Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...
 Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...
 COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...

Nelamurire succesiune
 Roka Residence Doamna Ghica

Concediu medical pe zile din urma

Receiver satelit care sa faca aut...

Recuperare sim/eSIM digi.
 

masa ping-pong

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 08.02.2007
salutare tuturor
intentionez sa construiesc o masa de ping-pong, ca ma ajunge mult mai ieftin decat daca o iau de-a gata.
materialul care intentionez sa il folosesc, este o placa de PAL la dimensiunile normale ale unei mese, sau doua jumatati, depinde, am sa ma hotarasc ulterior.
problema se pune asa: cat nu va fi folosita (in perioada iernii, pe ploaie, temperaturi scazute, etc.), masa va fi depozitata intr-un garaj, unde va fi expusa mai mult sau mai putin variatiilor de temperatura, umezelii relative, etc.
stiti vreun tratament care ar putea fi aplicat PAL-ului de la inceput, sa nu aiba de suferit in timp?
sau un sfat pentru alt material decat PAL-ul, sa folosesc in acest caz, dar sa nu fie cine stie ce scump
multumiri anticipate

Edited by bonygy, 07 May 2010 - 09:31.


#2
car

car

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 09.01.2006
Am avut asa ceva demuuuuuuuuuuuuuuult! Era din pal, din doua bucati, pusa pe un suport metalic! Daca e dintr-o bucata se poate indoi sub propria greutate si este greu de manipulat cand vrei sa-i schimbi locul! Dejavantajul la 2 buc este ca atunci cand te mai "proptesti" in ea se mai misca fileul! Depinde cum vrei sa-i faci fixarea direct pe picioare sau o placa care sta pe suportul metalic sau tu stii unde o plasezi....apoi depinde unde o adapostesti pentru ca trebuie bine tratata inainte de vopsire! Ii puneam folii cand ploua dar tot mai cadea apa iar cand statea mai mult timp apa a inceput sa se umfle!Sunt tot felul de lacuri, baituri de dat inainte de vopsire si vopsele antiumezeala dar palul este foarte hidrofil si trebe' tratat neaparat (gaz, motorina...) dar ce zic eu poate stii mai bine sa-l protejezi de apa!
Spor la ping-pong! :peacefingers:

#3
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Ar merge sa cantuiesti palul ca sa nu traga umezeala prea tare. Eventual daca nu iti este foarte greu sa-i dai un lac. Am dat eu pe o masa (normala) a iesit brici.

Cateva detalii tehnice constructive.

succes   :D

#4
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

 bonygy, on 7th May 2010, 10:30, said:

... un sfat pentru alt material decat PAL-ul, sa folosesc in acest caz, dar sa nu fie cine stie ce scump...
OSB

#5
adish1k

adish1k

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,152
  • Înscris: 17.02.2010
Ii dai cateva straturi de vopsea, apoi doua straturi de lac. In orice caz, cred ca te va lamuri nenea de pe raionul de chimice.

#6
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 08.02.2007
am finalizat proiectul
am folosit pal de 18 mm, de culoare albastru inchis
pe canturi am dat 3 straturi de ulei de in, pentru a-l proteja cat de cat de umezeala
suprafata am slefuit-o cu smirghel de granulatie fina, pentru a-i anula luciul,
am folosit o placa taiata la jumatate, unita printr-o balama lunga, din acelea de tabla, folosite la dulapuri
suporturile sunt din lemn rezistent de principiul "caprelor" de taiat lemne
pot sa spun ca abia astept sa se indrepte vremea sa o scot la aer, pentru a incinge cateva partide

Attached Files


Edited by bonygy, 21 May 2010 - 10:04.


#7
Valy1

Valy1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 06.01.2007
Bravo. Pune si o poza sa iti vedem lucrarea :).

#8
telebog

telebog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 23.02.2006
si sa ne zici cat a costat toata investitia :) (timp+bani)

#9
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 08.02.2007
ca investitie, cel mai mult a costat PAL-ul (aprox 100 lei)
restul accesoriilor (balama, suruburi, etc.) m-au ajuns inca aprox 30-40 lei
timp de lucru la suporti - cam 2,5 ore, trebuind masurate, debitate si echilibrate cum trebuie
la slefuit placa - inca 1 ora, nu am insistat sa nu ii afectez planeitatea
nu este masa "de la mama ei", dar fata de 800 lei cat e una de cumparat, am iesit f ieftin
ce mai am de facut, ar fi sa ii trasez marginile si celelalte linii
dar vai! imi lipsesc fileul, palete, bile si cineva sa ma ajute sa o montez

Edited by bonygy, 21 May 2010 - 12:25.


#10
Disturber

Disturber

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 707
  • Înscris: 02.12.2007
O poza se poate? Multumesc :D

#11
zeu97

zeu97

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 20.07.2007
saptamana viitoare am sa ma apuc si eu de acest proiect :-) .. lafel ca voi am ales variant ieftina , respective 100-150 lei (afara , masa cumparata nu am gasit sub 600 lei)
ca material , am sa aleg MDF care este un fel de PAL , dar cu mai multe calitati :-) ca de exemplu , main dens , mai rigid , nu se curbeaza  usor,se umfla mai greu la umezeala - 180 lei placa de 207cm/275

dimensiunile mesei trebuie sa fie urmatoarele :
Lungemea - 274cm
latimea - 153
inaltimea - 76cm

prefer sa o fac din 2 bucati , unite la mijloc (in partea de jos) cu 3-4 balamale , sau una singura de tabla, de la un cap la altul. ma avantajaza din 2 bucati deoarece majoritatea timpului am sa o tin in garaj nemontata , am sa o desfac  cnd am sa merg la tzara , o data la 2 luni. Daca stateam la curte , nu mai optam pt variant din 2 bucati , o faceam dintr-una singura...si o lasam intinsa  tot timpul :-) -  aici vedeti fiecare unde va incadrati.

picioarele cred ca am sa le fac din lanteti de 5cm

pe saptamana viitoare am sa revin cu poze , daca pot sa va ajut cu detalii , va las id-ul de mess - zeu97.
Spor la treaba !!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate