Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Programul ''Casa Verde''

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
764 replies to this topic

#649
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
A semnat cineva contract pentru Casa verde? Astia acum o luna spuneau ca incep sa trimita contractele la agentiile locale pentru semnat, insa nu au mai zis nimic dupa aia si eram curios care e situatia.

#650
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,687
  • Înscris: 23.01.2010
Programul Casa Verde o vrajeala destinata exclusiv naivilor ca beneficiar final,avantaj doar pentru firmele de import echipament.
SorryPosted Image

#651
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 25.01.2007
Poti oferi si argumente? Adica 8000 ron subventie pt o pdc de 16000 ron nu e bine? Sau te referi la situatia in care importatorii salta brusc preturile?

Eu am cateva oferte de pdc aer apa. Daca oferta finala sare calul vs cele anterioare voi renunta la pdc si trec pe peleti. Deja am pierdut un sezon de incalzire, ceea ce in bani a insemnat vreo 3500 ron.

Sper totusi sa nu ai dreptate.

#652
bacamezau

bacamezau

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 10.05.2016

View PostM_ierdnA, on 08 iunie 2017 - 08:44, said:

A semnat cineva contract pentru Casa verde? Astia acum o luna spuneau ca incep sa trimita contractele la agentiile locale pentru semnat, insa nu au mai zis nimic dupa aia si eram curios care e situatia.
Vezi ca au afisat pe site(http://www.afm.ro/casa_verde-pf.php) ca pt. anumite judete saptamina viitoare se pot semna contractele. Pt. judetele Arad ---> Bistrita nu au afisat inca nimic.

#653
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 25.01.2007
Deci? Cine a semnat contractul sa ne lumineze si pe noi?

Si eu sunt pe lista de persoane acceptate. Astept sa ma cheme sa semnez.

#654
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,687
  • Înscris: 23.01.2010
Lasa semnatul ca o sa te cheme probabil,mai greu cu banii pina-i vezi.Succes!Posted Image

#655
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Pe care lista esti? Mai bine zis, ai avut dosarul depus in primii 50 pe judet? Daca da, poti sa te duci sa semnezi contractul, daca nu, probabil ca trebuie sa mai astepti.

Cu banii probabil ca va trebui sa asteptam, dar cu cat faci mai repede treaba cu atat sunt sanse mai mari sa iti vezi banii mai repede.

#656
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 25.01.2007
Pt semnat iti trebuie si oferta finala a bunului achizitionat? Adica iti trebuie proforma de la furnizor atunci cand sembezi cu afm?

#657
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Nu. Numai buletinul trebuie sa il ai cu tine.

#658
mieeluu

mieeluu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 23.10.2010
bai fratilor, dar cum dreak functioneaza toata "CASA ASTA VERDE"? Mai intai achizitionez pompele de caldura aer-apa, panourile solare, etc... le montez si apoi depun dosaru'/cererea? Sau mai intai tre sa depun dosaru'/cererea si sa astept dupa ei sa imi dea acceptul si apoi sa cumpar si sa montez?

Edited by mieeluu, 21 July 2017 - 12:32.


#659
voma1009

voma1009

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 16.07.2014
1. Astepti sa fii acceptat in program . Asta inseamna sa ai dosarul depus la ei ireprosabil . Vei sti ca dosarul a fost aprobat urmarind situl afm din judetul in care te afli .
2. Semnezi cu afm-ul contractul de finantare .
3. Faci investitia pe banii tai , dar nu inainte de a semna contractul de finantare .
4. Depui dosarul de decontare la afm -vezi ghidul de aplicare a programului casa verde .
5. Afm i-ti inapoiaza banii in contul pe care li l-ai indicat  .
In mare cam asta este .

Un coleg amabil de forum poate sa-mi faca o recomandare pe pm de firma serioasa din zona Arges -Bucuresti-Ilfov -Dambovita cu care sa-mi instalez panourile de acm prin Programul Casa Verde ? O lada de bere virtuala dau ... . sau mai stii , poate chiar reala dupa pif-ul instalatiei .. Multumesc anticipat !

#660
mieeluu

mieeluu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 23.10.2010

View Postvoma1009, on 21 iulie 2017 - 13:24, said:

1. Astepti sa fii acceptat in program . Asta inseamna sa ai dosarul depus la ei ireprosabil . Vei sti ca dosarul a fost aprobat urmarind situl afm din judetul in care te afli .
2. Semnezi cu afm-ul contractul de finantare .
3. Faci investitia pe banii tai , dar nu inainte de a semna contractul de finantare .
4. Depui dosarul de decontare la afm -vezi ghidul de aplicare a programului casa verde .
5. Afm i-ti inapoiaza banii in contul pe care li l-ai indicat  .
In mare cam asta este .

Un coleg amabil de forum poate sa-mi faca o recomandare pe pm de firma serioasa din zona Arges -Bucuresti-Ilfov -Dambovita cu care sa-mi instalez panourile de acm prin Programul Casa Verde ? O lada de bere virtuala dau ... . sau mai stii , poate chiar reala dupa pif-ul instalatiei .. Multumesc anticipat !

Din pacate eu imi fac casa anul acesta si va trebui sa ahizitionez inevitabil pompele de caldura aer-apa + panouri etc.
Intrebare: odata finalizata lucrarea si montate acestea de mai sus, mai am sanse la "casa verde" ulterior achizitionarii si montarii tot-odata a celor de mai sus?

Edited by mieeluu, 21 July 2017 - 15:39.


#661
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 25.01.2007
La actualul program "Oct. 2016" nu mai ai acces. Va trebui sa astepti un altul. De asemenea, este putin probabil sa iti finanteze si pompa de caldura si panouri solare.
Din curiozitate, am vazut ca folosesti pluralul, "pompe de caldura", referindu-te la o singura casa. De ce ai vrea mai multe agregate, unul nu iti ajunge?

#662
mieeluu

mieeluu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 23.10.2010

View Postgodaro, on 22 iulie 2017 - 08:31, said:

La actualul program "Oct. 2016" nu mai ai acces. Va trebui sa astepti un altul. De asemenea, este putin probabil sa iti finanteze si pompa de caldura si panouri solare.
Din curiozitate, am vazut ca folosesti pluralul, "pompe de caldura", referindu-te la o singura casa. De ce ai vrea mai multe agregate, unul nu iti ajunge?

e vb. de un duplex. deci, cu alte cuvinte nu pot sa achizitionez mai intai si sa montez si apoi sa depun dosarul?

#663
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 25.01.2007
Nu poti nici macar sa participi. Ai pierdut trenul acum 1 an de zile. Poate ai noroc si apare un alt program similar care sa finanteze cum ai tu nevoie.

#664
mieeluu

mieeluu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 23.10.2010

View Postgodaro, on 22 iulie 2017 - 13:40, said:

Nu poti nici macar sa participi. Ai pierdut trenul acum 1 an de zile. Poate ai noroc si apare un alt program similar care sa finanteze cum ai tu nevoie.

Asta era si ideea.
1. NOU PROGRAM (cand o veni, nu conteaza)
2. INTREBARE: Cumpar si montez inainte sa depun cerere sau mai intai depun cerere si apoi cumpar si montez. Simplu.

#665
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 25.01.2007
Pai si de unde sa stim noi specificatiile unui potential viitor program? De ex la acesta din 2016 mai intai semnezi contractul de finantare si abia apoi cumperi echipamentele. Nu s-a putut dinainte. Ne-ar fi convenit tuturor sa putem semna si deconta ulterior achizitiei. Dar nu s-a putut. Eu unul de ex. am ratat sezonul de incalzire 2016-2017, nu am putut achizitiona pompa si am continuat pe centrala electrica in asteptarea unui raspuns. Deja am pierdut aprox 4000 ron din cei 8000 ron subventie.

Deci pana acum nu s-a putut face cum zici tu, iar cum va fi in viitor ...

#666
mieeluu

mieeluu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 23.10.2010

View Postgodaro, on 23 iulie 2017 - 00:54, said:

Pai si de unde sa stim noi specificatiile unui potential viitor program? De ex la acesta din 2016 mai intai semnezi contractul de finantare si abia apoi cumperi echipamentele. Nu s-a putut dinainte. Ne-ar fi convenit tuturor sa putem semna si deconta ulterior achizitiei. Dar nu s-a putut. Eu unul de ex. am ratat sezonul de incalzire 2016-2017, nu am putut achizitiona pompa si am continuat pe centrala electrica in asteptarea unui raspuns. Deja am pierdut aprox 4000 ron din cei 8000 ron subventie.

Deci pana acum nu s-a putut face cum zici tu, iar cum va fi in viitor ...

Ideea e ca eu nu am spus niciunde "cum zic eu sau cum vreau eu", doar am întrebat cum se procedează, cum s-a procedat, cum ar trebui sa procedez etc. În fine... sa-i ia draku de mincinoși, ca decat sa te ajute mai bine te îngroapă sa scape de tine.

Edited by mieeluu, 23 July 2017 - 08:45.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate