Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Care-i cea mai ieftina receptie TV?

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#37
avumit

avumit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 01.01.2009
Poi cea mai ieftina solutie e antena de camera...
Cea mai ieftina solutie dupa mine este cablul analogic.
Solutie ieftina pe Satelit Focus (avantaje la plata) sau Dolce (numai daca ai si fix) un pachet minim la 2.9 + tva.
In rest eu zic sa nu-l stresam pe om ca oricum nu va investi in echipamente. Tot la cablu analogic ajunge...

#38
doktorofsat

doktorofsat

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 04.04.2008

Quote

In rest eu zic sa nu-l stresam pe om ca oricum nu va investi in echipamente


Niciodata nu se stie ce zace intr-o persoana.Am intalnit cazuri si cazuri in decurs de ani si ani de zile.
Cei care se uite la canale tv prin satelit se impart in mai multe categorii:

-persoane abonate la unul sau mai multe DTH-uri romanesti.
-________care pe langa DTH mai au o alta antena fixa sau mobila de dimensiuni modice cu care receptioneaza    tot felul de canale tv
-________care vizioneaza ilegal dth-uri  straine folosind receptoare dedicate si antene cu performante slabe gen toroidale sau multifeeduri de diametre mici

-pasionati care au atit antene fixe cat si mobile de dimensiuni diferite care receptioneaza in ambele benzi (Ku si C) , cauta canale noi de televiziune(inclusiv canale egzotice) si diferite transmisii feed


#39
avumit

avumit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 01.01.2009

View Postdoktorofsat, on 19th September 2010, 12:44, said:


Niciodata nu se stie ce zace intr-o persoana.Am intalnit cazuri si cazuri in decurs de ani si ani de zile.
Cei care se uite la canale tv prin satelit se impart in mai multe categorii:

-persoane abonate la unul sau mai multe DTH-uri romanesti.
-________care pe langa DTH mai au o alta antena fixa sau mobila de dimensiuni modice cu care receptioneaza    tot felul de canale tv
-________care vizioneaza ilegal dth-uri  straine folosind receptoare dedicate si antene cu performante slabe gen toroidale sau multifeeduri de diametre mici

-pasionati care au atit antene fixe cat si mobile de dimensiuni diferite care receptioneaza in ambele benzi (Ku si C) , cauta canale noi de televiziune(inclusiv canale egzotice) si diferite transmisii feed
Dar am inteles ca omul nu vrea investitie vrea ceva usor (ca pret), nu e pasionat etc. El vrea ceva f. ieftin.

#40
Cyber-sapiens

Cyber-sapiens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,912
  • Înscris: 04.10.2007

View Postblueunicorn, on 13th June 2010, 13:34, said:

Cea mai ieftina ar fi cea gratis. Adica dai drumul la TV si te bazezi pe TVR1 ca s-ar prinde (teoretic) peste tot. Da' nu merge.
Am incercat cu antena de camera, da' nu prind nimic. :D In Iasi prind 6 posturi, dar acolo unde stau in chirie, nimic (cu aceeasi antena). Deci sare antena din schema.
Altceva? Cablu, digi, bunica lu' digi sau ce? Din moment ce stau in chirie, sigur nu vreau vreun abonament pe vreo 2 ani, ca nu stiu daca stau atat acolo.

Mersi de info.

Ai grija ca s-ar putea sa te fi pacalit, eu am patit-o. Iata povestea ... am cumparat un cablu coaxial, etc, dar mai bine prindeam TVR cu furculita, ... am mers la magazin, ... schimbat cablu...

Problema era la cablu si anume ca astazi greu mai gasesti cablu coaxial cu miezul din cupru masiv, astea noi merg doar pt. semnal puternic de tip Televiziune prin cablu, fiind facute din ceva sarma otelita galvanizata la exterior cu putin cupru / alama.

Asadar pentru antena nu merge decat cablul din cupru masiv, adica acela mai moale si mai slab ca rezistenta la intindere.

Daca ai o antena tip grilaj si e orientata bine, la oras poti prinde astazi macar 4-5 canale cu TVR-urile cu tot. Succes.

View Postlupull, on 4th August 2010, 12:03, said:

Da , dar ai uitat sa specificii cat te costa echipamentul + reglajul unei instalatii de satelit

Da si a uitat sa spuna ca dupa ce prinzi doar ceva canale de stiri rom^nesti si cateva de folclor, celelalte sunt straine si slabute pe deasupra, si ai bagat si bani grei in antena satelit. :puke:

PS: La urma iti dai seama caci cu o antena terestra ori cu doua antene terestre ieftine ai fi obtinut mult mai mult.

#41
GIGIMESE

GIGIMESE

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 22.08.2010
salut!
va rog să mă ajutați cu un sfat , o schemă ... Vreau să confectionez o antenă  recepție tv pentru părinții mei care locuiesc în Tirgu Ocna! Aș vrea să mai recepționeze și altceva in afară de  TVR1.Menționez ca părintii locuiesc intr-o zonă mai retrasă și cei de la cablu nu vor să se exttindă pîna acolo! Va mulțumesc mult!!!

#42
mouse3

mouse3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 968
  • Înscris: 22.04.2010
Daca tu vrei ieftin si atat, nu te intereseaza ca iti pica netu o saptamana...
[/quote]

Tare asta,sa sti ca pica si la case mai mari,cu pretentii,nu chiar cu saptamina dar citeva ore tot reusesc sa te scoata din „priza”.


[quote name='GIGIMESE' post='9356860' date='24th January 2011, 16:54']salut!
va rog să mă ajutați cu un sfat , o schemă ... Vreau să confectionez o antenă  recepție tv pentru părinții mei care locuiesc în Tirgu Ocna! Aș vrea să mai recepționeze și altceva in afară de  TVR1.Menționez ca părintii locuiesc intr-o zonă mai retrasă și cei de la cablu nu vor să se exttindă pîna acolo! Va mulțumesc mult!!![/quote]

1-Daca nu ai mai facut pina acum antene tv o sa va fie greu,in UIF sint destul de pretentioase ca realizare si materiale.
Asta o veti lua in calcul ca ultima solutie.Intrebati in zona cei care au instalate deja antene,ce programe prind cu ele.Asa stiti ce se poate receptiona acolo.Daca mai intra doar TVR2 si Rusii nu merita varianta.
2-Ce distanta este intre cablul tv si locatia Dvs?Distanta este de ordinul Km?
3-Ar fi si posibilitatea programelor Romanesti transmise gratis pe satelit,programele sint insa imprastiate pe 6 sateliti de unde rezulta o oarecare complicare cu receptia,dar odata investitia facuta nu mai depinzi de nimeni,nici nu platesti vreo taxa.De toate ar fi vreo 71 de progrme stiri,muzica ,religioase,regionale,diverse.

Alege.

#43
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
receptie ieftina FTA satelit ?
40 lei LNB+ LIGHEAN + SUPORT - 10 lei receiver + 5-10Lei firul coaxial .
, cu investitie de 90 LEI , adica 2 parabolici cu lnb si suporti si un swithc diseq , am si 13°E si 7°W

#44
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005

View PostGIGIMESE, on 24th January 2011, 15:54, said:

salut!
va rog să mă ajutați cu un sfat , o schemă ... Vreau să confectionez o antenă  recepție tv pentru părinții mei care locuiesc în Tirgu Ocna! Aș vrea să mai recepționeze și altceva in afară de  TVR1.Menționez ca părintii locuiesc intr-o zonă mai retrasă și cei de la cablu nu vor să se exttindă pîna acolo! Va mulțumesc mult!!!
Terestru sau via satelit?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate