Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...
 Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...
 COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...

Nelamurire succesiune
 Roka Residence Doamna Ghica

Concediu medical pe zile din urma

Receiver satelit care sa faca aut...

Recuperare sim/eSIM digi.
 

Balon cu heliu lansat in aer

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
14 răspunsuri în acest subiect

#1
Politicosul

Politicosul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 53
  • Înscris: 04.06.2010
Vreau sa lansez un balon cu heliu in aer si vreau sa filmez de sus cu un pix cu camera video (este cel mai usor aparat de filmat pe care-l am in casa).
Baloane am, pix cu camera am, heliu nu am.
Dar am niste intrebari :)

-Care este altitudinea maxima la care poate ajunge un balon de dimensiuni normale cu heliu?
-Daca leg mai multe baloane cu heliu acestea se vor ridica la o altitudine mai mare?
-De unde pot face rost de heliu in Constanta?
-Atza de la zmeu e buna pentru a controla balonul de la sol? Nu de alta dar vreau sa-mi recuperez camera :)

Si ca sa va faceti o parere...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/P4nPsy0T6pI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Editat de Politicosul, 09 iunie 2010 - 14:44.


#2
errai

errai

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 3.154
  • Înscris: 08.05.2010
se va ridica pana va face "Boom!" din cauza presiunii aerului sau caldurii soarelui
ata:foloseste una usoara si rezistenta ca altfel nu o sa zboare prea sus

Editat de errai, 09 iunie 2010 - 14:43.


#3
Politicosul

Politicosul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 53
  • Înscris: 04.06.2010

 errai, on 9th June 2010, 15:41, said:

se va ridica pana va face "Boom!" din cauza presiunii aerului sau caldurii soarelui

Atunci o sa caut niste baloane mai rezistente nu de-alea standard.

#4
errai

errai

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 3.154
  • Înscris: 08.05.2010
oricum, stai linistit ca nu cred ca ai tu ata pana ajunge sa faca el boom, cred ca rezista 2000-3000 m altitudine  pe putin, doar sa nu fie 40 de grade afara

#5
docristi

docristi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 116
  • Înscris: 03.12.2007
Sursa de inspiratie.
http://www.telegraph...er-balloon.html

#6
Politicosul

Politicosul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 53
  • Înscris: 04.06.2010

 docristi, on 9th June 2010, 15:50, said:

Wow, sa stii ca n-am 14000 de km de atza  :D
Oricum, nu se stie niciodata, poate ii pun un GPS si parasuta dar trebuie sa ma duc in alta tara sa-l recuperez   :naughty:

#7
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.295
  • Înscris: 25.04.2006
Un balon cu heliu se va "opri" la o anumita altitudine, nu va urca  la infinit. Asta pentru ca densitatea aerului scade cu inaltimea si la un moment dat, balonul cu ce ai agatat to de el va "canari" cat volumul aerului dislocuit. Cu cat este mai mare cantitatea de heliu bagat la sol, cu atat va urca mai sus. De obicei se umfla la sol numai la jumatate, pentru ca urcand, presiunea exterioara scade si balonul de "umfla" mai mult.
Am vazut baloane din alea de petrecere de copii, umplute cu He, scapate liber, fara nimic agatat de ele - mai sus de cateva sute de metri (maxim 1000m, ca inca le mai vedeam cu ochiul liber) nu se urca.

#8
Politicosul

Politicosul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 53
  • Înscris: 04.06.2010
Mai am o mica intrebare: Cat de scump este sa umflii un balon cu heliu. Chiar n-am idee, de-aia intreb.
Ca daca e ieftin umflu mai multe.

Editat de Politicosul, 09 iunie 2010 - 15:15.


#9
citronelle

citronelle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.536
  • Înscris: 10.10.2009

 Politicosul, on 9th June 2010, 16:15, said:

Mai am o mica intrebare: Cat de scump este sa umflii un balon cu heliu. Chiar n-am idee, de-aia intreb.
Ca daca e ieftin umflu mai multe.


Nu cred ca e foarte scump, gazul in sine, dar nu stiu daca gasesti sa cumperi separat de baloanele alea pentru copii. Iti pun mai jos link catre povestea originala, are si niste linkuri care poate iti vor fi de ajutor. Referitor la balon, nu mai gasesc filmuletul dar tin minte ca a ajuns destul de sus si la un moment dat a pocnit si apoi a inceput sa coboare.  

http://www.wired.com...r-money-budget/

Si filmulete pe youtube cu baloane cu heliu in spatiu

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/nojl3aiYBOw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/YTOohZhoKXg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/6R7-SJPID_I?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#10
bb_girl

bb_girl

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 489
  • Înscris: 30.12.2008
Sa stii ca nu e scump umplutul unui balon cu heliu. Noi am cumparat anul asta baloane cu heliu pentru niste absolenti de clasa a XII-a si cu tot cu inscriptia de pe ele ne-au ajuns la 6,5 lei/ balon :) Nu sunt din Constanta, dar pretul n-are cum sa varieze foarte mult. Daca nu stii unde sa-ti bagi heliu in balon (atentie, nu lua orice balon cu 10 bani!), incearca la ceva firme de decoratiuni.

#11
mymothman69

mymothman69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.035
  • Înscris: 16.01.2006
Daca nu gasesti heliu, poti folosi si gaz de butelie care este de asemeni mai usor decat aerul (respectiv propan, am incercat mai demult si merge). Evident, nu este la fel de usor ca hidrogenul sau heliul , avand densitatea mai mare, viteza ascnsionala este mai mica dar merge. Poti folosi ata cum este cea vanduta pe mosor cu zmeiele din comert, sau ata de crosetat cre este rezistenta si usoara - nu uita ca in afara de camera si emitator, mai trebuie sa suporte si greutatea firului care la lungimi de 200-300 m nu mai este neglijabila. . Cel mai bine este sa folosesti un ciorchine de mai multe baloane, vor avea mai multa stabilitate la curentii de inaltime. Mult succes!

#12
sabinutza84

sabinutza84

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 17
  • Înscris: 29.04.2005
Ti-a reusit experimentul?  :rolleyes:
As vrea sa incerc ceva asemanator...

#13
asterix1

asterix1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.357
  • Înscris: 21.09.2010
Fals propanul are densitatea 1,83 Kg/mc fata de 1,25Kg/mc cat are aerul.Deci nu pluteste ci coboara.
Vrei sa spui metan care are densitatea 0,71 Kg/mc si se gaseste in gazul natural care vine pe conducta.
Ar putea fi folosit dar nu stiu cum ai putea sa umpli un balon cu metan.

#14
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.804
  • Înscris: 04.02.2007
Mai bine cumperi un avion teleghidat, din cate stiu nu e mai scump ca o camera foto.

#15
Carrman

Carrman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.107
  • Înscris: 06.08.2010
foloseste un prezervativ, nu un balon! este mult mai rezistent.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate