Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Cazare intermediara

- - - - -
  • Please log in to reply
152 replies to this topic

#37
MENTOR_SQUAD

MENTOR_SQUAD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 23.04.2008
@geocosma: multumim pt rabdare si indicatii. Imi pare ca traseul 2 este cel mai apropiat de asteptarile noastre.
Ce nu am decis inca este daca vizitam Meteora la ducere spre Lefkada sau la intoarcere, pt ca in una din variante dorim sa vizitam si zona Parga / Cheile Vikos.

#38
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010

View Postgeocosma, on 21st March 2011, 12:23, said:

... Utilizand google maps, mi-a afisat 3 trasee ...
... Tot Google maps imi spune ca de la Kalambaka catre Metsovo sunt 69,4 km, ce pot fi parcursi in 1 ora si jumatate.
Salutare !

Jos pălăria pentru munca depusă. Și eu am parcurs tot traseele 1 și 2. La traseul 2 am un mic, mic, mic amendament, și anume că traseul nu este "în general în coborâre", drumul 15 urcă ușor de la autostradă, trece culmile și coboară spre Kalampaka.

Am parcurs și drumul de la Metsovo la Kalambaka, așa încât aș menționa că google-maps (satelitul) nici până azi nu vede autostrada. La Metsovo te urci pe autostradă spre Grevena și mergi până apare ieșirea spre Meteora, apoi continui (aici chiar în coborâre ușoară) pe DN6 (E92) până la Kalampaka. Google-maps dă 69,4km pe DN6, ceea ce e real, dar dacă folosești și autostrada (așa cum am descris) ai de parcurs doar vreo 55km (o oră).


Sănătate și toate cele bune !

Edited by OvidiuNS, 22 March 2011 - 00:22.


#39
sanaploianu

sanaploianu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 29.08.2009

View PostApril26, on 19th March 2011, 14:54, said:

Intre Bucuresti si Lefkada, vom opri o noapte, pe undeva.
S-a cazat cineva anul trecut si imi poate recomana o cazare buna (curatenie, posibilitate de luat cina) cam intre Salonic si Grevena- Metsovo?



Salutare!
Eu am fost anul trecut in Lefkada si m-am cazat langa Promahonas, (e un satuc mic "Agkistro"), unde am negociat cazarea la 20 euro la niste sateni pe care i-am gasit intr-o cafenea. Locul este foarte curat, rustic si linistit in acelasi timp, numai bun pentru odihna in vederea drumului de a doua zi. Anul acesta voi proceda la fel.

#40
danielaionela

danielaionela

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 12.07.2008

View PostApril26, on 19th March 2011, 20:03, said:

Daca aleg Metsovo, ca oprire, pentru innoptat, devierea de la autostrada cam de cati km este?
Sunt multe serpentine? Ar fi in momentele de maxima oboseala...
De la autostrada sunt 3-5 km, nu sunt serpentine de speriat. Metsovo este frumos.

#41
April26

April26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 11.05.2009

View Postdanielaionela, on 11th May 2011, 16:17, said:

De la autostrada sunt 3-5 km, nu sunt serpentine de speriat. Metsovo este frumos.

Multumesc mult, DanielaIonela, incerc acum sa fac o rezervare la Archodiko Metsovou, dar daca imi cer 75  E doubla BB, ca pe booking.com, ma mai orientez.

#42
danielaionela

danielaionela

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 12.07.2008

View PostApril26, on 17th May 2011, 23:23, said:

Multumesc mult, DanielaIonela, incerc acum sa fac o rezervare la Archodiko Metsovou, dar daca imi cer 75  E doubla BB, ca pe booking.com, ma mai orientez.
In general sunt scumpe cazarile in asemenea localitati. Si eu mi-am rezervat o noapte in Delfi cu 65 euro direct de la proprietari, pe booking era 70. La fel in Nafplio unde ma duc pe booking oferta este de 75 euro si direct cu proprietarii platesc 60 euro.

#43
April26

April26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 11.05.2009
Mi-a raspuns la mail, cam sec, managerul de la hotelul Archodiko Metsovou, 75 Euro/noapte, BB, ca pe booking, nici o reducere.
Urmatorul pe lista ar fi APOLLON.
Monny_75, multumesc pentru PM, incerc si hotel Mari, am inteles ca este cumva mai pe deal si mai intortocheat de gasit, dar pretul 40 Euro/noapte ar fi FFB.

Edited by April26, 18 May 2011 - 13:07.


#44
ionescunic

ionescunic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 472
  • Înscris: 28.03.2008

View PostApril26, on 18th May 2011, 13:59, said:

Mi-a raspuns la mail, cam sec, managerul de la hotelul Archodiko Metsovou, 75 Euro/noapte, BB, ca pe booking, nici o reducere.
Urmatorul pe lista ar fi APOLLON.
Monny_75, multumesc pentru PM, incerc si hotel Mari, am inteles ca este cumva mai pe deal si mai intortocheat de gasit, dar pretul 40 Euro/noapte ar fi FFB.
Hotelurile din centrul orasului sunt mai scumpe , o sa fii surprinsa sa vezi multimea de turisti din europa de vest de pe acolo. Romani mai putini.
Un tips : cauta cafe bar METCOVORAMA sau Metsovorama , au un balcon , o terasa super , de unde poti vedea toti muntii din imprejurimi.
PS. sa nu uitati sa cumparati branza si cascaval , metsovela si metsovone.

Attached Files



#45
April26

April26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 11.05.2009
La Apollon mi-au oferit o camera dubla, o noapte, in iunie, cu 40 Euro (initial 45 Euro). La comentarii pe booking, lumea se plangea ca sunt camerele cam mici; in rest, comentarii bune.
I-am intrebat, au raspuns: 15 m2. Nu-mi dau seama, este o camera mica pentru un hotel? Din poze pare inghesuiala.
Acum, o noapte, n-o fi foc, dar parca n-as incepe vacanta cu o chitimie.

@ionescunic, multumesc mult, am retinut!

Edited by April26, 18 May 2011 - 19:55.


#46
April26

April26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 11.05.2009
@OvidiuNS

Sa continui aici, topicul Corfu a devenit supradimensionat.

M-am uitat pe unde sunt Zagoria si Ioannina. Pentru noi, plecand din Bucuresti si Metsovo ni s-a parut departe. Cazarea intermediara are doar scopul utilitar, de-abia asteptam sa ajungem la destinatie.
Dar am retinut, de vazut Galeria Averoff și de conacul Tositsa, ramane sa vedem ce orar au si la ce ora ajungem. Anul trecut am ajuns in Metsovo pe la 17.00 si am avut ragaz de-o scurta plimbare si de mielul fript!

La intoarcere din Lefkada, ne-am oprit la Sidirokastro, la Olimpic Hotel; am gasit (ne-a recomandat receptionera) o tavernuta cu 5 mese sub copaci, o minunatie de mancare, iar ca pret la 1/2 fata ce ce ne asteptam.

Poze: Metsovo; ultimele doua poze, cu mielul, inainte si dupa!
La Mulți Ani !

Attached Files



#47
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010

View PostApril26, on 1st January 2012, 18:49, said:

... conacul Tositsa, ramane sa vedem ce orar au si la ce ora ajungem ...
Dacă nu ajungeți până pe la 15.00, nu mai are rost să vă gândiți la vreo vizită, doar știi ce orare au grecii. Ar mai fi și varianta cu vizitare a doua zi, înainte de plecarea spre Corfu; în felul ăsta ajungeți pe la 14.00 în Corfu-town. Mă rog, ar fi cam târziu, parcă reținusem că vreți să fiți cât mai de dimineață pe insulă.

Ce nu înțeleg eu e graba asta a oamenilor de a ajunge cât mai repede la destinație, ca apoi să stea 2 săptămâni la plajă/baie (adică să piardă timpul). Am mai spus și cu alte ocazii, e păcat, sunt atâtea obiective impresionante pe lângă care trecem și pe care nu le vom vedea poate niciodată. În ce mă privește, eu știu că am o singură viață și sunt hotărât să nu ratez obiectivele turistice situate aproape de drumurile mele, chiar dacă sacrific din timpul alocat pentru leneveală.

În fine, n-am dreptul să judec eu, mi-am exprimat doar o opinie. Nu mă lua în seamă, cel mai important e ca voi să aveți un concediu plăcut  :) .


Sănătate și tcb !

#48
arizona_dreaming

arizona_dreaming

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 24.10.2008
Avem doua nopti de tranzit in acest hotel, Hotel Agnanti Spa, Sidirokastro ,la ducere si la intoarcerea din Grecia. A mai stat cineva la ei, poate da informatii? Reviewurile sunt bune iar locatia exact ce ne trebuia noua, dar situl hotelului este exclusiv in greceste.

In plus, am inteles ca se ajunge ceva mai greu la el, iar coordonatele prezentate pe booking sunt gresite. Am dat un mail la hotel si ei mi-au spus cum ca s-ar afla pe drumul catre satul Shistolithos, pe care eu nu-l gasesc nici pe harta de o am si nici pe goagal maps.

Daca stie cineva sa dea lamuriri in aceasta privinta, ar fi extraordinar.

Mutumesc.

#49
danielaionela

danielaionela

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 12.07.2008
De la vama o iei spre Sidirokastro, hotelul este la intrare, este foarte bine semnalizat. Si noi stam acolo de fiecare data, conditii foarte bune, un loc excelent.Trebuie sa fiti atenti , din soseaua principala care duce in oras se face o strada la stanga, se merge circa 200-300 m. Trebuie sa urmariti panoul pe care scrie Agnanti. Din cate imi aduc aminte prima data cand am rezervat acolo am gasit o harta cum este pozitionat . Daca nu incerc sa-ti trimit o schita pe PM.

Attached Files



#50
arizona_dreaming

arizona_dreaming

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 24.10.2008

View Postdanielaionela, on 17th June 2012, 10:09, said:

De la vama o iei spre Sidirokastro, hotelul este la intrare, este foarte bine semnalizat. Si noi stam acolo de fiecare data, conditii foarte bune, un loc excelent.Trebuie sa fiti atenti , din soseaua principala care duce in oras se face o strada la stanga, se merge circa 200-300 m. Trebuie sa urmariti panoul pe care scrie Agnanti. Din cate imi aduc aminte prima data cand am rezervat acolo am gasit o harta cum este pozitionat . Daca nu incerc sa-ti trimit o schita pe PM.

Multumesc mult, Daniela! Abia asteptam sa ajungem!

#51
Xample

Xample

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 22.06.2004
Salutare,

Ma pregateam sa fac concediul in tara la Mamaia, dar o amica care e plecata in Grecia ne-a invitat la ea in Meganissi. Cazarea gratis si bucuria de a ne revea ne-a facut sa ne schimbam planurile.
Insa avem o mica problema, trebuie sa fim in portul Nidri la ora 6 (seara) ca sa putem prinde ultimul feryboat.
Noi plecam din Iasi, cu directia Bucuresti -> Ruse ... prin Bulgaria ... > Nidri (Grecia).

Pe google maps drumul ar avea o lungime de 1473 km si ar dura 20 de ore.
Planul nostru initial era sa plecam Vineri dimineata din Iasi ... sa ne cazam in Bucuresti ... si de acolo sa mergem direct spre Nidri.
Problema e ca Bucuresti - Nidri = 1073 km si ar dura undeva la 15 ore. Asta ar insemna sa plecam la ora 3 dimineata din Bucuresti ... insa solutia asta pare sa fie cam la limita.

Eu ma gandeam sa plecam dimineata din Iasi ... conducem vreo 10 - 12 ore ... si sa ne cazam undeva prin Bulgaria. Din ce vad pe google maps ... ar trebui sa fi ajuns undeva pe langa Sofia.

A mai facut cineva traseu de genul asta? Unde as putea sa ma cazez in Bulgaria? Gasesc motel-uri pe autostrada? E riscant?

#52
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,377
  • Înscris: 23.04.2007
Rog un moderator sa iti mute topicul aici:
http://forum.softped...t...&start=6840 pt ca l-ai pus la sectiunea gresita.
Ca un raspuns partial,daca ai 2 soferi poti face Bucuresti-Nidri in 14-15h(eu am facut ~12 nepunand la socoteala45min pe podul de la Giurgiu cand se repara insa cu 3 soferi si mers tare).

#53
pedro35

pedro35

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 22.02.2011

View PostXample, on 19th June 2012, 16:36, said:

Salutare,

Ma pregateam sa fac concediul in tara la Mamaia, dar o amica care e plecata in Grecia ne-a invitat la ea in Meganissi. Cazarea gratis si bucuria de a ne revea ne-a facut sa ne schimbam planurile.
Insa avem o mica problema, trebuie sa fim in portul Nidri la ora 6 (seara) ca sa putem prinde ultimul feryboat.
Noi plecam din Iasi, cu directia Bucuresti -> Ruse ... prin Bulgaria ... > Nidri (Grecia).

Pe google maps drumul ar avea o lungime de 1473 km si ar dura 20 de ore.
Planul nostru initial era sa plecam Vineri dimineata din Iasi ... sa ne cazam in Bucuresti ... si de acolo sa mergem direct spre Nidri.
Problema e ca Bucuresti - Nidri = 1073 km si ar dura undeva la 15 ore. Asta ar insemna sa plecam la ora 3 dimineata din Bucuresti ... insa solutia asta pare sa fie cam la limita.

Eu ma gandeam sa plecam dimineata din Iasi ... conducem vreo 10 - 12 ore ... si sa ne cazam undeva prin Bulgaria. Din ce vad pe google maps ... ar trebui sa fi ajuns undeva pe langa Sofia.

A mai facut cineva traseu de genul asta? Unde as putea sa ma cazez in Bulgaria? Gasesc motel-uri pe autostrada? E riscant?
salut ! mergi fara frica prin bulgaria.....sunt o multime de moteluri ieftine si mai ales sigure ....unde se poate si manca bine si ieftin ...au si parcari sigure si pazite .....nu pleca la drum cu povestile la romanasii astia terselosi care le e frica si de umbra lor....ca e bulgaria periculoasa ...asa se spune si de noi in europa ...si ..din cate se vede nu am auzit ca se fura sau se talharesc strainii la noi in romania mai mult decat la altii.....eu m-am intors duminica din grecia ....cald...frumos ..preturi pritenoase....la fel si in bulgaria....drum bun si distractie placuta !

View Postpedro35, on 19th June 2012, 19:54, said:

salut ! mergi fara frica prin bulgaria.....sunt o multime de moteluri ieftine si mai ales sigure ....unde se poate si manca bine si ieftin ...au si parcari sigure si pazite .....nu pleca la drum cu povestile la romanasii astia terselosi care le e frica si de umbra lor....ca e bulgaria periculoasa ...asa se spune si de noi in europa ...si ..din cate se vede nu am auzit ca se fura sau se talharesc strainii la noi in romania mai mult decat la altii.....eu m-am intors duminica din grecia ....cald...frumos ..preturi pritenoase....la fel si in bulgaria....drum bun si distractie placuta !
PS ...sory pentru greselile gramaticale ...:)...ce vrei nu toti au fost pe la scoala la vremea lor.....:)))

#54
tak30ver

tak30ver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 16.01.2009
@daniela @arizona

M-ar interesa si pe mine acest hotel, nu gasesc nicaieri preturi, imi puteti da ceva info ? am gasit si eu site-ul, arata foarte ok. Noi oricum o sa fim in tranzit , am mai gasit olimpic hotel la 40 euro/noapte cu md.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate