Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta

Problema imprimanta
 Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz
 EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai

Semnal bun da'... prost
 De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice
 

iPhone 4 - discutii generale

- - - - -
  • Please log in to reply
3279 replies to this topic

#73
Gh3r0m

Gh3r0m

    Le Potato Master

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,981
  • Înscris: 14.04.2008
Cipul apple a4 din ipad si 4g ruleaza la 1ghz,nu? 3gs are doar 600mhz.

#74
TimeWriter

TimeWriter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,095
  • Înscris: 16.12.2008
Da, dar iPhone 4 are o rezoluție de 4 ori mai mare, lucru ce cade pe 'capul' A4-ului.

#75
the__1

the__1

    ZaUan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,650
  • Înscris: 08.03.2006
OffTopic: Ti-ai luat si tu Mar? :)

OnTopic: Rezolutia reala

[ http://www.mobilecrunch.com/wp-content/uploads/2010/06/pixels.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#76
TimeWriter

TimeWriter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,095
  • Înscris: 16.12.2008

View Postthe__1, on 9th June 2010, 21:07, said:

OffTopic: Ti-ai luat si tu Mar? :)
Da, dar sunt un caz nefericit. Am un subpixel blocat (verde). Halal calitate Apple. Telefonul are sub o săptămână, luat de nou.

#77
catalinux2001

catalinux2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 19.01.2007

View Postthe__1, on 7th June 2010, 19:58, said:

[ http://www.blogcdn.com/www.engadget.com/media/2010/06/apple-wwdc-2010-388-rm-eng.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Boon asa... deci, este si arata exact cum ne asteptam. Insa, cel putin pentru mine, devine din ce in ce mai atractiv. I think I'm falling in love. Steve e un adevarat Sorcerer. :D

Preturile! :)

[ http://www.blogcdn.com/www.engadget.com/media/2010/06/apple-wwdc-2010-395-rm-eng.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

PS 3GS pica la 99$, insa va avea doar 8GB! LOL!



Lansare pe 24 iunie pentru US, France, Germany, UK, Japan si iulie pentru restul lumii.
Oare cat va costa la noi cand o aparea? Probabil peste 3.000 lei...

Edited by catalinux2001, 09 June 2010 - 20:57.


#78
medley

medley

    custom attitude

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,879
  • Înscris: 06.05.2005
Ceea ce am remarcat eu in keynote, au fost banii pe care utilizatorii de Iphone 2g/3g/3gs/ipad si ipod ii baga apoi in achizitia de aplicatii/carti/ filme. Pare evident ca, macar la ei, telefonul se orienteaza catre cei care il si folosesc ca device de gaming sau citit. Jobs a si incurajat developerii sa continue sa creeze aplicatii caci la ei telefonul nu este un bun si atat ci este un generator de consumabile(fie ca sunt ele apps sau altceva). Tinand cont de acest fapt si de eventualele statistici pe care ei ar putea sa le aiba in privinta cumparaturilor facute de romani via appstore de pe telefoanele comercializare in mod oficial la noi, nu cred ca vor alege sa il dea prea ieftin in Europa. Banii, inainte de toate, vin din applicatiile alea ce se vand non-stop la ei, la noi profitul mai degraba va veni din pretul terminalului in sine decat supozitia ca romanul va investi in accesorii originale, aplicatii din appstore sau o pofta ce-i va fi starnita de produsele Apple ca sa cumpere in timp si adiacente.
Ieftin nu are cum sa fie, caci asta le-a fost strategia si cu versiunile anterioare(actuale) de Iphone. Accesibil insa, poate ca da.

Edited by medley, 09 June 2010 - 21:25.


#79
androcks

androcks

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 669
  • Înscris: 20.11.2009
sincer,ma dispera design-ul ..parca nu arata a iphone,tot 3gs am sa-mi cumpar :)

#80
Co5min

Co5min

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,314
  • Înscris: 02.12.2007
Nu am fost fan iPhone dar sunt pe cale sa ma schimb. Imi place mult noua infatisare.

#81
SophistiCat

SophistiCat

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 795
  • Înscris: 12.02.2010

View Postmedley, on 9th June 2010, 21:22, said:

Ceea ce am remarcat eu in keynote, au fost banii pe care utilizatorii de Iphone 2g/3g/3gs/ipad si ipod ii baga apoi in achizitia de aplicatii/carti/ filme. Pare evident ca, macar la ei, telefonul se orienteaza catre cei care il si folosesc ca device de gaming sau citit. Jobs a si incurajat developerii sa continue sa creeze aplicatii caci la ei telefonul nu este un bun si atat ci este un generator de consumabile(fie ca sunt ele apps sau altceva).
True...si eu am dat cel putin 100 de Euro pt. aplicatiile si jocurile de pe iTouch-ul meu !  :deadtongue:

#82
the__1

the__1

    ZaUan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,650
  • Înscris: 08.03.2006
@TimeWriter: Cat de mare e pixelul blocat? E vizibil din orice unghi? La mine unii erau vizibili numai cand priveam display-ul dintr-o parte, altii se vedeau din orice pozitie, de la o posta. Ai incercat solutiile software de deblocare (la mine nu au mers, dar nu strica sa incerci)? Schimba-l in garantie, daca te deranjeaza foarte tare acel pixel sau incearca sa te obisnuiesti cu el. Stiu ca e frustrant, mai ales cand il iei de nou, dar daca nu e foarte vizibil si te streseaza mai mult fiindca stii tu ca exista si iti capteaza atentia uneori sau tot timpul, live with it.
http://forum.softped...t...38165&st=18


Abia astept sa-mi instalez iOS4 pe 21 iunie. Am convingerea ca pe 3GS se va misca aproape la fel de repede ca pe 4G, al carui procesor mai rapid e gatuit partial de rezolutia mamut a noului Retina Display. Pe 3G e posibil sa mearga mai greu, desi cred ca probleme legate de viteza ar putea aparea doar in cazul multitasking-ului (in cazul in care va fi deblocat dupa jailbreak si pentru 3G).

Edited by the__1, 10 June 2010 - 08:35.


#83
TimeWriter

TimeWriter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,095
  • Înscris: 16.12.2008

View Postthe__1, on 10th June 2010, 09:34, said:

@TimeWriter: Cat de mare e pixelul blocat? E vizibil din orice unghi? La mine unii erau vizibili numai cand priveam display-ul dintr-o parte, altii se vedeau din orice pozitie, de la o posta. Ai incercat solutiile software de deblocare (la mine nu au mers, dar nu strica sa incerci)? Schimba-l in garantie, daca te deranjeaza foarte tare acel pixel sau incearca sa te obisnuiesti cu el. Stiu ca e frustrant, mai ales cand il iei de nou, dar daca nu e foarte vizibil si te streseaza mai mult fiindca stii tu ca exista si iti capteaza atentia uneori sau tot timpul, live with it.
http://forum.softped...t...38165&st=18
Hehe, fiind subpixel (mărimea 1/3 dintr-un pixel) îți poți imagina că nu e chiar mare. Se vede foarte bine la privirea perpendiculară pe afișaj dar și din alte unghiuri. În unghiuri extreme (>100*) nu se vede, dar aici intervine calitatea panoului.
Îl văd destul de des acolo (a se citi: în lockscreen, în meniu, în filmele cu dungi negre, etc - pixelul e tocmai pe marginea ecranului) și sincer mă cam scoate din minți, mai ales când am plătit o grămadă de bani pe telefon... mă aștept la un produs 100% funcțional, nu?
Ce am încercat: să aplic presiune asupra afișajului, am rulat (de mai multe ori) un javascript care schimbă culorile la o frecvență înaltă, am încercat și o soluție cretină care am găsit-o pe Google cu rularea unui emulator NES, nimic nu a dat rezultate.

Îmi cer scuze pentru off-topic. :D

Apropo, dacă nu ați văzut sample-uri foto cu iPhone 4, aici găsiți. Părerea mea e că sunt foarte bune și că iPhone 4 poate înlocui lejer un aparat foto P&S mai slab.

#84
Just_Cavalli

Just_Cavalli

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,540
  • Înscris: 17.11.2009

View PostDecember, on 8th June 2010, 18:53, said:

Daca l-as lua din America ar merge in Romania? Adica fara sa fiu nevoit sa-l hackuiesc sau nu mai stiu ce.
Avand in vedere ca iti trebuie un "Micro-Sim" pentru Iphone 4 nu prea cred ca o sa poti sa il folosesti.

Edited by Just_Cavalli, 10 June 2010 - 11:05.


#85
the__1

the__1

    ZaUan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,650
  • Înscris: 08.03.2006
Cum sa nu? Tai un SIM normal. Problema e decodarea. :)

#86
Just_Cavalli

Just_Cavalli

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,540
  • Înscris: 17.11.2009
Samsung says its Super AMOLED screen beats Apple's Retina Dislpay

Apple opened a lot of eyes, so to speak, when it revealed what it is calling the "Retina Display" on the new iPhone 4. With a market leading resolution of 640 x 960, the new handset would be considered sharp under any condition. But when you consider that the device has a 3.5 inch display compared to the 3.7 inch to 4.3 inch screens seen on most of the high end Android phones, you can imagine how sharp and clear the new iPhone's screen is. That doesn't mean that Samsung is giving up and going home. In fact, the maker of the AMOLED and Super AMOLED screens says that it is still the winner. A Samsung representative said that quadrupling the resolution only increases clarity by 3% to 5% at most and when you consider that batteries drain 30% faster with Apple's technology, the Korean based firm feels that the AMOLED screens are superior to the Retina Display of the iPhone 4. The spokesman says, "Structurally, (Apple's) IPS LCD technology cannot catch up with AMOLED display technology." An AMOLED display does not require a backlight like Apple's display needs. And while AMOLED screens are known to wash out in direct sunlight, Super AMOLED screens are said to hold up better with the sun beating down on the display. The OLED screens give the viewer blacker blacks, colors that pop in front of your eyes and a sharp picture from almost any angle. Apple says that the iPhone 4 display presents more pixels per inch than the human eye is capable of seeing. Some experts in this field have disputed the numbers that the Cupertino based firm is throwing out. The only way to end this battle will be to judge the Super AMOLED display of the Samsung Galaxy S, together with the display of the iPhone 4 when it is released on June 24th. At that point, seeing will be believing.
http://www.phonearen...le-a_11818.html

Edited by Just_Cavalli, 10 June 2010 - 17:57.


#87
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,527
  • Înscris: 19.05.2004
samsung livreaza tehnologie pentru Apple de multa vreme.

au si ei insa mobilele lor de vindut.

pina nu vedem cum arata display-urile unul linga altul, vorbim discutii. basca gusturile, care sunt o chestie subiectiva.

Edited by Centris, 10 June 2010 - 19:17.


#88
Just_Cavalli

Just_Cavalli

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,540
  • Înscris: 17.11.2009
Eu ma indoiesc ca ecranul de pe Iphone o sa fie mai bun... Peste 14 zile o sa vedem si cateva comparatii.

Retina display http://en.wikipedia....na'_display

Retina Display is a digital display technology developed by LG Display, and it is a feature of the Apple iPhone 4, due for release in 8 countries on June 24th 2010. The retina display features a resolution of 326dpi, giving the iPhone 4 an overall resolution of 960x640.
The name 'retina display' is based on the assertion that a display of approximately 300dpi at a 10 inch distance from one's eye is the maximum amount of detail that the human retina can process (hence the technology's name). With the iPhone expected to be used at a distance of about 10 inches from the eyes, a higher resolution would allegedly have no effect on the image's apparent quality as the maximum potential of the human eye has already been met.

Edited by Just_Cavalli, 10 June 2010 - 19:36.


#89
medley

medley

    custom attitude

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,879
  • Înscris: 06.05.2005
iOS4 pe 3G am vazut live azi mergand, abia se taraie. Pe 3GS sa fie mai smooth, dar nu cred sa se merite decat poate intr-o versiune light, daca o aparea si asa ceva(oficial sau neoficial). N-as opta pentru upgrade la iOS catre 4 in cazul unui 3G sigur, la 3GS e discutabil.

Edited by medley, 10 June 2010 - 20:23.


#90
the__1

the__1

    ZaUan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,650
  • Înscris: 08.03.2006
Nu pricep de ce se taraie iOS4... nu ar fi trebuit sa fie, de fapt, mai smooth?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate