Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Usa de EXTERIOR pentru CASA: ce...?

- - - - -
  • Please log in to reply
94 replies to this topic

#19
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,086
  • Înscris: 07.07.2006
Exista usi metalice placate cu lemn. Io am Gardesa, dar presupun ca sint si alte marci. Gardesa are si modele "curate", nu cu tot felul de linii curbe si gemulete. Uite un exemplu (cautat "gardesa" imagini cu google, luat una la intimplare), ca sa va faceti idee de model http://www.bizoo.ro/...n-Telecomanda#1 Un catalog n-am gasit, cu mai multe modele, dar se gasesc ceva imagini cu google.

#20
toteudinnou

toteudinnou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,112
  • Înscris: 06.03.2010
1.In general cat dai atata face. Dar nu se recomanda usa metalica nici macar placata cu lemn din simplul fapt ca transpira (face condens). Am vazut producatori care se lauda ca usile lor metalice sunt cu bariera termica. Da' de unde. Habar nu au ce inseamna bariera termica. Si iarna curge apa pe ea in draci.
2.Usa metalica pt hoti? Sa fim seriosi. Sunt patit. Hotii nu actioneaza asupra usii ci asupra sistemului de inchidere (sild, butuc). Dupa ce mi-au spart prima oara usa, am facut pe comanda speciala sildul din inox de 1cm + butuc din inox. M-a costat 1200roni dar si-a dovedit eficienta la urmatoarea incercare de efractie dupa numai 31 zile. A rezistat cu brio!

Deci: usa metalica - ieftina dar transpira si tine rece. Lemn stratificat - excelenta dar fa comanda si asteapta sa stea destul de mult la uscat (este bun si cuptorul). PVC - bun. Aluminiu - daca se foloseste profil si feronerie de "trafic greu" este excelenta dar pretul este undeva la 500 euro.

#21
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,086
  • Înscris: 07.07.2006
Unde e condensul asta, in interior? Eu am metalica placata si n-a curs nicio apa asta iarna.

#22
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
usile pt. exterior se fac din: lemn, tabla, pvc, aluminiu, fier forjat cu sticla, acid dezoxiribonucleic, etc...eu personal tind catre cele din lemn dat fiind aspectul la finit.

#23
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007

View Posttoteudinnou, on 18th May 2010, 11:04, said:

1.In general cat dai atata face. Dar nu se recomanda usa metalica nici macar placata cu lemn din simplul fapt ca transpira (face condens). Am vazut producatori care se lauda ca usile lor metalice sunt cu bariera termica. Da' de unde. Habar nu au ce inseamna bariera termica. Si iarna curge apa pe ea in draci.
2.Usa metalica pt hoti? Sa fim seriosi. Sunt patit. Hotii nu actioneaza asupra usii ci asupra sistemului de inchidere (sild, butuc). Dupa ce mi-au spart prima oara usa, am facut pe comanda speciala sildul din inox de 1cm + butuc din inox. M-a costat 1200roni dar si-a dovedit eficienta la urmatoarea incercare de efractie dupa numai 31 zile. A rezistat cu brio!

Deci: usa metalica - ieftina dar transpira si tine rece.

Te inseli. Este exact cum spuneai mai sus: de multe ori, cat dai atata face ;)
Eu nu am avut nici urma de asemenea probleme cu a mea: nici un pic de condens, de apa nici nu mai zic. A mea este placata cu MDF.

#24
toteudinnou

toteudinnou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,112
  • Înscris: 06.03.2010

View PostCristiALF, on 18th May 2010, 16:08, said:

Eu nu am avut nici urma de asemenea probleme cu a mea: nici un pic de condens, de apa nici nu mai zic. A mea este placata cu MDF.

Inseamna ca si pe hol in casa este rece. Ca la magazine unde se foloseste aluminiu fara bariera termica, temperatura nefiind asa ridicata ca intr-o casa de locuit.

View Postabancor, on 18th May 2010, 15:46, said:

Unde e condensul asta, in interior? Eu am metalica placata si n-a curs nicio apa asta iarna.


Asa arata un profil de usa metalica cu bariera termica. Am sters pdf-ul. Prea importanta informatia. Principiul este simplu: metalul de la exterior nu comunica cu metalul de la interior. Este despartit de un material care nu este bun conducator termic, in acest caz poliamida ranforsata.
Acelasi principiu se aplica si la tamplaria din aluminiu.

View PostCristiALF, on 18th May 2010, 16:08, said:

Eu nu am avut nici urma de asemenea probleme cu a mea: nici un pic de condens, de apa nici nu mai zic. A mea este placata cu MDF.

Imi pare rau de tine dar... vrei sa spui ca-ti transpira ferestrele din PVC si usa metalica nu???
http://forum.softped...t...7018&st=882 14 noiembrie 2009 ora 20:26

Edited by toteudinnou, 18 May 2010 - 17:13.


#25
bricolator

bricolator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 09.10.2009

View Postgugutata, on 18th May 2010, 15:05, said:

usile pt. exterior se fac din: lemn, tabla, pvc, aluminiu, fier forjat cu sticla, acid dezoxiribonucleic, etc...eu personal tind catre cele din lemn dat fiind aspectul la finit.
cine gandeste si priveste profund,alege lemn....

#26
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,086
  • Înscris: 07.07.2006
Tot n-am inteles unde ar trebui sa observ condensul pe usa mea, unde ar trebui sa curga apa. Ca n-a curs nimic asta iarna.

#27
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,070
  • Înscris: 22.06.2004
ce temperatura ai avut in holul de langa usa? conteaza si umezeala din casa. ai avut noroc. cat te-a costat acea usa?

#28
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,086
  • Înscris: 07.07.2006
Nu mai stiu, dar destul de mult, e in 2 canaturi, cu luminator deasupra, niste mii de lei. Modelul e similar cu cel din poza din linkul pus de mine citeva mesaje mai sus, benzi late orizontale, dar alta culoare (nuc). Temperatura era mare in hol, nu am vestibul, usa da direct in casa.

#29
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007

View Posttoteudinnou, on 18th May 2010, 17:54, said:

Inseamna ca si pe hol in casa este rece. Ca la magazine unde se foloseste aluminiu fara bariera termica, temperatura nefiind asa ridicata ca intr-o casa de locuit.

Imi pare rau de tine dar... vrei sa spui ca-ti transpira ferestrele din PVC si usa metalica nu???
http://forum.softped...t...7018&st=882 14 noiembrie 2009 ora 20:26

Deci tu vrei sa spui ca stii mai bine decat mine cum este la mine in casa? Si ca ai vazut tu condensul si apa pe usa mea?
Usa da in casa scarii. Iar chiar langa usa am un calorifer. Nu am incalzit excesiv acea zona, dar nici frig nu as spune ca a fost. La temperaturile de -23 grade cat au fost iarna trecuta, as spune ca trebuia sa vad condens pe usa totusi.
Condensul din dormitor era datorat umiditatii mari din camera (camera in care apropos, aveam 19 grade, nu 25. Adica doar un pic mai mult decat era pe casa scarii jos). Si cred ca apa condenseaza mai usor pe geam decat pe usa placata cu MDF...

#30
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006
în opoziție cu cei care afirmă niciodată fără acoperire,
personal, pt ușă de intrare în contact permanent cu exteriorul, am ales să fie din lemn masiv.
izolează excelent.
model similar am văzut și în bricos_tore undeva la 2200ron.
http://www.bricostore.ro/40040-usi
are neajunsul balamalele au un palier mic pt rejlaj. altfel spus, tb montate perfect, pt că altfel, nu prea mare lucru se poate remedia din reglaj.
în rest, garantez pt ea. are 1an de la montaj, este total funcțională, etanșează, nu dă semne de defecțiuni.
în același gen sunt variantele: mussane stejar și bordeaux.

recomand de asemeni,
variantă bună este și cea din aluminiu cu barieră termică.
variantă bună este și cea din PVC.
pt vitrare - opțional, pt design deosebit, se poate monta panel ornamental. http://www.spectus.ro/catalog.php
pt siguranță, panel ornamental cu inserție metalică.

pt închidere - tb aleasă feronerie multipunct, iar pt siguranță, butuc+feronerie de siguranță (toteu...dinnou, a detaliat).

Edited by euribiontuL, 19 May 2010 - 14:51.


#31
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007
Pai lemnul este un foarte bun izolator, asta stie toata lumea. Eu nu am nimic cu usile din lemn (mai ales cele din lemn masiv), care pot fi chiar superbe (si foarte scumpe..). Singura mea neliniste la o astfel de usa ar fi de intretinere. Adica ma uit la mine, am cainii slobozi prin curte si mi-o murdaresc ca naiba cand ploua. Pai daca ar fi fost din lemn, era varza acum: zgariata, murdara, etc.. Deci trebuie atentie la intretinerea unei usi din lemn. Sau cel putin asa cred eu.

#32
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006
daaaa?
ia să-mi spui, cât ești dispus să cheltui pe o ușă care să se ridice la nivelul așteptărilor tale.

înseamnă că ai niște câini care se zbanțuie rău. și când plouă ce fac, ce urcă cu labele pe ușă? cunosc!  :thumbup:
da nuia n-ai, să-i altoiești puțin?
stropii se curăță la fel ca de pe orice altă usă. zgârieturile însă...

ăăă, ca fapt divers, am montate din toate 3 variantele de uși, lemn masiv-aluminiu-pvc, toate la exterior.

#33
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

View PosteuribiontuL, on 20th May 2010, 11:08, said:

înseamnă că ai niște câini care se zbanțuie rău. și când plouă ce fac, ce urcă cu labele pe ușă? cunosc! :thumbup:
da nuia n-ai, să-i altoiești puțin?
stropii se curăță la fel ca de pe orice altă usă. zgârieturile însă...


:nonobad: cainii nu se altoiesc. Altoirea este  actiune specifica gradinaritului. Cainii se educa!!! daca nu iti educi cainii, o sa ai zgarieturi pe ce usa vrei tu: lemn, PVc, tabla, etc...

In concluzie, cainii nu sunt un argument nici pro nici contra pentru ca nu aduc in plus nimic nici unei variante de usa de exterior.

#34
bricolator

bricolator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 09.10.2009

View PostCristiALF, on 20th May 2010, 09:38, said:

Pai lemnul este un foarte bun izolator, asta stie toata lumea. Eu nu am nimic cu usile din lemn (mai ales cele din lemn masiv), care pot fi chiar superbe (si foarte scumpe..). Singura mea neliniste la o astfel de usa ar fi de intretinere. Adica ma uit la mine, am cainii slobozi prin curte si mi-o murdaresc ca naiba cand ploua. Pai daca ar fi fost din lemn, era varza acum: zgariata, murdara, etc.. Deci trebuie atentie la intretinerea unei usi din lemn. Sau cel putin asa cred eu.
cainii fiind ai tai,ii iubesti si le ierti prostiile facute.Usa de lemn poate fi stearsa de noroi,poate fi reconditionata cu metode simple in fiecare primavara sau toamna.
Sau poti sa ignori complet asemenea daune.
Cu celelate usi este mai problematic,banuiesc ca nu o sa plachezi fata exterioare cu titaniu ca sa nu se poata zgaria.pe metal vopsit cu pulberi sau pvc zgarieturile lasa urme mult mai greu de retusat decat pe lemn.
Si nu exista foi de usi pe post de consumabile,pe care sa le schimbi anual sau sezonier...

Edited by bricolator, 20 May 2010 - 10:32.


#35
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005
La casa, usa de exterior poa' sa fie si de PVC. Sistemul de incuietori/siguranta e fix... Hotul o sa prefere fereastra oricum. E mai usor de spart.
Eu am si PVC si lemn masiv.Cea din lemn masiv de la Porta Doors.

#36
toteudinnou

toteudinnou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,112
  • Înscris: 06.03.2010

View PostCristiALF, on 19th May 2010, 11:20, said:

Deci tu vrei sa spui ca stii mai bine decat mine cum este la mine in casa?

Cand pisica nu-i acasa soareci joaca pe masa!

View PostCristiALF, on 19th May 2010, 11:20, said:

Si cred ca apa condenseaza mai usor pe geam decat pe usa placata cu MDF...

Normal. Dar nu a zis nimeni ca-ti condenseaza MDF-ul. In lateralele MDF-ului ce este? Meeeetal. Metalul de la interior comunica cu cel din exterior? Adica este continuu? Daaaa.
De ce fug toti necunoscatorii de aluminiu? Pentru ca la inceputurile tamplariei "termopan" se executa si monta la greu fara bariera termica!
Totusi, daca ai aerisire buna in casa si destula caldura nu o sa ai probleme. Condensul apare cand se atinge punctul de roua. Si se aseaza pe ce este mai rece - sticla, profil, faianta etc. In final da in mucegai.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate