Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Speriat rau.. sa fie cancer pulmonar?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
137 replies to this topic

#37
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006
din pacate in urma tratamentului nu au existat schimbari si am vorbit cu o doctorita de pneumologie de la spital si mi-a spus sa vin sa fac o bronhoscopie, care fusese amanata de medicul de ploclinica, asa ca drum, trimiteri etc.

ce ma intereseaza ar fi de ce e nevoie de internare pentru bronhoscopie, e asa de rea? am facut endoscopie despre care spuneau ca e un fleac si nu a parut chiar asa

exista riscuri asolciate cu bronhoscopia? exista posibilitatea contaminarii probeluar prelevate daca ar fi cazul de asa ceva?

#38
lelali

lelali

    Vrăjeală, multă vrăjeală!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,645
  • Înscris: 07.11.2009
mai ai un pic rabdare (vro 2-3 zile) si iti pot da detaliile necesare  :)

Edited by lelali, 10 July 2010 - 09:09.


#39
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006
ok, am postat dar nu vad raspunsul as aca postez iar

medicul de la policlinica m-a trimis la bronhoscopie, asa ca ... luni sau amrti aflu, speram sa nu ajung la asa ceva... sunt deja 2 luni de hemoptizii minore.. :(

#40
lelali

lelali

    Vrăjeală, multă vrăjeală!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,645
  • Înscris: 07.11.2009
ai facut bronhoscopia?

(e necesara internarea - fie si de o zi - pentru ca organismul poate reactiona diferit - unii lesina etc. nu exista riscuri)

#41
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006
da, am facut, nu m-au tinut in spital

am fost doar ametit, uneori se face temperatura

nu stiu de fapt daca am facut insa pt ca termometrul arata ca nu am si oricum varia cu un grad de fiecare data  (35,5, 36,5... la intervale f scurte adica l-am pus consecutiv.. deh termometru electronic) iar banda aia care indica temperatura, dar cica nu f precis arata 38 la mine, am incercat pe mama si la ea arata Normal si abia daca se aprindea 37..

nu stiu ce temperatura am avut sau daca da, insa mi-e clar ca termometrele vechi cu mercur erau mai bune

am facut si lavaj bronsic, analiza citologica a iesit ok, nu au gasit insa o sursa a sangerarii

Edited by LL13G, 16 July 2010 - 08:53.


#42
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006
ok, am fost la medicul care m-a trimis si mi-a spus ca am trombocitele cam mari, dar nu s-a uitat sa compare cu rezultatul vechi,

mi-au iesit 417000/mmc, data trecuta in aprilie erau 250000/mmc :|

cand am plecat de la nasta au spus ca sun ok insa analizele de sange, acum plec intr-o delegatie.. sapt viitoare ma gandesc sa le refac, sugestii, pareri?

iar sunt ingrijorat

#43
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Trombocitele sunt mari printr-un mecanism compensator, din cauza sângerărilor. Organismul tău încearcă să oprească sângerările producând mai multe trombocite (care sunt implicate în coagulare). Deci asta e normal.

#44
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006
ok, multumesc pentru raspuns

sper sa inceteze odata prostiile astea ca numai la tampenii ma gandesc :)

#45
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006
acum se adauga si niste chestii gri in sputa, ok, devine chiar ciudat..

#46
vasile_hd

vasile_hd

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 20.06.2010

View PostLL13G, on 28th July 2010, 14:02, said:

acum se adauga si niste chestii gri in sputa, ok, devine chiar ciudat..
iti doresc multa sanatate, insa sunt curios cum te mai simti, e mai bine? ai gasit ceva tratament pentru problema cu care te confrunti?
multa sanatate

#47
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006

View Postvasile_hd, on 8th January 2011, 22:58, said:

iti doresc multa sanatate, insa sunt curios cum te mai simti, e mai bine? ai gasit ceva tratament pentru problema cu care te confrunti?
multa sanatate

desi vad ca ai postat in iulie iti raspund:
am facut mai mult ebronhoscopii, CT, radiografii... si desi la un mom dat spuneau ca vad ceva acolo radiologul a spus ca e ok. am scuipat cam pana in decembrie dupa care s-a oprit si au fost mici episoade cand a revenit (prin februarie), acum a revenit iar un pic mia altfel, mai aprinse si sangerii ca atunci daca nu erau asa dese probabil as fi fost mai calm, dar nah, roz mici. dese.. acu rosii mici, uneori sputa asa...probabil iar bronho

am facut si fibroscopie orl, sper sa iasa bine si sa nu fie nimic, dar nelinistea mea a reaparut. psihic e destul de dificil pt ca am cam pus tot e era in viata pe hold, tind sa fac unele chestii doar pt c anu am timp si ma resemnez, etc.

Edited by LL13G, 25 May 2011 - 21:38.


#48
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006
am uitat sa mentionez ceva, intrucat nu a fost gasita sursa sangerarii la mine uneori doctorita imi spune ca e o posibila fragilitate vasculara, eu asta sper sa fie, dar una care sa nu devina mai serioasa in timp. pana atunci tot ma ingrijorez si ma gandesc la ce e mai rau cand se intampla... am pierdut la un mom dat din greutate, dar m-am indopat eu si am 64kg (@1,70)

#49
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006
poate sa-mi spuna cineva care sunt regulile pt investigatii radiologice?

am facut cam asa:1 radiografie pulmonara in aprilie 2010, CT @ sfarsitul lui iulie 2010 , apoi in februarie 2011 3 radiografii (1 pulmonara, 1 pulmonara fleischner, 1 sinusuri).

intreb pt ca am auzit-o pe doctorita spunand ceva de ct la ultima vizita.. oricum aflu, dar as dori sa stiu si care sunt riscurile asociate cu atatea raze x

Edited by LL13G, 31 May 2011 - 10:19.


#50
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Doza maxima din cate stiu e de maxim 2 radiografii pulmonare pe an.
Faci si tu un calcul, de exemplu 100 de radiografii mici dentare e cam cat una mare pulmonara. Ca doza de radiatii ma refer.

#51
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006
da, stiu, dar un CT de ex are cam 36 de imagini (adica cam 36 de radiografii)... si vreau sa stiu care sunt efectele unor astfel de iradieri.... bronhoscopia e destul de nasoala ca analiza si nu mi-e clar cat de relevanta este...stiu ca si radiografia are minusurile ei oricum...

eu de fapt as vrea sa stiu ca sunt ok si nu as vrea sa risc inutil.. ma gandesc ca sunt relativ tanar (31), nefumator, dar traiesc intr-un oras poluat si cu ceva risc in familie.. so nah..  nu vreau sa ma iradiez inutil

#52
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Nu-ti fa griji. Fa-ti toate investigatiile necesare acum si apoi oricum te vei opri cu iradiatul!

#53
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006
da, stiu ideea e ca daca e ceva naspa nu conteaza, daca sunt sanatos (nu am ceva grav in sensul de cancer)  imi pot creea probleme si nu as vrea asta

#54
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006
m-am inselat si nu fac bronhoscopie ci CT cu substanta de contrast

ma cam sperie ideea pt ca am citit asta:

The Health Protection Agency (HPA) has calculated that:
an X-ray of your chest, teeth, arms or feet is the equivalent to a few days' worth of background radiation and has a less than one in a million chance of causing cancer,
an X-ray of your skull or neck is the equivalent to a few weeks' worth of background radiation and has 1 in 100,000 to 1,000,000 chance of causing cancer,
an X-ray of your breasts (mammogram), hip, spine, abdomen or pelvis is the equivalent of a few months' to a year?s worth of background radiation and has a 1 in 10,000 to 100,000 chance of causing cancer, and
an X-ray that uses a contrast fluid, such as a barium meal, is the equivalent of a few years' worth of background radiation and has a 1 in 1,000 to 10,000 chance of causing cancer.
Sursa: http://www.nhs.uk/Co...ages/Risks.aspx

si asta:

CAT scan

A CAT scan is a Computed Axial Tomography x-ray scan of an area of the body. It is also called a CT scan. Typically, they take about 30 minutes to complete, although the patient may be in the machine for much longer due to required preparations. The x-rays are not turned on until the scan is started.

The amount of radiation received in a CAT scan is about 1000 millirems (10 mSv). That means that a you could safely get 5 CAT scans in a year to increase the chances of cancer 1%. That is as much as you would get from natural radiation in 3 years. It is unlikely that another would have 5 CAT scans in a year.

Sursa: http://www.school-fo...ealth/xrays.htm

si asta:

For this procedure: * Your approximate effective radiation dose is: Comparable to natural background radiation for: ** Additional lifetime risk of fatal cancer from examination
Computed Tomography (CT)-Chest 7 mSv 2 years Low
Computed Tomography (CT)-Chest Low Dose 1.5 mSv 6 months Very Low
Radiography-Chest 0.1 mSv 10 days Minimal

Sursa: http://www.radiology...fm?pg=sfty_xray


ar fi al 2lea CT pt mine, dar nu pricep ca sunt o gramda de pagini cu tot felul de info si sunt confuz... niciun student macar la radiologie sa-si dea cu parerea pe aici?

Edited by LL13G, 31 May 2011 - 19:24.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate