Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

a trebui

- - - - -
  • Please log in to reply
182 replies to this topic

#127
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005
Am deschis threadul asta fiindca aud din ce in ce mai des in jurul meu persoane care folosesc cuvantul asta si mie mi se pare ca nu prea e in regula.
Priviti aici,un simplu search pe Google...
Pana la urma,e gresit sau nu? :confuzzled:

#128
2good2btrue

2good2btrue

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 17.10.2006

 nirosbog, on Nov 20 2006, 09:13, said:

Am deschis threadul asta fiindca aud din ce in ce mai des in jurul meu persoane care folosesc cuvantul asta si mie mi se pare ca nu prea e in regula.
Priviti aici,un simplu search pe Google...
Pana la urma,e gresit sau nu? :confuzzled:

eu trebuie sa merg... tie iti trebuie niste carti... o sa trebuiasca sa mergem... trebuie sa stii ca... va trebui sa fim atenti...  ei va trebui sa stie (sau, ca sa iti sune mai bine.. va trebui ca ei sa stie) Dupa cum se spunea si mai devreme, verbul se foloseste numai la persoana a treia singular. La indicativ prezent: trebuie. la indicativ viitor: va trebui. la conjunctiv: sa trebuiasca...si viitorul alcatuit prin conjunctiv... o sa trebuiasca. conditional-optativ, prezent: ar trebui. coditional-optativ trecut: ar fi trebuit. imperativ: trebuie!
SI: mie imi trebuie o cana, tie iti trebuie doua cani, s.a.m.d.
Sper ca te-ai mai lamurit, verbul e IMPERSONAL, adica NU se conjuga difert in functie de persoana si numarul la care este folosit!

Edited by 2good2btrue, 20 November 2006 - 09:29.


#129
deea21c

deea21c

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 740
  • Înscris: 31.08.2005

 2good2btrue, on Nov 20 2006, 09:28, said:

eu trebuie sa merg... tie iti trebuie niste carti... o sa trebuiasca sa mergem... trebuie sa stii ca... va trebui sa fim atenti...  ei va trebui sa stie (sau, ca sa iti sune mai bine.. va trebui ca ei sa stie) Dupa cum se spunea si mai devreme, verbul se foloseste numai la persoana a treia singular. La indicativ prezent: trebuie. la indicativ viitor: va trebui. la conjunctiv: sa trebuiasca...si viitorul alcatuit prin conjunctiv... o sa trebuiasca. conditional-optativ, prezent: ar trebui. coditional-optativ trecut: ar fi trebuit. imperativ: trebuie!
SI: mie imi trebuie o cana, tie iti trebuie doua cani, s.a.m.d.
Sper ca te-ai mai lamurit, verbul e IMPERSONAL, adica NU se conjuga difert in functie de persoana si numarul la care este folosit!
"ei va trebui sa stie" nu imi suna a romana.
Daca inteleg bine logica expusa mai sus, formularea "vor trebui facute modificari" este gresita??
Lamutiti-ma , va rog.

#130
maxy

maxy

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.06.2004

 deea21c, on Dec 2 2006, 20:08, said:

"ei va trebui sa stie" nu imi suna a romana.
Daca inteleg bine logica expusa mai sus, formularea "vor trebui facute modificari" este gresita??
Lamutiti-ma , va rog.


verbul auxiliar se modifica aici. trebuie ramane neschimbat. :)

#131
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006

 maxy, on Dec 3 2006, 00:17, said:

verbul auxiliar se modifica aici. trebuie ramane neschimbat. :)
dupa noul DOOM, la imperfect, verbul a trebui are si forma de plural, nu cum era inainte, impersonal-unipersonal. adica "ei trebuiau" este acum corect (fata de "ei trebuia"). oricum, vb a trebui ramane singurul verb impersonal-unipersonal din limba romana

#132
deea21c

deea21c

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 740
  • Înscris: 31.08.2005

 maxy, on Dec 3 2006, 00:17, said:

verbul auxiliar se modifica aici. trebuie ramane neschimbat. :)
Asa m-am gandit si eu, numai ca mi-a luat muult timp sa meditez la o problema de gramatica dupa 9 ani de la incetarea procesului de instruire in domeniu:P
eu va trebui sa stiu
tu va trebui sa stii
el va trebui sa stie
noi va trebui sa stim
ei va trebui sa stie

Edited by deea21c, 03 December 2006 - 01:47.


#133
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003

 diorama, on Dec 3 2006, 00:30, said:

dupa noul DOOM, la imperfect, verbul a trebui are si forma de plural, nu cum era inainte, impersonal-unipersonal. adica "ei trebuiau" este acum corect (fata de "ei trebuia"). oricum, vb a trebui ramane singurul verb impersonal-unipersonal din limba romana
Adica eu ning, tu ningi, el ninge, noi ningem, voi ningeti, ei ning?

#134
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006

 LoveDemon, on Dec 3 2006, 02:22, said:

Adica eu ning, tu ningi, el ninge, noi ningem, voi ningeti, ei ning?
era vorba de vb a trebui, care este singurul verb impersonal-unipersonal din limba romana. nu am conjugat nici a ninge sau a ploua, care se folosesc doar la persoana a III-a, singular. spre deosebire de a trebui, care poate avea un subiect (in constructia unei subordonate subiective), verbele a ninge sau a ploua sunt verbe impersonale prin natura lor, actiunea lor nu poate fi facuta niciodata de o persoana. uite aici un citat de pe site-ul universitatii bucuresti:
  Există mai multe modalități de a obține o construcție cu valoare impersonală. Verbele impersonale prin natura lor ca a ninge, a ploua, a tuna, a trebui, a fulgera, deci verbe a căror acțiune nu poate fi atribuită nimănui nu se folosesc decât la persoana a III-a singular, fără pronume sau un alt subiect. Acestea sunt verbe impersonale numite adesea și „unipersonale” din cauza formei lor unice de persoană. Dar nu orice verb unipersonal este obligatoriu și impersonal.

#135
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
iar a trebui din lista pe care o contine citatul este acel verb impersonal-unipersonal. asa sunt clasificarile facute de gramatica academiei, eu le-am invatat ca atare. insa repet: verbul a trebui cere o subiectiva (care tine oarecum locul subiectului propriu-zis), pe cand a tuna sau a ninge nu cer niciodata nimic, eventual cate un complementel de loc, asa  :P

Edited by diorama, 03 December 2006 - 11:59.


#136
berlinish

berlinish

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 06.09.2006

 deea21c, on Dec 3 2006, 01:37, said:

Asa m-am gandit si eu, numai ca mi-a luat muult timp sa meditez la o problema de gramatica dupa 9 ani de la incetarea procesului de instruire in domeniu:P
eu va trebui sa stiu
tu va trebui sa stii
el va trebui sa stie
noi va trebui sa stim
ei va trebui sa stie

omule , nu pricepi ca in cazul asta doar verbul auxiliar isi schimba forma , in functie de persoana si numar? nu e ''noi va  trebui '' , ci ''noi VOM trebui ''
verbul ''a trebui '' nu -si schimba niciodata forma , ci doar vb. ajutatoare de pe langa el.

Edited by berlinish, 03 December 2006 - 22:16.


#137
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006

 berlinish, on Dec 3 2006, 22:15, said:

omule , nu pricepi ca in cazul asta doar verbul auxiliar isi schimba forma , in functie de persoana si numar? nu e ''noi va  trebui '' , ci ''noi VOM trebui ''
verbul ''a trebui '' nu-si schimba niciodata forma , ci doar vb. ajutatoare de pe langa el.
da-mi voie sa te contrazic. desi asa cred multi, nici macar verbul auxiliar nu se modifica. demonstratie: va trebui sa mergem, nu "vom trebui sa mergem", va trebui sa mancati, nu "veti trebui" etc. subiectul din propozitiile mele, NOI respectiv VOI (subintelese) sunt ale verbului din subordonatele subiective (sa mergem, respectiv sa mancati). cautati intr-o gramatica a academiei, acolo scrie TOT!
si inca o chestie! am vazut mai sus intr-un post "ei va trebui sa stie" (formulare corecta dpdv gramatical, deranjanta la urechile noastre de romani). ca sa nu avem dubii cu privire la asa ceva, inversam locul cuvintelor in propozitie (adica mutam subiectul "ei" langa predicatul de care apartine) si ne da "va trebui ca ei sa stie" (mai mult decat logic si corect), in niciun caz "vor trebui ca ei sa stie". eu denumeam metoda asta turnesolul in vremurile acelea  :P

Edited by diorama, 03 December 2006 - 22:54.


#138
Strict

Strict

    Custom member title

  • Grup: Members
  • Posts: 5,226
  • Înscris: 07.08.2006
Diorama are dreptate.  Şi eu îl conjug prost, dar ştiu că aşa e corect.  Mi se pare o aberaţie, dar e aberaţia noastră românească, ţin la ea :)

A trebui e pers III sg.  Deci va e va, nu vom/veţi/vor.

#139
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
exact! nu se poate modifica auxiliarul unui verb dupa subiectul altui verb. sper ca s-a lamurit problema.

#140
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
faza mai tare e ca, uneori, cand rostesti "trebuie" in loc de trebuiesc, lumea se uita urat la tine, ca si cum tu ai fi cel care a gresit... :coolspeak:

#141
serba123

serba123

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 24.01.2007
daca voi mai intelegeti ceva din acest document oficial e bine:

http://www.osce.org/.../03/2490_ro.pdf

dati o cautare dupa "trebuie"

#142
Strict

Strict

    Custom member title

  • Grup: Members
  • Posts: 5,226
  • Înscris: 07.08.2006
Am dat.  Care-i problema, ca nu mă prind?

#143
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
apare "trebuie" cel putin o data in fiecare paragraf, cred ca asta semnala serba123. am citit putin si nu mi se pare exagerat, mai ales ca e document oficial, nu eseu.

offtopic dar legat de documentele oficiale: am citit ceva la libera prestare a serviciilor in cadrul UE si in fiecare paragraf se repeta "pentru nationalii tarii de primire" sau "pentru cetatenii tarii de primire". repetitia e necesara ca sa nu se faca confuzii. vorba aia, parerea mea... :proud:

#144
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004
Voi va certati pe niste reguli facute de niste domni de la academie care maine poimaine se pot razgandi, vezi aberatia cu "niciun" si "nicio". Io unu nu o sa spun niciodata "Ei va trebui sa stie" chiar daca a un moment dat niste domni profesori au stabilit ca este corect dpdv gramatical.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate