Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

cum stati cu depresiile

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#1
excalibur

excalibur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 27.04.2005
Ati simtit vreodata ca parca se sfarseste totul? daca da, cum i-ati facut fata? si inca ceva: Chiar se poate sa mori din dragoste?
Poate incurc lumea cu topicul asta dar n-aveam liniste si m-am apucat sa scriu.        
Am cunostinte despre ce-i aia o depresie, am invatat la scoala, am auzit si ca e greu tratabila, dar ma gandeam sa vad ce zic oamenii in general.

#2
Alina

Alina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 04.11.2004
Se trateaza la psiholog. Depresia e o boala destul de grava. Vorbesc serios.
Medicul iti poate prescrie si niste medicamente de genul Xanax, Mianserin etc etc care sa te linistiteasca sau un altul care incepe cu Z, dar am uitat continuarea, care sa-ti ajute creierul sa se refaca.
Cica persoanei care sufera de depresie ii scade foarte mult vointa...Iar fara vointa, we have...nothing.

P.S. Nu mori din dragoste decat daca te sinucizi. Iar sa te gandesti la asa ceva e o mare tampenie.  :puke:
       Si nu uita ca tot raul e inspre bine! Acum nu ma crezi, dar mai tarziu, vei constata ca am dreptate.  ;)

#3
bbshtrumf

bbshtrumf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 756
  • Înscris: 28.04.2005
depresia echivaleaza pe undeva cu pierderea respectului de sine. se trateaza si de prieteni, prin incurajari. daca nu se moare de prostie, de dragoste chiar n-are cum sa se moara. orice sut in fund e un pas inainte. :D

#4
cristianduru

cristianduru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 07.05.2005

excalibur, on Jul 6 2005, 11:46, said:

Ati simtit vreodata ca parca se sfarseste totul? daca da, cum i-ati facut fata? si inca ceva: Chiar se poate sa mori din dragoste?
Poate incurc lumea cu topicul asta dar n-aveam liniste si m-am apucat sa scriu.       
Am cunostinte despre ce-i aia o depresie, am invatat la scoala, am auzit si ca e greu tratabila, dar ma gandeam sa vad ce zic oamenii in general.

<{POST_SNAPBACK}>


Mda, eu stiu ce inseamna o depresie, pt ca nu am scapat de mult de ea. Ce sa iti zic ? Daca nu tratezi de la inceput, se agraveaza. SI boala se trateaza la psiholog in momentul in care ajungi iontr-un anumit stadiu. Eu, de exemplu am luat antidepresive cam 8 luni de zile. Iar psihoterapie am facut dupa vreo 4 luni. E bine, daca ai simptome de genul asta sa mergi la un medic. si la unul bun. Daca vrei, o sa iti recomand unul, dar in privat. Ma rog, sper sa nu ai nevoie, dar e bine sa o tratezi de la inceput.

Nu, din dragoste nu se moare decit daca esti Mircea Radu :P. Nu, nu se poate muri, dar poate fi unul din factorii declansatori ai depresiei, in nici un caz singurul. E o multitudine de factori. De fapt, datorita acestor factori, organismul se apara. Si asta e modul lui de aparare, depresia. In orice caz, e o treaba f serioasa.

Nu e greu tratabila daca doctorul identifica schema potrivita de tratament. Doar ca tratamentul e de lunga durata si trebuie facut "ca la carte" pt a preveni orice revenire a bolii. De fapt, fiziologic vorbind, boala se traduce printr-o modificare a cantitatii hormonului care se numeste "serotonina" la nivelul sinapselor cerebrale.

In fine .. nu pot decit sa iti urez "sanatate" :)

Cu stima,
Cristian

#5
excalibur

excalibur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 27.04.2005
da, spuneti bine...chiar ma recunosc cum eram eu inainte, consolandu-i pe altii
doar cape lumea asta se mai intampla si lucruri foarte nefericite
pentru mai tarziu trebuie rabdare iar uneori ajungi la capatul ei, dincolo nemaifiind nimic :(

#6
excalibur

excalibur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 27.04.2005

cristianduru, on Jul 6 2005, 13:37, said:

Mda, eu stiu ce inseamna o depresie, pt ca nu am scapat de mult de ea. Ce sa iti zic ? Daca nu tratezi de la inceput, se agraveaza. SI boala se trateaza la psiholog in momentul in care ajungi iontr-un anumit stadiu. Eu, de exemplu am luat antidepresive cam 8 luni de zile. Iar psihoterapie am facut dupa vreo 4 luni. E bine, daca ai simptome de genul asta sa mergi la un medic. si la unul bun. Daca vrei, o sa iti recomand unul, dar in privat. Ma rog, sper sa nu ai nevoie, dar e bine sa o tratezi de la inceput.

Nu, din dragoste nu se moare decit daca esti Mircea Radu :P. Nu, nu se poate muri, dar poate fi unul din factorii declansatori ai depresiei, in nici un caz singurul. E o multitudine de factori. De fapt, datorita acestor factori, organismul se apara. Si asta e modul lui de aparare, depresia. In orice caz, e o treaba f serioasa.

Nu e greu tratabila daca doctorul identifica schema potrivita de tratament. Doar ca tratamentul e de lunga durata si trebuie facut "ca la carte" pt a preveni orice revenire a bolii. De fapt, fiziologic vorbind, boala se traduce printr-o modificare a cantitatii hormonului care se numeste "serotonina" la nivelul sinapselor cerebrale.

In fine .. nu pot decit sa iti urez "sanatate" :)

Cu stima,
Cristian

<{POST_SNAPBACK}>

Si banuiesc ca daca te gandesti la sinucidere zilnic e foarte grav; lipsa de somn si nelinistea sunt simptome minore in acest caz. Sunt psiholog, am invata despre depresie dar am mai si vazut psihologi sinucigandu-se, deci ma intreb cum sta treaba cu terapia. C'est la vie, unii o dau gres.
Dra totusi dupa parerea ta ce da efecte mai bune: psihoterapia (despre asta am tot invatat, deci tehnicile lor imi sunt cunoscute si prea ma pot lua prin surprindere) sau medicamentele ptr ca ma gandesc ca aceste actioneaza doar la nivel vegetativ si nu la acela al simtirilor.

#7
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005
de unde sti ca ai depresie? ti-ai pus un autodiagnostic?  :huh:

#8
excalibur

excalibur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 27.04.2005

Pollux, on Jul 6 2005, 13:48, said:

de unde sti ca ai depresie? ti-ai pus un autodiagnostic?  :huh:

<{POST_SNAPBACK}>

Da, poate se cheama doar nebuneala atunci cand simti ca nu mai ai multe lucruri ptr care sa traiesti. Acum o sa spui: du-te si te cauta si lasa-ne pe noi normalii in pace.

#9
cristianduru

cristianduru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 07.05.2005

excalibur, on Jul 6 2005, 13:46, said:

Si banuiesc ca daca te gandesti la sinucidere zilnic e foarte grav; lipsa de somn si nelinistea sunt simptome minore in acest caz. Sunt psiholog, am invata despre depresie dar am mai si vazut psihologi sinucigandu-se, deci ma intreb cum sta treaba cu terapia. C'est la vie, unii o dau gres.
Dra totusi dupa parerea ta ce da efecte mai bune: psihoterapia (despre asta am tot invatat, deci tehnicile lor imi sunt cunoscute si prea ma pot lua prin surprindere) sau medicamentele ptr ca ma gandesc ca aceste actioneaza doar la nivel vegetativ si nu la acela al simtirilor.

<{POST_SNAPBACK}>


Pai stai putin. Chiar daca esti psiholog, nu inseamna ca te poti trata singur.Din contra. Sigur, toata lumea da gres, dar cazurile sunt rare. Si tocmai lipsa de optimism te face sa te gindesti la asta. Daca esti psiholog cum spui, stii cine e florin tudose. Eu la el m-am tratat. Da, e adevarat. Psihologul si Psihiatrul merg in paralel. Nu se poate unul fara celalalt. Medicamentele au rolul de a regla serotonina in sinapse. Abia dupa ce incep medicamentele sa isi face efectul si ai puterea de a constientiza cite ceva, abia atunci este indicata psihoterapia. Mai exista unul f tare. Mihai Gheorghe de la spit Militar. Dar vezi tu .. el e impotriva psihoterapiei. Eu m-am lamurit ca sunt f benefice amindoua. Daca vrei sa te mai sfatuiesti cu mine in privinta asta, spune-mi.

Salutari
Cristian

#10
cristianduru

cristianduru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 07.05.2005

excalibur, on Jul 6 2005, 13:51, said:

Da, poate se cheama doar nebuneala atunci cand simti ca nu mai ai multe lucruri ptr care sa traiesti. Acum o sa spui: du-te si te cauta si lasa-ne pe noi normalii in pace.

<{POST_SNAPBACK}>



Excalibur, id-ul meu de mess e cristianduru. hai sa mai vb acolo daca vrei

#11
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

Alina, on Jul 6 2005, 12:57, said:

Medicul iti poate prescrie si niste medicamente de genul Xanax, Mianserin etc etc care sa te linistiteasca sau un altul care incepe cu Z, dar am uitat continuarea, care sa-ti ajute creierul sa se refaca.

<{POST_SNAPBACK}>


Zovirax

#12
Alina

Alina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 04.11.2004
Zoloft.

Edited by Alina, 06 July 2005 - 20:05.


#13
bbshtrumf

bbshtrumf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 756
  • Înscris: 28.04.2005

Mosotti, on Jul 6 2005, 13:58, said:

sa te ungi tu cu zovirax pe unde-oi sti si sa ne zici si noua daca ti-a trecut depresia aia! este, intr-adevar, recomandat suferinzilor de herpes depresional si trateaza numai depresiile localizate cu ajutorul depresiometrului mecanic (instrument aparut de curand, daca nu va suna cunoscut, din acest motiv se intampla lucrul asta))

#14
maxy

maxy

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.06.2004
:roflmaofast:

#15
...easca

...easca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 815
  • Înscris: 21.06.2005

Mosotti, on Jul 6 2005, 14:58, said:


si Zofranul e bun

#16
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005
excalibur , sa vezi tu o chestie curioasa ... cei care vand servicii intr-un anumit domeniu, exact asta au lipsa in viata/casa lor ... daca ai vinde cutite , ai observa ca nu prea ai cutite in casa , daca ai vinde becuri , ai vedea cum ti se ard becurile si ar ramane asa cu zilele/saptamanile/lunile ... cum tu "vinzi" sanatate mentala , poate de asta o sa duci lipsa ... mult succes in depasirea depresiei  :peacefingers:

#17
naughtydream01

naughtydream01

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,797
  • Înscris: 13.03.2005
Ciclotimie cu agravari hipertimice .In rest sunt ok. :death:

#18
Any

Any

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 28.06.2005

excalibur, on Jul 6 2005, 13:16, said:

Ati simtit vreodata ca parca se sfarseste totul?

<{POST_SNAPBACK}>


Da, am simtit de cateva ori ca se sfarseste totul. Ma schimbasem total: nu mai mancam, nu mai dormeam, stateam ore in sir in pat singura, plangeam din orice...
Plangeam in fiecare noapte si m-am refugiat in munca pt scoala...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate