Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA, a dat teapa de 1...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )
 Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...

Nelamurire succesiune

Roka Residence Doamna Ghica
 Concediu medical pe zile din urma

Receiver satelit care sa faca aut...

Recuperare sim/eSIM digi.

charger "laptop de muzeu"...
 apartament vandut de tatal sotiei...

Socializare -grupuri

Puteti sa-mi indicati numele soft...

Pret zugravit
 

Editie princeps

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
5 răspunsuri în acest subiect

#1
clarity

clarity

    Tovaras

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.822
  • Înscris: 02.09.2009
Salutare,

Cum imi pot da seama daca o carte e ... hmm.. cums e spune, editia princeps?  Am in fata mea Istoria literaturii române de la origini până în prezent de G Calinescu si cred ca e prima editie din 1941. Are cine vreao idee cum imi dau seama? Nu gasesc nicio data nicaieri. E semnata doar: Cu drag, ***** 1941.

#2
korsar

korsar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 2.348
  • Înscris: 26.07.2007
pai daca a fost publicata de Editura Fundatiei Regale pentru Literatura si Arta în anul 1941, ar trebui sa fie princeps. daca scrie doar cu pixul "Cu drag, ***** 1941" nu inseamna nimic... asta putea scrie oricine, cu o luna in urma, doar sa se creada ca-i princeps,s-o poata vinde. cauta mai bine, orice carte are trecuta editura si anul aparitiei... daca n-are, inseamna ca cineva a avut interesul s-o indeparteze sau s-o acopere cumva....

#3
clarity

clarity

    Tovaras

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.822
  • Înscris: 02.09.2009
Cartea e foarte veche asta e clar si dateaza dinainte de perioada comunista. Semnatura apartine stra-bunicului meu si sunt sigur de asta. Tot rasfoiesc ditamai cartea sa gasesc editura si anul dar nu vad nimica. E chir ciudat sa nu scrie nicaieri editura si anul.

#4
rAzDD

rAzDD

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 278
  • Înscris: 16.12.2008
Care este faza cu cartile vechi ?
Fontul este mai greu de citit, paginile se ingalbenesc si contrastul nu mai e ideal etc.
De ce ar citi cineva asa ceva?

#5
korsar

korsar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 2.348
  • Înscris: 26.07.2007
pai n-ai ce rasfoi, ca nu scrie la mijloc. numele editurii, cu coroana regala, sunt trecute pe coperta. restul,ar trebui sa fie fie la inceput, fie la sfarsit. daca zici ca cele scrise sunt corecte, n-ai luat cartea din talcioc, n-a incercat cineva, mai tarziu sa imite scrisul strabunicului tau, fie si de dragul unei farse, ar trebui sa fie princepsul, ca doar n-a aparut cartea inainte de 1941. doar sa nu se fi distrus si dusa la re-legat, i=au pus alte coperti.

#6
nrares

nrares

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 356
  • Înscris: 13.10.2003
Incearca la un anticariat serios, o biblioteca municipala sau la Biblioteca Academiei daca ti-e mai la indemana. Vezi ca daca e editie princeps s-ar putea sa o treaca la obiect de patrimoniu si o sa ai alte angarale.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate