Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caut splitter semnal satelit

Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta
 Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...
 Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 

nerv sectionat in accident

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
mike23

mike23

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 10.02.2010
buna ziua
am suferit acum 5 luni un accident rutier din care m am ales cu fracturi deschise la ambele gambe....la piciorul stang am avut nevoie de mai multe operatii printre care multiple "transplanturi" (de muschi, de piele)....doctorul mi a zis ca prima data trebuie rezolvata problema osului si a tesutului in zona tibiei....apoi o sa se ocupe alt doctor (neurolog probabil) pentru refacerea nervoasa....trebuie sa mentionez ca partea frontala a tibiei de la rana pana la laba piciorului nu o simt deloc.....nu pot "trage" laba piciorului....iar glezna imi sta in pozitie de echin....adica este tot timpul intinsa.....pot misca glezna putin in partea stanga/dreapta....si pot "impinge" cu ea....problema este ca nu o pot ridica deloc.....cand incerc simt o durere de la nivelu tibiei pana in laba piciorului...
a suferit cineva ceva asemanator? daca da (si sper sa nu) va rog sa imi spuneti daca este recuperabil si detaliile recuperarii.....ve multumesc....insanatosire grabnica!

#2
musatalin2000

musatalin2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 13.04.2010

 mike23, on 8th May 2010, 05:57, said:

buna ziua
am suferit acum 5 luni un accident rutier din care m am ales cu fracturi deschise la ambele gambe....la piciorul stang am avut nevoie de mai multe operatii printre care multiple "transplanturi" (de muschi, de piele)....doctorul mi a zis ca prima data trebuie rezolvata problema osului si a tesutului in zona tibiei....apoi o sa se ocupe alt doctor (neurolog probabil) pentru refacerea nervoasa....trebuie sa mentionez ca partea frontala a tibiei de la rana pana la laba piciorului nu o simt deloc.....nu pot "trage" laba piciorului....iar glezna imi sta in pozitie de echin....adica este tot timpul intinsa.....pot misca glezna putin in partea stanga/dreapta....si pot "impinge" cu ea....problema este ca nu o pot ridica deloc.....cand incerc simt o durere de la nivelu tibiei pana in laba piciorului...
a suferit cineva ceva asemanator? daca da (si sper sa nu) va rog sa imi spuneti daca este recuperabil si detaliile recuperarii.....ve multumesc....insanatosire grabnica!

5 luni sunt multe pt a te apuca de recuperare nervoasa,dar nu se știe niciodată.Din ce spui ai o leziune de nerv sciatic extern.Pt a știi in ce punct te afli ar trebui sa faci o Electromiografie.Aceast lucru îți v-a spune exact cum stai.
Cel care poate sutura nervi e neurochirurg

#3
mike23

mike23

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 10.02.2010
mersi de raspuns
inca mai am de facut cateva operatii.... trebuie sa mi se puna piele pe o portiune destul de mica pe tibie....si am nevoie de grefa osoasa la nivelul tibie....ortopedul mi a zis ca deabea dupa ce se rezolva partea de tesut si os o sa inceapa reconstructia nervoasa.....este recuperabil nervu ??? ma roade gandu ca voi sta cu laba piciorului moarta restu vietii.....sper sa fie o cale prin care sa mi se repare nervul :-s

Edited by adadoi, 10 May 2010 - 07:17.


#4
musatalin2000

musatalin2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 13.04.2010

 mike23, on 9th May 2010, 03:53, said:

mersi de raspuns
inca mai am de facut cateva operatii.... trebuie sa mi se puna piele pe o portiune destul de mica pe tibie....si am nevoie de grefa osoasa la nivelul tibie....ortopedul mi a zis ca deabea dupa ce se rezolva partea de tesut si os o sa inceapa reconstructia nervoasa.....este recuperabil nervu ??? ma roade gandu ca voi sta cu laba piciorului moarta restu vietii.....sper sa fie o cale prin care sa mi se repare nervul :-s
Celula nervoasa este cea care se recupereaza cel mai greu
Eu zic sa vezi si partea buna a lucrurilor - ca ai piciorul intreg si ca exista speranta ,chiar daca e f mica, sa te recuperezi.
Speranta moare ultima.
Doamne ajuta si mult noroc.

#5
fox6200

fox6200

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 21.10.2008
eu am nervul SPI si SPE afectat(prin elongatie nu sectionat)si nici acum nu mi-am revenit.Am facut 2 electromiografii si doctorii mi-au spus sa ma obisnuiesc cu ideea ca nu o sa imi mai revin.Din ce stiu eu atunci cand e sectionat e destul de grav si e nevoie de o grefa la tine.I n cazul meu mi-au spus asa:daca in primele 3 luni nervul nu si-a revenit 90% atunci sunt slabe sanse sa isi mai revina.Au avut dreptate fiindca au trecut 2 ani de atunci,acum am pareza la unul si paralizie la celalat(e mai grav ca nu pot sta pe varful degetelor de la picior).Am luat tratament sub forma de medicamente,gimnastica f.multa,fizioterapii,internari pe la sanatorii de recuperare dar...degeaba.Cred ca mai e si norocul in cazul nostru.Iti doresc insanatosire!

#6
mike23

mike23

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 10.02.2010
m am interesat si eu zilele astea si nu pot da un raspuns concret...singura chestie de care mi am dat seama e ca am SPE....inca nu am facut nicio electromiografie si da....in principiu din ce stiu pana acum o sa trebuiasca implant de muschi pana atunci evitarea pozitiei de equin ....iar dupa....kineto si rugaciuni :)...sper sa iasa ceva bine...daca nu si asa....macar bine ca o calc cu talpa pe jos nu cu o proteza...multumesc inca o data pt raspunsuri si o sa va tin la curent cu ce mai urmeaza....insanatosire grabnica tuturor si sanatate!

Edited by adadoi, 10 May 2010 - 07:17.


#7
Drug

Drug

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 07.05.2005
Imi pare foarte rau sa aud intamplarea ta. Totusi 5 luni cred ca e foarte mult pentru a incerca o reconstructie a nervilor. Probabil ca toti muschii controlati de acestia sunt deja atrofiati, incheiturile probabil ca sunt calcifiate.
Am avut sectionat nervul ulnar si dupa 2 zile dupa accident mi s-a facut operatia de neurorafie (sutura) si transpunere (nu mai ajungea lungimea nervului pentru a fi pastrat pe traseul normal). Nu puteam indeparta degetele de la mana afectata, nu simteam deloc partea controlata de ulnar (degetul mic si jumatate de inelar, precum si toata partea palmei in dreptul acestora). Era risc mare sa raman cu mana deformata si inutila (mana dreapta de altfel). Dupa 45zile dupa operatie am inceput sa fac electrostimulari, fizioterapie etc. Abia dupa vreo jumatate de an au inceput sa se regenereze usor muschii aproape atrofiati (cei care sunt controlati de ulnar). Acum am vreo 9 luni dupa operatie si incepe foarte usor sa revina sensibilitatea la rece (dar nu e punctuala, ci simt rece pe vreo 10 cm pe traseul nervului). Oricum, tesutul nervos se recupereaza cam 1mm/zi. Deci de la cot pana la varful degetelor (vreo 45-50cm) recuperarea va dura cam un an si jumatate.  Dar sunt optimist. Sper ca si tie ti se mai poate face eventual un transplant de nerv sanatos.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate