Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

cursuri php

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
luckyluck

luckyluck

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 22.06.2005
Stie cineva un curs bun de php,mysql, apache ( eventual un pachet care sa le inglobeze pe toate )
  As vrea sa ma apuc sa invat asa ceva intrebarea este daca merita ?
  
                                                                                     Multam !   :worthy:

#2
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 18.07.2003
nu exista cursuri, sunt mai degraba tutoriale si prezentari. nu cred ca s-a inventat un tutorial care sa te invete sa gandesti.

daca ai talent pentru asa ceva iti vin solutiile pentru probleme in cap. algoritmica. mai departe cauti functiile in manual pentru ce-ti trebuie si lucrezi. unde nu sunt functii pentru ce-ti trebuie, iti scrii singur.



erm.. poate am fost prea drastic, am un moron acum pe messenger care ma sacaie cu "cum fac aia" si nu se prinde s-o termine.

#3
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,146
  • Înscris: 09.09.2003
un tutorial bun mi s-a parut cel de la Lynda.com , nu  e free insa  :notangel:

#4
luckyluck

luckyluck

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 22.06.2005

addicted, on Jul 15 2005, 13:16, said:

nu exista cursuri, sunt mai degraba tutoriale si prezentari. nu cred ca s-a inventat un tutorial care sa te invete sa gandesti.

daca ai talent pentru asa ceva iti vin solutiile pentru probleme in cap. algoritmica. mai departe cauti functiile in manual pentru ce-ti trebuie si lucrezi. unde nu sunt functii pentru ce-ti trebuie, iti scrii singur.
erm.. poate am fost prea drastic, am un moron acum pe messenger care ma sacaie cu "cum fac aia" si nu se prinde s-o termine.

<{POST_SNAPBACK}>


Stai linistit nu ai fost deloc prea drastic problema este ca nu stiu de unde sa incep ca sa zic asa ; de ce sa ma apuc mai intai sau mai bine zis in ce ordine

#5
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 18.07.2003
pai daca lucrezi pentru web eu sunt de parere ca n-are rost sa inveti doar php. trebuie sa folosesti lucrurile in context.

scopul e sa prezinti pagini functionale, si valide conform standardelor.

asta inseamna (x)html pentru structura si css pentru stilizarea continutului. in continuare trebuie ca paginile astea sa si faca ceva, aici te axezi pe un limbaj de scripting client(js, dezactivabil, nerecomandat pentru chestii importante) sau server sided. te-ai oprit la php, ok.

paginile tale care or sa faca diverse lucruri la un moment dat or sa trebuiasca sa retina cantitati mari de date, si atunci o sa te intereseze un db. te poti opri la mysql, ca-i foarte popular si se extinde in draci in ultima vreme, sau studiezi alternativele.

bun, sa zicem ca la un moment dat paginile tale or sa trebuiasca sa comunice cu alte diverse apps, sa le denumim generic 'chestii', si atunci o sa te intereseze si xml ca sa ai un format comun cu multe alte 'chestii'.

#6
luckyluck

luckyluck

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 22.06.2005

addicted, on Jul 15 2005, 13:42, said:

pai daca lucrezi pentru web eu sunt de parere ca n-are rost sa inveti doar php. trebuie sa folosesti lucrurile in context.

scopul e sa prezinti pagini functionale, si valide conform standardelor.

asta inseamna (x)html pentru structura si css pentru stilizarea continutului. in continuare trebuie ca paginile astea sa si faca ceva, aici te axezi pe un limbaj de scripting client(js, dezactivabil, nerecomandat pentru chestii importante) sau server sided. te-ai oprit la php, ok.

paginile tale care or sa faca diverse lucruri la un moment dat or sa trebuiasca sa retina cantitati mari de date, si atunci o sa te intereseze un db. te poti opri la mysql, ca-i foarte popular si se extinde in draci in ultima vreme, sau studiezi alternativele.

bun, sa zicem ca la un moment dat paginile tale or sa trebuiasca sa comunice cu alte diverse apps, sa le denumim generic 'chestii', si atunci o sa te intereseze si xml ca sa ai un format comun cu multe alte 'chestii'.

<{POST_SNAPBACK}>



  MULTAM mult , in cocluzie : html, php, mysql, ceva flash , apache s.a.m.d deci am ce face cativa ani de acum incolo lol  :D
  Multumesc mult inca o data pt ca mi-ai dat atentie fiind un novice.  :worthy:

#7
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 18.07.2003
daca vrei sa fii all-rounder... daca nu, alege-ti o felie si fii expert pe ea.


ps: we're all still learning

#8
luckyluck

luckyluck

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 22.06.2005
THX again cred ca asa o sa fac o sa incerc sa devin expert in ceva si pe langa sa mai stiu si cate ceva din fiecare program cu care interactioneaza .
Am vazut ca asa se face treaba in marile companii fiecare este expert pe felia lui ca sa zic asa.

#9
ada80ro

ada80ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 16.05.2005
Pai nu esti in stare sa inveti singur php? Trebuie sa te duci la curs?

#10
luckyluck

luckyluck

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 22.06.2005

ada80ro, on Jul 15 2005, 15:02, said:

Pai nu esti in stare sa inveti singur php? Trebuie sa te duci la curs?

<{POST_SNAPBACK}>


N-AM zis ca nu sunt in stare dar habar n-am cu ce se mananca de aia am si cerut niste sfaturi vreau sa invat si nu stiam daca pot invata singur .

#11
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 18.07.2003
ai vreun trecut in programare?

#12
luckyluck

luckyluck

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 22.06.2005

addicted, on Jul 15 2005, 16:13, said:

ai vreun trecut in programare?

<{POST_SNAPBACK}>



Absolut niciunul sunt un homeuser normal ca sa zic asa. Dar consider ca a sosit timpul sa invat sa fac ceva nu doar sa butonez calculatorul in joace, muzica sau poze cu gagici si cum e prea tarziu sa ma apuc de orice alta "meserie" m-am gandit sa ma apuc de asta.

#13
luckyluck

luckyluck

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 22.06.2005
De fapt ce vreau eu sa stiu e daca am vreo sansa , daca merita financiar/satisfactii personale si daca merita sa investesc timp si bani in asa ceva?

#14
ada80ro

ada80ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 16.05.2005

luckyluck, on Jul 15 2005, 16:41, said:

De fapt ce vreau eu sa stiu e daca am vreo sansa , daca merita financiar/satisfactii personale si daca merita sa investesc timp si bani in asa ceva?

<{POST_SNAPBACK}>


Daca privesti problema exclusiv din punct de vedere material nu prea merita:
1. Un programator in java este platit cel putin dublu fata de un programator in php (vorbesc din punct de vedere statistic)
2. Un programator de php nu prea este luat de obicei in serios (adica nu prea este considerat programator) fata de cineva care stie c/c++/java (din experienta personala) si mai ales ca reputatia este stricata si de tot felul de idioti care au invatat html au facut si ei un guestbook in php si zic ca sunt programatori.
3. In romania nu prea se gaseste de lucru la salarii bune plus ca ai de a face cu tot felul de clienti imbecili care de abia stiu sa dea drumul la calculator sau iti cer chestii de genul vreau si eu un portal ca asta http://www.wanadoo.fr/ (mi s-a intamplat) si ei sunt o firma prapadita intr-un apartament de bloc. Insa daca reusesti sa lucrezi pentru afara ca freelancer e cu totul altceva.


Dar daca iti place nu conteza nimic din cele enumerate mai sus. (mai putin lucratul in tara de care mai bine te lipsesti)

Edit: Tocmai am dat acu cateva minute peste o resursa foarte misto de php (o carte online in engleza-"Practical PHP Programming" de Paul Hudson) Cred ca e recent ca nu am dat de ea pana acum.(nu e piratata sau ceva de genul asta, site-ul e intretinut de autorul cartii) http://www.hudzilla....pbook/index.php

Edited by ada80ro, 15 July 2005 - 21:03.


#15
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 18.07.2003

luckyluck, on Jul 15 2005, 17:36, said:

Absolut niciunul sunt un homeuser normal ca sa zic asa. Dar consider ca a sosit timpul sa invat sa fac ceva nu doar sa butonez calculatorul in joace, muzica sau poze cu gagici si cum e prea tarziu sa ma apuc de orice alta "meserie" m-am gandit sa ma apuc de asta.

<{POST_SNAPBACK}>


interesting. depinde si ce varsta ai, daca e sa te gandesti. 'you cant teach an old dog new tricks'

luckyluck, on Jul 15 2005, 17:41, said:

De fapt ce vreau eu sa stiu e daca am vreo sansa , daca merita financiar/satisfactii personale si daca merita sa investesc timp si bani in asa ceva?

<{POST_SNAPBACK}>



piata e din ce in ce mai plina de php-isti care mai de care mai de soi, cum se zice si deasupra. oricum, daca esti bun in ceea ce faci fii sigur ca o sa iti faci loc in breasla, oricare ar fi aceea.

iarasi e adevarat ca in romania php-istii nu sunt luati prea in serios, dar un job stabil e mai rentabil pentru pacea ta sufleteasca decat freelancingul.

#16
ada80ro

ada80ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 16.05.2005
Cum a zis si @addicted daca esti bun nu conteaza, gasesti de lucru. Si stai linistit, jumate din "programatorii" in php habar nu au pe ce lume traiesc, sunt de obicei tineri care  nu au rabdare sa citeasca, sa se instruiasca. M-au contactat diversi pe im de la phpromania (mi-am si scos codul de im de acolo) cu tot felul de aberatii si mai ales ca voiau totul de-a gata, nu erau in stare sa citeasca in manualul php sau sa caute pe google. Deci nu-ti fie frica, concurenta e slaba din punct de vedere calitativ.

Si oricum cu php nu ai cum sa dai gres pentru ca este folosit in momentul actual (web programming), este un limbaj modern, usor de invatat, sintaxa lui se aseamana cu C si daca sa zicem ca te apuci de php si vezi ca e platit prost de exemplu-poti mult mai usor sa te apuci de altul daca stii deja sa programezi. Si oricum un programator serios stie mai mult de un limbaj de programare.

#17
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 18.07.2003
daca ai un mod 'procedural' (ii zic eu) de a gandi o sa iti vina usor sa faci algoritmi si , cu un simplu manual, sa ti-i traduci in orice limbaj.

asta e toata cheia. daca la intrebarea 'cum fac asta' te astepti sa primesti o bucata de copy paste gandita de altcineva in locul tau n-o sa avansezi prea departe si nici n-o sa intelegi.

de-asta sunt cui jumate din php-isti, practic ei stiu sa ansambleze lego, dar nu stiu sa creeze o singura piesa.


one more thing: orice ai face cu un calculator, engleza e mai mult decat utila.

#18
luckyluck

luckyluck

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 22.06.2005
VA MULTUMESC MULT TUTUROR pt. sfaturi e o senzatie foarte placuta sa vezi ca exista totusi oameni care vor sa ajute.
   Cand o sa ma apuc serios de treaba in mod sigur o sa mai apelez la bunavointa voastra pana atunci va doresc toate bune si mult succes si inca o data multumesc ca m-ati bagat in seama.  :worthy:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate