Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masini pe benzina usor pretabile ...

Am primit facturi dupa ce am renu...

Camere video, supraveghere curte....

Epilator care nu smulge puful
 Realizare comanda pompa submersib...

Covorase scari/trepte

Scurgeri de la etajul superior

Caut splitter semnal satelit
 Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta

Problema imprimanta
 Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz
 

Iisus Cristos a fost nedreptatit de catre evanghelisti

- - - - -
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
75 răspunsuri în acest subiect

#1
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.356
  • Înscris: 30.04.2010

Iisus Cristos a fost nedreptățit de catre evanghelisti.
In aceasta afirmatie ma bazez pe citeva afirmatii de-ale evanghelistilor atribuite lui Iisus Cristos:
* Se sustine ca ar fi spus ca un oaspete trebuie sa manînce orice amfitrionul ii pune pe masa. Aici vedem ca este calcata interdictia de a consuma mincaruri interzise de BIBLIE [Tanah].
* "Nu am venit sa schimb LEGEA",  a spus Iisus Cristos, însa NT este diferit, in unele privinte, de Tanah. In altele il contrazice.
* Iisus declară că a venit să aducă sabia nu pacea ca să-l despartă pe fiu de tatăl său, pe fiică de mama sa (Matei, 10, 34-35). Cum poate vorbi astfel cel ce sustinea ca este trimisul lui Dumnezeu dacă Dumnezeul lui nu era cel a dezbinării?
* Matei, 7, 10-20, Iisus îi avertizează pe ucenici să se ferească de profeți mincinoși căci după roadele lor vor fi cunoscuți.
Iisus cunostea mai bine ca altii Tanah-ul si stia care sunt sarcinile lui Mesia. Cum ar fi putut el sustine ca este Mesia?
* Marcu, 3, 33, „Cine este mama mea? și frații mei?”. Nu-mi pare logic ca și-ar respins astfel rudele.
* Pilda lui Iisus cu smochinul. Iisus era înfometat și a găsit un smochin care nu avea fructe. Supărat, îl blestemă pe smochin: „Rod să nu mai porți în veac!” după care zmochinul s-a uscat.
Dupa Tanah nu este corect să fi blestemat astfel
Ideea cum că orice păcat și orice blasfemie li se iartă oamenilor, dar blasfemia împotriva Duhului Sfînt nu li se va ierta (Matei, 12, 31).
a) Unicitatea lui YAHWE nu i-ar fi permis sa vorbeasca de "Duh Sfint".
B) Inainte de "Ziua Penitentei", zi in care ne cerem iertare de la Dumnezeu, există porunca de a obtine iertarea semenului. Fara acest act nu putem intra in sinagogă pt. a ne adresa lui Dumnezeu.

Toate acestea nu puteau fi spuse/scrise/sustinute de catre Iisus. Umila mea parere este ca aceste "invataturi" nici nu sunt macar bune, altminteri crestinismul nu s-ar fi scindat si nu ar fi initiat razboaie fratricide.







#2
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.091
  • Înscris: 23.01.2007

View PostBen_Gal_1, on 30th May 2010, 14:28, said:

Toate acestea nu puteau fi spuse/scrise/sustinute de catre Iisus. Umila mea parere este ca aceste "invataturi" nici nu sunt macar bune, altminteri crestinismul nu s-ar fi scindat si nu ar fi initiat razboaie fratricide.

E interesant ca discuti despre Isus pe aria aferenta religiei mozaice. Muta subiectul pe aria potrivita si mai discutam  :rolleyes:

#3
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.356
  • Înscris: 30.04.2010

View PostAMDG, on 30th May 2010, 18:46, said:

E interesant ca discuti despre Isus pe aria aferenta religiei mozaice. Muta subiectul pe aria potrivita si mai discutam  :rolleyes:
Nu inteleg. Suntem la religia mozaica si aici am intentionat sa fiu si asta pt. ca privesc chestiunea dpdv. al iudaismului.
Esta adevarat ca acest nume, Iisus, nu apare in Tanach, insa multi rabini si chiar insusi RAMBAM s-au referit la aceasta persoana. Motivul e ca evangheliile au provocat multe pogroame. Topicul ar fi fost potrivit si la "Hitler" sau "Antonescu". Ambii, in special primul, au folosit acel verset dim Matei - "singele lui sa cada pe capul nostru si al copiilor nostri" pt. a-si indeplinii scopurile lor politice. Ambii au ucis evrei.

In concluzie. Las chestiunea la hotarirea moderatorilor. E foarte posibil ca vot gasi ca subiectul este deranjant si-l vor banna [ca si pe mine, ca prea scriu adevaruri].

#4
Ruma

Ruma

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 405
  • Înscris: 15.07.2009

View PostBen_Gal_1, on 30th May 2010, 19:05, said:

Motivul e ca evangheliile au provocat multe pogroame.
Bag seama ca te referi la pogroamele evreilor contra crestinilor din sec 1-3  :naughty:

#5
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.091
  • Înscris: 23.01.2007

View PostBen_Gal_1, on 30th May 2010, 19:05, said:

acel verset dim Matei - "singele lui sa cada pe capul nostru si al copiilor nostri"

Parca asta era legea talionului  :rolleyes:

Ce pot sa zic decat sa-ti doresc succes cu musulmanii si paganii neonazisti - influenta crestinilor se diminueaza oricum pe zi ce trece ( asa cum e si prevazut de fapt ).

#6
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.356
  • Înscris: 30.04.2010

View PostAMDG, on 31st May 2010, 09:31, said:

Parca asta era legea talionului  :rolleyes:

Ce pot sa zic decat sa-ti doresc succes cu musulmanii si paganii neonazisti - influenta crestinilor se diminueaza oricum pe zi ce trece ( asa cum e si prevazut de fapt ).
Daca eram crestin deveneam evreu si ii ajutam impotriva "musulmanii si paganii neonazisti ".

View PostRuma, on 31st May 2010, 09:12, said:

Bag seama ca te referi la pogroamele evreilor contra crestinilor din sec 1-3  :naughty:
In sec 1-3 existau asa zisii evrei-crestini [crestini-evrei] si traiau in buna pace.
Ma refer la HOLOCAUST - "opera" lui Antonescu si pretenu' lui sifilitik - hitler.

#7
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.091
  • Înscris: 23.01.2007

View PostBen_Gal_1, on 31st May 2010, 12:42, said:

Daca eram crestin deveneam evreu si ii ajutam

Crestinismul ofera si o alta solutie - convertirea evreilor. Catolicii au si o rugaciune speciala pentru asta in cadrul slujbei religioase  :rolleyes:

View PostBen_Gal_1, on 31st May 2010, 12:50, said:

In sec 1-3 existau asa zisii evrei-crestini [crestini-evrei] si traiau in buna pace.

Situatia nu era de loc asa - vezi martiriul apostolilor.  Ruptura definitiva s-a produs cand Bar Kokhba s-a declarat Mesia. La fel e si acum - vezi situatia evreilor mesianici.

Editat de AMDG, 31 mai 2010 - 12:04.


#8
perpetumobile

perpetumobile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.762
  • Înscris: 20.09.2009

View PostAMDG, on 31st May 2010, 12:52, said:

Crestinismul ofera si o alta solutie - convertirea evreilor. Catolicii au si o rugaciune speciala pentru asta in cadrul slujbei religioase  :rolleyes:



Situatia nu era de loc asa - vezi martiriul apostolilor.  Ruptura definitiva s-a produs cand Bar Kokhba s-a declarat Mesia. La fel e si acum - vezi situatia evreilor mesianici.

Habar n-ai de viata ta dom`le.Bar Cohba a condus o rascoala contra cuceritorilor straini. Asta-i tot.  Cat despre crestinii care se roaga la Dumnezeu,ia zii ,la care din cei trei? In orsice caz,noi evreii suntem multumiti ca ei se roaga la dumnezeul evreilor si se inchina la alt evreu.Cu Sfantul Duh, avem putina problema ca nu stim exact cine este. Singurul lucru ce intelegem este ca El nu era evreu si nici nascocit de evreii.

#9
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.091
  • Înscris: 23.01.2007

View Postperpetumobile, on 31st May 2010, 17:55, said:

Bar Cohba a condus o rascoala contra cuceritorilor straini. Asta-i tot.

Ben-Kusiba a fost un fals Mesia ce a adus nefericire evreilor - si printre altele a persecutat crestini.

#10
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.356
  • Înscris: 30.04.2010

View PostAMDG, on 31st May 2010, 12:52, said:

Crestinismul ofera si o alta solutie - convertirea evreilor. Catolicii au si o rugaciune speciala pentru asta in cadrul slujbei religioase  :rolleyes:
Problema cu crestinismul e ca nu are raspuns unitar la multe chestiuni - spre deosebire de iudaism in care daca o problema nu are raspuns, asa e la toti evreii.



View PostAMDG, on 31st May 2010, 12:52, said:

Situatia nu era de loc asa - vezi martiriul apostolilor.  Ruptura definitiva s-a produs cand Bar Kokhba s-a declarat Mesia. La fel e si acum - vezi situatia evreilor mesianici.
Evreii mesianici nu cred ca la ei se afla vreun mesia.
Bar Kokhba s-a declarat Mesia? A stiut bine ca este sortit pieirii caci romanii erau mai tari, insa spre deosebire de Iisus, tocmai pt. ca Mesia nu poate muri, a spus ceea ce a spus pt ca sa fie urmat in impotrivirea armata. Pe scurt: a stiut ca nu este Mesia si nu a tipat: lama sabachtani si nu a avut pretentii la nime. Dupa mine era lai apropiat de imaginea lui Mesia decit un oarecare flacau alintat calare pe magar.

#11
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.091
  • Înscris: 23.01.2007

View PostBen_Gal_1, on 31st May 2010, 20:56, said:

Problema cu crestinismul e ca nu are raspuns unitar la multe chestiuni - spre deosebire de iudaism in care daca o problema nu are raspuns, asa e la toti evreii.

Ei acum - un rabbi Neturei Karta e foarte diferit de unul Reform amator de pride parade prin Tel Aviv  :console:

View PostBen_Gal_1, on 31st May 2010, 20:56, said:

. Pe scurt: a stiut ca nu este Mesia

Pe scurt a acceptat sa fie declarat Mesia si a adus nefericire evreilor. Isus a cucerit insa Imperiul Roman fara sa foloseasca violenta - si a pus bazele lumii moderne asa cum o cunoastem in prezent.

Editat de AMDG, 31 mai 2010 - 20:25.


#12
Ruma

Ruma

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 405
  • Înscris: 15.07.2009

View PostBen_Gal_1, on 31st May 2010, 12:50, said:

In sec 1-3 existau asa zisii evrei-crestini [crestini-evrei] si traiau in buna pace.
iar o iei pe aratura... dupa caderea templului, crestinii au refuzat sa plateasca impozitul perceput de la iudei, fiscus judaicus, declarand ca ei nu sunt evrei. Au facut asta ca sa nu mai fie batati in aceeasi oala cu evreii deoarece romanii ii considerau secta evreiasca si se stie ca romanii nu ii aveau la suflet pe evrei. Deci nu o mai tot da ca se tineau evrei ca nu se tineau.

Pana in sec 4, aproape sub fiecare imparat roman crestinii au fost persecutati, si nu o data in urma acuzelor aduse de evrei. Agrippina, cea de-a doua sotie a lui Nero, se stia ca il imbratisase pe Yahweh al evreilor.
Sub Traian, Simion, episcop de Ierusalim a fost rastignit in 110 dupa ce fusese denuntat de evrei.

Existe dovezi care arata ca evreii, ca sa impiedice raspandirea crestinismului, trimiteau oameni din Ierusalim in alte orase ale imperiului sa-i acuze pe crestini la autoritatile romane ca nu se supun imparatului ci altcuiva.

#13
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.356
  • Înscris: 30.04.2010

View PostAMDG, on 31st May 2010, 21:18, said:

Ei acum - un rabbi Neturei Karta e foarte diferit de unul Reform amator de pride parade prin Tel Aviv  :console:
si totusi, ambii au aceeasi versiune a BIBLIEI si acelasi crez, principial vorbind.
Se mai cearta, dar rasboaie nu-s. Si unii si altii sunt minoritati: Neturei Karta - 6000, pride-istii - procent identic cu cel mediu al globului.



View PostRuma, on 31st May 2010, 22:07, said:

iar o iei pe aratura... dupa caderea templului, crestinii au refuzat sa plateasca impozitul perceput de la iudei, fiscus judaicus, declarand ca ei nu sunt evrei. Au facut asta ca sa nu mai fie batati in aceeasi oala cu evreii deoarece romanii ii considerau secta evreiasca si se stie ca romanii nu ii aveau la suflet pe evrei. Deci nu o mai tot da ca se tineau evrei ca nu se tineau.
smecheri mari, dar cam asta.

View PostRuma, on 31st May 2010, 22:07, said:

Pana in sec 4, aproape sub fiecare imparat roman crestinii au fost persecutati, si nu o data in urma acuzelor aduse de evrei. Agrippina, cea de-a doua sotie a lui Nero, se stia ca il imbratisase pe Yahweh al evreilor.
Sub Traian, Simion, episcop de Ierusalim a fost rastignit in 110 dupa ce fusese denuntat de evrei.
Ca sa vezi... Episcop. Stab mare. Sa ma scuzi, insa religia asta noua nu-l includea pe Iisus care s-a nascut [botez, circumcizie], trait si murit ca ovreiu.

View PostRuma, on 31st May 2010, 22:07, said:

Existe dovezi care arata ca evreii, ca sa impiedice raspandirea crestinismului, trimiteau oameni din Ierusalim in alte orase ale imperiului sa-i acuze pe crestini la autoritatile romane ca nu se supun imparatului ci altcuiva.
Exisa dovezi? M-ar interesa.
Eu stiu ca religia crestina si, implicit scindarea, a avut loc cu Costachel_Maricel care a declarat ca va "scurta" pe toti aia care nu se imbratiseaza cu crestinismu' si idolii lui.

#14
Ruma

Ruma

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 405
  • Înscris: 15.07.2009

View PostBen_Gal_1, on 1st June 2010, 01:59, said:

smecheri mari, dar cam asta.
Nu-ti fie teama ca nu ii intreceau pe ovreiu care mereu, pana si in templu, ochiul dracului le era credinta.

View PostBen_Gal_1, on 1st June 2010, 01:59, said:

Ca sa vezi... Episcop. Stab mare. Sa ma scuzi, insa religia asta noua nu-l includea pe Iisus care s-a nascut [botez, circumcizie], trait si murit ca ovreiu.
Tot asa cum mozaismul nu-l include si pe Moise

View PostBen_Gal_1, on 1st June 2010, 01:59, said:

Exisa dovezi? M-ar interesa.
Eu stiu ca religia crestina si, implicit scindarea, a avut loc cu Costachel_Maricel care a declarat ca va "scurta" pe toti aia care nu se imbratiseaza cu crestinismu' si idolii lui.
Stii prost. Cauta si citeste nu numai ceea ce iti convine. Constantin cel Mare, ca bag seama ca nu prea ai dat pe la orele de istorie, a legalizat religia crestina spre disperarea fratilor tai cu membrul din mijloc scurtat.

Editat de Ruma, 01 iunie 2010 - 01:11.


#15
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.091
  • Înscris: 23.01.2007

View PostBen_Gal_1, on 1st June 2010, 01:59, said:

Se mai cearta, dar rasboaie nu-s.

Parca se injunghie atunci cand se incearca o pride parade prin Ierusalim.

#16
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.356
  • Înscris: 30.04.2010
Ben_Gal

Quote

Eu stiu ca religia crestina si, implicit scindarea, a avut loc cu Costachel_Maricel care a declarat ca va "scurta" pe toti aia care nu se imbratiseaza cu crestinismu' si idolii lui.

View PostRuma, on 1st June 2010, 02:09, said:

Stii prost. Cauta si citeste nu numai ceea ce iti convine. Constantin cel Mare, ca bag seama ca nu prea ai dat pe la orele de istorie, a legalizat religia crestina spre disperarea fratilor tai cu membrul din mijloc scurtat.
Te comporti de parca ai fi atacata mereu. Drept e ca uneori, doar uneori, scrii ca o scolarita care va intelege, poate, la maturitate cele citite si nu la virsta biologica ma refer. De data asta a fost ca in acele [cam dese] cazuri si am repetat cele postate de mine anterio, pentru ca sa le poti studia din nou si sa vezi ca asta am scris si eu.
Cit despre "cu membrul din mijloc scurtat", doua chestii:
1) la evrei nu se scurteaza nimic.  YHWE nu permite auto-mutilarea Poporului Sau. De asta au "grija" unii crestini,
2) acesti "unii" se comporta de parca li s-a scurtat mansarda.
Succese la studiu.


View PostAMDG, on 1st June 2010, 06:58, said:

Parca se injunghie atunci cand se incearca o pride parade prin Ierusalim.
N-am cetit de aste evenimente "interesante". Ai link? Parca n-as crede. Aici e Israel, draga si nu Crucea de Piatra, "parca".

#17
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.091
  • Înscris: 23.01.2007

View PostBen_Gal_1, on 1st June 2010, 07:53, said:

N-am cetit de aste evenimente "interesante". Ai link? Parca n-as crede. Aici e Israel, draga si nu Crucea de Piatra, "parca".


"Then, last year, an ultra-Orthodox youth waded into the crowd of revelers and slashed three people with a knife. The furor over the parade reveals a long-standing contradiction inside an Israeli culture where secular values compete with fiercely defended religious traditions. Tel Aviv prides itself on its hip, cosmopolitan nightclubs and an easygoing "life is a beach" attitude, while an hour away, in some Jerusalem neighborhoods, ultra-orthodox men still dress in the style of 17th century Poland, with long black waistcoats and beaver-skin hats. Making up one third of the Jewish residents of the Holy City, the ultra-Orthodox ride their own buses, send their kids to religious schools, and close off streets to cars on the Sabbath. Any Tel Aviv visitor wandering into these pious communities in shorts and a T-shirt on the Sabbath has always run the risk of getting clobbered by a rock. But the violence at last year's Gay Pride parade may have been a sign that the tension between the opposite poles of Israeli identity is rising."

http://www.time.com/...1554629,00.html

Paradele s-au tinut dupa aceea in locuri inchise. Acum un an o persoana a intrat intr-un club a celor pe invers din Tel Aviv si a deschis focul - doi morti, cinsprezece raniti - faptasul nu a fost gasit pana azi.

http://en.wikipedia....centre_shooting

#18
Ruma

Ruma

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 405
  • Înscris: 15.07.2009

View PostBen_Gal_1, on 1st June 2010, 07:53, said:

N-am cetit de aste evenimente "interesante". Ai link? Parca n-as crede. Aici e Israel, draga si nu Crucea de Piatra, "parca".
Ai mai amintit o data de Crucea de piatra... cad ca vrei cu tot dinadinsul sa-mi confirmi ca ceea ce ti-am zis este adevarat.

View PostBen_Gal_1, on 1st June 2010, 07:53, said:

Cit despre "cu membrul din mijloc scurtat", doua chestii:
1) la evrei nu se scurteaza nimic.  YHWE nu permite auto-mutilarea Poporului Sau.
te contrazic, nu o data ai dovedit ca judeci cu creierul din capul membrului scurtat.

De la tine am invatat legea talionului... asa cum raspunzi si tu, asa iti raspund si eu.

Editat de Ruma, 01 iunie 2010 - 08:22.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate