Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Scandinavia Residence

- - - - -
  • Please log in to reply
831 replies to this topic

#73
giconexxx

giconexxx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 16.04.2006

View Postkristina21, on 3rd May 2011, 16:34, said:

Hello,
Am semnat si noi antecontractul pentru un apartament cu 2 camera in blocul 2 la etajul 3. Asteptam acum banca sa inceapa se se miste cu creditarea pentru prima casa 4, si tot asteptam.
Referitor la acest ansamblu imobiliar eu nu am parerei decat de bine.
M-a impresionat de prima oara de cand l-am vz la exterior, spre deosebire de altele o idee mai ieftine, dar de o calitate indoielnica cu privire la materiale , finisaje. Compartimentarea mi-a placut foarte tare la acest apartament de 2 camera, avand spatii generoase pentru depozitare si un balcon/ terasa mare. Noi tot am cautat aparatamentul ideal prin diverse cartiere ale Bucurestiului, inclusiv un apartament la mana a doua, dar de fiecare data ne-am intors dezamagiti si din cartierul latin si din militari residence, chiar si din buftea unde un apartament era 60000e, dar un loc de parcare 10000e :( .
Sincer am ales sa stam aici in afara Bucurestiului, pentru a putea respira un aer mai curat, pentru a avea parte de civilizatie, organizare cat de cat occidentala si un trai acceptabil sau chiar foarte buna fata de cum am trait pana acum. De precizat ca amandoi suntem din Bucuresti, nascuti si crescuti printre betoanele sectorului 5 :D
Reprezentantii au fost foarte de treaba si de ajutor atunci cand am avut nevoie de actele ansamblului si ale apartamentului.

Am tot citit carcotelile pe acest subiect si in mare parte m-au amuzat, asa ca cine vrea sa ne facem vecini, eu zic intai sa mearga acum acolo si sa vada stadiul la care au ajuns cu lucrarile, sa vizioneaza toate apartamentele si sa discute cu seful de santier si cu reprezentantii, apoi sa si dea cu parerea despre subiect  :)

O zi buna si sa auzim numai de bine!

Salutare Kristina!
Am facut si eu o rezervare in blocul 2, et 3. Tu la ce apartament stai? Te-ai mutat? Eu sper sa ma mut spre sfarsitul lui septembrie..

#74
kristina21

kristina21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 30.04.2011

View PostARSG, on 12th August 2011, 13:55, said:

Esti de mare folos, kristina! Multumesc pentru mesajul asta! Cred ca esti confundata cu agentul imobiliar Cristina de la Scandinavia.  :deadtongue: Anyway, concurenta e acerba se pare intre multele ansambluri rezidentiale din Bragadiru. In astfel de situatii, cel mai bun e atacat de restul. Sunt foarte multumit de alegerea facuta. Nu am nici cel mai mic regret... cel putin deocamdata.  :notangel:
Multumesc! ma bucur ca exista cel putin o persoana care apreciaza :) Intr adevar este o coincidenta de nume si doar atat. Stiu ca si ea se uita pe forum din cate mi a zis si ca citeste si forum de la Fortuna. Am intrebat o de treaba cu picatul curentului si mi zicea ca este adevar ca pica, dar nu din cauza lor, ci pica de la Bragadiru. Ma rog, eu cat am stat acolo si mai mult in weekend nu am avut probleme. Cer este ca am si gaz acum de vreo 2 zile si vor veni sa faca si proba la centrala cat de curand. Asa ca din septembrie suntem multati acolo :)
Probabil atunci voi putea sa relatez si parti negative...daca or sa existe...daca nu norocul nostru :)
O zi buna!

View Postgiconexxx, on 12th August 2011, 17:42, said:

Salutare Kristina!
Am facut si eu o rezervare in blocul 2, et 3. Tu la ce apartament stai? Te-ai mutat? Eu sper sa ma mut spre sfarsitul lui septembrie..
Buna, acum nu o sa pot sa ti zic exact numarul apartamentului, dar este la etajul 3 pe spate, 2 camere cu vedere directa la 302. Daca o sa fim vecini de palier, propun sa ne intalnim la lift :D
De mutat si noi tot prin septembrie. Am vz deja ca exista cel putin 5 locatari in blocul 2, asta dupa balcoanele cu flori si scaune, dar mai mult nu stiu sa ti zic cine sta :)
O zi buna!

Edited by kristina21, 13 August 2011 - 10:12.


#75
Anyellka

Anyellka

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 26.08.2011
Si eu am achizitionat un apartament in blocul 2 la etajul 4 si sper ca la sfasitul lunii Septembrie sa ne mutam. Poate sa imi spuna cineva cum se circula cu autobuzul 302. Am inteles ca pleca la interval de 1 ora. Asa este ??? :(

#76
ronnie09

ronnie09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 07.08.2006

View PostAnyellka, on 26th August 2011, 14:20, said:

Si eu am achizitionat un apartament in blocul 2 la etajul 4 si sper ca la sfasitul lunii Septembrie sa ne mutam. Poate sa imi spuna cineva cum se circula cu autobuzul 302. Am inteles ca pleca la interval de 1 ora. Asa este ??? :(

Asa e. Circula o data pe ora, pleaca de la Scandinavia la si 25.
Cum merge cablul de la Romtelecom? Aveti probleme cu semnalul? Si-a pus cineva RCS-RDS?

#77
answer3x

answer3x

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 10.09.2008

View Postronnie09, on 1st September 2011, 15:52, said:

Asa e. Circula o data pe ora, pleaca de la Scandinavia la si 25.
Cum merge cablul de la Romtelecom? Aveti probleme cu semnalul? Si-a pus cineva RCS-RDS?

Hello ALL,

                Din cat am citit eu pe aici, mare parte suntem vecini sau viitori vecini (exceptand un frustrat, care probabil incearca sa iasa in evidenta). Luand in calcul afirmatia anterioara, am si eu o intrebare, pentru cei cu vechime in complex (l-am aranjat apartamentul, dar inca nu ne-am mutat): Cum va descurcati cu internetul si televiziunea ?. Intreb pt ca nu sunt fan RomTelecom iar contractele cu penalizari pentru renuntare inainte de termen nu-s preferatele mele. (kristina ma bazez pe ajutorul tau ? :) )
                In alta ordine de idei, ar trebui sa ne gandim sa formam o asociatie de proprietari, wk-endul acesta am observat ca in blc-ul 1, suntem cativa.
Multumesc,

#78
ronnie09

ronnie09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 07.08.2006

View Postanswer3x, on 3rd September 2011, 19:20, said:

Hello ALL,

                Din cat am citit eu pe aici, mare parte suntem vecini sau viitori vecini (exceptand un frustrat, care probabil incearca sa iasa in evidenta). Luand in calcul afirmatia anterioara, am si eu o intrebare, pentru cei cu vechime in complex (l-am aranjat apartamentul, dar inca nu ne-am mutat): Cum va descurcati cu internetul si televiziunea ?. Intreb pt ca nu sunt fan RomTelecom iar contractele cu penalizari pentru renuntare inainte de termen nu-s preferatele mele. (kristina ma bazez pe ajutorul tau ? :) )
                In alta ordine de idei, ar trebui sa ne gandim sa formam o asociatie de proprietari, wk-endul acesta am observat ca in blc-ul 1, suntem cativa.
Multumesc,

Eu mi-am pus deocamdata doar net de la Romtelecom si sunt multumit de cum merge. Aceeasi intrebare o am si eu legata de cablu. Poate ne raspunde cineva care are deja.

#79
AlinaV85

AlinaV85

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 14.02.2011
Si la noi netul merge super ok de la Romtelecom.

Am si eu o intrebare - mai este cineva un pic iritat de copii care tot tipa prin fata blocului in weekend la 8:30 dimineata?

#80
ronnie09

ronnie09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 07.08.2006

View PostAlinaV85, on 5th September 2011, 15:47, said:

Si la noi netul merge super ok de la Romtelecom.

Am si eu o intrebare - mai este cineva un pic iritat de copii care tot tipa prin fata blocului in weekend la 8:30 dimineata?

Da, mai ales cei care se joaca la aceeasi ora cu bormasina  ;)
Cablu nu aveti, Alina?

Edited by ronnie09, 05 September 2011 - 16:33.


#81
answer3x

answer3x

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 10.09.2008

View Postronnie09, on 5th September 2011, 17:32, said:

Da, mai ales cei care se joaca la aceeasi ora cu bormasina  ;)
Cablu nu aveti, Alina?

hello,

In ceea ce priveste bormasina, ma fac vinovat, am abuzat si eu de ea, dar pentru un scop nobil, confortul si siguranta mea. \sunt sigur ca fiecare am facut sau o sa facem asta.
Referitor la copii ce sa zic ...nu cred ca sunt asa o pacoste mare ... eu zic, ca ne fac chiar un serviciu, privitii 5 minute, amintiti-va de copilarie si .... traiti sentimentul, nostalgia ....
Daca tot este momentul de carcoteala ... parca sunt ceva maidanezi prin zona :)

toate cele bune,

View Postronnie09, on 5th September 2011, 17:32, said:

Da, mai ales cei care se joaca la aceeasi ora cu bormasina  ;)
Cablu nu aveti, Alina?
Apropo .... un vecin marinimos, imi da si mie o parola de wireless ? ... :), nu de alta da semnalul la vodafone e ciudat pe aici ... tin telefonul pe terasa si laptopul in casa .... pt un pic de net de calitate !

Saru`mana !  :) :) :)

#82
kristina21

kristina21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 30.04.2011

View Postanswer3x, on 3rd September 2011, 19:20, said:

Hello ALL,

                Din cat am citit eu pe aici, mare parte suntem vecini sau viitori vecini (exceptand un frustrat, care probabil incearca sa iasa in evidenta). Luand in calcul afirmatia anterioara, am si eu o intrebare, pentru cei cu vechime in complex (l-am aranjat apartamentul, dar inca nu ne-am mutat): Cum va descurcati cu internetul si televiziunea ?. Intreb pt ca nu sunt fan RomTelecom iar contractele cu penalizari pentru renuntare inainte de termen nu-s preferatele mele. (kristina ma bazez pe ajutorul tau ? :) )
                In alta ordine de idei, ar trebui sa ne gandim sa formam o asociatie de proprietari, wk-endul acesta am observat ca in blc-ul 1, suntem cativa.
Multumesc,
Nu stiu sa ti spun despre cei de la Romtelecom pentru ca nu ne am bagat nimic de la ei si nu cred ca se va intampla prea curand. Nici eu nu sunt o fana ai lor pentru ca am avut contract cu ei si am avut de recuperat o suma de bani nu foarte mare si a durat 4 luni. Sunt foarte marsavi din punctul meu de vedere, dar alta optiune nu avem la Scandinavia prea curand si probabil vom face contract cu ei :( Internetul de la vodafon pe care il avem noi nu prea are semnal acolo, dar merge. Daca tot e preerie pai sa fie pana la capat :)
Cat depre copii si pe mine ma deranjau, dar am fost taxata de catre al meu :D ca nu mi mai aduc aminte cum eram si noi. Drept urmare m am imprietenit cu ei :)
Asociatia va trebui facuta in momentul cand vor fi mutati toti, eu asa am inteles de la Cristina de la agentie.
Acum pentru cei ce nu stiu, contractul de la gaz va trebui schimbat pe numele proprietarului in momentul cand se va emite prima factura.

#83
AlinaV85

AlinaV85

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 14.02.2011

View Postkristina21, on 6th September 2011, 11:54, said:

Nu stiu sa ti spun despre cei de la Romtelecom pentru ca nu ne am bagat nimic de la ei si nu cred ca se va intampla prea curand. Nici eu nu sunt o fana ai lor pentru ca am avut contract cu ei si am avut de recuperat o suma de bani nu foarte mare si a durat 4 luni. Sunt foarte marsavi din punctul meu de vedere, dar alta optiune nu avem la Scandinavia prea curand si probabil vom face contract cu ei :( Internetul de la vodafon pe care il avem noi nu prea are semnal acolo, dar merge. Daca tot e preerie pai sa fie pana la capat :)
Cat depre copii si pe mine ma deranjau, dar am fost taxata de catre al meu :D ca nu mi mai aduc aminte cum eram si noi. Drept urmare m am imprietenit cu ei :)
Asociatia va trebui facuta in momentul cand vor fi mutati toti, eu asa am inteles de la Cristina de la agentie.
Acum pentru cei ce nu stiu, contractul de la gaz va trebui schimbat pe numele proprietarului in momentul cand se va emite prima factura.

Nu e chiar atat de simplu cu cei de la gaze...:) Eu le-am declarat razboi. Actele le-am dus la ei de la inceputul lunii Iulie, si nici acum nu am contractul pe numele meu. Ii sun zilnic si ei imi spun ca au prea multe cereri si mai dureaza. De curand cand a avut loc debransarea generalizata si am gasit contoarul sigilat :confuzzled:  am aflat si cam cat vine o factura de gaze/apartament pentru cei de la BDY. In jur de 350 RON pe luna. Am fost la un pas de infarct cand am auzit........eu una stiu sigur ca nu am un crematoriu improvizat in sufragerie.  :ph34r:

#84
answer3x

answer3x

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 10.09.2008

View PostAlinaV85, on 6th September 2011, 18:04, said:

Nu e chiar atat de simplu cu cei de la gaze...:) Eu le-am declarat razboi. Actele le-am dus la ei de la inceputul lunii Iulie, si nici acum nu am contractul pe numele meu. Ii sun zilnic si ei imi spun ca au prea multe cereri si mai dureaza. De curand cand a avut loc debransarea generalizata si am gasit contoarul sigilat :confuzzled:  am aflat si cam cat vine o factura de gaze/apartament pentru cei de la BDY. In jur de 350 RON pe luna. Am fost la un pas de infarct cand am auzit........eu una stiu sigur ca nu am un crematoriu improvizat in sufragerie.  :ph34r:

Alina ce sa zic .... mi-ai dat o idee de afacere  :coolspeak: , oare trebuie sa mai cer acordul vecinilor ?  :notangel: .

Am sunat la Romtelecom, astept sa-mi faca o oferta serioasa ! va tin la curent ! cat despre gaze.... vorbim la iarna, acum e doar "amuzanta" factura. la cealalta locuinta, iarna sub 700 ron nu scad, asa k, nu fiti carcotasi, merita si BDY, 350 ron de o bere, nu de alta da eu vreau piscina !  :notangel:

#85
ronnie09

ronnie09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 07.08.2006

View PostAlinaV85, on 6th September 2011, 18:04, said:

Nu e chiar atat de simplu cu cei de la gaze...:) Eu le-am declarat razboi. Actele le-am dus la ei de la inceputul lunii Iulie, si nici acum nu am contractul pe numele meu. Ii sun zilnic si ei imi spun ca au prea multe cereri si mai dureaza. De curand cand a avut loc debransarea generalizata si am gasit contoarul sigilat :confuzzled:  am aflat si cam cat vine o factura de gaze/apartament pentru cei de la BDY. In jur de 350 RON pe luna. Am fost la un pas de infarct cand am auzit........eu una stiu sigur ca nu am un crematoriu improvizat in sufragerie.  :ph34r:

Si cu ce arme ai intrat in acest razboi?

#86
AlinaV85

AlinaV85

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 14.02.2011

View Postronnie09, on 7th September 2011, 08:02, said:

Si cu ce arme ai intrat in acest razboi?

I-am reclamat la ANPC si ii sun zilnic. Vorbesc la telefon cu Distrigaz mai des decat vorbesc cu mama. :)

#87
ronnie09

ronnie09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 07.08.2006

View PostAlinaV85, on 7th September 2011, 13:05, said:

I-am reclamat la ANPC si ii sun zilnic. Vorbesc la telefon cu Distrigaz mai des decat vorbesc cu mama. :)

Luni ma duc si eu si cred ca las o reclamatie si la ANPC. Sa fie acolo :))
Dupa ce termini cu ei, o sa le duci lipsa

#88
venatir

venatir

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 09.10.2003
Salutare,

Ce parere aveti despre penthouse-uri ? Credeti ca sunt probleme iarna cu caldura la un spatiu asa de mare precum si datorita faptului ca sunt la ultimul nivel dormitoarele ? Izolatia o fi in regula ?

Multumesc mult pentru impresii !!

Cele bune !

#89
Cosmin345

Cosmin345

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 30.07.2011
O intrebare pentru cei care stau la 3 camere sau la penthouse:
Cat ati platit gazele si intretinerea? Cat sunt cheltuielile comune?

Am trecut zilele trecute pe acolo si am vazut ca maidanezii se tot inmultesc. Erau multi pui, iar "parintii" tocmai o puneau de inca o tura de puradei!

De blocul 3 stiti ceva? preturi, finalizare etc?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Edited by Cosmin345, 07 October 2011 - 14:46.


#90
chris2011

chris2011

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 28.10.2011

View PostCosmin345, on 7th October 2011, 15:44, said:

O intrebare pentru cei care stau la 3 camere sau la penthouse:
Cat ati platit gazele si intretinerea? Cat sunt cheltuielile comune?

Am trecut zilele trecute pe acolo si am vazut ca maidanezii se tot inmultesc. Erau multi pui, iar "parintii" tocmai o puneau de inca o tura de puradei!

De blocul 3 stiti ceva? preturi, finalizare etc?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

1. Gazele? Nu mi-a venit factura inca : GDF Suez (sau cum io mai chema ) se misca intr-un stil birocratic bine cunoscut noua romanilor . Oricum , platesti cat consumi . Esti mai friguros , sare malaiul din portofel mai en-gross ... Pt o echilibrare a facturii , eu unul montez un cronotermostat la centrala , si am scapat de chinul inchide centrala cand pleci , deschide cand vii acasa .
2. Cheltuielile comune inca nu s-au clarificat , urmand mai intai sa punem bazele unei asociatii , si vedem mai incolo ce , cum si cat vor costa toate la un loc .
3. Maidanezii , din punctul meu de vedere , nu sunt o problema . Sunt animale prietenoase , inteligente si oportuniste , stau acolo unde le este mai bine . De cand ne-am mutat , nu am auzit ca cineva sa fie muscat de unul macar .
    Asta tine de tine ca persoana , daca iti plac sau nu .
4. Blocul nr. 3 : acum lucrau la acoperis , atat pot spune . Pt info mai detaliate poti contacta direct Firma , sau te sui in masina si in timpul saptamanii gasesti pe cineva de la imobiliare (in blocul 2 ) care iti poate oferi detaliile dorite .

   Succes !!!


View Postvenatir, on 16th September 2011, 10:24, said:

Salutare,

Ce parere aveti despre penthouse-uri ? Credeti ca sunt probleme iarna cu caldura la un spatiu asa de mare precum si datorita faptului ca sunt la ultimul nivel dormitoarele ? Izolatia o fi in regula ?

Multumesc mult pentru impresii !!

Cele bune !



   Parere buna odata ce ne-am mutat in el . Nu este un "spatiu asa de mare" , este un apartament normal , numai ca este suprapus , atata tot . Dormitoarele au si ele calorifere din dotare , dar mai poti pune . Izolatia pana acum s-a comportat ok . Am vazut alte rezidentiale (prin prieteni care s-au mutat acolo) unde dupa nici 1 an aparuse igrasie . Nu stiu sa-ti dau date tehnice dar mai intreaba sa te convingi . Oricum ai grija , astea se dau printre primele .

   succes !!!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate