Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

a trebui

- - - - -
  • Please log in to reply
182 replies to this topic

#145
Strict

Strict

    Custom member title

  • Grup: Members
  • Posts: 5,226
  • Înscris: 07.08.2006
Nici eu, dar este corect.  Am impresia că mai sînt și alte limbi cu reguli tîmpite pentru a trebui sau ce au ei echivalent.  Și nu ne certăm :)  Obișnuiește-te cu ideea.  Iar niciun/nicio nu are legătură și nu e chiar aberație.

#146
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006

View Postrenderman, on Jan 27 2007, 13:24, said:

Voi va certati pe niste reguli facute de niste domni de la academie care maine poimaine se pot razgandi, vezi aberatia cu "niciun" si "nicio". Io unu nu o sa spun niciodata "Ei va trebui sa stie" chiar daca a un moment dat niste domni profesori au stabilit ca este corect dpdv gramatical.
nu se cearta nimeni, unde remarci tu ton de cearta??? tu spui cum vrei, noi doar am raspuns intrebarii din titlul topicului. :peacefingers:

#147
lalea

lalea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,542
  • Înscris: 30.01.2007

View PostStrict, on Jan 27 2007, 13:50, said:

Nici eu, dar este corect.  Am impresia că mai sînt şi alte limbi cu reguli tîmpite pentru a trebui sau ce au ei echivalent.  Şi nu ne certăm :)  Obişnuieşte-te cu ideea.  Iar niciun/nicio nu are legătură şi nu e chiar aberaţie.
Eu nu am inteles exact justificarea pentru niciun si nicio. Dar...

Cat despre aberatii, nu e corect "un prieten de-al meu". Este insa corect "prieten al meu", formula care nu este prea folosita, insa in aceasta formulare se arata apartenenta acelui prieten la mine. Cand spun "de-al", de are aici sensul "dintre", prin urmare "un prieten dintre al meu" e cam ciudat.
De aceea formula corecta este "un prieten de-ai mei". Este foarte logic si mie nu mi se pare ciudat, dar tuturor celor care ma asculta li se pare.
:notangel:

Edited by lalea, 09 February 2007 - 13:50.


#148
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Postrenderman, on Jan 27 2007, 14:24, said:

Voi va certati pe niste reguli facute de niste domni de la academie care maine poimaine se pot razgandi, vezi aberatia cu "niciun" si "nicio". Io unu nu o sa spun niciodata "Ei va trebui sa stie" chiar daca a un moment dat niste domni profesori au stabilit ca este corect dpdv gramatical.

Exista intr-adevar limbi in care verbul a trebui se conjuga

#149
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Postrenderman, on Jan 27 2007, 14:24, said:

Voi va certati pe niste reguli facute de niste domni de la academie care maine poimaine se pot razgandi, vezi aberatia cu "niciun" si "nicio". Io unu nu o sa spun niciodata "Ei va trebui sa stie" chiar daca a un moment dat niste domni profesori au stabilit ca este corect dpdv gramatical.



Era sa uit
italiana: devo, devi, deve, dobbiamo, dovete, devono
spaniola: yo deba, tu debas, vos debes, el/ella/usted debe, nosotros debemos, vosotros debeis, ellos/ellas/ustedes deban
franceza: je dois, tu dois, il/elle/on doit, nous devons, vous devez, ils/elles doivent
La limba germana ne oprim. Aici exista doua verbe apropiate ca sens: müssen, sollen. Amindoua se conjuga

#150
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006

View Postvata_pa_batz, on Feb 9 2007, 15:41, said:

Era sa uit
italiana: devo, devi, deve, dobbiamo, dovete, devono
spaniola: yo deba, tu debas, vos debes, el/ella/usted debe, nosotros debemos, vosotros debeis, ellos/ellas/ustedes deban
franceza: je dois, tu dois, il/elle/on doit, nous devons, vous devez, ils/elles doivent
La limba germana ne oprim. Aici exista doua verbe apropiate ca sens: müssen, sollen. Amindoua se conjuga
in franceza mai este expresia verbala impersonala il faut, care inseamna tot trebuie (vb falloir) care este doar pers III.

#151
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Postdiorama, on Feb 9 2007, 20:31, said:

in franceza mai este expresia verbala impersonala il faut, care inseamna tot trebuie (vb falloir) care este doar pers III.

Stiu :) dar schimba treaba asta cu ceva faptul, ca poate trebuie ar trebui conjugat?
Ce constructie am tras

Ma adesso devo andare perché i miei piccoli bambini volono dormire :)

#152
Strict

Strict

    Custom member title

  • Grup: Members
  • Posts: 5,226
  • Înscris: 07.08.2006
Mai bine să zicem mersi că stă la a treia singular și nu mai are și alte pretenții.  Poate mă înșel, dar amintirile mele tulburi de franceză îmi șoptesc că mărețul lor falloir nu se mulțumea să fie il faut întotdeauna, mai altera și timpurile verbale de prin jurul lui.  Așa că săru'mîna :)

#153
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Si cu toate astea vox populi conjuga verbul a trebui, fara sa tina cont de academie...ha :)
fa niente se dobbiamo parlare in queste lingue ...alterate

#154
Saymyname

Saymyname

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 29.07.2006
Trebuie este un verb invariabil.
Formele lui sunt (a) trebui , trebuie si o forma populara despre care nu sunt sigur.

#155
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
falloir are tot numai persoana a treia singular "il faut"

#156
rava_sd

rava_sd

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 21.08.2007
Am gasit pe site-ul Agentiei Nationale pentru Protectia Mediului urmatoarea propozitie: "Campurile marcate cu * trebuiesc completate ". Am cautat si eu ca majoritatea pe google si asa am ajuns la softpedia.
daca simplificam propozitia am ajunge la "campurile trebuiesc completate", care este o prescurtare pentru "campurile trebuiesc sa fie completate". Iar in cazul acesta, e vorba de un "a trebui" impersonal, nu? Deci ar trebui scris "campurile trebuie sa fie completate"?

#157
beaucafea

beaucafea

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,919
  • Înscris: 03.04.2007

View Postrava_sd, on Aug 21 2007, 12:38, said:

Am gasit pe site-ul Agentiei Nationale pentru Protectia Mediului urmatoarea propozitie: "Campurile marcate cu * trebuiesc completate ". Am cautat si eu ca majoritatea pe google si asa am ajuns la softpedia.
daca simplificam propozitia am ajunge la "campurile trebuiesc completate", care este o prescurtare pentru "campurile trebuiesc sa fie completate". Iar in cazul acesta, e vorba de un "a trebui" impersonal, nu? Deci ar trebui scris "campurile trebuie sa fie completate"?
Nu numai in cazul acesta; a trebui este verb impersonal si la indicativ prezent nu exista decat forma "trebuie"

#158
onaf

onaf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 11.03.2006
eu totuși am rămas cu nepricepatorul la purtător.
în doom 2 zice așa:
- imperfect pers. a 3-a plural: trebuiau
- viitor pers. a 3-a plural: vor trebui

de remarcat că nu are semn de exclamare în față, adică nu e modificat proaspăt...
io la ce-am învățat atît amar de vreme la școală 'ei trebuia' și 'ei va trebui'? capul meu mic nu mai pricepe.

#159
angelo saro

angelo saro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 04.03.2007

View Postonaf, on Aug 29 2007, 12:38, said:

eu totuși am rămas cu nepricepatorul la purtător.
în doom 2 zice așa:
- imperfect pers. a 3-a plural: trebuiau
- viitor pers. a 3-a plural: vor trebui

de remarcat că nu are semn de exclamare în față, adică nu e modificat proaspăt...
io la ce-am învățat atît amar de vreme la școală 'ei trebuia' și 'ei va trebui'? capul meu mic nu mai pricepe.
fiindca din nestiinta/comoditate/logica baltii sau ce mai vrei tu, nu stiu cat la suta din populatie a uitat ce a invatat si le foloseste asa. atunci academia romana a considerat ca trebuie sa se dea dupa urechea populatiei si sa faca cateva modificari. am mai vazut pe la inceputul topicului ca cineva a zis foarte bine: daca modifici ordinea cuvintelor in fraza "ei vor trebui sa mearga" iese mai mult decat logic si corect "va trebui ca ei sa mearga". cred ca poti observa diferenta si incompatibilitatea. pai in prima e verbul la plural, iar in adoua, doar schimband topica, e la singular. ca in niciun caz nu poti zice "vor trebui ca ei sa mearga", e o tampenie.
pe de alta parte, verbul a trebui este impersonal/unipersonal si cere mereu o subiectiva, el neavand un subiect. neavand un subiect, cum sa-l pui la plural???

#160
jeannot22

jeannot22

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 16.09.2007

View Postberlinish, on Dec 3 2006, 23:15, said:

omule , nu pricepi ca in cazul asta doar verbul auxiliar isi schimba forma , in functie de persoana si numar? nu e ''noi va  trebui '' , ci ''noi VOM trebui ''
verbul ''a trebui '' nu -si schimba niciodata forma , ci doar vb. ajutatoare de pe langa el.

mai, nu e adevarat ce spui... trebuie nu-si schimba auxiliarul dupa persoana.. adica noi vom trebui sa plecam. e gresit... corect este noi va trebui sa plecam... noi este pronumle lui plecam, nu al lui trebuie...
adica inversarea topicii... va trebui noi sa plecam...
si trebuiesc este gresit deoarece verbului a trebui nu i se modifica desinenta... corect este peste tot trebuie, nu trebuiesc (vbm de pers a 3-a plural)

#161
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006
Nu știu dacă se baza pe DOOM2, dar dl. Pruteanu mi-a confirmat în august 2005 că dintre următoarele:

Quote

- Ne trebuie mai multe pahare.
* Ne trebuiesc mai multe pahare.
- Paharele trebuiesc spălate în prealabil.
* Paharele trebuie spălate în prealabil.
sunt corecte variantele cu asterisc. Și e logic să fie așa. Dacă paharele sunt cele necesare, verbul care indică necesitatea trebuie să fie la plural, adică să se acorde cu obiectul necesității. Dacă acțiunea ("să fie spălate", chiar dacă nu apare astfel detaliată) e cea necesară, verbul care indică necesitatea va fi, negreșit, la singular - acțiunea-obiect-al-necesității fiind și ea singulară. (Mai ales astfel de exemple pot crea confuzie - cele în care o acțiune este cea necesară, dar lucrul nu e evident pentru că nu se vede decât participiul unui verb, nu vreun conjunctiv sau infinitiv.)

Regula practică pentru a stabili acordul lui "a trebui" e: identifică și apoi numără obiectele/acțiunile despre care se spune că sunt necesare (mă rog, dacă e acțiune probabil va fi întotdeauna una singură).

Edited by donjoe, 28 October 2007 - 02:02.


#162
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
lasind la o parte ce spune dl pruteanu (pina la urma e un individ care a stat la bulau pentru ca a furat zacusca si muraturi si a ajuns mare politician ce a trecut prin 20000 de partide) tie nu-ti zgirie urechile "trebuiesc"?

Quote

Dacă paharele sunt cele necesare, verbul care indică necesitatea trebuie să fie la plural, adică să se acorde cu obiectul necesității.

verbele nu se acorda cu nimic, verbele se conjuga dupa persoana, timp, mod & shit. deci acolo "ne trebuie" este absolut corect daca "trebuie" asta daca chiar e verb invariabil. daca nu atunci putem sa aberam

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate