Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF
 

2014, anul când omenirea merge la bal sau la spital

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#19
zenon

zenon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,295
  • Înscris: 11.11.2009

View Postcutu22, on 20th June 2010, 09:40, said:

Fara dovezi concrete nu cred nimic


vezi sã dai iar cu bîta'n baltã!

#20
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007
pai de-aia se numeste "Teorii / Previziuni / Ipoteze" aria.... daca ar fi dovezi topicul nu si-ar mai avea locul aici

#21
teo15

teo15

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 875
  • Înscris: 10.09.2009

View Postgugutata, on 18th June 2010, 16:28, said:

1587 - regina scotienilor este casapita, adica i se taie capul
1657 - razboiul sangeros dintre Franta si Danemarca
1765 - un incendiu distruge orasul Quebec.
1865 - Moare Christian Andersen si bineinteles, povestirile lui macabre tot despre moarte (majoritatea din ele)
1989 - Cade zidul Berlinului si Ceausescu este casapit.

Dat fiind acest rationament....sure, why not!

1914-incepe primul razboi mondial


1939-incepe al doilea razboi mondial

1945-japonia este atacata cu bombe atomice

2001:world trade center

2008: Obama devine  primul presedinte american de culoare

Unde sunt aceste evenimente importante?

#22
Owidiu

Owidiu

    ***

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,360
  • Înscris: 11.08.2008
Gata cu 2012, acum 2014 ! apoi 2016 ?
Cum ziceau cei de la parazitii:
"Aduna 10 prosti si prefa-te ca le faci minuni"

#23
cutu22

cutu22

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 141
  • Înscris: 17.06.2010
nu va dura mult pana cand in fiecare an va fi un sfarsit al lumii <_<

#24
Maresalul

Maresalul

    Gata cu joaca, la munca!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 18.09.2007

View Postripper, on 18th June 2010, 15:44, said:

Halal ?tire idioatã, deja au decalat-o cu 2 ani, de 2012 nu prea mai zice nimeni nimic.
Doi sateliti artificiali sunt deja in drum spre soare, sa lanseze in coroana galeti cu apa.
Problema lui 2012 e ca si rezolvata.

Asta cu 2014 inca nu are rezolvare.
Pana aici ne-a fost. :(

Edited by Maresalul, 21 August 2010 - 15:27.


#25
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008
Or sa fie atitea cataclisme in acest secol, ca o sa ne uitam si ziua de nastere. De aici si senzatia de nemurire care o vom avea.
Parerea mea si tin la ea. Nu mi-o luati :naughty:

Edited by NASTYPRIMUL, 21 August 2010 - 15:40.


#26
noShadow

noShadow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 20.07.2010

View PostMaresalul, on 21st August 2010, 15:26, said:

Doi sateliti artificiali sunt deja in drum spre soare, sa lanseze in coroana galeti cu apa.
Problema lui 2012 e ca si rezolvata.

Asta cu 2014 inca nu are rezolvare.
Pana aici ne-a fost. :(
eu vin in ajutor cu pistolul cu apa a lu' nepotu'

#27
Metallman

Metallman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,608
  • Înscris: 29.07.2006

View Postfiber-net, on 18th June 2010, 19:39, said:

nu prea sunt bullshit-uri! daca te pasioneaza istoria uita-te in urma si afla care a fost cauza declansarii celui de-al doilea razboi mondial si ai sa vezi ca a venit tot dupa o criza asemanatoare cu cea din zilele noastre la cca 6 ani dupa aceasta. un nou razboi mondial va duce inevitabil la utilizarea armelor de distrugere in masa, a celor nucleare si care la fel de inevitabil vor duce si la distrugerea intregii planete, aprox. a tuturor vietuitoarelor! se fac eforturi considerabile la nivel mondial pentru a se evita acest lucru, insa eu personal cred ca pana la urma rezultatul o sa fie acelasi .........
In sfarsit un om care gandeste.

Banii (crizele economice) au dus TOT TIMPUL la dezastre. Sau evident la lucruri marete cand era din belsug.
Daca mai ai si ceva informatii de la prieteni/amici ce lucreaza in domeniu (statisticieni guvernamentali sa zicem), scoti o carte ce te propulseaza ca profet.

Noi sa fim sanatosi ca in rest lumea merge ca pe roate.
Nu degeaba calculau mayasii totul matematic in cicluri. Ele se vor repeta la nesfarsit doar ca la diferite niveluri ("nivele" daca va place mai mult) in evolutie.

Tupac avea o vorba: nu poti urca la nesfarsit. Dupa ce ai ajuns in top, nu-ti ramane decat sa cazi.

Edited by Metallman, 21 August 2010 - 19:30.


#28
cutu22

cutu22

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 141
  • Înscris: 17.06.2010
Matellman,tu esti foarte documentat in privinta mayasilor;dar nu inteleg: de ce fix mayasii???de ce nu indienii?idin cate stiu atunci mai existau inca vreo 3,4 triburi pe planeta atunci.Cat despre 2012,nu stiu ce sa spun,eu cred ca vor fi schimbari in viitor dar nu in 2 zile ci poate in sute de mii de ani.

Poate nu este Bullshlit,cine stie dar un lucru trebuie sa credem:Ca sfarsitul lumii il stie doar DUMEZEU,si atat!Cat despre celelalte "lucruri" despre 2012,2014 etc nu mai stiu ce sa cred....mayasii nu au spus:,,uyte mah ca vine sfarshitul lumii",sau poate au spus :naughty:
dar oricum poate unii cred si vor sa vina sfarsitul lumii pt. ca am ajuns un popor in care nu stim ce va fi peste o secunda....

Asta e parerea mea!

#29
Metallman

Metallman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,608
  • Înscris: 29.07.2006

View Postcutu22, on 21st August 2010, 21:07, said:

Matellman,tu esti foarte documentat in privinta mayasilor;dar nu inteleg: de ce fix mayasii???de ce nu indienii?idin cate stiu atunci mai existau inca vreo 3,4 triburi pe planeta atunci.Cat despre 2012,nu stiu ce sa spun,eu cred ca vor fi schimbari in viitor dar nu in 2 zile ci poate in sute de mii de ani.

Poate nu este Bullshlit,cine stie dar un lucru trebuie sa credem:Ca sfarsitul lumii il stie doar DUMEZEU,si atat!Cat despre celelalte "lucruri" despre 2012,2014 etc nu mai stiu ce sa cred....mayasii nu au spus:,,uyte mah ca vine sfarshitul lumii",sau poate au spus :naughty:
dar oricum poate unii cred si vor sa vina sfarsitul lumii pt. ca am ajuns un popor in care nu stim ce va fi peste o secunda....

Asta e parerea mea!
Ai dreptate, nu doar mayasii aveau aceste cicluri de care vorbeste toata lumea. Sunt cel putin 15 civilizatii (chiar si egiptenii) ce aveau calculcul ciclurilor si in mod ciudat, desi ei erau in colturi diferite ale lumii, le aveau foarte asemanatoare. Au inteles intr-un mod ciudat cu totii "ceva anume". Interbarea esentiala este alta desi este ignorata de toti: ce anume i-a facut pe toti sa aiba aceeasi intuitie desi nu aveau legauri intre ei peste ocean?
Si da, asa e... sunt si cateva simple triburi (nu civilizatii) ce aveau in mod ciudat astfel de calcule. Insa majoritatea arheologilor considera ca ele au furat de la altii aceste calcule.
Insa mayasii au fost cei mai precisi din toti si de-aia pomenesc de ei. Ei au si acum calcule matematice valabile - cum ar fi eclipsele solare.


Sfarsitul lumii cu siguranta il stie doar Dumnezeu. Nimic nu este fara de sfarsit in acest univers.
Insa eu nu cred in acea divinitate ce ne pedepseste din cer pentru pacate si sta cu ochii pe noi.
Pentru mine "Dumnezeu" este acel creator - indiferent ca este vorba de BigBang sau orice altceva ne-a creat.
Respect aceasta "divinitate" creatoare pentru simplul fapt ca eu exist datorita ei.

Am fost crestin 8 ani de zile (pocait) iar biblia pentru mine nu a fost simpla lectura ci studiu biblic pe genunchi. Acum sunt doar ateu dar fara a condamna pe nimeni.
Concluzia mea ramane aceeasi cum am mai spus pe aici: stiinta si religia vorbesc de fapt despre aceleasi lucruri dar folosind cuvinte diferite.
Si este al naibii de funny cum se bat intre ele :)
Doar ca biblia foloseste multe alegorii, exagerat de multe incat te zapacesc de cap si poti interpreta cum doresti. Asta pentru ca nu cunosti expresiile de acum 5000 de ani pentru a stii la ce se face referire cu toate ca ei codau evenimentele asociindu-le cu nume ale unor locatii sau persoane (cine a studiat istoria stie despre ce vorbesc - e prea mult de povestit aici). Si pe langa faptul ca limba greaca veche si expresiile de acum 5000-2000 de ani s-au pierdut si totul este inteles diferit... inca se bat toti intre ei. Exista parti bune si in religie si in stiinta desi ambii merg orbeste, fara sa poata arata cu degetul un electron sau pe Dumnezeu.
Multi nu iau in considerare ca de la shakespeare si pana acum, doar limba engleza aproape s-a dublat in vocabular. Dar greaca in 5000 de ani in expresii? :)

Exisa un Dumnezeu creator? DA!
Nu neaparat o fiinta in cer ce ne-a creat dupa chipul si asemanarea ei ca sa ne pedepseasca pentru pacate. Adica nu "fiinta" luand semantic.
Dar dupa chipul si asemanarea ei (a divinitatii) am fost creati? Evident ca DA!
Daca in religie se spune ca dupa chipul si asemanarea unui "individ" pe nume "Dumnezeu", in stiinta avem pe acelasi "individ" numit "BigBang" sau "cromozom" sau ma rog... de unde vrea fiecare sa ia startul - ce ne-a creat evident dupa chipul si asemanarea "lui" in esenta. Din asta suntem compusi de fapt.
Insa se invart in jurul aceleasi cozi: exista un creator, indiferent ca este selectia naturala, bigbang sau un Dumnezeu.
Va place sau nu, avem un creator, indiferent cine/ce ar fi.
Iar acelasi creator ne va distruge pe toti la un moment dat pentru ca nimic este fara sfarsit. Indiferent ca se intampla in 2014 sau peste 4 miliarde de ani cand soarele se duce naibii. Va veni o vreme cand si intregul univers se va duce naibii sau se va transforma in cu totul altceva (nimic nu se pierde, totul se transforma).

In incheiere, o mica paralela tot despre Mayasi pentru cine nu stie:
Ei, la sfarsitul unui ciclu stingeau absolut TOATE focurile pana dimineata. Dis de dimineata, in templul principal se aprindea din nou focul si era impartit in sate.
A se vedea in zilele noastre cum s-a pastrat acest lucru cu "Lumina Sfanta" din Ierusalim. Nu se mai sting azi toate focurile/luminile dar in rest este totul identic. Mayasii chiar tineau si ei un fel de slujba (cam pagana de felul ei) inainte de a aprinde din nou focul sa fie impartit - exact ca in ziua de azi.
Sunt MULTE lucruri ce le sarbatorim, chiar si din sarbatoarea YULE a paganilor cu impodobirea pomului si taierea porcului de craciun. Inclusiv sarbatorirea nasterii lui Iisus ce nu este de fapt 25 decembrie iar acest lucru scrie si pe site-ul oficial ortodox.
Cati stiu de fapt adevarata istorie si adevaratele obiceiuri?

De undeva a plecat totul. Si exista un motiv intemeiat pentru care MULTE inca se pastreaza in traditii dupa mai bine de 3000 de ani. DE CE?
Nu degeaba multi inca interpreteaza faptul ca in 2012 sau 2014 vine sfarsitul. O fac ei prosteste, dar nu asemeni lui 'nea Hancu - fara nimic la indemana.

Edited by Metallman, 21 August 2010 - 21:09.


#30
cutu22

cutu22

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 141
  • Înscris: 17.06.2010
pe de-o parte cred  ce spui,sau ma rog in ce scri dar totusi  pe de alta parte e mai bine sa crezi in ceva decat sa crezi in nimic

#31
Metallman

Metallman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,608
  • Înscris: 29.07.2006

View Postcutu22, on 21st August 2010, 21:48, said:

pe de-o parte cred  ce spui,sau ma rog in ce scri dar totusi  pe de alta parte e mai bine sa crezi in ceva decat sa crezi in nimic
In religie nu merge sa crezi doar de dorul lelii. E ceva sacru (sau sfant cum spun unii).
Iar biblia, cartea de capatai datorita careia avem crestinismul (Moise a scris primele 5 carti ale bibliei si de la el a plecat totul), spune asa: Iubeste-l pe Domnul Dumnezeu tau cu toata fiinta ta si cu tot sufletul tau. Nu prea merge sa crezi doar de dragul de a crede. Conform bibliei ajungi in acelasi iad cu ceilalti criminali :)

Sa speram ca nu in 2014 :)

Edited by Metallman, 21 August 2010 - 21:04.


#32
Maresalul

Maresalul

    Gata cu joaca, la munca!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 18.09.2007
6 iunie 2013

6 6 (luna a sasea) 2+0+1+3

6 6 6


Daca scapam de 2012 sigur crapam in 2013. :fear:

#33
za_dude

za_dude

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 08.07.2010

View PostMaresalul, on 22nd August 2010, 10:24, said:

6 iunie 2013

6 6 (luna a sasea) 2+0+1+3

6 6 6


Daca scapam de 2012 sigur crapam in 2013. :fear:
Tu chiar crezi ce-ai scris sau e doar o gluma? :D

#34
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,693
  • Înscris: 30.01.2006
Asta daca e originala e cea mai buna, da un email la holywood sau bolywood poate te imbogatesti. 06/06/2+0+1+3 prea tare. Deja mi-e frica

#35
Maresalul

Maresalul

    Gata cu joaca, la munca!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 18.09.2007
Ce era atat de greu sa gasesti o insiruire de cifre si numere, ce provoaca frisoane prin cerebelul unora?
Din pacate nemernicul ala de 6/6/2013 pica joia.
Daca pica vineri, se lasa cu sinucideri.

Iar daca vreti, mai descoper vreo cateva apocalipse.  ^_^


Totusi.... pocaiti-va!  <_<

View Posttest_driver, on 23rd August 2010, 13:05, said:

Asta daca e originala e cea mai buna, da un email la holywood sau bolywood poate te imbogatesti. 06/06/2+0+1+3 prea tare. Deja mi-e frica
Am trimis, primesc banii pe 7/6/2013.
Neseriosi.  <_<

Edited by Maresalul, 23 August 2010 - 22:43.


#36
Salilik

Salilik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 11.01.2009

View PostMaresalul, on 22nd August 2010, 09:24, said:

6 iunie 2013

6 6 (luna a sasea) 2+0+1+3

6 6 6


Daca scapam de 2012 sigur crapam in 2013. :fear:

Vazusem la serviciu, un coleg care tot asa a scris o foaie intreaga cu calcule numa ca el le-a facut pentru 2012 :D

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate