Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Dealul Verde

- - - - -
  • Please log in to reply
108 replies to this topic

#19
arp

arp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 04.09.2004
Casa (?) la 39 mp utili??? In camp? WTF???? :huh: 50.000 euro????

#20
juracovschi

juracovschi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 07.07.2010
Noi cautam o casa de cateva luni - am vizitat mai multe locuri, Dealul Verde e cel mai interesant, mai ales la bugetul nostru. Am vorbit si cu cei care locuiesc acolo, totul e OK. Ne-am propus ca pana in septembrie sa ne decidem daca luam o casa in Dealul Verde sau numai un lot si ne construim singuri...

#21
tak30ver

tak30ver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 16.01.2009
este plin threadul de "marketing" . cred ca doar 2 pers. suntposibili clienti sau , daca nu , una si aceeasi .

#22
berbecarul

berbecarul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 23.01.2009

 juracovschi, on 23rd August 2010, 21:20, said:

Noi cautam o casa de cateva luni - am vizitat mai multe locuri, Dealul Verde e cel mai interesant, mai ales la bugetul nostru. Am vorbit si cu cei care locuiesc acolo, totul e OK. Ne-am propus ca pana in septembrie sa ne decidem daca luam o casa in Dealul Verde sau numai un lot si ne construim singuri...

salut,

de ce sa iti cumperi in plin camp ? in spatele ansamblului mamina se gaseste un ansamblu care mai are 2 case de vanzare. sunt la rosu ce este drept dar ca spatiu ai 170mp poate chiar mai mult daca vrei sa iti faci si mansarda/pod cum mi-am facut eu.
din cate am inteles preturile per fiecare casa sunt sub 60000 euro. gazele si lumina sunt la poarta deci nu sunt costuri decat cu bransarea efectiva.
eu zic sa teci sa vezi despre ce vorbesc

#23
andrylici

andrylici

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 05.09.2008
Noi ne-am mutat de martea trecuta si avem tot felul de lucruri de facut. E mai greu la casa decat la apartament (smulge iarba din gradina ca altfel nu mai scapi de ea, cumperi furtun de udat, cazma, lopata etc) dar nimic nu se compara cu servitul cerealelor dimineata pe terasa. Pana acum totul este OK. Am avut si cateva problemute, nu totul poate sa functioneze perfect si au mai fost mici retusuri. Am vorbit cu ei si totul s-a rezolvat rapid, a doua sau a treia zi cel mult. Drumul pana la metrou il parcurg in 10-15 minute iar pana la serviciu, in Aurel vlaicu fac cel mult 45 de minute cu plecare din fata casei. Noi suntem incantati de alegerea facuta momentan. Sper sa ramanem asa, nu ne mai vine sa plecam de acasa. Si pentru cei care spun ca facem "marketing", ne puteti vedea umbrela rosie pe site-ul dezvoltatorului la sectiunea imagini unde sunt casele insiruite. Si da, ne dorim cat mai multi vecini, iar in ritmul in care se construieste, o sa fim destui pana la Craciun.

In legatura cu un post de mai sus unde spuneau ca lumina este 1000 Ron in luna de iarna, am sa va comunic cat este curentul in prima luna de mutare si poate va fac un update si la iarna. Depinde de suprafata casei dar ganditi-va ca este doar electricitatea. Nu mai aveti gaze, apa etc de platit. Parintii mei platesc la Buzau pe timp de iarna facand frigul in casa 1200 ron la gaze + curent + apa. Oricum va tin la curent, poate sunt persoane interesate sa afle lucruri de la cei care locuiesc efectiv acolo.

#24
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004
Totusi daca n-ai masina de unde iti iei o paine ? Scoala, gradinita, magazin ? Eu chiar nu-mi dau seama cum se construiesc cartiere in afara localitatiilor, adica nici in Vidra nici in Berceni...
Nu ma intelegeti gresit, stau la casa de 2 ani si e de mii de ori mai bine ca la bloc, dar stau intr-o localitate ce in afara de servici imi ofera tot ce aveam si in Bucuresti in conditii de acces pe jos !
Imi place promovarea de aici : http://www.dealulver.../siguranta.html, sa ne mutam toti pe Dealul Verde sa scapam de cutremur  :coolspeak: , dar daca esti la munca, in zona Baneasa....
Nici cu accesul nu e foarte ok pana nu se va face pasaj peste centura; Accesul cel mai rapid ca sa iesi din Bucuresti este si va fi  de pe Trapezului catre A2 chiar si in conditii de sezon estival

Edited by rvic77, 26 August 2010 - 13:11.


#25
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,289
  • Înscris: 05.04.2006

 andrylici, on 26th August 2010, 13:36, said:

Drumul pana la metrou il parcurg in 10-15 minute iar pana la serviciu, in Aurel vlaicu fac cel mult 45 de minute cu plecare din fata casei.
Pe jos sau cu mașina? Până la ce stație de metrou sunt 10-15 minute, că nu îmi dau seama care anume e la 30-35 de minute de Aurel Vlaicu? :blush:  Există vreo parcare P+R la acea stație de metrou, asta în cazul în care vii cu mașina?

#26
andrylici

andrylici

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 05.09.2008
Cu masina de acasa pana la metrou. Este si linie RATB si Maxi-taxi dar nu mi-as dori sa depind de ele. Si da, este parcare de o parte si de alta a statiei de metrou Berceni (daca treci pe acolo o vezi cu siguranta). Iar 30 de minute in cap face metroul de la Berceni la Aurel Vlaicu (are plecare din statie la 3-5 minute). Eu plec de acasa la 8:15 si la maxim 09:05 sunt in birou si imi beau cafeaua  :D.

#27
florin96

florin96

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 13.07.2005

 rvic77, on 26th August 2010, 13:54, said:

Totusi daca n-ai masina de unde iti iei o paine ? Scoala, gradinita, magazin ? Eu chiar nu-mi dau seama cum se construiesc cartiere in afara localitatiilor, adica nici in Vidra nici in Berceni...
Nu ma intelegeti gresit, stau la casa de 2 ani si e de mii de ori mai bine ca la bloc, dar stau intr-o localitate ce in afara de servici imi ofera tot ce aveam si in Bucuresti in conditii de acces pe jos !
Imi place promovarea de aici : http://www.dealulver.../siguranta.html, sa ne mutam toti pe Dealul Verde sa scapam de cutremur  :coolspeak: , dar daca esti la munca, in zona Baneasa....
Nici cu accesul nu e foarte ok pana nu se va face pasaj peste centura; Accesul cel mai rapid ca sa iesi din Bucuresti este si va fi  de pe Trapezului catre A2 chiar si in conditii de sezon estival

Iti iei paine si ce ai nevoie din cartierul mamina (de unde stai mergi pe jos 3 sau 5 minute).
Exista un supermarket MAMINA (si au preturi omenesti).
Eu locuiesc in zona de 3 ani.
Cat despre acces, dintre toate comunele situate dincolo de centura spre/inspre BERCENI se trece cel mai usor.
Rar este coada (in general cand este dirijata de politie centura)

Edited by florin96, 13 September 2010 - 14:26.


#28
Metal_Heart

Metal_Heart

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 21.10.2005
Am fost si noi sambata si am vazut complexul. Pare o oferta destul de atractiva iar vilele sunt suficient de mari pentru o familie normala.

#29
adryan80

adryan80

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 04.11.2010
vreau si eu sa stiu cat se plateste pe timp de iarna caldura in dealul verde
:rolleyes:

vrem si noi sa achizitionam o casa  acolo dar avem copil mic si vrem sa stim informativ

Edited by adryan80, 04 November 2010 - 20:24.


#30
Metal_Heart

Metal_Heart

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 21.10.2005

 adryan80, on 4th November 2010, 20:22, said:

vreau si eu sa stiu cat se plateste pe timp de iarna caldura in dealul verde
:rolleyes:

vrem si noi sa achizitionam o casa  acolo dar avem copil mic si vrem sa stim informativ

Tot din cazua asta stam si noi in dubii: copilul mic. Sunt avantaje si dezavantaje. Ideea cu caldura e relativa, astia ne-au zis ca centralele pe curent cu care sunt oferite casele in varianta standard sunt ok. Am mai vorbit cu un amic care vinde instalatii de climatizare si mi-a confirmat ca atat centralele pe gaz si si cele pe curent ar cam avea aceleasi consumuri. Ar mai fi o varianta de centrala pe lemne, dar necesita ceva munca-n plus si stocuri permanente de lemn. Noi luasem in calcul si optiunea cu niste panouri solare montate ulterior pentru ceva economii pe timp de vara.

#31
adryan80

adryan80

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 04.11.2010

 Metal_Heart, on 4th November 2010, 20:21, said:

Tot din cazua asta stam si noi in dubii: copilul mic. Sunt avantaje si dezavantaje. Ideea cu caldura e relativa, astia ne-au zis ca centralele pe curent cu care sunt oferite casele in varianta standard sunt ok. Am mai vorbit cu un amic care vinde instalatii de climatizare si mi-a confirmat ca atat centralele pe gaz si si cele pe curent ar cam avea aceleasi consumuri. Ar mai fi o varianta de centrala pe lemne, dar necesita ceva munca-n plus si stocuri permanente de lemn. Noi luasem in calcul si optiunea cu niste panouri solare montate ulterior pentru ceva economii pe timp de vara.


ai dreptate m-am interesat si cica ar fi vorba de suprafata pe care o ai de incalzit pentru ca este vorba si de cat de bine este izolata casa si podeaua pentru ca  pe la podea s-ar pierde cea mai mare parte din caldura

#32
andrylici

andrylici

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 05.09.2008

 adryan80, on 4th November 2010, 20:22, said:

vreau si eu sa stiu cat se plateste pe timp de iarna caldura in dealul verde
:rolleyes:

vrem si noi sa achizitionam o casa  acolo dar avem copil mic si vrem sa stim informativ


Noi vom avea copil mic (in Ianuarie) dar sper din suflet sa nu fie probleme. Cum am spus anterior suntem mutati din august. Casa noastra are 65 mp utili (construiti cam 95) iar pe luna de vara curentul a fost cam 100 Ron (am stat cu chirie la garsoniera in Bucuresti si numai intretinerea era 150 Ron). Cand dam drumul centralei insa am observat ca avem un consum de aprox 60 KW/zi deci 60*30 zile = 1800KW/luna. Deci 1800*0.42 Ron/Kw = 756 Ron pe timp de iarna. Noi consideram ca platind atat de putin vara, se compenseaza. Noi ne-am luat si masuri de precautie gen becuri economice in toata casa. Avand in vedere ca puteti contracta o casa care nu a fost inca ridicata, puteti opta pt incalzire prin pardoseala ma gandesc. Posibil sa fie mai scump. Ar fi solutia cea mai buna pentru centrala pe curent daca vreti sa faceti mai multa economie. In rest, toate bune si frumoase...

#33
Metal_Heart

Metal_Heart

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 21.10.2005

 andrylici, on 12th November 2010, 12:37, said:


Un 7 mil pe luna nu ar fi un capat de tara, pentru ca la bloc, la un apartament cu doua camere avem facturi la lumina de 100 ron pe luna plus intretinerea care pe timp de iarna ajunge si la 300 de ron.

Incalzirea in pardoseala si mie mi se pare o solutie destul de buna, macar pentru parter.

#34
Metal_Heart

Metal_Heart

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 21.10.2005
Inca o intrebare: in afara de curent, ce altceva se mai plateste, gen taxa de administrare sau taxa de salubrizare, apa etc...

#35
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,043
  • Înscris: 24.02.2006

 andrylici, on 12th November 2010, 12:37, said:

............Cand dam drumul centralei insa am observat ca avem un consum de aprox 60 KW/zi deci 60*30 zile = 1800KW/luna. Deci 1800*0.42 Ron/Kw = 756 Ron pe timp de iarna. .......

cam ce temperaturi erau afara atunci cand foloseati centrala?

#36
andrylici

andrylici

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 05.09.2008

 Metal_Heart, on 13th November 2010, 11:59, said:

Inca o intrebare: in afara de curent, ce altceva se mai plateste, gen taxa de administrare sau taxa de salubrizare, apa etc...


Se plateste doar curentul pe care il consumi si am inteles ca atunci cand vor fi stalpi de lumina in ansamblu, se va imparti costul curentului pentru iluminatul stradal la toti locuitorii (becurile sunt de 70 si deja au inceput sa puna stalpii). Se va plati cu siguranta, cand vom fi un numar semnificativ de locuitori, golirea canalizarii. Nu se stie inca la ce suma se va ridica pentru fiecare locuinta si probabil se va face o data pe an fiind si statie de epurare. Apoi gunoiul este 70 Ron/an si se plateste la primarie + impozitul. Apa nu se plateste, fiecare casa are put cu hidrofor.



 _Smiley_, on 13th November 2010, 20:01, said:

cam ce temperaturi erau afara atunci cand foloseati centrala?

Noi am dat drumil centralei mai ales noaptea si asta atunci cand a fost frig (stiu ca au fost maxim 0 grade). Ziua insa nu tineam centrala deschisa si cand au fost temperaturile intre 7 si 12 grade in casa, pana seara cand am ajuns acasa, nu a scazut temperatura sub 18 grade. Cand a fost frig am fost plecati 2 zile de acasa iar centrala a fost inchisa. Temperatura din casa la intoarcere a fost de 17 grade. Mie mi se pare ca se mentine ok temperatura in casa si cred ca nu vom avea probleme la iarna. Acum cat a fost cald nu am dat deloc drumul centralei pt ca nu a fost nevoie. S-au mentinut constant 20-21 de grade.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate