuri la Crystal anul trecut si nu mi-au placut deloc: n-au suport de curs electronic sau tiparit si predarea e destul de diletanta (desi tipul care preda stia linux).
Si n-a fost doar parerea mea, mai multi cursanti au fost nemultumiti.

#27
gioormad

gioormad

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 29.08.2008

View Postgeolyus, on Jun 5 2008, 10:06, said:

Eu am facut niste cursuri la Crystal anul trecut si nu mi-au placut deloc: n-au suport de curs electronic sau tiparit si predarea e destul de diletanta (desi tipul care preda stia linux).
Si n-a fost doar parerea mea, mai multi cursanti au fost nemultumiti.

Curios....eu si fratimiu am terminat amandoi PHP&MySql la Crystal Mind Academy prin Iunie si am fost super incandati. Am invatat foarte mult.
Fratimiu lucreaza de la inceputul anului la o firma de web design, eu am luat-o cam de la zero. Este drept ca mi-a fost foarte greu, nu datarita tipulu care preda care a fost de nota 10 ci  fiindca programarea e grea in general si daca nu ai gandirea formata in directia asta vei intelege mult mai greu.
In grupa in care am fost noi au venit si cateva persoane care aveau probleme de utilizare calculator. Bineinteles ca aia au fost nemultumiti si nu au invatat nimic. De fapt si-au dat seama din primele sedinte ca nu este pentru ei si nu au mai venit. PHP nu este pentru toata lumea, asta e clar.

De la 1 August lucrez pe PHP la la o firma de programare (entry level inca) si-mi aduc si acum aminte lucruri explicate de profesorul de la Crystal. A meritat fiecare banut dat pe curs. Noi am avut si documentatie in limba romana pe un site de-al lor de e-learning. Eu nu zic ca este cel mai bun curs (fiindca nu am cu ce compara), doar ca nu se poate spune sub nicio forma ca este un curs slab.


Acum poate sa difere de la persoana la persoana, unii invata mai bine singuri.

Bafta oricum si sport la invatat !

#28
SirThoRaK

SirThoRaK

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 25.10.2008

View Postgioormad, on Aug 29 2008, 11:02, said:

Curios....eu si fratimiu am terminat amandoi PHP&MySql la Crystal Mind Academy prin Iunie si am fost super incandati. Am invatat foarte mult.
Fratimiu lucreaza de la inceputul anului la o firma de web design, eu am luat-o cam de la zero. Este drept ca mi-a fost foarte greu, nu datarita tipulu care preda care a fost de nota 10 ci  fiindca programarea e grea in general si daca nu ai gandirea formata in directia asta vei intelege mult mai greu.
In grupa in care am fost noi au venit si cateva persoane care aveau probleme de utilizare calculator. Bineinteles ca aia au fost nemultumiti si nu au invatat nimic. De fapt si-au dat seama din primele sedinte ca nu este pentru ei si nu au mai venit. PHP nu este pentru toata lumea, asta e clar.

De la 1 August lucrez pe PHP la la o firma de programare (entry level inca) si-mi aduc si acum aminte lucruri explicate de profesorul de la Crystal. A meritat fiecare banut dat pe curs. Noi am avut si documentatie in limba romana pe un site de-al lor de e-learning. Eu nu zic ca este cel mai bun curs (fiindca nu am cu ce compara), doar ca nu se poate spune sub nicio forma ca este un curs slab.


Acum poate sa difere de la persoana la persoana, unii invata mai bine singuri.

Bafta oricum si sport la invatat !

As vrea sa urmez si eu cursurile lor, sper sa merite, sa explice bine, pt ca, chiar vreau sa invat :)


(Te-au angajat doar pe baza cunostiintelor? Ca am vazut ca diplomele lor nu sunt recunoscute pentru incadrarea la locul de munca.)

Edited by SirThoRaK, 11 November 2008 - 17:14.


#29
adormitu

adormitu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 28.08.2008
http://php.net/manual/en/ mai bine decat atat nu se poate... la cate ex sunt acolo n-ai cum sa nu intelegi... :P

#30
SirThoRaK

SirThoRaK

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 25.10.2008

View Postadormitu, on Nov 11 2008, 18:34, said:

http://php.net/manual/en/ mai bine decat atat nu se poate... la cate ex sunt acolo n-ai cum sa nu intelegi... :P

fiind incepator, n00b...nu prea ma ajuta, pt ca nu stiu absolut nimic, prefer sa fac asta intr-un mod organizat, dupa un program. Nu ai cum sa spui ca inveti mai repede citind tutoriale, decat daca-ti explica cineva, si-ti arata si practic :)

#31
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostSirThoRaK, on Nov 11 2008, 19:43, said:

fiind incepator, n00b...nu prea ma ajuta, pt ca nu stiu absolut nimic, prefer sa fac asta intr-un mod organizat, dupa un program. Nu ai cum sa spui ca inveti mai repede citind tutoriale, decat daca-ti explica cineva, si-ti arata si practic :)
Asta pentru ca nu ti-ai format inca gandirea algoritmica, sistematica. Nu are legatura inerenta cu PHP.

Un curs de genul "algoritmi si scheme logice" ti-ar deschide portile catre orice limbaj de programare imperativ, nu numai catre PHP. Din acel punct, "manualul oficial" al oricarui limbaj ar fi de ajuns.

Dupa primele doua limbaje, deja poti invata mai orice limbaj in cateva saptamani. In functie de situatie, cateodata poti chiar scrie mici programele intr-un limbaj pe care nu poti spune defapt ca-l stii. Ideea este ca orice ar fi, fundatia, algoritmica, este aceeasi.

Edited by OriginalCopy, 11 November 2008 - 20:30.


#32
adormitu

adormitu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 28.08.2008

View PostSirThoRaK, on Nov 11 2008, 18:43, said:

fiind incepator, n00b...nu prea ma ajuta, pt ca nu stiu absolut nimic, prefer sa fac asta intr-un mod organizat, dupa un program. Nu ai cum sa spui ca inveti mai repede citind tutoriale, decat daca-ti explica cineva, si-ti arata si practic :)
ooooo, crede-ma e structurat... il iei de la preface in jos... asa am invatat eu... ;)

le: practic pe propriul tau PC, ca doar e copy-paste la exemple...

Edited by adormitu, 11 November 2008 - 23:46.


#33
luki4n

luki4n

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 07.12.2008

View Postluckyluck, on Jul 15 2005, 13:28, said:

Ma refeream la cursuri tinute intr-un cadru organizat eventual finalizate si cu un atestat si in ceea ce priveste meritatul vroiam sa intreb daca merita sa ma apuc sa invat asa ceva din toate punctele de vedere.




Sal, nush daca te ajuta real mai departe, dar exista o firma in Bucuresti, pe strada Opanez in Tei, Floreasca (Zona Kaufland) care preda destul de ok. Sunt si cursuri de incepatori si iti pot arata logica de baza.

Firma se cheama Crystalmind si preturile sunt relativ ok, cateva mil pe un curs complet de incepatori. Te-ar ajuta un curs HTML Basic, PHP& MySQL. Dupa asa ceva poti sa alegi pe ce cale sa o iei.

http://www.crystalmind.ro/contact.php

Click sus Cristalmind > Oferta Standard (4. Programator Web 1(HTML+CSS+JS) si Programator Web 2(PHP+MySql) de ex.


Bafta

#34
gioormad

gioormad

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 29.08.2008

View Postluki4n, on Dec 7 2008, 18:48, said:

Sal, nush daca te ajuta real mai departe, dar exista o firma in Bucuresti, pe strada Opanez in Tei, Floreasca (Zona Kaufland) care preda destul de ok. Sunt si cursuri de incepatori si iti pot arata logica de baza.

Firma se cheama Crystalmind si preturile sunt relativ ok, cateva mil pe un curs complet de incepatori. Te-ar ajuta un curs HTML Basic, PHP& MySQL. Dupa asa ceva poti sa alegi pe ce cale sa o iei.

http://www.crystalmind.ro/contact.php

Click sus Cristalmind > Oferta Standard (4. Programator Web 1(HTML+CSS+JS) si Programator Web 2(PHP+MySql) de ex.


Bafta

Despre aceiasi scoala scuneam si eu mai sus. Am facut acolo si am invatat bine. Au meritat toti bani mai ales ca nu a fost exagerat de scump.
Oricum trebuie sa stiti ca nu se mai tin cursuri de IT in zana Lacul Tei si la sediul lor din Electromagnetica vis-a-vis de Liberty Mall.
In Tei doar te inscrii, platesti, obtii detalii etc.

Cat despre manualul PHP este super. Doar ca va fi mai usor sa inveti cu manualul dupa ce ai o baza.

#35
robdumi

robdumi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 09.03.2009

View PostSirThoRaK, on 11th November 2008, 17:55, said:

As vrea sa urmez si eu cursurile lor, sper sa merite, sa explice bine, pt ca, chiar vreau sa invat :)


(Te-au angajat doar pe baza cunostiintelor? Ca am vazut ca diplomele lor nu sunt recunoscute pentru incadrarea la locul de munca.)

Asta chiar ca-i tare. Cum adica pe baza de cunostinte? Dar pe ce?
Despre ce discutam noi aici? Discutam despre angajatul pe pile eventula la stat sau despre performanta?
Pe niciun angajator nu o sa-l intereseze vreodata diploma ci ceea ce stii sa faci, daca duci proiectul la bun sfarsit, daca poti lucra in echipa etc. Ce sa faca el cu diploma ta?
Stii cum se pune problema la multe multinationale: dupa ce zic ca te-au angajat si te cheama pe la 3-4 interviuri zic inainte sa iesi pe usa: "ah.. si ca era iar sa uit, sa ne aduceti si o copie dupa diploma ca ne trebuie la dosar".

Diplomele din RO (facultate, master etc) nu reprezinta NIMIC. Zero barat. O diploma nu inseamna ca stii ceva, inseamna eventual ca i dat niste bani pe la o particulara sau ca te-ai priceput sa copiezi. Spun asta cu maxima responsabilitate si in super super cunostinta de cauta (eu am o gramada de diplome asa ca nu-mi gasesc vreo scuza).


Acum sa nu ma intelegeti gresit: diploma e buna ca hartie, dar poti sa faci o facultate pe undeva pt asta si nu stiu eu ce curs de 3 luni, fara batai de cap si apoi sa inveti ceva ca lumea pe unde poti si cum poti.

Poate ar trebui sa va spun ca stiu si persoane care au intrat DIRECT in anul 4.

Deci, invatati, fiti cei mai buni si nu o sa aveti probleme ca nu aveti stiu eu ce diplome.

Parerea mea, acum shoot me ! :)

View PostOriginalCopy, on 11th November 2008, 20:10, said:

Asta pentru ca nu ti-ai format inca gandirea algoritmica, sistematica. Nu are legatura inerenta cu PHP.

Un curs de genul "algoritmi si scheme logice" ti-ar deschide portile catre orice limbaj de programare imperativ, nu numai catre PHP. Din acel punct, "manualul oficial" al oricarui limbaj ar fi de ajuns.

Dupa primele doua limbaje, deja poti invata mai orice limbaj in cateva saptamani. In functie de situatie, cateodata poti chiar scrie mici programele intr-un limbaj pe care nu poti spune defapt ca-l stii. Ideea este ca orice ar fi, fundatia, algoritmica, este aceeasi.


Acest post sintetizeaza perfect realitatea.

Daca te apuci si inveti C (apropos, C e cel mai tare limbaj de programare ever si care va mai fi poate inca 10 ani la fel de tare). Tot linux-ul, toate serverele (inclusiv PHP-ul), windows-ul, programe industriale etc sunt scrise in C. Deci daca inveti C f. bine si apoi mai inveti si putin despre programare orientata obiect poti sa inveti un nou limbaj intr-o saptamana. Sa-l inveti ca lumea ma refer. Gandirea e aceiasi. Asta este cel mai important.
La facultate injuram la greu pascal. Ca nu se foloseste, ca nu imi trebuie etc. Gresit ! Nu conteaza ca nu se foloseste pascal. Conteaza ca inveti sa gandesti logic sa pui o problema intr-un program. Stii bine pascal, inveti PHP in cateva zile.

Referitor de unde sa inveti: manualul, helpul oficial este sfant. Totusi cred ca un curs bun mai ales pt. incepatori ajuta enorm. Ajuta sa trece peste niste puncte de inflexiune unde te poti lasa usor, unde nu-ti iese nimic etc.
Deci daca gasiti un curs bun eu recomand sa-l faceti fara discutii. Pana la urma sa dai cateva milioane si sa-ti faci o meserie cred ca se merita.

#36
Aliosha09

Aliosha09

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 25.10.2012
Am citit parerile voaste , dar banuiesc ca trebuie sa ai o diploma sau atestat ca sa te angajeze o firma ca programator.
Experienta acumulata de unu singrur  nu e deajuns..nu, (nu stiu intreb si eu.)
Vreau si eu sa invat php , am descarcat meteriale ( tutoriale , carti etc.) dar nu stiu daca o sa gasesc acolo ceva sa imi explice mai intai pe larg in ce consta php . Adica mai pe intelesul celui greu de cap.
Am facut o pagina de login (dupa un tutorial) ,acum 1 an sau cam asa ceva, si mi-a placut , dar tot nu am inteles clar ce facilitati iti ofera PHP (asa mot a mot ).(plus toate tutorialele gasite nu explica ce sunt : functiile , variabilele etc..)

Sper ca nu ma injurati, ci sa ma ajutati :D

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate