Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Automatizari IPAT /Incalzire multizona

- - - - -
  • Please log in to reply
434 replies to this topic

#433
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 25.01.2007
Eu le folosesc pe aman2: si aer si pardoseala (Purmo). La pardoseala am un interval definit de mine Tmin (24grC) si Tmax (30grC). Sincet sa fiu nu mi-am dat seama dupa ce logica se impaca cele 2 criterii intrucat pardoseala tot rece e in momente ca astea - mai calde

#434
eduard40

eduard40

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 16.12.2012
@godaro  Nu poti sa setezi sa iti mearga doar pe senzorul din pardoseala?

#435
Adrian_R

Adrian_R

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 02.03.2008

View Postcatanutz, on 29 ianuarie 2019 - 11:48, said:

Salutare! De curand am achizitionat termostatul SALUS IT500 + senzorul de a doua zona de incalzire IT300. Instalatia de incalzire la casa (parter + etaj) a fost facuta cu un singur circuit de incalzire, care se bifurca in doua circuite, unul catre distribuitorul de la parter si unul catre distribuitorul de la etaj.
Doresc sa am incalzire pe doua zone (parter si etaj) separate.
Ce anume ar mai trebuie montat la instalatie curenta pentru a controla separat cele doua zone cu IT500 si IT300 ?
Multumesc!
Salut
Poate ai gasit o solutie pana acum, oricum eu o sa iti spun ce am facut eu in aceeasi solutie:
Materiale necesare:
CORP ELECTROVANA APA NORMAL DESCHISA (N.D) M29 F25 -1"G - FANM29F25 x 2 = 1.113,18 lei
CONECTOR "IM" PT.BOBINA - FANIM x 2 = 23,22 lei
BOBINA IM 21 M - 220 V CA - FANIM21M x 2 = 118,34 lei
RELEU NO 22.21.8.230.4000 FINDER 6x87.38 RON=502RON
Tablou sigurante aplicabil 8 module VISION VS-CS08.A=26 RON
Cablu multifilar(litat) negru/verde-galben/albastru/rosu 1.5mmp, stecher x 3 cu impamanatare , cleme vago cu clema(pt multifilar).
De ce avem nevoie de 6xRELEU NO?
Vrem sa evitam situatia in care daca avem comanda de inchidere pe ambele electrovane vom avea circuitul extern de circulatie inchis complet(ambele zone). O simpla logica cu 4 relee folosind iesisile NO/NC de pe cele doua canale de comanda ale IT500 face ca o comanda de inchidere pe ambele canale(simultan sau secvential) va deschide ambele zone. In plus mai avem nevoie de 2 relee ca sa generam un semnal de termostat folosind tensiuneea de 220V de comanda folosita pe ambele canale pt a comanda deschiderea/inchiderea termostatului.
Transistorii de putere de pe IT500 pot controla fara probleme o sarcina de 8W(BOBINA IM 21 M).
Daca te intereseaza iti pot da schema de comanda.
Eu folosesc un termosemineu si dupa ce termostatul deschide pe ambele zone termosemineul mai are combustibil in focar care va arde in 4 min plus pompa de circulatie va functiona cand temperatura apei in schimbatorul de caldura va scadea sub valoarea setata. Acesta este motivul pt care am avut nevoie de logica cu 4 relee pt a comanda electrovanele. Daca centrala ta este pe gaz si are circuit de bypass iti poti face treaba cu 2 relee(doar pt a genera un semnal de termostat pe ambele circuite).

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate