Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu gasesc un topic, un fel de caf...

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

a trebui

- - - - -
  • Please log in to reply
182 replies to this topic

#181
beaucafea

beaucafea

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,919
  • Înscris: 03.04.2007

View Posttiasmeea, on Mar 19 2008, 20:13, said:

ok.. si acum imi cer scuze ca voi fi offtopic.. dar de persoanele care folosec "trebe" in loc de "trebuie" ce sa mai spun??
Acelasi lucru pe care il spui despre cei care folosesc " acilea" in loc de "aici", "amu" in loc de "acum" etc.

#182
lucian_stroe

lucian_stroe

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 24.08.2008
E corecta formularea "au trebuit efectuate mai multe experimente"? Eu zic ca da, mama mea, profesoara de limba romana, zice ca nu.

#183
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

View Postlucian_stroe, on 3rd January 2011, 00:38, said:

E corecta formularea "au trebuit efectuate mai multe experimente"? Eu zic ca da, mama mea, profesoara de limba romana, zice ca nu.
Simțul limbii ne spune că e corect au trebuit efectuate. Regulile gramaticale aplicate simplist și orbește spun că e corect a trebuit efectuate. Probabil mama dumneavoastră face următorul calcul: a trebui e un verb impersonal (sau unipersonal), deci nu trebuie acordat cu subiectul. Și totuși vorbitorii spun au trebuit făcute, vor trebui făcute. Corectitudinea gramaticală se stabilește nu doar făcînd calcule și extrapolînd reguli, ci în primul rînd observînd cum se exprimă vorbitorii (culți) în realitate, chiar dacă asta produce excepții.

Vedeți în cartea Dificultăți gramaticale ale limbii române ce spune gramatica normativă despre acordul lui a trebui. Exemplele date de autoare sînt:

- Ei vor trebui să plătească o despăgubire.
- Ei au trebuit să plătească o despăgubire.

(Au trebuit efectuate este o prescurtare de la Au trebuit să fie efectuate.)

Același acord se face nu doar la perfectul compus și la viitor, ci la toate timpurile, inclusiv la prezent, dar întîmplător la prezent formele de singular și de plural sînt identice (ne trebuie un muncitor, ne trebuie doi muncitori).


View Postdiorama, on 30th October 2007, 06:23, said:

Crede-ma, este complement direct. A fost mereu.
Imi trebuie pixul.
Pixul nu face nicio actiune, el nu e subiect, el va fi mereu, in orice combinatie, complement direct.
Iar daca zici "mama trebuie sa mearga la piata", mama nu va fi subiectul lui "trebuie", ci al lui "sa mearga". Cine isi mai aduce aminte impartirile frazei in propozitii, este de acord cu mine. "Mama sa mearga la piata" este subordonata subiectiva, ceruta de verbul a trebui.
Noapte buna!
Răspund cu mare întîrziere, dar nu mă rabdă inima să las comentariul acesta să fie ultimul pe subiect, dînd impresia că e adevărul final. Nu, pixul nu e complement direct, e subiect. Iar sugestia că ar trebui să fie subiect vine tocmai din paralela cu propoziția subiectivă. Subiectivă, nu completivă directă. Dar analogia cu fraza nici nu era necesară de fapt, pentru că știm la ce întrebări răspund subiectele și la ce întrebări răspund complementele directe. De exemplu în Îmi trebuie o secretară, dacă secretară era complement direct întrebarea ar fi fost Pe cine trebuie? Dar nu este, e subiect și răspunde la întrebarea Cine trebuie? A trebui este verb intranzitiv; nu poate avea decît subiect și complement indirect.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate