Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Programul ''Casa Verde''

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
764 replies to this topic

#631
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
M-am gandit sa ii stresez un pic si i-am intrebat de soarta dosarelor de la casa verde si am primit raspunsul de mai jos. De remarcat timpul scurt in care au raspuns, vineri am trimis intrebarea si azi am primit raspunsul. Ori nu au ce face si atunci raspund repede ca sa nu intre lumea la idei, ori au trimis multi intrebarea asta si au deja raspunsul pregatit.

Referitor la adresa dumneavoastră, înregistrată la Administraţia Fondului pentru Mediu, prin care ne solicitaţi informaţii cu privire la stadiul dosarului depus în cadrul ''Programului privind instalarea sistemelor de încălzire care utilizează energie regenerabilă, inclusiv înlocuirea sau completarea sistemelor clasice de încălzire'', vă informăm că, la momentul actual, analiza dosarelor depuse este în desfăşurare.
   Ulterior analizei cererilor de finanţare şi aprobării lor în Comitetul de Avizare, rezultatele vor fi publicate pe site-ul AFM, www.afm.ro .
   De asemenea, informaţii suplimentare pot fi obţinute şi telefonic la numărul 031.438.16.64.int.174.
    Cu deosebita consideratie,
    Biroul Comunicare
   Administratia Fondului pentru Mediu

#632
alios24

alios24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,781
  • Înscris: 08.10.2006
deci pe scurt RIP casa verde :(

#633
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Am vazut ca au publicat ieri o lista cu cererile respinse la "persoane juridice". Singura explicatie ar fi ca au fost mai putine dosare decat la persoane fizice ca altfel persoanele fizice au depus dosarele mai devreme. Oare or fi  facut ceva si la persoane fizice? Poate se misca ceva ceva... Deci atentie sporita ca sa fim pe faza daca e ceva!

#634
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 25.01.2007
Deocamdata am vazut ca nu au bugetul aprobat. Acum vreo 2 sapt am vazut proiectul de buget al AFM pe 2017 si proiectul lu' peste prajit cu sursele alternative parea prezent acolo. Din cele ce am mai aflat la telefon acum cateva saptamani: la ora aia nu aveau buget aprobat (nici acum cred ca nu e) si oricum nu se apucasera de citit dosarele. Estimativ, prin august ar trebui sa dea raspunsurile. Eu cred ca ne prinde octombrie, intrucat vine Pastele, o gramada de sarbatori legate una de alta, plus perioada de concedii.

Deci avem de asteptat. Cum spuneam mai inainte, eu am pierdut 4000 ron din cei 8000 prin faptul ca n-am investit in pdc.

#635
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004
Va salut... Ceva panouri fotovoltaice pe casa verde s-or baga anul acesta?

#636
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

 rodanny, on 05 aprilie 2017 - 07:30, said:

Va salut... Ceva panouri fotovoltaice pe casa verde s-or baga anul acesta?

Nu stiu unii n-au pe ce da banii sau reusesc sa-si faca viata mai grea.S-a mai explicat de mii de ori ca fotovoltaicele sunt rentabile numai pe sisteme izolate sau in cazul in care costurile de racordare ar depasi costul unui sistem intreg.

#637
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004
On grid sunt rentabile...of grid nu sunt....

Eu consum cam 10kwh/zi...as prefera sa pun panouri multe echiv a 20 kwh/zi...o parte sprijinita prin casa verde si surplusul sa il vand.... Daca am primi de ex 7000 sau 10.000 cat se da pt masini electrice....mi-ar ajunge...pretul ongrid este 1,2 euro/watt.....si chiar mai jos pt 10-20 kw.....

Edited by ggelu, 08 April 2017 - 07:21.


#638
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
Casa mea verde e sub umbrar, afară, într-un pat, lângă o fântână în curtea mea. De astă seară mi-am început odihna de noapte afară, în aer liber, chiar dacă e aerul cam rece între dealurile astea din Subcarpații de Curbură. Sănătate curată.
Attached File  IMG_20170411_000401_HHT.jpg   9.67K   42 downloadsAttached File  IMG_20170402_171945_HDR.jpg   104.29K   46 downloadsAttached File  IMG_20170410_125816.jpg   99.06K   47 downloads

Asta e casa mea verde :lol:

#639
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 25.01.2007
Cred ca e vorba despre altceva in acest topic. Daca poti da o mana de ajutor cu informatii despre program, iti suntem recunoscatori. Pentru literatura exista alte sectiuni ale SP.

#640
crysty_sev

crysty_sev

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 18.01.2007
Pentru 2017 am vazut ca au scos vata minerala bazaltica. Cred ca acest material era cel mai cautat . Ce credeti ca ar fi cel mai indicat pentru o izolatie prin acest program pentru o casa in mediul urban ? Mersi

#641
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 25.01.2007
Pai ... care sunt variantele de izolare acceptate de Program?

#642
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 25.01.2007
S-a publicat pe site lista persoanelor fizice respinse.

#643
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Super, multam de info! Eu ieri m-am uitat si nu era nimic. Nu sunt printre respinsi, deci poate reusesc sa fac dus vara asta cu apa incalzita de la soare.

#644
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 25.01.2007
Eu nu cred ca prindem vara. De asemenea,nu cred ca vedem vreun ban anul asta. Vom plati din buzunar si vom fi rambursati de-a lungul catorva ani.

#645
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Eu sunt optimist de felul meu, in ciuda multor evidente. Totusi nu pot sa cred ca mai sunt motive sa dureze asa de mult pana sa dea drumul la semnarea contractelor. Dupa aia cand vedem banii inapoi, e alta poveste...

#646
TheCrow

TheCrow

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 25.11.2006
"Lista solicitanților - persoane fizice acceptate în cadrul Programului privind instalarea sistemelor de încălzire care utilizează energie regenerabilă, inclusiv înlocuirea sau completarea sistemelor clasice de încălzire, sesiunea 10 octombrie – 24 octombrie 2016, publicată la data de 12 mai 2017.
Precizăm că în Comitetul de Avizare al AFM din 12.05.2017 au fost aprobate primele 50 de dosare aferente fiecărui județ (Alba – Vrancea)"

Sursa: http://www.afm.ro/casa_verde-pf.php

#647
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Cineva are o problema cu exprimarea in limba romana. Daca pun cap la cap toate informatiile pe care le gasesc la ei rezulta ca au analizat primele 50 de dosare depuse din fiecare judet. Un anumit numar au fost respinse si un alt numar aprobate, dar respinse + aprobate=50. Cel putin la Ilfov asa e, 19 respinse 31 aprobate. Urmatoarele 50 pe cand, tot peste jumatate de an cum au fost astea?

#648
rule

rule

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 30.01.2008
In ideea in care o sa se aprobe dosarul, in cazul unor panouri solare pentru apa calda ce modele sunt recomandate?
Se pot da exemple de firme pentru efectuarea lucrarii?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate