Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema temperatura ACM centrala...

La Sinesti pe magistrala

,,Razbunarea tocilarilor: la ce s...

Bardonecchia, stațiunea de s...
 Cum il poate incerca Zeul biblic ...

Avocat imobiliar pentru vicii asc...

Achizitie miniPC.

In ce an este bine sa cumperi tel...
 Cablu electric pentru exterior

La multi ani indragostilor! D...

Germania a legalizat consumul de ...

Frigidere de bauturi pentru magaz...
 Exista magazin fizic XIAOMI in Ro...

google.ro virusat?

Ati castigat vreodata la "con...

HIT FM Zarnesti - Metropolitan Br...

cum stati cu depresiile

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

1109unique

1109unique

Junior Member

• Grup: Members
@Danutz, da, medicul de familie iti poate prescrie antidepresive usoare.

excalibur

excalibur

Junior Member

Uneori pur si simplu nu trece iar medicamentele si terapia au doar efecte tranzitorii si daca buba e mare boala recidiveaza de toata frumusetetea. E dureros si aiurea in acelasi timp si totusi exista persoane (nu foarte multe la numar) care duc depresia pe picioare pana la ani de zile; chiar nu stiu ce le / ca ma motiveaza. Oare faptul ca la un moment dat se va termina?....cand mori, ca se termina toate atunci....

Viezure-1000

Viezure-1000

Member

Fa-ti curaj, zi ca nu trebuie sa treci prin asta si ca poti sa faci fata. Daca poti, nu merge pe tratament pe termen lung (de preferat deloc), ca poate da dependenta psihica. E doar o problema de atitudine: problema e deasupra ta sau tu esti deasupra ei? Gindeste-te ca problema e in tine si o poti controla.

Crede-ma, si eu am fost indragostit rau si am trecut si prin depresii. Dar cumva am depasit fazele astea (ok, inca ma mai pot indragosti :) . Acel "cumva" tine de atitudine.

katerink

katerink

Member

daca era asa de grav cu depresiile astea cred ca toata Romania era cu pistolul la cap acum... :D

exorcistul

exorcistul

just listen

• Grup: Senior Members

View Postkaterink, on Jul 7 2006, 21:40, said:

daca era asa de grav cu depresiile astea cred ca toata Romania era cu pistolul la cap acum... :D
Esti bolnav? Ai depresii? :console:

dumis

dumis

Member

cateodata mai am si eu depresii da' imi trec repede :)

katerink

katerink

Member

depresiile sunt ceva normal cand ai multe necazuri ..... e doar o stare de suparare

dumis

dumis

Member

De la stres vine si depresia .....si in zilele noastre stresul e peste tot :)

maltese

maltese

Senior Member

View Postkaterink, on Jul 8 2006, 13:47, said:

depresiile sunt ceva normal cand ai multe necazuri ..... e doar o stare de suparare

E o boala pentru ca netratata se agraveaza. Una e sa fii suparat si alta e sa ai tulburari de somn (dormi mai putin de 6 ore/24).

Poate deveni un stil de viata care pe tine nu te deranjeaza, dar familia si cei din jurul tau devin afectati. Si aici e greu sa stii cand ai trecut limita, nu poti fi obiectiv.

inana

inana

Active Member

View Postexcalibur, on Jun 1 2006, 09:45, said:

Uneori pur si simplu nu trece iar medicamentele si terapia au doar efecte tranzitorii si daca buba e mare boala recidiveaza de toata frumusetetea. E dureros si aiurea in acelasi timp si totusi exista persoane (nu foarte multe la numar) care duc depresia pe picioare pana la ani de zile; chiar nu stiu ce le / ca ma motiveaza. Oare faptul ca la un moment dat se va termina?....cand mori, ca se termina toate atunci....
Terapia si medicamentele nu au nici un efect daca tu nu vrei sa iesi din groapa sapata. Fara vointa nu faci nimic. Ori daca tu, la cel mai mic obstacol, te pui iar in fund si-ti plangi de mila.. ma tem ca dai banii degeaba. Trebuie sa-ti rezolvi, in primul rand, problemele cu tine insuti si mai apoi sa te ingrijesti si de exterior.

View Postmaltese, on Jul 9 2006, 22:34, said:

E o boala pentru ca netratata se agraveaza. Una e sa fii suparat si alta e sa ai tulburari de somn (dormi mai putin de 6 ore/24).

Poate deveni un stil de viata care pe tine nu te deranjeaza, dar familia si cei din jurul tau devin afectati. Si aici e greu sa stii cand ai trecut limita, nu poti fi obiectiv.
Corect. :)

katerink

katerink

Member

Depresiile cica sunt un semn ca sunt probleme la creier... creierul e bolnav ... nu e o stare naturala a sa....
Dar nu cred ca asta e problema noastra atat de comuna.... se confunda supararea cu depresia!

Nenea Zap

Nenea Zap

Zuperman

Cel mai bun tratament anti-depresiv il reprezinta prietenii ;) Petrece cat mai mult timp cu ei si treptat vei uita de supararile tale si te vei simti mai bine .

Tuliman

Tuliman

Active Member

La mine faulturile sentimentale (am inteles ca de la asta s-a plecat) evolueaza asa:

- ranit, rau, sifonat, ma tarasc sangerand pe strada, I will survive mode, etc (cateva zile)
- devin violent, imi vine sa rup degetzele, capete, sa dau foc la case, sa rapesc concurenta, etc (1-2 zile)
- incepe sa ma amuze situatia, eventual alaturi de prieteni
- incep sa iau peste picior persoana care m-a sifonat, fara rautate, in cazul in care pastram legatura si bat apropouri la spre: wanna be my "special friend" (sex only)?
- incep sa ignor persoana, nu mai exista
- o iau de la capat si ma bag cu capul inainte in rahat  :D  BRING IT ON!!!!

evi

evi

Member

cand ne-am certat acum ceva vreme (nu definitiv) 1 saptamana nu am fost om. nu am mancat, nu am vorbit normal cu nimeni, doar urlam dupa el si ma rugam de toti sa mi-l aduca inapoi.. s-a intors singur..
azi.. sunt pusa in fata aceleiasi stari.. prietenii i-am cam lasat pentru ca numai el a fost viata si ochii mei. acum am doar o camera cu 4 pereti goi plina de amintiri..
pe mine m-am pierdut de mult pe drum.. am trait prin el..
nimeni si nimic nu te ajuta.. te ajuti singur in clipa in care constientizezi renuntarea, dar drumul pana acolo e atat de nenorocit si de blestemat incat simti prin sange orice clipa fericita si simti ca trebuie sa platesti pentru ea

katerink

katerink

Member

:lol:  Banuiam eu de mult ca internetul asta e plin de oameni cu probleme psihice.... :P

printul_3000

printul_3000

Junior Member

mai duceti-va si pe la biserica oameni buni!

exorcistul

exorcistul

just listen

View Postevi, on Jul 13 2006, 18:46, said:

cand ne-am certat acum ceva vreme (nu definitiv) 1 saptamana nu am fost om. nu am mancat, nu am vorbit normal cu nimeni, doar urlam dupa el si ma rugam de toti sa mi-l aduca inapoi.. s-a intors singur..
azi.. sunt pusa in fata aceleiasi stari.. prietenii i-am cam lasat pentru ca numai el a fost viata si ochii mei. acum am doar o camera cu 4 pereti goi plina de amintiri..
pe mine m-am pierdut de mult pe drum.. am trait prin el..
nimeni si nimic nu te ajuta.. te ajuti singur in clipa in care constientizezi renuntarea, dar drumul pana acolo e atat de nenorocit si de blestemat incat simti prin sange orice clipa fericita si simti ca trebuie sa platesti pentru ea
Ce fel de viata ai avut? :nonobad:

krossfire

krossfire

Lord of the Bunnies

Eu sunt intr-o depresie permanenta, si intru in depresii mai adanci la intervale de timp determinabile. Chiar dk nu ma complac in situatia asta, nu prea am ce face...asta e firea mea.

Evident, e usor sa ma prezint prietenilor si prietenelor drept un tip deschis si jovial, insa cine poate sa vada in spatele mastii...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate