Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...

Bibelorui, macrameuri si altele

Inventia secolului din Afganistan?
 G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...

In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?
 Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!

La multi ani @barbosa1bis!

La multi ani @MikeSpike!
 Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto
 

R.C.S. & R.D.S. - TV cablu digital (SD) - Topic general. Partea I.

* * * * * 10 votes
  • This topic is locked This topic is locked
48808 replies to this topic

#28333
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,765
  • Înscris: 07.02.2003

View Postcrislacor, on 03 octombrie 2013 - 11:01, said:

Nu e cazul, colegul @mariusdenis are şi UPC pe acelaşi televizor (http://forum.softped...6#entry13892065), iar la aceştia nu experimentează aceleaşi probleme...
Depinde de frecventa, si la UPC in unele zone au fost probleme.

View Postcristi0304, on 03 octombrie 2013 - 10:30, said:

De unde, am avut mai demult o problema de semnal (cred ca am semnalat-o si pe aici) si au butonat (prea mult) baietii pe scara. S-a dus semnalul la humax hd undeva la 70, in schimb analogicele incepusera sa se incalece unele peste altele, plus interferente. Asa ca i-am pus sa mai reduca debitul. Si nu sunt probleme. Bine, am si o imparteala in 4 la instalatie.
Daca esti la bloc semnalul daca nu tolerat de tv-ul tau trebuie ajustat cu atenuatoare, altfel pot fi afectati alti abonati de la capatul magistralei care au deja atenuarile corecte in distribuitoarele de palier. Ideal e sa vii pe fir cu semnal cat mai puternic astfel rezista interferentelor iar unde e nevoie aproape de receptor se pune un splitter cu tap (atenuare). Incalecarea vine de la faptul ca tunerul lasa sa treaca putin si canalele adiacente mai ales al semnale mari iar cand injecteaza in IF peste masura apar si resturile alea, de aia se incaleca. Daca tunerul ar filtra corect banda de 8MHz si daca ar doza nivelul cu RAA-ul nu ar trebui sa fie probleme.

View Postcristi0304, on 03 octombrie 2013 - 10:30, said:

Oricum nu inteleg scalele diferitelor device-uri... Pe Humax HD am 55-56%, pe Humax SD 68-70% pe Sammy 100%, pe LG-uri (undeva intre 50-80% - functie de frecvente) si pe un Orion 90-95%. In schimb calitatea este 100% peste tot si erorile 0.
Depinde de softul fiecaruia ca ala genereaza valorile in baza RAA-ului, unele dau 100% semnal atunci cand nivelul este peste cerintele normelor adica 65dB pt semnale UHF si 60dB pt VHF, altele se raporteaza la un maxim arbitrar... iar unele chiar pot exprima aprox in dB, de ex 70% sa fie de fapt 70dB sau prin jur.

#28334
cristi0304

cristi0304

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,059
  • Înscris: 31.05.2010
Asa o fi.
Despre tunere, io stiu... totusi e vorba de 4 led-uri (Sammy, Lg si Orion) generatii 2011-2012.
Iar despre valoarea de 56%... ea rezulta dupa un splitter (de 4) pus la intrare si dupa trasee destul de lungi de cablu spre tv-uri (si decodoare).
Presupun ca la intrare (si fara splitter) ar indica undva la 70-75% (decodorul Humax HD).
Oricum, nu am probleme si sper sa nici nu am.

Edited by cristi0304, 03 October 2013 - 11:47.


#28335
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,765
  • Înscris: 07.02.2003

View Postcristi0304, on 03 octombrie 2013 - 11:46, said:

Presupun ca la intrare (si fara splitter) ar indica undva la 70-75% (decodorul Humax HD).
Oricum, nu am probleme si sper sa nici nu am.
Atunci e oki. Un splitter de 4 ia 8dB pe fiecare iesire. Pe magistrala intre paliere trebuie sa fie semnal garla ca sa ajunga la toate etajele la consumator final minim 65dB.

#28336
cristi0304

cristi0304

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,059
  • Înscris: 31.05.2010

View Postandreic, on 03 octombrie 2013 - 12:00, said:

Atunci e oki.
Si sper sa ramana asa...Posted Image

#28337
Rocco_siffredi

Rocco_siffredi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 24.09.2013
Vad ca sa schimbat sigla la axn-uri,pacat ca axn black nu mai are in program dragon ball gt.Posted Image

#28338
dondhanny

dondhanny

    Master of WebTV

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,462
  • Înscris: 09.03.2007
Si UNIVERSAL CHANNEL a inceput emisia 16:9

#28339
Silviudeep

Silviudeep

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 07.11.2005
Nu am avut probleme cu semnal si 100 % putere, de ex pe unele frecvente (cele media pro). Am montat bineinteles un amplificator , si am schimbat si toate cablurile. Desi inspre 2 camere am aceeasi magistrala cu un sg splitter, am in fiecare semnal apropiat de 100%. Inainte sa montez aplificatoru, nu puteam vedea canalele hd ale mediapro-ului, insa aveam si un cablu vechi. In acel moment puterea era de 50% si calitatea fluctua...apareau freezuri samd pe canalele mediapro, cele HD.

#28340
mariusdenis

mariusdenis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 19.01.2010

View Postcristi0304, on 03 octombrie 2013 - 11:22, said:

Altfel spus se urasc...
Desi tre' sa remarcam, cablul rcs e mai pasnic... nu il ataca pe celalalt...Posted Image
Posted Image Posted Image Posted Image

#28341
carceanu

carceanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,440
  • Înscris: 10.07.2009

View Postdondhanny, on 03 octombrie 2013 - 12:58, said:

Si UNIVERSAL CHANNEL a inceput emisia 16:9

si sigla, este superb in 16/9

#28342
geniul

geniul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 29.06.2008
antena 3 si romania tv nu mai sunt la liber pe digitalul rcs? cel putin in dr taberei eu nu le mai prind cu tunner-ul tv-ului samsung ...

#28343
marginean49

marginean49

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 19.01.2007
Stie cineva sa imi spuna de ce bombalaii astia de la RDS daca tot le platesti pentru niste canale codate si eventual le platesti si chirie decodor de ce naibii nu te lasa sa vezi toata grila fara decodor? Sa nu imi spuna cineva ca nu e posibil tehnic pentru ca se poate, daca tineti minte toti in primele x luni de la abonare am avut grila full fara decodoare sau extraoptiuni. Daca tot nu au capabilitatea sa ofere CI-uri, sa te lase naibii sa vezi grila full daca tot o platesti. Eu personal desi platesc chirie pentru decodor hd si pentru toate extraoptiunile, nu m-am uitat la ele de cateva luni bune de cand mi-am luat tv cu decodor incorporat, pentru ca e foarte incomod.

Oricum, doresc sa imi exprim profunda dezamagire referitor la capacitatea RDS-ului de a fi in pas cu concurenta. Desi in urma cu cativa ani nu uitam de sus la altii, pentru ca "marele" provider nu avea rival, acum am ajuns de rasul celor care au viteza de 200Mb la net, sau au cu aprox. 50% mai multe canale HD decat noi, sau au CI-uri de o buna bucata de vreme sau o grila mult mai bogata. Din pacate pentru RDS, astept ziua in care nu vor mai transmite evenimentele sportive pe care le are acum, pentru a putea zbura de la ei. Si cred ca sunt foarte multi abonati care stau la ei doar pentru canalele sport. Probabil au fost intrecuti si de descultii de la RTC....rau, foarte rau am ajuns.

#28344
carceanu

carceanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,440
  • Înscris: 10.07.2009

View Postgeniul, on 03 octombrie 2013 - 18:00, said:

antena 3 si romania tv nu mai sunt la liber pe digitalul rcs? cel putin in dr taberei eu nu le mai prind cu tunner-ul tv-ului samsung ...
Sunt freeeeeeeeeeeeee

#28345
Danutz2029

Danutz2029

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 15.02.2010

View Postandreic, on 03 octombrie 2013 - 10:28, said:

Da, insa ai erori pe care nu le vezi, ti le mascheaza procesarea. Ideal e peste 70% atunci rezisti mai bine la interferente si rata erorilor e micuta, aproape insesizabila, la 40% (nu stiu cat inseamna in dB ca la fiecare tuner e altfel) esti mai usor de interferat pana si de un taximetrist care vorbeste la statie langa bloc/casa cu se vede usor pe analogic in canalele ce corespunde cu frecventa lor sau in jur, ca o moira oscilanta de la modulatia FM.

Posibil, din câte am masurat odata la stb nu prea sunt liniare canalele, unele au nivel mai mic ca altele...
De exemplu mie pe decodorul HD2 imi afiseaza puterea semnal maxim 21% (minim 13% pe unele programe) si calitate 100%. Cauza e de la decocodor, nu stie sa mi-o afiseze ca pe cea din tâi care am avuto 98% mai pe inteles pe celalalt decodor HD2 care l-am preda si mi sa dat cel de acum. Binenteles programele nu se intrerup, dar sa le vizionezi programele analogice prin acel decodor, se vad cu pureci mari fata de cablu tras direct in televizor.
Cauzele poate sa fie si de la decodor.

Edited by Danutz2029, 03 October 2013 - 20:30.


#28346
smokke2

smokke2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 02.12.2012

View Postjully1994, on 01 octombrie 2013 - 22:25, said:

Logic...că lumea se uită la TV să se destindă, să se distreze...nu să se plictisească mai rău decât erau. După școală sau muncă, numai de "învățat lucruri noi" nu ai chef! Posted Image Păcat că noi nu avem Mynele TV! Posted Image

View Postalfa_alfa, on 01 octombrie 2013 - 22:27, said:

Mynele T.V. pt. destindere?
Ce satana vedeti la MYNELE TELEVISION?Posted Image  Posted Image Posted Image Posted Image
Il vedeti pe psihopatul asta cand boraste in direct la Mainele TV.Posted Image Posted Image Posted Image
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/aUJoDCBlKK4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/jNMq1pRo0wA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#28347
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Afară cu mizeriile alea, vă rog.

#28348
smokke2

smokke2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 02.12.2012

View Postgeniul, on 03 octombrie 2013 - 18:00, said:

antena 3 si romania tv nu mai sunt la liber pe digitalul rcs? cel putin in dr taberei eu nu le mai prind cu tunner-ul tv-ului samsung ...
Schimba setarile pt scanare.

View Postalfa_alfa, on 03 octombrie 2013 - 20:22, said:

Afară cu mizeriile alea, vă rog.
La gunoi cu voi boraturilor. Ati murdarit Romania.

Edited by smokke2, 03 October 2013 - 20:23.


#28349
ShevaDani

ShevaDani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,922
  • Înscris: 09.03.2012
smokke, tu nu ai toate rotitele la loc.serios.gradul tau de inteligenta e incredibil de jos.din astia ca tine, nu or sa fie in stare sa plateasca pensiile celor de acum.

#28350
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012

View Postsmokke2, on 03 octombrie 2013 - 20:20, said:

Ce satana vedeti la MYNELE TELEVISION?Posted Image  Posted Image Posted Image Posted Image

Eu habar nu aveam ca exista acest "interpret", Miraj :D... Dar, cine stie, cunoaste... Posted Image

Edited by Venboteam, 03 October 2013 - 21:28.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate