Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Speriat rau.. sa fie cancer pulmonar?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
137 replies to this topic

#19
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
la o candida din cauza antibioticului plus corticoid nu te gandesti? De ce sari direct la chestii grave?

#20
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006
pai am clatit gura cu apa si bicarbonat cum mi-a spus medicul

limba nu mi se pare sa fie alba, a fost la un moment dat, dar nu mai e si nu era excesiv de alba

Edited by LL13G, 21 June 2010 - 14:20.


#21
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
așa, și? a spus medicul c-a trecut de tot?
Știi cât de greu trece minunea aia?

#22
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006
pai nu mi-a spus ca am candida, mi-a dat doar preventiv sa nu fac
eu oricum de mic am avut limba un pic mai alba dar nimeni nu a considerat ca ar fi o pb. si pe vremea aia ma mai trimiteau la exudat, ceva..

#23
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
da' de cancer ți-a spus ceva? știi că sunt medici care dau "preventiv" la antibiotice mult mai soft și fără corticoid antifungice serioase? ce mi-e bicarbonatul, ce mi-e apa sfințită...

în traducere: termină nene cu prostiile și mergi să te vadă un orlist, eventual cu exudatul în brațe.

#24
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006
am fost la orl acum o saptamana si a spus ca nu vede nimic din sfera orl, a remarcat doar ca am mucoasa sensibila, o deviatie de sept si mi-a dat biorinil :)

#25
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006
dupa 5 zile de tratament cu controloc si motilium, dat pt un posibil reflux gastro-esofagian acum scuip mai des si mai multe chestii circulare roz

am pus o poza cu minunatia, nu stiu cum sa fac sa fie hidden si sa apara doar cand da cineva click sau ceva :|, scuze celor ce o vad si nu ar dori

Attached File  IMG_0901.JPG   283.42K   316 downloads

#26
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006
bun, am fost la medic iar, i-am aratat poza cu sputa si m-a trimis sa fac un CT cu substanta de contrast

#27
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006
am facut CT, a iesit normal..

pb e ca acum se aude si un suierat la plamanul stang si uneori sputa a devenit roz, de asemenea punctele acelea sunt mai dese... investigatiile vor continua se pare

#28
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006
dupa ct cu 45 de sectiuni am facut o endoscopie.. a iesit ok.. am fost la orl, mi-a spus ca ma vede cam iritat, dar nu vede rani, e posibil sa fie de la asta, dar trebuie sa contunui .. urmeaza bronhoscopie :'(

sunt destul de speriat inca, sper sa nu fie totusi...

#29
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Eu ți-aș spune să stai liniștit, dar știu că nu poți. E o probabilitate foarte mică să fie cancer.

#30
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006
da, asa e, nu pot sta f linistit, mai ales ca de vineri am un suierat la plamanul stang care nu era acolo.

urmeaza sa iau zilele acestea trimiterea pt bronhoscopie.

#31
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006
am fost iar la pneumolog pt ca urma sa ma trimita la bronhoscopie, dar pt ca medicul orl a spus ca ar fi posibil totusi sa fie de la iritatia din gat a amanat analiza, asa ca am primit un tratament pt intarirea vaselor de sange...

#32
lelali

lelali

    Vrăjeală, multă vrăjeală!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,645
  • Înscris: 07.11.2009
:mellow: unde ai facut CT cu substanta de contrast? la stat sau particular? cat a costat?
luni am si eu programare ( la particular ) si sunt curioasa :)

multam!

LE : vazui poza ... poti sta linistit, la taica-miu (detectati 2 noduli pe plaman in urma unei tomografii native) arata altfel!

Edited by lelali, 01 July 2010 - 17:19.


#33
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006
am facut la sanador, cu substanta de contrast m-a costat vreo 430 de lei

a fost cu 45 de sectiuni, CT-ul poate fi facut si cu mai multe sectiuni, pe urma am aflat ca se pot face mai multe sectiuni... as fi optat pt asta pt ca asa macar eram mai sigur, nu de alta dar la 45 distanta intre sectiunile pozate e destul de mare, stiu ca la rmn e de 0,5 cm si se fac 64 sectiuni (sistemul e similar) la mine sunt cam 0,7 cm so nah..

cu cat sunt mai multe sectiuni cu atat e mai bine, dar si iradierea e mai mare

Edited by LL13G, 01 July 2010 - 22:49.


#34
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006
ce este aceea o tomografie nativa? cumva ct normal,  fara substanta de contrast?

sunt in a 6-a zi de tratament cu vitamina a uleioasa(picata in nas), vitamina a forte (pastile), rutin si stodal.

mi s-a spus sa mai vin la control dupa 2 saptamani la orl. dupa cat timp ar trebui sa-si faca efectul? am avut o zi in care nu am vazut nimic insa in ultimele 2 zile am scuipat sange mai mult la toaleta de dimineata nu dupa tuse, insa in timpul zilei si dupa tuse. ah da, e ciudat pentru ca tusesc mult mai putin (de cateva ori pe zi 4-5 reprize)

exudat nu am facut desi i-am intrebat pe medici. sa mai fac ceva analize, sa ma intorc la medic?sa mai astept?
in week-end ma mai linistisem pt ca fusese mai ok. in rest ma simt ok, nu am alta greutate, aseara mi-am luat temperatura si aveam 36 cu 2, deci e ok...

#35
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
tușești mai puțin pentru că iei stodal, nu-i deloc ciudat.

#36
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006
ma bucur ca tusesc mai putin, dar nu inteleg cantitatea mai mare de sange care e uneori asociata cu tusea, alteori nu, de asemenea fluieratul din stanga nu a disparut si nu prea inteleg incotro sa merg si ce sa fac

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate