Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...
 Facultate din Bucuresti posibil o...

Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa
 Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?
 Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China
 

Cazare intermediara

- - - - -
  • Please log in to reply
157 replies to this topic

#73
xvs650

xvs650

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 27.01.2010

 OvidiuNS, on 13 iunie 2013 - 15:22, said:

Asta va fi la întoarcere, presupun. Foarte frumos, vă duceţi pe coasta de est şi vă întoarceţi pe coasta de vest, exact cum facem şi noi. Dar de data asta, la întoarcere stăm o noapte la Meteora.
În 2010 şi 2011 preţurile la cazare erau destul de mari în Ioannina, drept pentru care am ales cazarea la Ammoudia, pe coastă, la 12km sud-est de Parga.
Iar anul ăsta vom avea în august un întreg sejur în Ammoudia, am rezervat şi vorbit deja la hotel Panorama. Vezi dacă nu te tentează şi pe tine.
Şi dacă citeşti la topicul Parga experienţa noastră din 2011 (cu poze), s-ar putea să vă tenteze să luaţi 2 nopţi în Ammoudia, sau poate chiar 3 nopţi.
Nu de alta, dar să nu fie prea bruscă trecerea de la Zakynthos la Românica.


Sănătate şi tcb !

Nu este la intoarcere...este la dus...am inversat programul pentru ca din Platamonas nu am cum sa prind Ferry decat cel de ora 17.00(eu ajung duminica si su nt doar 4 Ferry) si as ajunge prea tarziu asa ca m-am hotarat sa merg in prima zi ceva mai mult si sa incerc sa prind bacul de 14.30...ramane sa verific acum cat fac din Ammoudia pana la Killini, iar in Ammodia nu am fost niciodata.

Iti multumesc mult pentru raspunsurile tale mereu la obiect si documentate.

Daca ai mai facut traseul te rog sa imi spui cum imi recomanzi....Ammoudia- Killini sau Ioannina-Killini...ca distante sunt la fel numai ca una apare pe un pod si alta prin tunel...ca si ruta.

Edited by xvs650, 17 June 2013 - 09:11.


#74
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,865
  • Înscris: 04.07.2010
Aaaa, atunci e altceva, am crezut că e vorba de întoarcere, mea culpa !

În cazul ăsta, recomandabil e să staţi la Ioannina. Nu mai plăteşti tunelul şi, mai important, nu mai treceţi prin Vonitsa şi pe malul de sud al golfului Amvracic (unde te căpiază serpentinele, şi te încetinesc).
Singurul dezavantaj ar fi că e mai scumpă cazarea în Ioannina.
Ar mai fi şi varianta cazării intermediare în Metsovo, sau mai la sud (Arta, Amfilohia).

Şi vezi că ferry e la 14 fix duminica, nu la 14.30.


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 17 June 2013 - 14:39.


#75
xvs650

xvs650

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 27.01.2010

 OvidiuNS, on 17 iunie 2013 - 14:37, said:

Aaaa, atunci e altceva, am crezut că e vorba de întoarcere, mea culpa !

În cazul ăsta, recomandabil e să staţi la Ioannina. Nu mai plăteşti tunelul şi, mai important, nu mai treceţi prin Vonitsa şi pe malul de sud al golfului Amvracic (unde te căpiază serpentinele, şi te încetinesc).
Singurul dezavantaj ar fi că e mai scumpă cazarea în Ioannina.
Ar mai fi şi varianta cazării intermediare în Metsovo, sau mai la sud (Arta, Amfilohia).

Şi vezi că ferry e la 14 fix duminica, nu la 14.30.


Sănătate şi tcb !

Multumesc..acum sunt total in ceata...dau cu banul sau imi spui ce sa aleg...Arta sau Amfilohia.

#76
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,865
  • Înscris: 04.07.2010
Caută pe booking.com şi alegeţi ce vă place vouă. Eu aşa fac totdeauna, mă uit la review-uri, la localizarea pe hartă, dacă are parcare, piscină etc. Apoi vine nevastă-mea şi dă verdictul.
Nu am fost cazaţi niciodată în Ioannina, Arta sau Amfilochia, parcă în ultimul a stat @daniel_LNC.
Dar cel mai bine e să alegeţi voi de pe booking.com.

Sănătate şi tcb !

#77
sorin_g

sorin_g

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 18.04.2005
Salut,

Cautam o cazare intermediara pentru intoarcerea din Zakynthos (intr-o zi de luni).
Ajungem in Killini pe la 12:30 probabil si am dori sa ne cazam spre seara in zona Makaza (in Bulgaria sau in Grecia).

Recomandati vreo localitate in care am putea poposi peste noapte?

Multumesc

#78
predoiu

predoiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 16.07.2007
Buna seara,
Ce ruta  recomandati pentru Constanta-Lefkada, si cu ce popas? Michelin zice pe la Edirne, insa nu as vrea sa pierd timpul prin vama turceasca.
Multumesc!

#79
laocezar

laocezar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 10.06.2007

 daniel_LNC, on 25 iulie 2012 - 10:06, said:

nu l-am tranzitata de 2 ori si la dus si intors si am facut o pauza de vreo 30 minute si mi-a placut mult locatia.
eu de obicei in drum spre zakynthos am facut popas de o noapte la Metsovo sau Meteora.


Uite ca ne "vedem" si aici :) La Meteora unde te-ai cazat?

#80
Jerome4

Jerome4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 544
  • Înscris: 25.05.2009

 OvidiuNS, on 17 iunie 2013 - 23:01, said:

Apoi vine nevastă-mea şi dă verdictul.


Welcome to the club Posted Image

#81
daniel_LNC

daniel_LNC

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 07.03.2010

 laocezar, on 21 iunie 2015 - 08:40, said:



Uite ca ne "vedem" si aici Posted Image La Meteora unde te-ai cazat?

la Meteora nu mai stiu exact cum se numea Villa/hotelul Posted Image dar in Metsovo la Villa Filoxenia Posted Image

#82
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,275
  • Înscris: 14.11.2006

 Jerome4, on 21 iunie 2015 - 08:43, said:


Welcome to the club Posted Image

Nu exista nevasta... Exista "colonel" sau "general":

- Ovidiu!?
- Da, draga.
- Aici ne cazam!
- Am înteles, draga! Fie ca tine! Posted Image

#83
amedeuss

amedeuss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 14.12.2011

 sorin_g, on 13 iunie 2014 - 11:45, said:

Salut,

Cautam o cazare intermediara pentru intoarcerea din Zakynthos (intr-o zi de luni).

Ajungem in Killini pe la 12:30 probabil si am dori sa ne cazam spre seara in zona Makaza (in Bulgaria sau in Grecia).

Recomandati vreo localitate in care am putea poposi peste noapte?

Multumesc
Iti recomand hotelul Kyridis din Komotini.De fiecare data am platit 40 euro/ noapte fara mic dejun.Este foarte aproape de iesirea din oras inspre Makaza, linistit si curat.

Edited by Barboso, 22 June 2015 - 16:17.


#84
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,401
  • Înscris: 23.04.2007
La sfatul lui OvidiuNS,am ales Hotel Elit /Kirkovo-Bg pentru o oprire de cateva ore pt somn in drum spre Lefakda.A mai fost cazat cineva prin zona Kirkovo?Devierea e de doar 2 km de la drumul spre Makaza.

#85
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,401
  • Înscris: 23.04.2007
Salutare din nou !
Daca tot nu sunt impresii pe acest topic,hai sa vin eu cu un feed-back.
In drumul spre Lefkada am innoptat :

La dus la Hotel Elit din mica localitate Kirkovo.Foarte aproape de Makaza,deviere minima de 2.5km fata de drumul Kardzali-Makaza.
15E/noapte pe 29 august.Camerele curate,lenjerie curata.Parcare in spatele hotelului in curtea interioara,masini si de Ro si Gr,majoritatea Bg.Piscina,foisor,curte in spate cu verdeata.Restaurant maricel la parter si terasa afara fara galagie.Mancare f buna la pret super-ieftin,BG style.
Engleza aproape ioc,dar limbajul universal merge.
Se poate plati si in euro si in leva.Nu am incercat card.
La restaurant am platit in euro,paritatea era era ok.
Micul dejun era 3euro,insa am plecat la 4 dimineata,nu l-am mai "luat".
Au si telefon si mail,dar cam greu cu ,comunicarea daca nu stii bulgara.Pe mail mi-au raspuns in bulgara,am folosit translate Posted Image
Rezervarea facuta prin booking (sanatate multe Ovidiu inca o data pt recomandare !!! ).
Receptia dispare la orele 23 ,revine la 07.00
https://www.google.r...fe93dfe78fbe4f4
https://www.facebook.com/KompleksElit

La intoarcere nu am mai gasit camere insa am cautat pe booking in apropiere,totul era full in Kirkovo asa ca am gasit Hotel IDA in Kardzali.
30e/noapte dubla,40 apartament(1 dormitor+sufragerie cu ,canapea extensibila,baie).Mic dejun inclus in pret(chiar si pt 4 pers in apartament),cam simplist,dar suficent.
https://www.google.r...z/data=!3m1!4b1
Conditii si mai bune in camera.Au parcare in fata hotelului,nu e pazita.Multe masini de TR pe acolo,un mic loc de joaca in fata,curat si afara si inauntru.Mic restaurant la parter,unde am luat dimineata micul dejun.Receptie 24h(conteaza cand ajungi la 1 noaptea).Engleza ioc,noroc ca aveau ospatar care stia engleza.Fata de la receptie,cam prostuta,ne cerea sa platim 5E micul dejun de persoana.Dimineata era altcineva care nu a mai cerut nimic(asa era si pe booking).
Camerele mobilate recent,curate,nu la mare arta,dar decent.Despre siguranta masinii,ce sa zic,erau si S-class de TR pe acolo,nu am vazut ceva suspect.Nu era paza,nu era supraveghere video dar era zona deschisa,cam batea la ochi din departare daca erai hot.Cel mai bine ,daca se poate parca chiar in fata intrarii,ca la 4 metrii in fata e receptia Posted Image
Inghetata gigant Magnum 1.5 Leva Posted Image la mini-shop-ul de acolo.
Per total hotelul f f ok.Am ales pt ca era la "drum" si simtitor mai ieftin(decat 2 suble/apartament in Gr).
link http://www.booking.c...s=3;type=total

Edited by AdrianHH, 14 September 2015 - 14:50.


#86
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 969
  • Înscris: 21.03.2012
În drum spre casa (venind din Lefkada), trebuie sa facem un Popas peste noapte. Zona trebuie sa fie aproape de granița cu Bulgaria. E ceva de văzut în zona? Ce-mi recomandați?


#87
bietu

bietu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 17.03.2008
Bad post.

Edited by bietu, 15 January 2017 - 00:52.


#88
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,597
  • Înscris: 17.08.2007
O zona cu cazări bune si pret avantajos este Sandanski
Dacă vrei Grecia, Serres este un oras care oferă optiuni de cazare, s-au făcut si recomandări aici pe forum

Edited by atupi, 15 January 2017 - 01:09.


#89
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,643
  • Înscris: 12.12.2006
Alta idee este zona Rila. De vizitat manastirea Rila, piramidele de la Stob; noi ne-am dus si pana in Kirilova Poliana ( poiana lui Kiril), un loc f frumos intre munti. Daca mai ai o zi plina la dispozitie poti sa iei telecabina si sa urci la cele 7 lacuri glaciare din Masivul Rila. Noi am fost doar la manastire + poiana in seara in care am ajuns, iar la piramide dimineata inainte de a pleca spre casa.

#90
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,865
  • Înscris: 04.07.2010

 talica, on 15 ianuarie 2017 - 00:41, said:

În drum spre casa (venind din Lefkada), trebuie sa facem un Popas peste noapte. Zona trebuie sa fie aproape de granița cu Bulgaria. E ceva de văzut în zona? Ce-mi recomandați?

O zonă promiţătoare este Melnik. Noi am făcut în 2010 doar un scurt popas, de aproape 2 ore, ca să vizităm piramidele albe şi să cumpărăm vin. Vreo 5 kilometri mai în amonte se află Mânăstirea Rojen, unde iarăşi există posibilităţi de cazare.
Pe mine mă bate chiar gândul ca la finalul unei viitoare vacanţe în Grecia să mă cazez 2-3 nopţi la Melnik, dar în fine ...

Dacă totuşi doreşti cazare în Grecia, atunci o idee care s-a mai recomandat pe topic este Sidirokastro.
Dar mie-mi face cu ochiul şi o cazare în Kilkis, unde de multă vreme îmi doresc să vizitez Peştera Sf. Gheorghe.
Şi tot uitîndu-mă pe harta de la booking, am observat foarte aproape de graniţă o altă aglomerare de hoteluri aici.


Sănătate şi toate cele bune !

Edited by OvidiuNS, 15 January 2017 - 14:08.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate