Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 

cum stati cu depresiile

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#19
Inginerul

Inginerul

    Setup Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,488
  • Înscris: 22.05.2002
Prozac

#20
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 18.07.2003
friends.. iesi un weekend la gratar cu prietenii

tine-ti mintea ocupata

#21
Elena2k

Elena2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 25.06.2005
Depresie este caracterizata:'' acea  hipersensibilitate, rigiditate, suspiciune nemotivată, gelozie, invidie, înfumurare excesivă și tendința de a da vina pe alții și de a le atribui motive nereale. Aceste caracteristici se amestecă adesea cu acea capacitate a pacientului de a menține relații interpersonale satisfăcătoare. Desigur, prezența suspiciunii însăși nu justifică diagnosticul, de vreme ce suspiciunea poate fi motivată în unele cazuri (American Psychiatric Association, 1968, p. 42).''
Majoritatea avem momente cand simtim ca  problemele se tin lant si nu au capat si incercam sa gasim un vinovat. :notangel:  
Remediu :
ori  te retragi intr-un colt unde poti sa meditezi ori  incerci sa nu te mai gandesti si sa iti umpli timplul cu alta activitate.

Nu as apela la pastile .Nu mi ar place  sa stau toata ziua dormind :P
De empl. mie imi place sa ascult muzica , e relaxant si uit.
Am avut si eu o perioada cand am crezut ca o sa imi pierd firea de tot dar  am incercat sa invat din greseli si sa trec peste ;)

Sa mori din dragoste :
Poate acele persoane care nu se pot resemna si nu pot face fata la realitate sau traiesc in lumea lor.
Nu cred ca au invatat  ce inseamna ''a pierde''. :worthy:
Persoane infumurate si rasfatate care considera ca li se cuvine totul
Oricum e o prostie sa apelezi la o metoda de acest gen pentru a tine o persoana langa tine  doar pentru simplu fapt ca nu poti accepta  ca  nu te mai vrea  :w00t:

#22
Onni No

Onni No

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 07.07.2005
Foarte multe femei sufera de acesta boala, insa  partea  grava nu este boala-n sine, ci femeile care nu isi dau seama ca-s victimele acesteia.
Cum iti dai seama ca esti pacient ?

Edited by Onni No, 09 July 2005 - 11:10.


#23
Elena2k

Elena2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 25.06.2005

Onni No, on Jul 9 2005, 11:08, said:

Foarte multe femei sufera de acesta boala, insa  partea  grava nu este boala-n sine, ci femeile care nu isi dau seama ca-s victimele acesteia.
Cum iti dai seama ca esti pacient ?

<{POST_SNAPBACK}>

Tocmai ai raspunsul un pic mai sus  :naughty: .
Cand    te-ai ''plafonat '' si nu ai facut nimic decat sa invinovatesti si  sa  ai hipersensibilitate, rigiditate, suspiciune nemotivată, gelozie, invidie, înfumurare excesivă sau nu mai te  atrage nimic si totul ti se pare urat . Cand viata ti se pare ca nu mai are nici un rost  or* cand incepi sa nu te mai ingrijesti nici pe tine, pur si simplu sa stai intr-o stare de ''inconstienta'' visand la anumite aspecte care nu ar fi la locul lor.


P.S - nu sunt niste reguli fixe,  depinde de personalitatea fiecarui om .Difera de la ''tip la tip'' .

#24
hayabusa

hayabusa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 07.12.2004

excalibur, on Jul 6 2005, 13:46, said:

Si banuiesc ca daca te gandesti la sinucidere zilnic e foarte grav; lipsa de somn si nelinistea sunt simptome minore in acest caz. Sunt psiholog, am invata despre depresie dar am mai si vazut psihologi sinucigandu-se, deci ma intreb cum sta treaba cu terapia. C'est la vie, unii o dau gres.
Dra totusi dupa parerea ta ce da efecte mai bune: psihoterapia (despre asta am tot invatat, deci tehnicile lor imi sunt cunoscute si prea ma pot lua prin surprindere) sau medicamentele ptr ca ma gandesc ca aceste actioneaza doar la nivel vegetativ si nu la acela al simtirilor.

<{POST_SNAPBACK}>


Daca esti psiholog mai poti sa vorbesti despre un "nivel al simtirilor"?! O distinctie a sentimentelro/simtirilor vis-a-vis de neurologie nu mai e posibila acum.

Si , intr-adevar, trebuie sa-ti tii mintea ocupata, pina la medicamentatie, solutia cea mai usoara este sa ai preocupari, sa citesti, sa discuti sa te inconjori de lume, sa zugravesti si sa muti mobila :band:

#25
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,361
  • Înscris: 07.12.2002

Alina, on Jul 7 2005, 03:05, said:

Zoloft all the way!

#26
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,361
  • Înscris: 07.12.2002

excalibur, on Jul 6 2005, 18:46, said:

Ati simtit vreodata ca parca se sfarseste totul? daca da, cum i-ati facut fata? si inca ceva: Chiar se poate sa mori din dragoste?
Nu. Stai linistit p***e se mai gasesc :coolspeak:

#27
Konte

Konte

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 286
  • Înscris: 23.03.2004
E de la vreme. Ca tot ploua, ploua
Cand ai initiat postul, aveam si eu o stare... de luat lumea-n cap.
Si multi in jurul meu erau asa.
Nu te mai uita la stirile protv,  baga-ti picioarele in ea de ploaie, du-te si viziteaza prieteni care nu i-ai mai vazut de mult, fa-ti un program pe ziua care urmeaza, asculta muzica.
Da sfaturi altora pe forumuri, iti da un sentiment de utilitate. :D

#28
veioza

veioza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 14.06.2005
Lexotanil. zoloft.xanax pe safrsit. plus-mutat mobila. Sau te pui in pat ca Moromete si astepti sa mori, pur si simplu. Desi mie nu mi-a iesit faza. Se trateaza, numa sa vrei.Succes!

#29
excalibur

excalibur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 27.04.2005
la naiba cu depresia..vine iarna si s-a agravat si mai mult
n-am luat nici medicamente, e drept am asteptat sa mor in somn (dar n-am avut norocul), am continuat sa merg la serviciu, sa fac vizite altora, sa vizitez locuri noi, sa asper ca va fi bine...DEJEABA .....nu-mi iese din cap persoana orice as face desi totul e in zadar...iar postura mea acuma se cheama HOMO UMILITUS rau de tot

#30
Epurica

Epurica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,729
  • Înscris: 29.06.2005
esti psiholog si nu ai incredere in propriile "arme"?

ai ajuns pana acum la un psiholog? ai fost "diagnosticat"? ai descoperit care sunt punctele vulnerabile?

ai facut macar jumatate din ce ti-au propus forumistii?

#31
rashid

rashid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,066
  • Înscris: 30.06.2005

View Postexcalibur, on Nov 16 2005, 13:56, said:

la naiba cu depresia..vine iarna si s-a agravat si mai mult
n-am luat nici medicamente, e drept am asteptat sa mor in somn (dar n-am avut norocul), am continuat sa merg la serviciu, sa fac vizite altora, sa vizitez locuri noi, sa asper ca va fi bine...DEJEABA .....nu-mi iese din cap persoana orice as face desi totul e in zadar...iar postura mea acuma se cheama HOMO UMILITUS rau de tot
Primul impuls al meu a fost sa zic: "Poate sinuciderea este o solutie", dar am apucat sa ma gandesc de doua ori si (aproape) m-am abtinut....
Sfatul meu? In primul rand nu bea, nu te droga, nu lua nimic si nu fa nimic ce ti-ar putea afecta modul de gandire.  Pune mana pe o serie de carti (unele bune) politiste sau ceva de genul asta care sa te tina in suspans si citeste pana te plictisesti...

#32
Ondine

Ondine

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 16.11.2005

View Postexcalibur, on Nov 16 2005, 13:56, said:

la naiba cu depresia..vine iarna si s-a agravat si mai mult
n-am luat nici medicamente, e drept am asteptat sa mor in somn (dar n-am avut norocul), am continuat sa merg la serviciu, sa fac vizite altora, sa vizitez locuri noi, sa asper ca va fi bine...DEJEABA .....nu-mi iese din cap persoana orice as face desi totul e in zadar...iar postura mea acuma se cheama HOMO UMILITUS rau de tot

complicat, foarte complicat... iti plang de mila ca stiu cum este. dar o sa treaca. o sa te trezesti intr-o dimineata si ai sa-ti dai seama ca nu te mai gandesti la el.

#33
none

none

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,838
  • Înscris: 03.06.2005
se zice ca timpu le rezolva pe toate.

la mine inca nu le-a rezolvat.

#34
shumilica

shumilica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,011
  • Înscris: 05.02.2004

View Postnone, on Nov 16 2005, 22:58, said:

se zice ca timpu le rezolva pe toate.

la mine inca nu le-a rezolvat.

nu știai cât de potent e timpul huh ? ține mult până te rezolvă...
sau poate ești tu greu de satisfăcut...

#35
ananda

ananda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 03.11.2005
Din pacate stiu cum sta treaba cu depresia... Nu e nimic placut, sa te inchizi in tine pentru ca altii nu te pot intelege, sa plangi din cele mai stupide motive, sa te uiti in jur si sa nu mai vrei nimic.
Ce ti se intampla poate fi depresie dar ii stii cauza. Mai rau e cand te apuca din senin si nu te lasa ani la rand. Devine ceva foate grav.
Ai norocul ca stii ce a cauzat-o. Incearca si scrie, citeste, uita-te la filme de preferabil bune, care sa-ti capteze atentia. Iesitul in oras nu este neaparat o rezolvare. Petrece timp in compania unor persoane echilibrate si pe placul tau care stiu prin ce treci. Vorbeste cu multe fete chiar daca toate ti se par mai putin interesante, frumoase, destepte decat ea (din cate am inteles esti baiat). Si daca iti vine sa plangi, fa-o (dar singur).  Te vei simti mult mai bine dupa asta si nu o sa poti plange la nesfarsit... Pe mine plansul m-a intarit, propria suferinta te face sa urasti pe cel care te-a adus aici.  Iar dupa un timp nu mai urasti dar nici nu mai suferi. Si te trezesti iubind din nou pe altcineva, de data asta mult mai intens, mult mai frumos. Ai incredere ca o sa fie bine.

#36
Danutz

Danutz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,645
  • Înscris: 05.05.2004
dezgrop topicul...
prozac sau alt antidepresiv imi poate da si medicul de familie ?
ca sincer m-am saturat de sedative
si....glanda tiroida in ce fel poate influenta/creea depresia ??

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate