Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 

Voi ce v-ati luat prin Prima CAsa?

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

Poll: ce tip de locuinta? (42 member(s) have cast votes)

in bloc vechi

  1. Garsoniera (3 votes [7.14%])

    Percentage of vote: 7.14%

  2. Ap cu 2 cam. (1 dormitor) (9 votes [21.43%])

    Percentage of vote: 21.43%

  3. Ap cu 3 cam. (2 dormitoare) (7 votes [16.67%])

    Percentage of vote: 16.67%

  4. Ap cu 4 cam. (3 dormitoare) (1 votes [2.38%])

    Percentage of vote: 2.38%

  5. NU am cumparat in bloc vechi (12 votes [28.57%])

    Percentage of vote: 28.57%

  6. NU ma intereseaza. Vreau sa vad ce au votat ceilalti. (10 votes [23.81%])

    Percentage of vote: 23.81%

in bloc nou

  1. Garsoniera / Studio (1 votes [2.38%])

    Percentage of vote: 2.38%

  2. Ap cu 2 cam. (1 dormitor) (5 votes [11.90%])

    Percentage of vote: 11.90%

  3. Ap cu 3 cam. (2 dormitoare) (6 votes [14.29%])

    Percentage of vote: 14.29%

  4. Ap cu 4 cam. (3 dormitoare) (1 votes [2.38%])

    Percentage of vote: 2.38%

  5. NU am cumparat in bloc nou (17 votes [40.48%])

    Percentage of vote: 40.48%

  6. NU ma intereseaza. Vreau sa vad ce au votat ceilalti. (12 votes [28.57%])

    Percentage of vote: 28.57%

sau casa

  1. Am cumparat o casa (2 votes [4.76%])

    Percentage of vote: 4.76%

  2. Intentionez sa construiesc o casa (5 votes [11.90%])

    Percentage of vote: 11.90%

  3. NU am cumparat casa. Am votat mai sus (22 votes [52.38%])

    Percentage of vote: 52.38%

  4. NU ma intereseaza. Vreau sa vad ce au votat ceilalti. (13 votes [30.95%])

    Percentage of vote: 30.95%

Vote Guests cannot vote

#1
tak30ver

tak30ver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 16.01.2009
Intrucat la toamna voi intra si eu in randul lumii :)) si voi dori sa acced la program PC as dori sa stiu care au fost optiunile voastre. Am vazut discutii despre proceduri , banci, ansambluri dar m-ar interesa ce va determinat sa cumparati intr-un ansamblu nou si nu intr-un bloc vechi si cam care au fost preturile la care v-ati luat apartamentele/casele/garsonierele si zonele.
Daca s-a mai discutat va rog mutati sau stergeti .

S-a atasat si un chestionar.

Edited by gugutata, 08 July 2010 - 11:57.


#2
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006
La felul in care s-au construit blocurile noi in ultimi ani nu as avea incredere sa ma mut in asa ceva. Sper ca din primavara sa ma apuc de constructia unei case pe un teren la maxim 15 - 20km de bucuresti.
Cat despre credit...trebuie sa fi foarte atent si sigur ca vei putea rambursa bani inapoi pe o perioada de 20 - 25 de ani.

#3
Rocknroll

Rocknroll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,785
  • Înscris: 16.12.2006
In niciun caz apartament intr-unul din imobilele noi, facute de te-miri-ce "investitor", in majoritatea cazurilor, exclusiv cu scopul de imbogatire rapida. Cum sunt facute, pare evident intr-o lume in care teapa a devenit un cuvant normal in Romania si nu se mai mira absolut nimeni de ea. E o stare de fapt a Romaniei de azi. Oricum, mai bine un apartament mai vechi, dar intr-o zona buna, decat unul - teoretic - nou (dar facut prost) intr-o zona la mama dracului...
Cea mai buna optiune pe care o ai la dispozitie este sa-ti cumperi un teren si sa-ti faci TU casa, supraveghind constructia. Te duce undeva intre 300 euro/mp (calitate mai de... faianta la 15 lei/mp), 400 euro/mp (calitate ok)... si pana la 800 euro/mp (ex: granit, ferestre de lemn triplu-stratificat, usi din lemn masiv etc - calitate pe care n-o vei intalni in veci la apartamentele noi, facute en-gross)

#4
joe2000

joe2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 24.07.2008
v-as scoate la o bere cu colegii mei mai batrani, sa va povesteasca ce-au vazut ei la blocurile astea solide facute de ceausescu.

eu unul as alege bloc nou. si cand spun bloc nou ma refer la un bloc situat intr-un cartier nou, aflat cat de cat in oras, ridicat de o companie de investitii, nu la un bloc facut pe un teren de 500 mp, in pipera, facut de o "persoana fizica". o constructie de care esti convins ca a avut arhitect, proiectant si constructor adevarat nu poate fi mai slaba ca rezistenta decat una facuta acum 30 de ani.

#5
Rocknroll

Rocknroll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,785
  • Înscris: 16.12.2006

View Postjoe2000, on 23rd June 2010, 18:52, said:

v-as scoate la o bere cu colegii mei mai batrani, sa va povesteasca ce-au vazut ei la blocurile astea solide facute de ceausescu.

eu unul as alege bloc nou. si cand spun bloc nou ma refer la un bloc situat intr-un cartier nou, aflat cat de cat in oras, ridicat de o companie de investitii, nu la un bloc facut pe un teren de 500 mp, in pipera, facut de o "persoana fizica". o constructie de care esti convins ca a avut arhitect, proiectant si constructor adevarat nu poate fi mai slaba ca rezistenta decat una facuta acum 30 de ani.

Pai eu ce-am spus, cu alte cuvinte?
Mai bine unul vechi, facut cu simt de raspundere pe vremea cand nu se fura ca acum, decat unul nou facut de un "investitor" care a facut blocul nu pentru tine, ci pentru el...
Valabila si reciproca, decat unul vechi de 30 de ani, mai bine unul nou, insa unul de care stii personal cum a fost facut. Stii? De obicei platesti avansul si ei il fac pe banii tai. Cum? Te convingi mai tarziu...
Am si eu tot felul de povesti (la o bere, doua) de acest gen. De la cei mai... tineri.

#6
mortis

mortis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 881
  • Înscris: 04.10.2006
eu daca as avea acuma banii de o casa , sau posibilitatea sa imi cumpar una prin PC sa zicem m-as documenta muuuult timp sa vad ce blocuri noi/vechi sunt rezistente si acolo m-as muta. Sau daca as avea mult timp la dispozitie mi-as face probabil o casa undeva pe care as incerca s-o pazesc zi de zi pana se termina constructia. Ai mei au o casa mai veche pozitionata bine care a fost renovata de multe ori secvential. De fiecare data erau o groaza de lucruri de reprosat si asta din ochii cuiva care nu e de meserie (desigur ca pot aparea discutii de genul pai daca nu stii de ce vorbesti?) puneau aia in ciment tot ce gaseau si pe langa el ... inclusiv ambalaje si alte rahaturi inclusiv pamant ca doar deh era soare si n-aveau chef sa faca apoi si curat si multe altele.

Sunt tanar si am vazut la multe case cum renoveaza oamenii chiar cand sunt supravegheati de cei care platesc ... nu vreau sa-mi imaginez ce se intampla in cazul celor care nu sunt supravegheati la fel...

#7
tak30ver

tak30ver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 16.01.2009
Cam d-asta intrebam. Ideea cu casa am avut-o insa in bucuresti terenurile sunt scumpe. Desi sunt adeptul locuirii la "tara" pentru ca asa se traieste in toate orasele mari din lume traficul asta si ghiolbanii de pe sosele mi-ar face viata grea si nu as vrea sa irosesc ore pe zi stand pe drum. Daca as stii ca fac 30 de min pana la job nu m-ar deranja insa la noi poti face 2 h fara probleme si un drum de 20 de min. Oricum o casa implica mult mai multe cheltuieli, fatada, gard, curte.... Reducand posibilitatile la un apartament : in zona in care vreau sa cumpar eu sunt blocuri din 77, 86, 90 si mai vechi. Vreau in primul rand un bloc de 4 etaje problema este insa ca nu prea au balcon. In zona respectiva nu exista constructii noi, doar la distante foarte mari lucru care ma indreapta catre astea vechi.
Am vazut ca majoritatea si-au luat prin credit apartamente noi si de aceea intrebam..nu prea ma incanta sa ii dau aluia o gramada de bani si sa ma trezesc cu pereti cazuti, apa in casa si alte alea dar ma incanta ideea de comunitate tanara, spatiu nou, s.a.m.d.

#8
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004
Sunt multi care fac > 30 min pana la job din Buc in Buc, asa ca din alta localitate daca esti in 15-20 min la intrare in Buc este ok.
Am un coleg ce se chinuie sa obtina prima casa (apart. in Buc), deocamdata a dat multi bani, nervi, birocratie, sper sa obtina creditul si sa gaseasca si casa in banii aia.
In ceea ce ma priveste am ocazia sa stau la casa dupa ce am trait 30 de ani la bloc, diferenta de confort este mult peste cele 20-30 min in + pana la munca.
important este ca sa aveti magazin cu tot ce e de baza pe langa casa casa nu mergi cu masina pentru orice nimic !

#9
marshall_balance

marshall_balance

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 11.08.2008
Eu mi-am luat in bloc nou si sunt foarte multumit. Nu m-as mai muta inapoi intr-un bloc vechi ever. Blocul era gata de aprox jumatate de an in momentul cand am cumparat eu, am putut sa vad orice la el. Nu exista colt care sa nu fie la 90 de grade in apartament iar structura blocului este iarasi foarte bine facuta (se poate vedea in parcarea subterana). Blocul e la iesirea din oras intr-o zona unde sunt numai blocuri noi, dar nu afara, la ~ 300 m se afla blocurile vechi facute de Ceausescu.

E adevarat ca multi asa zisi dezvoltatori fac chestii de mantuiala, dar daca dai peste unul care face calitate eu zic ca nu se compara din nici un punct de vedere. Asta ca sa nu mai vorbesc de pret...ca am dat 1000 euro/mp util si altii dau 1200-1400 pe el intr-un bloc vechi. Daca mai pui si centrala proprie, care majoritatea blocurilor vechi n-o au, si deci mai tre sa bagi vreo 3-4000 in el ca sa aiba centrala, cum am eu, ajungi la 1500 euro/mp util intr-un bloc de 30 de ani. Chestia asta n-o inteleg de nici un fel...

#10
diesel_power

diesel_power

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 04.09.2006
Da intretinerea, cat e intretinerea ?

#11
marshall_balance

marshall_balance

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 11.08.2008
Intretinera e mai ieftina ca la un bloc normal. Am mai vazut pe net unii de prin Bucuresti care vorbeau de nush ce taxa de management si alte cheltuieli, dar eu in Timisoara n-am auzit de asa ceva. La intretinere platesc apa rece pe care o consum, curentul de pe casa scarii, gunoiul, lifturile. Asta vine cam 100 RON pe luna. In iarna am platit gazul cam 130 pe luna si am stat in 25-26 de grade constant iar acum platesc 20-30 de lei. Curentul e cam 60 lei pe luna. Adunate inseamna 350 RON cu tot cu net si cablu iarna si 300 vara.

#12
pisi123

pisi123

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 27.06.2010
Deci eu am cautat mai intai in blocuri noi......
precizez ca sunt fata si nu pot sta la tara sa construiesc sa stau toata ziua cu ochii pe mesteri ca oricum ma fura si nu pricep nik
si nici nu am timp liber sa stau dupa ei...
asa ca....m/am orientat spre apartament in bloc
intrebarea nou sau din ala dupa 80?
am inceput cu alea noi evident
si m/am lecuit
daca intri pe forumurile ansamblurilor te doare capu....ba taxa de management ba materiale nasoale...
buun
am gasit ceva in voluntari...pret ok arata bine
intru a doua zi dau google......surspriza sunt probleme cu autorizatia de constructie, se infiltreaza apa la subsol, facut de turci....hmmmmm
vreau sa dorm bine noaptea deci reject
al doilea....rasarit de soare....mi se face rau mai multe nu spun....
pana la urma mi/am bagat picioarele si am zis decat 3 cam la mama dracu facute nush cum mai bine 2 in zona buna (unde am copilarit eu semicenra) intre 3 parcuri, langa ai mei, bloc 85 (stiu ca ai mei au vazut cand a fost facut)
deci asta a fost alegerea mea
voi daca vedeti ceva facut ok sigur faceti cum vreti nu vreau sa impun nimanui pct meu de vedere

bafta :thumbup:

View Postpisi123, on 10th July 2010, 17:29, said:

Deci eu am cautat mai intai in blocuri noi......
precizez ca sunt fata si nu pot sta la tara sa construiesc sa stau toata ziua cu ochii pe mesteri ca oricum ma fura si nu pricep nik
si nici nu am timp liber sa stau dupa ei...
asa ca....m/am orientat spre apartament in bloc
intrebarea nou sau din ala dupa 80?
am inceput cu alea noi evident
si m/am lecuit
daca intri pe forumurile ansamblurilor te doare capu....ba taxa de management ba materiale nasoale...
buun
am gasit ceva in voluntari...pret ok arata bine
intru a doua zi dau google......surspriza sunt probleme cu autorizatia de constructie, se infiltreaza apa la subsol, facut de turci....hmmmmm
vreau sa dorm bine noaptea deci reject
al doilea....rasarit de soare....mi se face rau mai multe nu spun....
pana la urma mi/am bagat picioarele si am zis decat 3 cam la mama dracu facute nush cum mai bine 2 in zona buna (unde am copilarit eu semicenra) intre 3 parcuri, langa ai mei, bloc 85 (stiu ca ai mei au vazut cand a fost facut)
deci asta a fost alegerea mea
voi daca vedeti ceva facut ok sigur faceti cum vreti nu vreau sa impun nimanui pct meu de vedere

bafta :thumbup:


#13
tak30ver

tak30ver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 16.01.2009
Multumesc de pareri. Mai nou ma bate gandul spre un duplex la o iesire a bucurestiului...parca linistea si verdeata din curte plus multe alte posibilitati pentru un eventual copil atarna greu in balanta. Desi vedeam tot mai des la stiri cum scad preturile spectaculos preturile raman in continuare ridicate pentru astfel de constructii.
Foarte util chestionarul, exact asta urmaream si eu sa aflu.  :thumbup:

#14
adipit

adipit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,390
  • Înscris: 05.05.2007
ap 3 cam in bloc vechi din 1986 60mp utili si inca 2 balcoane

#15
tak30ver

tak30ver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 16.01.2009

View Postadipit, on 13th July 2010, 15:11, said:

ap 3 cam in bloc vechi din 1986 60mp utili si inca 2 balcoane
in ce zona si cam cat te-a costat?

#16
adipit

adipit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,390
  • Înscris: 05.05.2007
zona nu e relevanta, un orasel no name de langa pit. 110 000 ron.
si totusi sunt la o ora distanta de buc :D

Edited by adipit, 13 July 2010 - 16:46.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate