Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caut splitter semnal satelit

Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta
 Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...
 Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 

Cum ați ajuns să credeți sau nu într-o divinitate

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
13 replies to this topic

#1
eu250

eu250

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 18.02.2010
Sunt destul de curios să aflu de cineva crede într-o divinitate sau nu crede.Fie cum s-o numii ea.Spre exemplu eu am fost ortodox și încă sunt, numai cu numele, dar de un timp mi-am dat seama că cu cât citeam mai mult,întrebam mai mult și căutam mai mult despre religie, încetul cu încetul se destrăma tot ce credeam despre Dumnezeu.Eu de mic am fost crescut într-o casă de credincioși.Mai mult, bunica mea  a fost adventistă, cine știe despre ce vorbesc știe că adventiștii sunt foarte înflăcărați în credința lor și au o răbdare foarte mare să le explice celorlalți oameni despre Dumnezeu și să încerce să-i educe în acel spirit.Mult timp am crezut,chiar am mers din când în când cu bunica mea la adunare și spuneam poezii despre Dumnezeu și una alta. Acest lucru a durat destul de mult timp. Și după ce am început să gândesc nu puteam să percep că Dumnezeu nu există și dacă îmi spunea cineva acest lucru încercam să-l conving că există și începeau acele discuții lungi între noi doi, și aduceam fiecare argumente pro și contra și tot așa o țineam.

Acest lucru a ținut până anul trecut. De fapt întrebările au început mai demult. Găseam în biblie foarte multe contraziceri, lucruri care nu pot fi explicate și chestii ciudat de ilogice, de la un timp mi se părea că biblia începe să semene cu un roman.Așa că am început să întreb pe la diferite culte nelămuririle mele și am primit de la fiecare același răspuns că așa a făcut Dumnezeu lumea sau că așa a vrut Dumnezeu sau alte lucruri de genul ăsta. OK, dar răspunsuri tot nu aveam. Un lucru foarte ciudat pe care l-am observat la credincioși este legat de avere. Dacă cineva crede în Dumnezeu, să zicem, (s-au divinitatea afrerentă religii lui)și este foarte credincios și  este destul de avuțit lumea va spune că Dumnezeu i-a dat toate acele lucuri pentru că este credincios. Dacă este avuțit dar nu este prea credincios sau deloc lumea va zice că satana i-a dat acele lucruri, că banii nu i-a făcut legal. Dacă este sărac și credicios atunci se va spune că Dumnezeu îl încearcă și că adevărata lui avere o va avea în cer. Dacă este sărac și necredincios este tocmai pentru faptul că este necredincios. Înțelegeți ce vreau să spun? Este total aiurea. Oricum ar fi omul tot în cârcă la o divinitate i se pune. Ca să o scurtez vă zic că din foarte credincios ce eram am ajuns ateu. Și pot să spun că nu m-am schimbat deloc. Ba chiar m-am lăsat de fumat de când sunt ateu. De ce ca oamenii să fie buni trebuie să creadă într-o divinitate?Nu pot să fie buni dacă nu cred?Mi se pare ciudat.

Acum că am terminat introducerea pot să revin la topic-ul pe care l-am deschis. De ce sunteți în religia în care sunteți sau de ce sunteți atei? Ați fost crescuți de mici așa?Sau pe măsură ce ați crescut ați dobândit unele cunoștiințe și ați trecut la religia la care sunteți?
O altă întrebare ar fi, dacă nu erați crescuți de mici în acea religie, mai credeați acum în ceea ce credeți?Și de ce?Pun această întrebare deoarece dacă un copil este învățat de mic un lucru acel copil când va crește mare va avea impregnat în creer ce a fost învățat și foarte greu va fi convins de contrariul acelui lucru.Un experiment ar fi că să se ieie un grup mai mare de copii mici de tot și acei copii să fie învățati pâna la o vârstă mare o religie inventată de cei care fac experimentul plus să se facă și o carte sfântă pentru acea religie. Acei copii când vor crește vor considera acea religie adevărată și restul religilor false pentru simplul motiv că așa au fost crescuți. Nimeni nu îi va putea convinge contrariul. Sau un alt caz. Să zicem că la un loc sunt reprezentanți din mai multe religii creștinism,islamism, budism si care or mai fi. Un om care nu crede în nici o divinitate îi întreabă pe toți care divinitate este cea adevărată. Fiecare religie va venii cu explicațiile și dovezile ei. Omul acela pe cine să creadă până la urmă. Tot ce vreau să zic cu acest exemple este că toți care aparțin unei religii și cred în ea se datorează faptului că așa a fost crescut și educat de mic. Atenție, eu vobesc de religii nu de culte, că unii au trecut de la ortodox la catolic este alt lucru, divinitatea este tot Dumnezeu. Este părerea mea.

Edited by eu250, 14 May 2010 - 19:06.


#2
cassa_nova

cassa_nova

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 07.03.2010
sicer ....si eu cateodata mi-am pus unele intrebari....dar sa sti ca ceea ce scrie in biblie a fost si demonstrat ca "a fost". in orice casz fiecare cu religia lui...si eu continui sa cred in Dumnezeu...

Edited by cassa_nova, 14 May 2010 - 19:13.


#3
dulgherul

dulgherul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.02.2008
Am crezut intotdeauna numai in mine. In propria mea forta. Am ajuns, muncind, uneori prin strainatate si inainte de 1989 si dupa, la o situatie financiara relativ buna. Casa,masina,etc.
Intr-o zi, prin 1993, AM PRIMIT O PALMA. Asa din senin, in plin soare, cautind prin gunoaie...ADEVARUL. Era acolo. Aruncat si dispretuit. Murdar. Flamind. Insetat. Dezamagit.
Am cazut, pentru prima data in viata mea in genunchi.
L-am ridicat si mi-a spus, intr-un timbru pe care nu stiu cum sa-l descriu: Fiule, tu pe mine ma cauti.

De atunci nu l-am mai parasit...

Edited by dulgherul, 14 May 2010 - 19:25.


#4
Dragon Warrior

Dragon Warrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 23.09.2006

 dulgherul, on 14th May 2010, 20:25, said:

Am crezut intotdeauna numai in mine. In propria mea forta. Am ajuns, muncind, uneori prin strainatate si inainte de 1989 si dupa, la o situatie financiara relativ buna. Casa,masina,etc.
Intr-o zi, prin 1993, AM PRIMIT O PALMA. Asa din senin, in plin soare, cautind prin gunoaie...ADEVARUL. Era acolo. Aruncat si dispretuit. Murdar. Flamind. Insetat. Dezamagit.
Am cazut, pentru prima data in viata mea in genunchi.
L-am ridicat si mi-a spus, intr-un timbru pe care nu stiu cum sa-l descriu: Fiule, tu pe mine ma cauti.

De atunci nu l-am mai parasit...


Pai mai avea putere sa vorbeasca la cat de flamand, insetat si lesinat era? Nu i-ai dat si tu un pahar cu apa....

#5
unu

unu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 05.11.2005
eu din curiozitate.

pana pe la 12-13 ani eram fascinat de povestile din biblie.
mai tarziu am realizat ca tot ce am fost invatat de mic sa cred sunt niste minciuni fara sens si am devenit ateu, desi eram f. retinut in a arata lucru asta public.

culmea e ca ce m-a facut sa-mi pun anumite intrebari si sa recurg la logica e exact cea fascinatie fata de basmele din noul testament :)

#6
dulgherul

dulgherul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.02.2008

 Dragon Warrior, on 14th May 2010, 18:30, said:

Pai mai avea putere sa vorbeasca la cat de flamand, insetat si lesinat era? Nu i-ai dat si tu un pahar cu apa....
Tocmai ca mai avea. I-am dat. De atunci imi da el mie!

#7
Dragon Warrior

Dragon Warrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 23.09.2006
Ai doar senzatia ca iti da.

Edited by Dragon Warrior, 14 May 2010 - 19:41.


#8
dulgherul

dulgherul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.02.2008

 Dragon Warrior, on 14th May 2010, 18:40, said:

Ai doar senzatia ca iti da.
Asta-i parerea ta, dar nu inseamna ca e buna.

#9
SINEKT

SINEKT

    Cyber-omul

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,047
  • Înscris: 23.02.2007

Quote

Cum ați ajuns să credeți sau nu într-o divinitate

Cand am inceput sa-mi dau seama ca nu exista. Simplu !

#10
Dragon Warrior

Dragon Warrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 23.09.2006
La fel ziceam si eu despre parerea ta. Halucinatiile tale nu-s obligatoriu reale.

#11
Rodik_mi

Rodik_mi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 10.03.2010

 dulgherul, on 14th May 2010, 20:25, said:

Am crezut intotdeauna numai in mine. In propria mea forta. Am ajuns, muncind, uneori prin strainatate si inainte de 1989 si dupa, la o situatie financiara relativ buna. Casa,masina,etc.
Intr-o zi, prin 1993, AM PRIMIT O PALMA. Asa din senin, in plin soare, cautind prin gunoaie...ADEVARUL. Era acolo. Aruncat si dispretuit. Murdar. Flamind. Insetat. Dezamagit.
Am cazut, pentru prima data in viata mea in genunchi.
L-am ridicat si mi-a spus, intr-un timbru pe care nu stiu cum sa-l descriu: Fiule, tu pe mine ma cauti.

De atunci nu l-am mai parasit...

As putea spune si eu acelasi lucru doar ca finalul ar fi usor diferit , adica: ,,De atunci nu m-a parasit...''
Cand insa eu l-am mai parasit, am simtit nuiaua ce m-a directionat spre Adevar.

Edited by Rodik_mi, 14 May 2010 - 19:58.


#12
errai

errai

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,154
  • Înscris: 08.05.2010
l-am intrebat pe un proet. "Parinte, daca dumnezeu da necazuri pacatosilor, de ce multi satanisit, mafioti, oameni rai duc o viata asa buna, iar el mi-a rapuns:" Ei duc viata buna aici, dar  dupa moarte vor fi pedepsiti.".Acum traiesc dupa ideea crestin ortodoxa, mai bine duc o viata buna aici decat dupa moarte.Desigur, pe langa acest lucru a mai fost faptul ca am citit biblia, dupa care am inteles cu ce se leaga divinitatea asta si am inteles cum lumea este condusa dupa acest tipar. Am inteles doar ca iisus a fost un orator exceptional, un om care trebuie admirat doar ca om, nu ca divinitate,  pentru binele pe care l-a facut omenirii, va garantez ca daca nu ar fi religia sa controleze oamenii din jur, lumea n-ar fi cum o vedem noi in clipa de fata, lumea ar fi mult mai rea, egoista, nepasatoare. Daca n-ar fi religia, pe ce carte ai depune un juramant??? N-am mai avea sarbatori in cursul anului, zile nationale, oamenii s-ar impreuna cum ar  vrea ei, n-ar mai exista familie, n-ar mai exista casatorie, fiecare am avea ce nume dorim, n-ar mai exista botez, n-ar mai exista inmormatare si multe altele.Multa lume nu intelege cat de mult ne influenteaza viata religia, ei vor doar sa li se dea si sa se roage. ei cred ca scopul religie e mantuirea, dar nu-si dau seama cum religia le controleaza vietile.
De mic am crescut intr-o familie crestina, in scoala generala am avut o invatatoare care ne obliga sa facem rugaciunea in fiecare zi la sosire/plecare, am facut religie 6 ani cu un parinte in scoala generala.De la acest parinte am auzit o gramada de povesti, m-am spovedit la el de nenumarate ori si impartasit. Mi sa spus sa nu joc  jocuri cu impuscatori, sa nu ma uit la pokemoni si digimoni, sa nu mai uit la filme horror, sa nu joc warcraft si toate tampenile posibile.Mi s-au povestit vietile unor oameni pacatosi si cum l-au regasit ei pe dumnezeu dupa ce au trecut prin necazuri si multe altele,dar pentru mine toate au ramas povesti.

Edited by errai, 14 May 2010 - 20:11.


#13
AndutzU_DarKRage

AndutzU_DarKRage

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,121
  • Înscris: 20.10.2005
La inceput nu am fost sigur daca e sau nu, iar daca era, sigur nu s-ar prea potrivi cu descrieri din textele "sfinte".
Dupa ce am vazut "Earthlings" am inceput sa ma gandesc mai bine: Daca ar exista ceva superior si constient, de ce ar lasa sa se intample tot felul de lucruri cu cei care nu merita? De ce ar prefera sa lase in "paradis" un ucigas care "crede" si nu un necredincios dar care nu face rau nimanui ci din contra uneori? De ce "cei alesi", preotii sunt corupti, iti dau tot felul de sfaturi pe care nici ei nu le respecta? De ce a existat perioada inchizitiei sau a cruciadelor? De ce s-a ucis in numele "Lui/Ei"? De ce ne-ar da atatia ani sa ne chinuim sau sa fim niste sclavi plangaciosi care-l lauda fara sa-l cunoasca pentru ca apoi sa traim o vesniciei in durere sau paradis? De ce ar ierta niste violatori/pedofili/ucigasi/sadici daca acestia se "caiesc"? De ce i-ar lasa pe cei care vorbesc pentru el sa schimbe regulile jocului dupa cum vor? Nu cumva e vorba de manipulare? Nu tot ei au produs o schisma din orgoliu si lacomie? De ce ar tine o evidenta a zilelor cand imi fac treaba cu toate ca "e interzis", mi-o trag cand zic ai sai ca nu trebuie sau sa nu folosesc pozitii "animalice" (oricare ar fi alea) sau mananc ceva cand nu trebuie? Daca m-a facut de asa natura, de ce m-ar pune sa imi neg natura? De ce sa imi neg instinctele mereu? Nu astea duc la supravietuire? De ce se da totdeauna vina pe "Satana" daca el e creatorul tuturor? Nu e opera sa? Daca e atat de puternic de ce nu-l opreste din chinuitul nevinovatilor? De ce i-ar testa pe cei ce cred luandu-le tot, inclusiv membrii ai familiei? De ce la sarbatori e vorba numai despre mancare si sacrificarea unui animal? De ce se calca in picioare cand vine vorba de atingerea unor oase, impartirea unor bucati de paine sau a unei sticle de apa cu busuioc? De ce ar pune interdictie la ascultatul anumitor genuri de muzica? De ce calugarii sunt gay? De ce apeleaza la prostituate masculine in timp ce predica exact opusul? De unde atata prostie daca omul e cel mai inteligent animal?
Daca m-as fi nascut shintoist as fi chinuit de dracu' pentru totdeauna? Nu e mai multa superstitie la credinciosi decat credinta adevarata? De ce copiii nebotezati sa fie blestemati daca mor prematur pentru nesupunerea unora din poveste? Cu ce ajuta faptul ca-l baga cu capu' in apa? De ce se zice ca dumnezeu e razbunator? De ce i-a lasat pe martiri sa moara in chinuri groaznice in numele sau? De ce se da vina mereu pe altcineva (dracu', satanisti, muzica, arta, darwin, galileo, stiinta)? Ce treaba au satanistii de exemplu? De ce li se baga in carca tot felul de treburi cand de fapt sunt inofensivi. Satanist presupune a fi impotriva, a nu fi de acord, cel putin initial. Ca unii au fost influentati de filme si s-au vazut cu paharu' cu sange, asta e alta treaba, amuzanta chiar!

Sunt multe "De ce-uri" care nu au fost spuse. Partea scurta e ca nu am simtit nimic si am avut senzatia ca lipseste logica in religia asta (sa negi evolutia? come on!). Cum adica sunt 3 in 1 dar de fapt nu sunt si e unul singur da' totusi sunt dar nu sunt?

Pentru cei ce vor sa se amuze: http://www.orthodoxp...sturbarea.shtml
"Cum se poate stopa masturbarea? Mai presus de toate, rugati-va Domnului Iisus Hristos pentru a va intari si a va ajuta sa depasiti aceasta dependenta de masturbare."

Edited by AndutzU_DarKRage, 14 May 2010 - 20:46.


#14
eu250

eu250

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 18.02.2010

 errai, on 14th May 2010, 21:04, said:

l-am intrebat pe un proet. "Parinte, daca dumnezeu da necazuri pacatosilor, de ce multi satanisit, mafioti, oameni rai duc o viata asa buna, iar el mi-a rapuns:" Ei duc viata buna aici, dar  dupa moarte vor fi pedepsiti.".Acum traiesc dupa ideea crestin ortodoxa, mai bine duc o viata buna aici decat dupa moarte.Desigur, pe langa acest lucru a mai fost faptul ca am citit biblia, dupa care am inteles cu ce se leaga divinitatea asta si am inteles cum lumea este condusa dupa acest tipar. Am inteles doar ca iisus a fost un orator exceptional, un om care trebuie admirat doar ca om, nu ca divinitate,  pentru binele pe care l-a facut omenirii, va garantez ca daca nu ar fi religia sa controleze oamenii din jur, lumea n-ar fi cum o vedem noi in clipa de fata, lumea ar fi mult mai rea, egoista, nepasatoare. Daca n-ar fi religia, pe ce carte ai depune un juramant??? N-am mai avea sarbatori in cursul anului, zile nationale, oamenii s-ar impreuna cum ar  vrea ei, n-ar mai exista familie, n-ar mai exista casatorie, fiecare am avea ce nume dorim, n-ar mai exista botez, n-ar mai exista inmormatare si multe altele.Multa lume nu intelege cat de mult ne influenteaza viata religia, ei vor doar sa li se dea si sa se roage. ei cred ca scopul religie e mantuirea, dar nu-si dau seama cum religia le controleaza vietile.
De mic am crescut intr-o familie crestina, in scoala generala am avut o invatatoare care ne obliga sa facem rugaciunea in fiecare zi la sosire/plecare, am facut religie 6 ani cu un parinte in scoala generala.De la acest parinte am auzit o gramada de povesti, m-am spovedit la el de nenumarate ori si impartasit. Mi sa spus sa nu joc  jocuri cu impuscatori, sa nu ma uit la pokemoni si digimoni, sa nu mai uit la filme horror, sa nu joc warcraft si toate tampenile posibile.Mi s-au povestit vietile unor oameni pacatosi si cum l-au regasit ei pe dumnezeu dupa ce au trecut prin necazuri si multe altele,dar pentru mine toate au ramas povesti.

Eu aș întreba cum am mai întrebat odată, de ce trebuie să ne fie frică de ceva ca să fim buni? de ce trebuie să ne educe religia cum să fim? așa a ajuns rasa umană încât să fim condiși numai de gânduri urâte iar fără religie care să ne îndrume am fi mai răi ca animalele? dacă așa este atunci înseamnă că și rău am ajuns. Dacă unii oameni sunt buni numai ca să fie mântuiți atunci ei sunt cei mai egoiști oameni iar fără religie cred că ar fi cei mai răi. Sunt curios câți dintre cei cu o credință ar fi la fel de buni dacă ar renunța la ea. Eu cred că mulți dintre ei nu s-ar mai putea numii oameni, deoarece cum am mai spus, sunt destui care au o conduită bună doar de frica celui de sus sau cu gândul egoist că dacă este bun se va mântuii. Nu este mai bine să fi bun fără să te aștepți la o răsplată? Chestia că mulți se întorc la Dumnezeu când au necazuri este pur o chestie psihologică, dacă o persoană are un necaz mare și nu vede ieșire din el, automat el se va agăța de orice speranță posibilă cum ar fi Dumnezeu, iar prin acest lucru omul își alină durerea deoarece crede că Dumnezeu îl va ajuta să iese din acel necaz și crede că nu este singur. Nu este un lucru rău, este chiar un lucru benefic pentru el, deoarece el nu va renunța așa ușor la luptă știind că cineva îl va ajuta și ocrotii, normal că acest lucru se întâmplă doar în mintea lui. La acel om automat începe să îi crească optimismul.

Edited by eu250, 14 May 2010 - 21:40.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate