Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Decodor Humax Digi-C HD

- - - - -
  • Please log in to reply
958 replies to this topic

#91
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Pai trebuie sa fii abonat la cablu analogic rcs si sa treci la cablu digital , sau sa ti faci un abonament la cablu digital ca nou abonat
Receptorul pe care il detii este de la digi satelit , deci altceva

#92
pamfletaru

pamfletaru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 07.08.2009

View Postlache1, on 19th June 2010, 02:17, said:

cum pot sa intru in posesia lui ca abonat vechi digi cu o cutie veche HSS 1160NA ?
L-am luat azi, pe la 10 a.m. de la RCS&RDS Auchan - Iris Shopping Center Buc (desigur, cu stat la ceva coada). Pe cel vechi il pun la alt TV.

#93
odob

odob

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 11.02.2008

View PostEDGE, on 19th June 2010, 13:55, said:

Azi am descoperit un meniu secret la Humax-ul HD :)

Se intra in Meniu - Setari - Sistem - Informatii Sistem apoi in fereastra unde sunt afisate informatiile de sistem se apasa de pe telecomanda Urmatoarele taste ROSU - VERDE - GALBEN - ALBASTRU - VERDE - GALBEN - ALBASTRU
si a aparut meniul :)


#94
vali26

vali26

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 10.10.2006
Ce fel de meniu? da ne si noua detalii!

#95
odob

odob

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 11.02.2008
[ http://img189.imageshack.us/img189/2595/64241796.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Poza e facuta de kNp


#96
lache1

lache1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,430
  • Înscris: 09.05.2006
se poate vedea ceva hd prin digi satelit?

#97
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Pai acest receptor este pt. cablu digital , nu satelit
In al 2-lea rand nu stiu daca in prezent exista vreun prg. hd in grila de la satelit ( digi tv satelit )

#98
ciponne

ciponne

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 29.06.2005

View Postdeliratu, on 10th June 2010, 00:09, said:

Salutare !
Tocmai ce am ridicat si eu azi un decodor de acest tip HD si abea acuma seara am apucat sa-l instalez.
Problema e ca nu vad canalele HD, imi da o eroare de genul: "card inteligent neinitializat", sa inteleg ca trebuie sa sun la ei ?

Salut,

acelasi lucru l-am patiti si eu azi, dupa ce mi-am instalat decodorul. Am sunat la ei, le-am furnizat seria cardului, parca, si dupa fix 1h s-a remediat problema.

#99
marius_ar

marius_ar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 14.01.2007
L-am conectat la un sistem HomeCinema prin cablu optic. Ce am observat:
- volumul din stb nu are efect asupra sistemului HomeCinema indiferent pe ce program am pus (sd sau hd, dolby sau nu)
- sunet 5.1 pe UTVHD si NatGeoHD (ac3 pentru ca altceva nu stie homecinema-ul)
- sunet stereo pe NG Wild HD (posibil ac3, dar doar stereo)
- basul este extrem de puternic pe UTVHD
- nghd si ngwildhd nu se inteleg prea bine cu sistemul meu de sunet, adica in anumite situatii nu am sunet pe cele 2 programe (trebuie sa mut pe alt canal si sa revin pt a se auzi ceva).
Din punctul meu de vedere, sunt dezamagit de conexiunea optica. Probleme de genul asta nu am avut cu un PS3 conectat la acelasi sistem, cu acelasi cablu, sau cu un pc conectat pe digital coaxial.
Intrucat nu am decat o intrare optica, va ramane in continuare conectat PS3-ul, pc-ul pe digital coaxial, iar stb-ul analogic stereo.

PS. In timp ce faceam experiente, a picat UTVHD pentru vreo 5 minute.

Edited by marius_ar, 21 June 2010 - 21:07.


#100
NightWishMaster

NightWishMaster

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 16.12.2006
Din primul post (cel cu imagini) am remarcat ca decodorul nu dispune de iesire Component. Asa este sau nu am observat eu bine acea schema de conectori?

Edited by NightWishMaster, 21 June 2010 - 22:53.


#101
marius_ar

marius_ar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 14.01.2007
Asa este, nu are component. Pentru HighDefinition vei putea folosi doar conectorul HDMI.

#102
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
NightWishMaster , oricum iesirea component este o iesire analogica asa ca poti folosi cu acelas rezultate iesiriile/semnalele r,g,b de pe scart
Personal pe un tv crt ( normal ) , asa il folosesc/conectez pe scart/r,g,b
Normal pt. hd trebuie sa te conectezi pe hdmi , altfel nu vei aveea calitate video maxima

#103
marius_ar

marius_ar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 14.01.2007
Poti avea hd si pe iesirea component. Nu confunda component (care poate fi si HD) cu compozit (doar SD).
Amandoua tipurile de conexiuni (component si compozit) sunt analogice.

#104
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
De ce iti place sa ma dublezi nu stiu , dar in fine
Eu i-am explicat userului ce poate folosi in locul conectorilor component ca si iesire video , semnale r.g.b din conectorul scart
In Europa se foloseste ca si semnale : Y, Pb/Cb, Pr/Cr semnalele R, G, B in situatiile in care nu exista iesire video dedicata component , personal folosesc printr-un cablu scart - conponent un receptor de satelit la un monitor de 22" cu intrare component
In cazul de fata exact cum ai observat acest gen de iesire lipseste , deci nu poti aveea semnal hd pe r, g, b ( Marius_ar numai generaliza , cand userul intreaba/sesizeaza ceva concret asupra acestui receptor )
Ma repet , pt. a putea vizualiza o rezolutie full hd trebuie sa te conectezi doar prin hdmi , acest receptor avand acest conector

Edited by lupull, 22 June 2010 - 22:17.


#105
alexovy

alexovy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 19.07.2007
salutare. Am si eu o problema legata de HUMAX HD2000C.

Se pare ca la mine rezolutia este setata tot timpul la 576i desi programele HD sunt 1080i si nu imi apare meniul de schimbare a rezolutiei. Stie careva cum pot sa ajung si eu la meniul respectiv? Am mai citit pe forumuri ca ar fi in Service Menu dar nu am gasit cum sa-l activez.

Multumesc.

#106
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Nu ai scris insa la ce este conectat acest receptor : tv crt sau monitor/lcd
Fiindca din cate am observat el isi face automat setarea in functie si de tipul de conexiune folosit : scart/rca ( tv ) sau hdmi ( monitor/lcd )
Daca esti conectat prin scart/rca mi-se pare normal sa ai aceasta rezolutie , fiindca nu exista iesire hd ( rezolutie mare ) pe acest tip de conectare
Exact ce am scris un topic mai sus , semnal hd ( full hd ) la acest receptor exista doar prin hdmi
Personal daca conectez acest receptor la un tv crt voi aveea aceeasi rezolutie ca si la tine 576i , fiindca tv-ul nu suporta mai mult de 720 x 576 ca rezolutie si atunci prg. hd sant reconvertite intr-o rezolutie mai mica si care sa fie suportata de tv
In schimb daca te conectezi la un monitor/lcd prin hdmi atunci poti aveea rezolutia maxima suportata de monitor/lcd-ul in cauza , care oricum va fii mai mare de ceea a tv-ului
Acelas procedeu si in cazul in care ai un monitor/lcd care nu suporta rezolutia full hd ( 1920 x 1080 ) , dar mai mari de ceea a unui tv ( 70 x 576 ) , prg. hd vor fii reconvertite la rezolutia maxima suportata de monitor/lcd ( sa zicem ca detii un monitor cu rezolutia maxima de 1680 x1050 , prg. hd le vei putea urmari la aceasta rezolutie chiar daca ele au o rezolutie mai mare 1920 x 1080 )

Exista un meniu cu niste setari ascunse , dar acele setari oricum nu sant pt. a modifica rezolutia de iesire/afisare

#107
marius_ar

marius_ar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 14.01.2007

View Postlupull, on 22nd June 2010, 23:15, said:

...
Eu incercam sa iti explic ca o iesire component Y, Pb/Cb, Pr/Cr poate sa duca semnal full hd in mod analogic. RGB-ul din SCART nu suporta asa ceva. Daca nu vrei sa intelegi asta e treaba ta. De altfel am spus, ca in cazul acestui receptor, doar conexiunea hdmi e disponibila pentru hd.

#108
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Pe viitor incearca si rezumate doar la prb. expuse de userii in cauza , lasa generalitatiile pt. alte situatii
Lucrez in domeniu si nu era nevoie sa-mi scrii acest lucru , insa trebuie sa dai un raspuns userului in cauza in functie de prb. lui  si nu la general

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate