Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Cum te porti cu o sefa isterica si incompetenta?

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
darkchocolate

darkchocolate

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 03.11.2007
Va rog, cateva metode sigure de abordat sefa incompetenta care crede ca isi mascheaza lipsa de pregatire prin isterii si eu nu-mi dau seama cat de impostoare e. Ce sa fac cu ea? S-o lingusesc? Nu prea-mi convine ca imi fura munca!
Ce metode ar fi sa nu mi-o pun in cap dar nici sa n-o las sa fure de la mine.

#2
errai

errai

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,154
  • Înscris: 08.05.2010

View Postdarkchocolate, on 3rd June 2010, 21:28, said:

Va rog, cateva metode sigure de abordat sefa incompetenta care crede ca isi mascheaza lipsa de pregatire prin isterii si eu nu-mi dau seama cat de impostoare e. Ce sa fac cu ea? S-o lingusesc? Nu prea-mi convine ca imi fura munca!
Ce metode ar fi sa nu mi-o pun in cap dar nici sa n-o las sa fure de la mine.
asa sunt sefii, n-ai ce face

#3
fux

fux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 23.02.2010

View Postdarkchocolate, on 3rd June 2010, 21:28, said:

Va rog, cateva metode sigure de abordat sefa incompetenta care crede ca isi mascheaza lipsa de pregatire prin isterii si eu nu-mi dau seama cat de impostoare e. Ce sa fac cu ea? S-o lingusesc? Nu prea-mi convine ca imi fura munca!
Ce metode ar fi sa nu mi-o pun in cap dar nici sa n-o las sa fure de la mine.

Io tragi pe la spate pana se calmeaza ?  :naughty: Unele sunt isterice din lipsa p***i si au nevoie sa vada cine e boss-ul.

Daca nu functioneaza oricum nu ai nimic de pierdut.

#4
fiber-net

fiber-net

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 911
  • Înscris: 29.03.2009

View Postdarkchocolate, on 3rd June 2010, 21:28, said:

Va rog, cateva metode sigure de abordat sefa incompetenta care crede ca isi mascheaza lipsa de pregatire prin isterii si eu nu-mi dau seama cat de impostoare e. Ce sa fac cu ea? S-o lingusesc? Nu prea-mi convine ca imi fura munca!
Ce metode ar fi sa nu mi-o pun in cap dar nici sa n-o las sa fure de la mine.
sa o f...  :thumbup:
daca nu arata bine ii pui perna pe fata si ................ o sa fi fericit pana la adanci batraneti  :roflmaofast:

L.E daca arata bine lasa aici pe forum nr. ei de tel si de restu' ne ocupam noi  :coolspeak:

Edited by fiber-net, 03 June 2010 - 20:51.


#5
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009

View Postfux, on 3rd June 2010, 21:40, said:

Daca nu functioneaza oricum nu ai nimic de pierdut.
Poate slujba?

#6
darkchocolate

darkchocolate

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 03.11.2007
Avand in vedere ca ea e femeie si eu sunt tot femeie, unele dintre sfaturile date mai sus sunt imposibil de aplicat cu eficienta.
Alte idei?

#7
arpisz

arpisz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,896
  • Înscris: 25.04.2008

View Postdarkchocolate, on 3rd June 2010, 21:28, said:

Va rog, cateva metode sigure de abordat sefa incompetenta care crede ca isi mascheaza lipsa de pregatire prin isterii si eu nu-mi dau seama cat de impostoare e. Ce sa fac cu ea? S-o lingusesc? Nu prea-mi convine ca imi fura munca!
Ce metode ar fi sa nu mi-o pun in cap dar nici sa n-o las sa fure de la mine.
Pai daca ai unde sa te angajezi atunci poti incerca sa o pui la punct.
sau o pui la punct elegant si incerci sa o educi un pic dar atentie nu i zi niciodata totul pentru ca te va bate cu armele tale.
ceva de genul: cum ai dori sa faci x?, si daca o da in bara o contrazici elegant sau o trimiti la plimbare cu "aberatii .... si acum lasama sa fac bani pentru firma". daca are dreptate sa nu te puna dracu sa o contrazici !

#8
citronelle

citronelle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,536
  • Înscris: 10.10.2009

View Postdarkchocolate, on 3rd June 2010, 21:28, said:

Va rog, cateva metode sigure de abordat sefa incompetenta care crede ca isi mascheaza lipsa de pregatire prin isterii si eu nu-mi dau seama cat de impostoare e. Ce sa fac cu ea? S-o lingusesc? Nu prea-mi convine ca imi fura munca!
Ce metode ar fi sa nu mi-o pun in cap dar nici sa n-o las sa fure de la mine.

Isteria subita ca forma de a-ti arata dezaprobarea este o forma de manipulare. Cand seful o manifesta, nu prea ai ce face, decat sa astepti sa se calmeze. Asta presupune nervi de otel din partea ta, deoarece nu prea poti sa i-o intorci dupa pofta inimii ca deh, e seful. Orice ai dori sa-i spui, trebuie s-o faci in asa fel incat ea sa nu se simta atacata/vizata personal, pentru ca o sa urmeze alta criza de isterie. Pe termen lung, e bine sa ii arati si tu si ceilalti ca nu va impresioneaza crizele ei. Nu-ti sugerez s-o pupi in cur, asta nu va face decat sa-i confirme faptul ca metoda de manipulare functioneaza. Iti sugerez sa fii ferma pe pozitia ta, sa iti expui punctul de vedere cum consideri tu ca e corect, sa ii poti argumenta acest lucru, sa fii politicoasa si cu ton neutru cand ii vorbesti si cam atat.

#9
fiber-net

fiber-net

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 911
  • Înscris: 29.03.2009

View Postdarkchocolate, on 3rd June 2010, 21:51, said:

Avand in vedere ca ea e femeie si eu sunt tot femeie, unele dintre sfaturile date mai sus sunt imposibil de aplicat cu eficienta.
Alte idei?
atunci lasa-ne un nr de tel  si o rezolvam noi :coolspeak:
cati ani are? arata bine? nu mai intreb daca este casatorita ca in mod sigur nu este

faci cinste daca o rezolvam?

L.E Prin crizele de isterie se incearca de fapt mascarea faptului ca persoana respectiva este total incompetenta

Edited by fiber-net, 03 June 2010 - 20:57.


#10
citronelle

citronelle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,536
  • Înscris: 10.10.2009

View Postfiber-net, on 3rd June 2010, 21:55, said:

atunci lasa-ne un nr de tel  si o rezolvam noi :coolspeak:
cati ani are? arata bine? nu mai intreb daca este casatorita ca in mod sigur nu este

faci cinste daca o rezolvam?

Pai daca si lui barbata-su ii face crize de isterie ca la servici e posibil ca aluia sa nu prea i se mai scoale in prezenta ei. Deci tot NFDHHHHH e.

#11
fiber-net

fiber-net

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 911
  • Înscris: 29.03.2009

View Postcitronelle, on 3rd June 2010, 21:57, said:

Pai daca si lui barbata-su ii face crize de isterie ca la servici e posibil ca aluia sa nu prea i se mai scoale in prezenta ei. Deci tot NFDHHHHH e.
eu tot cred ca  perna pe fata poate face minuni :)

#12
darkchocolate

darkchocolate

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 03.11.2007

View Postfiber-net, on 3rd June 2010, 21:55, said:

atunci lasa-ne un nr de tel  si o rezolvam noi :coolspeak:
cati ani are? arata bine? nu mai intreb daca este casatorita ca in mod sigur nu este

faci cinste daca o rezolvam?

L.E Prin crizele de isterie se incearca de fapt mascarea faptului ca persoana respectiva este total incompetenta
Are 38 de ani si un sot mult mai batran, dar bazat si cu bani. N-ar arata rau, dar e foarte vulgara si stridenta. Are voce groasa si limbaj colorat, "de cartier", iar alteori se pretinde o doamna si vorbeste elevat (in functie de situatie).

#13
citronelle

citronelle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,536
  • Înscris: 10.10.2009

View Postfiber-net, on 3rd June 2010, 22:01, said:

eu tot cred ca  perna pe fata poate face minuni :)


Mai, eu am auzit ca pe unii ii excita tare istericoasele, dar nah, fiecare cu gusturile lui.  :naughty:

#14
>ficus

>ficus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,455
  • Înscris: 22.06.2007
atrage-o de partea ta barfind pe altcineva

#15
Raduceanu

Raduceanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,559
  • Înscris: 02.11.2007

View Postdarkchocolate, on 3rd June 2010, 22:04, said:

Are 38 de ani si un sot mult mai batran, dar bazat si cu bani. N-ar arata rau, dar e foarte vulgara si stridenta. Are voce groasa si limbaj colorat, "de cartier", iar alteori se pretinde o doamna si vorbeste elevat (in functie de situatie).
daca nu poti tu sa i-o tragi, adu un prieten.
veti deveni confidente si o sa o ai cu ceva major la mana.

#16
akajohn

akajohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,814
  • Înscris: 15.07.2004

View Postdarkchocolate, on 3rd June 2010, 21:51, said:

Avand in vedere ca ea e femeie si eu sunt tot femeie, unele dintre sfaturile date mai sus sunt imposibil de aplicat cu eficienta.
Alte idei?


stai linistita am vazut eu ca se poate :) si la ce sot spui ca are cred ca vede ceva sex doar de ziua ei daca se aliniaza planetele cum trebuie ;)

o alta metoda ar fi sa nu cumva sa pari mai eleganta si mai OK decat ea... stii si tu cum e cand vine concurenta mai tanara, mai proaspata si cu potential mai mare ;) nu te mai hlizi cu colegii tai de birou si eventual nu discuta cu ei de fata sau in raza ochilor ei... cu alte cuvinte mergi pe burta sa nu sperii pestele :)

View PostRaduceanu, on 3rd June 2010, 22:23, said:

daca nu poti tu sa i-o tragi, adu un prieten.
veti deveni confidente si o sa o ai cu ceva major la mana.

Si DA, asta e un sfat de urmat  :thumbup:

#17
jafo

jafo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 703
  • Înscris: 06.11.2005
In cazul in care iti este greu sa mai suporti istericalele - sau alte manifestari prin care sefa ta isi manifesta abuzul de putere - solutia este, in general, destul de simpla. Aplicarea ei da, insa, batai de cap. Pina la urma, ce dracu' nu ne da batai de cap...
1. O suporti in continuare, timp in care iti cauti alt servici. Si iti CAUTI, nu stai de joaca pe internet. Asta se aplica in cazul in care sefa te poate da afara fara mari discutii sau probleme. De exemplu daca esti angajata pe perioada determinata sau daca ai alte clauze in contract care te dezavantajeaza.
2. Daca esti angajata la stat, sau daca esti protejata de legea angajatului normal cu carte de munca: sefa ta, oricit de isterica s-ar dovedi, nu te poate da afara. Nu fara a-si construi un "caz", in care sa demonstreze ca esti incompetenta, sa ca esti rauvoitoare sau mai stiu eu ce. Treaba asta ea trebuie s-o faca(,) cu rabdare, trebuie intii sa te sanctioneze disciplinar, sa-ti atraga atentia si asa mai departe. Toate astea trebuie dovedite cu acte. Legea te apara, spunind ca trebuie sa fii atentionata daca ai asemenea probleme: si trebuie sa ti se dea sansa sa te aperi. In legislatia actuala, seful direct poate cel mult sa PROPUNA sanctionarea, nu sa o si aplice. E o regula care pina la urma e de bun simt: daca nu te intelegi cu al mai deasupra ta, te duci si mai sus - la un sef mai mare.

Asa ca alegi intre cele doua.
Daca esti vulnerabila si crezi ca slujba e in pericol, nu mai pierde vremea: maninci rahat la sefa asta atita cit poti, pina gasesti alt job. Cind l-ai gasit, ii spui si tu ce crezi despre ea si te mai descarci ("dar insa" numai verbal), scrii o scrisoare "profesionala" de demisie si sa traiti.
Daca te inscrii la punctul 2, e la latitudinea ta sa faci ce vrei. Angajatul roman e foarte greu de dat afara. Poti sa-i raspunzi cu aceeasi moneda, sau poti pur si simplu s-o ignori. Atentie insa: toate sarcinile care iti sint date in grija trebuie sa fie rezolvate sau, daca sint probleme, acestea trebuie comunicate in scris

Nimanui nu-i place un sef idiot, cu toate astea toti sefii sint cam pe acelasi calapod. Nici ai mei nu fac exceptie.
Cel mai rau imi pare de familie, care uneori trebuie sa suporte nervii pe care mi-i fac altii - nu reusesti itotdeauna sa rupi serviciul de viata de familie; mai vii si cu capsa pusa - stie toata lumea la ce ma refer

Sper din toata inima sa nu fii functionara la vreo agentie de stat - caz in care mai bine nu scriam punctul 2... dar plec de la prezumtia de nevinovatie

Edited by jafo, 10 June 2010 - 19:57.


#18
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View Postdarkchocolate, on 3rd June 2010, 20:28, said:

Va rog, cateva metode sigure de abordat sefa incompetenta care crede ca isi mascheaza lipsa de pregatire prin isterii si eu nu-mi dau seama cat de impostoare e. Ce sa fac cu ea? S-o lingusesc? Nu prea-mi convine ca imi fura munca!
Ce metode ar fi sa nu mi-o pun in cap dar nici sa n-o las sa fure de la mine.
nu inteleg cum poate un sef sa fure de la un subaltern. este o aiureala. sefii au niste atributii, printre care si aia de a da niste sarcini subalternilor. n-au ce dracu sa fure. daca sefii fac acelasi lucru ca si angajatii, logic, nu sint sefi

ce poti face unui sef? depinde. in unele firme exista sondaje anuale anonime in care iti poti spune parerea despre sefi si sefii chiar si-o iau pe coaja daca nu ies bine. mai mult, in unele firme, daca sefii sint "incompetenti" si din cauza asta PLEACA oameni, in special cit de cit valorosi, o iau pe cocoasa. lucrez de 10 ani, dar inca n-am intilnit o situatie in care sa am probleme cu vreun "sef". si nu e pentru ca sint cu un cap mai mare decit toti sefii pe care i-am avut, pentru ca n-am vazut nici alte persoane "abuzate" de sefi. in concluzie, gindeste-te bine unde dracu lucrezi si daca mai vrei sa lucrezi acolo, pentru ca nu e o stare de normalitate si nu face bine la sanatate

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate