Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 

Usa de EXTERIOR pentru CASA: ce...?

- - - - -
  • Please log in to reply
94 replies to this topic

#55
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,070
  • Înscris: 22.06.2004

 poseidonTi, pe 31st May 2010, 17:53, a scris:

Acum te rog sa-mi spui tu producatorul care ofera romanilor aceste servicii. Promit sa nu te acuz de publicitate mascata.
eu cand le-am zis asta m-au acuzat ca vreau sa vand usi de pvc:)))))) fiecare este liber sa isi puna ce ii place in functie de buget. discutia asta poate continua la nesfarsit

#56
XAN

XAN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,303
  • Înscris: 01.09.2002
usile de pvc  cum stai dpdv al izolarii termice ?

#57
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,070
  • Înscris: 22.06.2004
nu stiu cum sunt in comparatie cu lemnul dar pe alea de metal le surclaseaza

#58
bricolator

bricolator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 09.10.2009

 poseidonTi, pe 31st May 2010, 16:53, a scris:

Mda... Ma asteptam...

Nu am afirmat ca usile recomandate sunt din lemn!!! Sunt metalice. Citeste prima data si comenteaza ulterior.

Astia ti-s oamenii, daca scrii numele unei firme e reclama.

Data viitoare voi comenta asa: am o usa de exterior metalica foarte buna, dar nu pot sa va spun ce si cum, se considera reclama.

Daca vrei sa vorbim de usi din lemn pentru exterior esti invitatul meu.

1. Singurele esente demne de luat in seama sunt tecul, mahonul si stejarul alb.
2. Producatorul trebuie sa tina cont de umiditatea, salinitatea, temperaturile extreme ale zonei. O usa din lemn se va comporta diferit pe malul marii fata de munte.
3. Lemnul lucreaza in timp, chiar daca materialul a fost uscat perfect inainte de prelucrare, fiind necesare ajustãri si finisaje dupa aproximativ un an.

Acum te rog sa-mi spui tu producatorul care ofera romanilor aceste servicii. Promit sa nu te acuz de publicitate mascata.
cred ca sunt vreo 5 persoane carora le-am recomandat asemenea firme pe PM,daca si-au comandat si vor dori sa spuna ceva despre ele,este alegerea lor.

#59
miradella

miradella

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 06.08.2008
eu  am ales ptr exteriorul casei usi metalice de la megaconstruct(valea cascad) si am dat anul trecut 30mil(usa cu puisor) si resp 10mil

#60
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008
Am ajuns si eu la alegerea unei usi exterioare pt o casa. As opta pt o usa metalica ,nu pt PVC:
1 datorita pretului
2. locul gol , dupa ce imbracam caramida cu polistiren de 10 si adeziv ,ar iesi l= 1180
din PVC se poate in 2 moduri:a. mai adaugam caramida sau b.un panou fix si o usa mobila de 800
am gasit usa la Bricostore ,metalica ,din 2 canate, din care ambele mobile si pe dimensiunea potrivita

#61
hercalin

hercalin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 27.04.2006
Mie imi plac cele moderne de la austriecii de la wippro

in gen http://www.usi.ro/files/img/2_5867.jpg

http://www.wippro.ro...ducts/4/47.html

#62
buk123

buk123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 09.04.2007

 CristiALF, pe 17th May 2010, 11:40, a scris:

Multa lume se pacaleste (sau se zgarceste ;), dupa caz..) cand are de luat o usa pentru exterior. Peste tot unde te duci gasesti usi "de exterior". In fapt insa, niste porcarii ordinare care nu merita luate in seama decat daca pur si simplu nu sunt finante sau se doreste ceva provizoriu.
Eu am vrut usa de exterior capabila la casa mea. Am vazut cum arata porcariile ordinare de pe toate drumurile dupa ce au stat 1-2 ani in soare si am zis ca nu am chef sa stau sa sparg tocuri si sa refac usi in ifecare an. Drept urmare am bagat niste bani (multi ce-i drept) intr-o usa calitativa.
Pentru cei care sunt interesati, fara sa fac reclama, eu recoamand doar 2 firme unde gasiti calitate: Waldeck si Maco.
Acum, ca si recomandari personale, as spune ca pentru cine doreste usa de apartament (fara a fi expusa exteriorului insa), Maco are cele mai bune oferte zic eu. Am asa ceva la o garsoniera (o usa in categoria de pret 1200-1300 RON) care este extraordinara. Pentru exterior (adica casa, intermperii, soare, etc..) trebuie sa ridicati stacheta la achizitia unei usi, adica as spune un min 2000 RON. W....ck are si usi metalice facute in Romania la care se pun sisteme de siguranta de tot felul la preturi mai accesibile (gasiti pe site), sau usi certificate anti-ce vreti voi :) la mai mult. Acestea din urma (de care am si eu) fac toti banii dupa mine. Eu am dat vreo 4200 RON pe usa cu sisteme de inchidere Ykon (foarte buna calitate) si nu imi pare rau (desi am avut niste probleme cu usa/tocul ei la inceput - am schimbat-o). Gasiti usor site-ul pe Net, aruncati o privire, mergeti la fata locului si vedeti, veti sesiza o IMENSA diferenta calitativa fata de porcariile de pe piata.
Si Maco face usi bune de exterior. Ca si preturi sunt tot pe acolo, una buna era pe la 3000+ RON parca...dar parerea mea ca sunt sub cele de mai sus. La Maco insa, daca nu va decideti pe una de pe stoc, ei zic (sau ma rog..ziceau) ca dureaza maxim 30 zile comanda...cam mult pentru o usa, dar nah...daca o faci din timp e ok poate.
Nu intru in detalii despre nici una din variante, ca nu ma platesc nici unii din ei pentru reclama :lol: - dar gasiti informatii suficiente si la ei pe site-uri.
Succes la alegere.

Experienta mea cu Maco: usa luata acum vreo 3 ani [sau 4, nu mai stiu exact] cu 26 milioane. In iarna asta, fata care era in exterior s-a exfoliat si a crapat. La cateva luni dupa ce cumparasem usa, cei de la Maco au mai schimbat odata fata din exterior a usii, pt ca se umflase materialul lipit pe ea. Usa nu este expusa direct la intemperii, asa ca la banii astia ar fi trebuit sa tina mai mult.
Va pun si niste poze de exemplu. Ningea cand am facut pozele, asa ca ignorati fulgii de zapada.
Solutia: Maco schimba fata exterioara a usii, bineinteles contra cost, ca nu mai are garantie.

Aveti grija pe ce dati banii. Si eu aveam o impresie buna despre usile Maco, dar mi-a trecut.

Attached Files



#63
cameliavig

cameliavig

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 403
  • Înscris: 02.01.2011
Si pana la urma din punct de vedere termic acre este mai buna? lemn,pvc,sau metal?

#64
Meister

Meister

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,516
  • Înscris: 25.01.2007

 hercalin, pe 15th March 2011, 23:42, a scris:

Mie imi plac cele moderne de la austriecii de la wippro

in gen http://www.usi.ro/files/img/2_5867.jpg

http://www.wippro.ro...ducts/4/47.html

Si mie imi plac alea!
Dar cand am intrebat de preturi, nu mi-au mai placut. Intre 3000 si 5000E , fara tva.

#65
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009

 poseidonTi, pe 31st May 2010, 12:47, a scris:

Am vazut acest subiect si, avand experienta personala, am zis sa dau un sfat.

In primul rand sustin 100% parerile celor care afirma ca usile metalice de apartament nu au ce cauta la exterior.

Usi din lemn de exterior, de calitate, nu se fabrica in Romania din cauza tehnologiei si a materialelor scumpe.

Dupa 6 luni de cautari am ajuns la concluzia ca usile produse de compania SHIRYONIT HOSEM din Israel sunt de cea mai buna calitate. Sunt scumpe, se comanda modelul dorit in Israel si vine cam in 3 luni. Majoritatea ambasadelor au montate usi de la acest producator.

In 5 ani nu am avut probleme cu usa, are o bariera termica excelenta, nu face condens, este anti-efractie (nu ca ar folosi la ceva, nici un hot nu va incerca sa patrunda pe usa aia) este foarte grea, are sisteme de siguranta mecanice in cheie, etc.

Eu am comandat-o de la Superlock Romania, dar poarte le gasiti si in alta parte. A costat 1400 Euro.

Sper ca am fost de ajutor.

Aici gasiti catalogul: http://www.sls.co.il/eng

Eu detin acest model, dar pe maro: http://www.sls.co.il...e...D=62&Page=1


Superlock sunt cele mai tari usi care se gasesc la noi Am si eu 3 (in curand 4) si sunt supermultumit ! Dar nu sunt usi de buget redus !!!

Edited by FAP, 05 May 2011 - 23:53.


#66
cristi.v

cristi.v

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 19.09.2005
Am pus usa la intrare,foarte placut impresionat sint,are peste 100 kg greutate zici ca este de seif,se inchide foarte usor,in partea de jos are o garnitura tripla foarte densa care atunci cind se inchide usa preseaza pe finisajul de jos,la deschidere se ridica,deci jos trebuie sa fie finisat,are 6 inchideri de yala de cite patru ori si inca 4 la partea cu balamalele,este placata cu un material asemanator lemnului dar rezistent la apa, butucul este cu 100 de lamele si zicea montatorul ca este imposibil de copiat,m-a costat 19mil.lei,normal era 16 mil dar la mine zidul este gros de 57cm si a trebuit mai mult material pentru imbracat glaful,inclus in pret fata de toc este 15cm,tot incluse in pret sint si pervazele,bag ceva poze facute cu tel.

Attached Files



#67
-BMF-

-BMF-

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 18.03.2010
Nu inteleg de ce ai pus usa blindata la casa...hotul poate intra pe geam.

#68
cristi.v

cristi.v

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 19.09.2005
nu este vorba de blindaj,este frumoasa, solida si acceptabila ca pret,
eu am exclus lemnul datorita intretinerii si riscului de deformare,ma hotarisem la PVC cu panel,am vazut facute de Conu si mi-au placut foarte mult dar au doua probleme (dupa mine)pretul si faptul ca orice usa pe care am vazut-o, fie ea de lemn metal sau PVC,ma obliga sa repar glaful(sa acopar spuma)si nu au pervaze,nici macar faimoasele maco(cele  la care se exfoliaza fetele,"vezi mai sus ")acestea au incluse si pervazele si imbracatura de la glaf,totusi si astea au un neajuns,nu au clanta la exterior,se deschide doar cu cheia,dar am inteles ca se poate pune,eu vreau sa-mi pun ca altfel ramin pe afara cind inchid usa si sparg vreun geam pus de conu si intru in conflict.

#69
hercalin

hercalin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 27.04.2006

 cristi.v, pe 10th May 2011, 20:25, a scris:

nu este vorba de blindaj,este frumoasa, solida si acceptabila ca pret,
eu am exclus lemnul datorita intretinerii si riscului de deformare,ma hotarisem la PVC cu panel,am vazut facute de Conu si mi-au placut foarte mult dar au doua probleme (dupa mine)pretul si faptul ca orice usa pe care am vazut-o, fie ea de lemn metal sau PVC,ma obliga sa repar glaful(sa acopar spuma)si nu au pervaze,nici macar faimoasele maco(cele  la care se exfoliaza fetele,"vezi mai sus ")acestea au incluse si pervazele si imbracatura de la glaf,totusi si astea au un neajuns,nu au clanta la exterior,se deschide doar cu cheia,dar am inteles ca se poate pune,eu vreau sa-mi pun ca altfel ramin pe afara cind inchid usa si sparg vreun geam pus de conu si intru in conflict.
Ne poti recomanda unde gasim o astfel de usa?

#70
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,254
  • Înscris: 14.02.2007
Am si eu o intrebare daca puteti sa ma ajutati cu o recomandare pentru o usa de exterior pentru casa.
Din ce am vazut pana acum as alege intre usa din PVC cu ceva gemulet, sau din lemn.
Azi am fost un piculet prin magazine si singurul in care am vazut ceva mai acceptabil a fost Baumax unde am vazut ceva cat de cat pe la 550-600 RON din pacat insa albe.
Era si cu PVC maro dar mai scumpe pe la 1100 RON.
Am vazut ca este depozitul de usi in Iasi, o sa merg si pe acolo sa vad ce au...
Acum dupa ce am citit topicul am vazut ca sunt ceva si in Bricostore, din pacate cel mai apropiat ar fi la Suceava.

#71
jjy

jjy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 389
  • Înscris: 13.01.2009
la depozitul de usi mergi degeaba, doar pierzi timpul fiindca nu au nimic pentru exterior.
daca vrei pvc, nu inteleg de ce nu o faci pe comanda la una din firmele care se ocupa cu asa ceva.

#72
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,254
  • Înscris: 14.02.2007
Multumesc de raspuns, o sa merg totusi pe acolo, pe site am vazut ca au o usa rezidentiala adica pentru casa la pret destul de ok...
Din ce am vazut cele din magazine sunt facute cumva mai dintr-o bucata si arata a usa, ma tem daca dau comanda la firma de termopane sa nu faca o usa ca un geam adica o rama de geam cu o foaie de plastic in mijloc pentru ca nu mi-ar placea asa ceva...
Intr-adevar daca ar face o usa cu rama dublu de groasa fata de un geam si tot asa partea din mijloc sa fie sanatoasa cel mai bine intr-adevar ar fi la comanda...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate