Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

(inginerul bv) Constructia casei mele P+M

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
4389 replies to this topic

#4069
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010

View Postbarladi, on 13 ianuarie 2019 - 23:22, said:

Si gazonul meu se vede ca imbatraneste. In ciuda faptului ca il scarific pe fiecare an, parca de la an la an e din ce in ce mai rar. Bine...inca nu mi-e rusine cu el dar parca se cere o reinoire. Cel putin anul asta parca disparea vazand cu ochii in perioadele foarte secetoase. Are 6 sau 7 ani de la plantare. Pomii la fel cresc...unii chiar au luat avant. Astept si eu primavara ca m-am plictisit de atat alb Posted Image In schimb s-a facut aproape praf podeaua de la piscina. Chiar daca a fost tratat lemnul, chiar daca nu e direct pe pamant si chiar daca nu are decat 4 ani, aproape tot lemnul e putrezit. Ti-e si frica sa calci pe el. Vedem ce decizie luam...cu ce sa il schimbam
Al tau inca arata bine vad. Mi-e si rusine sa pun poze cu ce e la mine, sau ce era asta vara mai bine zis. Deocamdata vremea nu permite decat lucrari la interior, dar sper sa reusesc in vara asta sa-l revergorez, cum zicea cineva.

In alta ordine de idei, am comandat vata de la ursa. Vine azi comanda si sa vad cum fac o podina din lemn temporar peste grinzile metalice, ca sa lucrez mai usor. De pe scara ar fi chinul de pe lume.
Achizitionat si sarma, mai trebuie cuiele.
Folia inca n-am cumparat-o. Ma gandesc sa iau o folie mai grosuta un pic si sa ramana asa. Cred ca aspectul lucios, e chiar un avantaj in propagarea luminii artificiale de la becuri, inapoi spre podea. Ma mai gandesc inca.

#4070
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Si-am inceput si cu vata. Sarma de 1.2, cuie, mancarimi pe la ochi si pe la nas, multe taieturi. Aseara in 4 ore am montat cat se vede in poze. Undeva pe sambata cred ca pun si folia.
M-am hotarat la asta: https://www.hornbach...334/produs.html

Attached Files



#4071
misu78

misu78

    Din viata scapa cine poate!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,893
  • Înscris: 12.03.2009
Mai pui 1 strat si peste capriori, perpendicular peste ce ai montat pana acum?
Poti explica in cateva cuvinte cum montezi folia? Si niste poze ar fi excelente.

#4072
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Eu nu o puneam direct pe scindura .... bagam acolo o folie intre capriori , sa fiu sigur ca in caz de ceva , nu se uda vata ....

#4073
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010

View Post86-APP, on 24 ianuarie 2019 - 22:26, said:

Eu nu o puneam direct pe scindura .... bagam acolo o folie intre capriori , sa fiu sigur ca in caz de ceva , nu se uda vata ....

De ce s-ar uda vata ? Posted Image Am folie anticondens peste astereala. Nici la casa n-am pus nimic intre vata si astereala. Plus de asta, daca ar fi fost sa fie infiltratii, ar fi aparut deja intr-un an de zile.

View Postmisu78, on 24 ianuarie 2019 - 14:50, said:

Mai pui 1 strat si peste capriori, perpendicular peste ce ai montat pana acum?
Poti explica in cateva cuvinte cum montezi folia? Si niste poze ar fi excelente.

Nu mai pun. Suficient 15 cm pentru un garaj. Folia o s-o prind in capse pe capriori si la partea de jos si de sus pe cosoroabe, respectiv pana de coama, banda adeziva intre fasiile de folie si cam asta ar fi. Posted Image

Edited by Inginerul_bv, 25 January 2019 - 06:17.


#4074
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Aseara am terminat de montat vata. Mi-a ramas un pachet si cateva resturi, pe care cred ca o sa le intind pe podul casei. Am reusit sa punem si folie pe jumatate de acoperis. S-a intins relativ bine si-mi place ca reflecta lumina inapoi. Sigur ca daca as gasi ceva PAL de 3-4 mm as pune peste dar este incredibil de scump. Azi termin si fac un gratar. Poze cu lucrarea terminata, mai pe seara.

Attached Files


Edited by Inginerul_bv, 26 January 2019 - 09:05.


#4075
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 23.02.2007
Sa nu pui osb de 6 caci se lasa.

#4076
misu78

misu78

    Din viata scapa cine poate!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,893
  • Înscris: 12.03.2009
Inginere, asta nu e garaj! E service? Posted Image
Ce dimensiuni are?

#4077
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010

View Postbobitzaaa, on 26 ianuarie 2019 - 13:31, said:

Sa nu pui osb de 6 caci se lasa.

Nu pun OSB oricum, pentru ca absoarbe lumina si este si relativ greu, chiar si la 6mm.
Ma gandesc la asa ceva:
http://www.darel.ro/...aminat-alb.html

View Postmisu78, on 26 ianuarie 2019 - 18:49, said:

Inginere, asta nu e garaj! E service? Posted Image
Ce dimensiuni are?

Are 10.5 x 5 m. Inaltime libera 2.8 m sub grinzile metalice si cam 4.5 m sub coama. Nu este service. Bine.....ocazional mai lucrez la masina. Am si canal de 3 m lungime in partea din fata, dar in principiu, desi ar incapea 2 masini una dupa alta, este garaj + magazie, dar spatiu deschis. In proiectul initial, mai aveam un perete despartitor, dar am renuntat la el pentru ca m-ar fi incurcat. Ideea este ca eu il folosesc si ca atelier. Daca am ceva de lucru, scot masina afara si am spatiu sa ma desfasor.

In alta ordine de idei, ieri am terminat pe la ora 16. Cu o singura exceptie, o cuta care probabil se vede si in poze, am reusit sa intind folia destul de bine. Pentru imbinari am avut ramasa de la casa, o banda adeziva cu aluminiu, destul de lata. Am ramas surprins neplacut, sa constat ca aceeasi banda, acum costa 85 de lei in dedeman. Am luat-o pentru ca mi-a fost teama ca ceea ce mi-a ramas mie nu-mi ajunge, dar o s-o duc inapoi. Puteti uita:

Attached Files


Edited by Inginerul_bv, 27 January 2019 - 07:16.


#4078
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 23.02.2007
Oare PFL-ul nu se va lasa sub propria greutate?

#4079
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Nu cred. Intre capriori am 60. Despre OSB spuneam ca e greu el in sine si nu vreau sa ingreunez acoperisul pentru ca centrul de greutate al constructiei ar fi prea sus.
PFL-ul e usurel tare la 2.5 mm si chiar daca sa presupunem ca ar face mici cute, tot ar sta bine. Se foloseste la mobilier, spatele dulapurilor.

#4080
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 23.02.2007
Il stiu. Sunt foarte curios daca se lasa sau nu. Mult sau putin :) Ai de gand sa pui in viitorul apropriat?

#4081
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Depinde. Deocamdata ma concentrez pe pardoseala. Azi vine un nene care se ocupa cu sape industriale sa vedem daca mi-o poate face cu cuart. Eu i-am cerut sa iasa ceva gen cum e pardoseala in Metro/Auchan/Selgros. Functie de costuri si de solutie, ma orientez daca pun si PFL in acoperis acum sau la toamna sau la anul......As vrea daca pun in tavan, sa pun si pe pereti.

#4082
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
M-a spart nenea cu sapa. De fapt mi-a zis in felul urmator: Sapa nu tine si recomanda un beton de 8-10 cm armat cu plasa si elicopterizat cu cuart deasupra, apoi lac. Toata treaba ar costa undeva la 6 mii de lei. Deci abandonez ideea. Revin la asfalt poate, sau pavele. La pavele ar fi avantajul ca le pot monta eu. La asfalt, avantajul ar fi ca ramane suprafata compacta si hidrofoba. Decisions, decisions....

#4083
PescarPro

PescarPro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 28.08.2007
De ce nu dai peste beton o sapa autonivelanta si apoi o vopsea epoxi  sau o vopsea mai ieftina gen oskar  direct pe beton ?

#4084
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Buna intrebare. M-am gandit si eu la asta dar tarziu. Cand am facut structura, am pus usa din lateral mai sus cu 6 cm. La fel si usa sectionala. Iar acum trebuie sa ma inalt vreau nu vreau. ��

#4085
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 23.02.2007
Beton armat + vopsea clor-cauciuc

#4086
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Multumesc. Cred ca raman la asta pana la urma. O sa torn un b300 pana la urma si vopseaua asta peste.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate