Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Air Bucharest

- - - - -
  • Please log in to reply
74 replies to this topic

#19
aurel1966

aurel1966

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 18.06.2010

View Postsunday5, on 18th June 2010, 15:21, said:

da am primit si eu mailul....chiar sunt curios cine mai sunt si astia, doar ce am inchis telefonul cu cei de la agentie eu unul i`am "balacarit" destul de bine, mi se pare stupid sa facem escala in sharm....dar trecand peste detaliile astea, la ce hotel poposesti??


Sa inteleg ca mergem impreuna in Hurgada (pe 21 iunie) ? Eu merg la hotel Sonesta Pharaoh. Tu?
e-mail la aurel 1966 pe y

#20
llobregat44

llobregat44

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 18.06.2010
Cei care au bilet cu Air Bucharest vor calatori cu un 737-300 Tiriac Air. Incepand de peste vreo saptamana o sa se opereze cu aceasta aeronava zborurile si nu cu MD-82 de la Jetran.
Noul avion e mai tinerel decat MD-urile jetran care au vreo 25 de ani.

Sursa: AICI

Edited by llobregat44, 18 June 2010 - 21:36.


#21
sunday5

sunday5

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 05.04.2010

View Postinside_spy, on 18th June 2010, 17:58, said:

Site-ul oficial al companiei: jetranair.com

Din datele de aici, 51% din acțiunile operatorului aerian Jetran Air aparțin companiei Tender Group Romania (achiziționate în aprilie 2008 pentru 45 de milioane de dolari). Flota companiei constă în 7 McDonnell Douglas MD 81 și MD 82, 1 McDonnell Douglas MD 83 aircraft și 1 Dornier 328-300 folosit pentru curse VIP.

Principalul obiect de activitate al Jetranair sunt cursele charter pentru clienți VIP sau agenții de turism (în special din România).

Este o companie care nu a avut niciun incident aviatic.


multumesc pentru raspunsuri m`am mai linistit cei drept...eu merg la hurgada mai precis in golful makadi

#22
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
Maine decolez spre Belek si am primit bilete noi de la Ag Kusadasi.

Initial zborul dus-intors era asigurat de Air Bucharest, dar s-a modificat, cel de dus va fi asigurat de Jetran Air ...

Asta nici macar site nu au, sper sa nu imi fie frica sa ma urc in avion.
Stirile despre ei este ca se joaca de-a falimentul si acum au un singur avion (MD).

#23
adilushu

adilushu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 573
  • Înscris: 12.04.2007
Am fost si mi-am intors cu JetTran Air, cu MD 82. Fabricat in 1982.
Zborurile au fost OK. Foarte mult personal la bord, jumatate parea in training (stewardese - doar asistau pe cele mai experimentate; nu stiu ce fel de training dar dupa intrebarile pe care le puneau celor mai "batrane" pareau ca erau prima data intr-un avion).
20kg+5kg, sandwich, apa+suc.
Zburat pana la Bodrum, cam 90 de minute. Zbor un pic neobisnuit pentru cei care nu au mai zburat cu MDurile - motoarele pe spate, zgomotoase, avioane mai lungi, pozitie diferita la decolare.

Una peste alta foarte OK, intarziere mica la intoarcerea din Bodrum, recuperata insa pe drum.

#24
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
Yuk, miercuri am venit si eu cu "vestitul" MD Jetran mai tanar cu 3 ani decat mine.

Pe bilete scria decolarea la ora 16.00
Ajuns in aeroport, avionul era listat la 16.40
La 16.40 nu se facuse check-in, avionul nu era si nimeni nu stia nimic...

La ora 18.30 a decolat avionul, adica la ora cand trebuia sa fim in Bucuresti :@

Am avut loc la mijloc, dar locul era ocupat pt ca copii mici nu stau langa motor, asa ca echipajul de bord mutase alt cuplu acolo.
Si noi era cu un copil de 1.5 ani si a trebuit sa stam langa motor! Ghinion!

SUPER politica! Motoarele alea de tractor mi-au bubuit in cap inca 2-3 ore de la aterizare.

#25
18thStreet

18thStreet

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,841
  • Înscris: 17.01.2007

View PostCourage, on 4th July 2010, 11:42, said:

Pe bilete scria decolarea la ora 16.00
Ajuns in aeroport, avionul era listat la 16.40
La 16.40 nu se facuse check-in, avionul nu era si nimeni nu stia nimic...

La ora 18.30 a decolat avionul, adica la ora cand trebuia sa fim in Bucuresti :@

Nu te enerva, eu sambata trecuta am venit din Belek cu ThomasCook ,decolarea trebuia sa fie la 14:55 si a decolat la 17:45.
In avion pilotul a anuntat: De la Londra au avut 2 opriri: Pe nu stiu ce aeroport si pe urma Belek,asa ca nu au mai ajuns la timp.

#26
dennis67

dennis67

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 17.08.2007
Pe 5 iulie m-am intors din Sharm cu Air Bucharest.
Avionul este un Boeing 737-300 inchiriat de la Tiriac si are 10000 ore de zbor fiind deocamdata singurul din viitoarea flota.
Zborul a fost placut iar decolarea si aterizarea lina executata de un pilot profesionist.

Attached Files



#27
dascaludda

dascaludda

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 27.03.2007
Compania Air Bucharest-cel mai tampit si idiot zbor
Ruta Bucuresti-Hurghada si retur
Am optat doar pt bilete de avion deoarece am fost la scufundari in hurghada , nu am avut vreun sejur la hotel.
Biletele au costat 300 euro de persoana-am aceeptat pretul deoarece era singurul zbor in datele care ne interesau, in fine sa treccem la subiect.
Zbor Bucuresti-Hurghada
Ajungem in aeroport , ne facem check in ul, asteptam sa facem boardingul, la un moment dat ne auzim numele strigate si suntem chemati de urgenta la boarding-Zic..."Ce dreaq asa de repede a trecut timpul?" , Dna ne a cerut boarding pass urile si ne a dat altele, nu am insistat pe situatie, am crezut ca se facuse o greseala-In avion stupoare ERAU ULTIMELE LOCURI, ultimul rand RANDUL 32 sau ceva de genu.
sa va feriti de randul ala pe tampenia aia de avion care nu stiu cine o lauda pe aici, inchipuitiva ca pe langa faptul ca vibrau scaunele cu noi cu tot mai era si un zgomot de ziceai ca dormi cu capu pe motorul tractorului!
Zborul de la Bucuresti spre Hurghada facea escala la Sharm sa lase turisti acolo, dar in acelasi timp lua si altii care urmau sa ajunga in romania dupa ce ne lasau pe noi la hurghada, cei din sharm aveau pe boarding pass uri alte locuri, dublate ,se anunta FREE SITTING ,deoarece era un haos incredibil......in fine AM AJUNS...
LA INTOARCERE -adrenalina a crescut si mai si...
plecam din hurghada si....stupoare escala la sharm ca sa lasam niste turisti care venisera din romania prin hurghada si noi sa mergem mai departe....
am crezu ca noi restul ramanem in avion dar ...de unde ....ne coboara pe toti ,ne dau passuri de TRANSIT mai stam vreo 30 min prin sharm.....pe langa faptul ca toti eram obositi , fiecare om vroia sa ajunga acasa odata...da de unde...
cand am facut boardingul din nou stupoare locuri dublate toti se certau ala sa te ridice de pe scaun .....alalalt sa nu te lase sa treci...exact ca pe cursa de autobuz, certuri ca la usa cortului
capitanul rezolva tot ...anunta FREE SITTING
VA DATI SEAMA CE A IESIT CU EXEMPLARE DE GENU CELOR CARE AU ABSENTAT DE LA ORELE DE ENGLEZA....explicai tu lu nea vasile care in plina criza a vandut 20 de vitei si a zis ca se duce si el in egipt, ca locurile sunt la alegere cand el vroia sa mi faca GULER biletul lui...
PAREREA MEA:
O COMPANIE MAI HAOTICA SI CARE POATE SA TI STRICE TOT CONCEDIUL(SAU DOAR ZBORUL) NU EXISTA

bONUS : PE AROPORTUL OTOPENI-CA DE ACOLO OPEREAZA ZBORURILE CAND AM INTRAT IN POSESIA TROLLER ULUI ...CIREASA DE PE TORT , O ROATA RUPTA.
ERAM PACHET DE NERVI SI AM ZIS SA NU FAC CUM AM FACUT CA PANA ACUM, ZICEAM- "EEE LASA CA SE INTAMPLA SI DIN ASTEA, O SA MI CUMPAR ALTA SI ASTA E" , M AM DUS SI AM RAPORTAT FAPTUL CA AM BAGAJUL DETERIORAT SI DORESC SA STIU CARE ESTE POLITICA IN ACEST CAZ..
RASPUNSUL REPREZENTANTULUI AEROPORTULUI:
COMPANIA AIR BUCHAREST ESTE NOUA SI NU AVEM NICIUN TRATAT REFERITOR LA BAGAJE DETERIORATE, ASTA DUPA CE SI A DAT SILINTA SA SE UITE PE MAIL POATE GASEA CEVA PE ACOLO!

NU RECOMAND LA NIMENI ACEASTA COMPANIE DIN NICI MACAR UN PUNCT DE VEDERE
NU STIU CARE E POLITICA FORUMULUI DACA AM VOIE SAU NU SA FAC VREUN FEL DE PUBLICITATE SAU DACA SE CONSIDERA PUBLICITATE CEA NEGATIVA DAR ....
TUR OPERATORUL CARE VINDE PACHETE CU ACEASTA COMPANIE ESTE CALIBRA
INCA LA ROMANIA CONTEAZA DOAR "PRETUL", ESTE SINGURUL FACTOR CARE IL ANALIZAM, NIMIC ALTCEVA...
SUNT DEZGUSTAT ...TOTAL

CALATORII PLACUTE,

#28
dennis67

dennis67

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 17.08.2007
In avion stupoare ERAU ULTIMELE LOCURI, ultimul rand RANDUL 32 sau ceva de genu.
sa va feriti de randul ala pe tampenia aia de avion care nu stiu cine o lauda pe aici, inchipuitiva ca pe langa faptul ca vibrau scaunele cu noi cu tot mai era si un zgomot de ziceai ca dormi cu capu pe motorul tractorului!

[/quote]

Esti sigur ca ai fost cu avionul prezentat in poza de mai sus ?

#29
realwahl

realwahl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 14.02.2006
Ei, ati fost? Cum a fost zborul? Daca ati zburat pana la urma cu ei, scrieti in 2-3 randuri cum a decurs zborul pe http://www.lowcostro...ransport_Aerian , ca sa stim si noi cum a fost!

#30
dennis67

dennis67

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 17.08.2007

View Postrealwahl, on 5th August 2010, 17:56, said:

Ei, ati fost? Cum a fost zborul? Daca ati zburat pana la urma cu ei, scrieti in 2-3 randuri cum a decurs zborul pe http://www.lowcostro...ransport_Aerian , ca sa stim si noi cum a fost!


Avionul a fost bun , cu tapiserie noua , aer conditionat , personal simpatic , bagaje ok , si orar bun (fara intarzieri atat la decolare cat si aterizare).

#31
adiliki222

adiliki222

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 596
  • Înscris: 15.12.2009

View Postdascaludda, on 24th July 2010, 16:24, said:

Compania Air Bucharest-cel mai tampit si idiot zbor
Ruta Bucuresti-Hurghada si retur
Am optat doar pt bilete de avion deoarece am fost la scufundari in hurghada , nu am avut vreun sejur la hotel.
Biletele au costat 300 euro de persoana-am aceeptat pretul deoarece era singurul zbor in datele care ne interesau, in fine sa treccem la subiect.
Zbor Bucuresti-Hurghada
Ajungem in aeroport , ne facem check in ul, asteptam sa facem boardingul, la un moment dat ne auzim numele strigate si suntem chemati de urgenta la boarding-Zic..."Ce dreaq asa de repede a trecut timpul?" , Dna ne a cerut boarding pass urile si ne a dat altele, nu am insistat pe situatie, am crezut ca se facuse o greseala-In avion stupoare ERAU ULTIMELE LOCURI, ultimul rand RANDUL 32 sau ceva de genu.
sa va feriti de randul ala pe tampenia aia de avion care nu stiu cine o lauda pe aici, inchipuitiva ca pe langa faptul ca vibrau scaunele cu noi cu tot mai era si un zgomot de ziceai ca dormi cu capu pe motorul tractorului!
Zborul de la Bucuresti spre Hurghada facea escala la Sharm sa lase turisti acolo, dar in acelasi timp lua si altii care urmau sa ajunga in romania dupa ce ne lasau pe noi la hurghada, cei din sharm aveau pe boarding pass uri alte locuri, dublate ,se anunta FREE SITTING ,deoarece era un haos incredibil......in fine AM AJUNS...
LA INTOARCERE -adrenalina a crescut si mai si...
plecam din hurghada si....stupoare escala la sharm ca sa lasam niste turisti care venisera din romania prin hurghada si noi sa mergem mai departe....
am crezu ca noi restul ramanem in avion dar ...de unde ....ne coboara pe toti ,ne dau passuri de TRANSIT mai stam vreo 30 min prin sharm.....pe langa faptul ca toti eram obositi , fiecare om vroia sa ajunga acasa odata...da de unde...
cand am facut boardingul din nou stupoare locuri dublate toti se certau ala sa te ridice de pe scaun .....alalalt sa nu te lase sa treci...exact ca pe cursa de autobuz, certuri ca la usa cortului
capitanul rezolva tot ...anunta FREE SITTING
VA DATI SEAMA CE A IESIT CU EXEMPLARE DE GENU CELOR CARE AU ABSENTAT DE LA ORELE DE ENGLEZA....explicai tu lu nea vasile care in plina criza a vandut 20 de vitei si a zis ca se duce si el in egipt, ca locurile sunt la alegere cand el vroia sa mi faca GULER biletul lui...
PAREREA MEA:
O COMPANIE MAI HAOTICA SI CARE POATE SA TI STRICE TOT CONCEDIUL(SAU DOAR ZBORUL) NU EXISTA

bONUS : PE AROPORTUL OTOPENI-CA DE ACOLO OPEREAZA ZBORURILE CAND AM INTRAT IN POSESIA TROLLER ULUI ...CIREASA DE PE TORT , O ROATA RUPTA.
ERAM PACHET DE NERVI SI AM ZIS SA NU FAC CUM AM FACUT CA PANA ACUM, ZICEAM- "EEE LASA CA SE INTAMPLA SI DIN ASTEA, O SA MI CUMPAR ALTA SI ASTA E" , M AM DUS SI AM RAPORTAT FAPTUL CA AM BAGAJUL DETERIORAT SI DORESC SA STIU CARE ESTE POLITICA IN ACEST CAZ..
RASPUNSUL REPREZENTANTULUI AEROPORTULUI:
COMPANIA AIR BUCHAREST ESTE NOUA SI NU AVEM NICIUN TRATAT REFERITOR LA BAGAJE DETERIORATE, ASTA DUPA CE SI A DAT SILINTA SA SE UITE PE MAIL POATE GASEA CEVA PE ACOLO!

NU RECOMAND LA NIMENI ACEASTA COMPANIE DIN NICI MACAR UN PUNCT DE VEDERE
NU STIU CARE E POLITICA FORUMULUI DACA AM VOIE SAU NU SA FAC VREUN FEL DE PUBLICITATE SAU DACA SE CONSIDERA PUBLICITATE CEA NEGATIVA DAR ....
TUR OPERATORUL CARE VINDE PACHETE CU ACEASTA COMPANIE ESTE CALIBRA
INCA LA ROMANIA CONTEAZA DOAR "PRETUL", ESTE SINGURUL FACTOR CARE IL ANALIZAM, NIMIC ALTCEVA...
SUNT DEZGUSTAT ...TOTAL

CALATORII PLACUTE,

Treaba cu deterioratul bagajelor nu tine de Air Bucharest, ci de compania de handling de pe Otopeni, care se ocupa cu bagajele tuturor companiilor care zboara de acolo.
Si nu inteleg care e problema cu acel nea Vasile care isi castiga un ban cinstit din vandutul viteilor? E ceva gresit ca taranii romani necunoscatori de limba engleza sa viziteze alte tari?:)
Cred ca esti putin cam sensibil in legatura cu situatia creata in avion. Era de asteptat sa se intample asa, doar era avion plin de romani care se grabeau sa infulece cefele de porc de la all inclusive din Egipt.

#32
ThAce

ThAce

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 09.06.2006
Tare partea cu aerul conditionat  :peacefingers:

View Postdennis67, on 6th August 2010, 07:15, said:

Avionul a fost bun , cu tapiserie noua , aer conditionat , personal simpatic , bagaje ok , si orar bun (fara intarzieri atat la decolare cat si aterizare).


#33
dennis67

dennis67

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 17.08.2007
nu s-a mai dat nimeni cu ei?

#34
CrestinOrtodox

CrestinOrtodox

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 19.06.2010
am fost si SBZ-AYT bur 603 zbor......avionul a intarziat 5 minute deci no problem.a fost minunat  ne-au dat un sandwich bautura racoritoare de oricare si un ceai sau cafea. piloti profesionist si stewardese minunate am vb cu ele tot zborul....(saracele).recomand oamenilor acest avion in 11 septembrie m-am intors cu fibula am fost la Delphin diva cel mai tare hotel   rixos e cel mai luxos dar fara animatii si diva cel mai tare cu animatori minunati deci 10 pt avion....

#35
seby

seby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 24.01.2003
Confirm neseriozitatea Air Bucharest si a operatorului de turism Kusadasi Travel, desi inca nu am decolat !
Cand am facut contractul de vacanta (cu 2 saptamani inainte de plecare) aveau plecare programata la ora 8, iar apoi au mutat plecarea la ora 17.
Is curios la ce ora din noapte o sa ajung in Alanya (mai trebuie transfer cu bus intre Antalya- Alanya) !
Check-in la hotel se poate face de la amiaza asa ca practic sejur de 7 nopti la ei inseamna 6 zile.
Este o practica a charterelor cu plecari asa tarzii ? Daca ar fi fost charter turcesc as fi zis ca s-au inteles cu hotelurile din Antalya sa te duca daca se poate noaptea.
Degeaba au turcii UAI si sunt renumiti prin servicii, daca ai nevoie de firmele romanesti sa te duca acolo.

Revin cu detalii dupa intoarcerea din vacanta ! Sper sa nu mute intoarcerea la ora 8 dimineata, ceea ar insemna sa nu dorm noaptea de dinainte!

#36
menumorut81

menumorut81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 19.07.2010
Mai nou au si site cu o gramada de destinatii

http://www.airbuchar...ro/ro/index.php

Momentan aplicatia online pt bilete nu e disponibila .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate