Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Scandinavia Residence

- - - - -
  • Please log in to reply
831 replies to this topic

#55
kristina21

kristina21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 30.04.2011
Gata!
Suntem proprietari cu acte in regula la Scandinavia! :thumbup:
Vis a vis de seriozitatea lor, numai de bine si in special tre sa ii multumim Irinei. Cine o cunoaste stie despre ce vorbesc.
Cat despre creditare, am facut cu Alpha si nu am avut nicio problema. Dezavantajul este ca la ei inca se plateste autentificarea si diferenta de curs pentru credit a fost un pic cam mare, dar asta e, avem casuta si nu mai conteaza nimic :D
Cine vrea detalii despre pasii nostrii ii stau la dispozitie.
O zi buna tuturor si mult succes!

#56
ARSG

ARSG

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 01.05.2011
Hello, Kristina! Noi mai avem putin ca la BCR ne-a cerut adresa si pentru locul de parcare, abia apoi vor trimite catre fond. Poti sa imi spui cat a stat dosarul la fond (dupa aprobarea creditului de catre banca)? Cat a fost diferenta de curs? Cand va mutati? E racordata centrala?  :deadtongue: Deocamdata intrebarile astea imi vin in minte. Cat despre Irina... jos palaria!  :thumbup:

#57
Cosmin345

Cosmin345

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 30.07.2011
Salutare!

Aveti idee daca blocul 2 a fost dezmembrat pe apartamente si daca se mai poate lua credit prima casa pentru constructie (adica 66.500 maxim fata de 57.000 pentru apartamente deja finalizate) pentru un apartament din blocul 2?

Multumesc.

#58
silnik

silnik

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 10.05.2007
Începând din data de 01.08.2011, Regia Autonomã de Transport Bucureºti va înfiinþa linia de autobuze 438, între Bucureºti ºi localitatea Bragadiru din Judeþul Ilfov. Autobuzele vor circula de la terminalul Depoul Alexandria, pe ªos. Alexandria, DN 7, pânã în localitatea Bragadiru.

Înfiinþarea acestui traseu s-a realizat în urma unui parteneriat încheiat între Regia Autonomã de Transport Bucureºti ºi Primãria Bragadiru.

Cu aceastã ocazie, traseul liniei 302 va fi reorganizat, funcþionând între terminalul Ghencea ºi cartierul Fortuna Residence, pe urmãtoarele artere: Bd. Ghencea, Calea 13 Septembrie, Str. Petre Ispirescu, Str. Mãrgeanului, ªos. Alexandria, Str. Cristalului ºi Str. Diamantului.

deci...

#59
dpass

dpass

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 29.03.2009

View PostCosmin345, on 30th July 2011, 17:25, said:

Salutare!

Aveti idee daca blocul 2 a fost dezmembrat pe apartamente si daca se mai poate lua credit prima casa pentru constructie (adica 66.500 maxim fata de 57.000 pentru apartamente deja finalizate) pentru un apartament din blocul 2?

Multumesc.

Da, este dezmembrat. Despre credit cred ca depinde de banca nu de dezvoltator...

#60
kristina21

kristina21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 30.04.2011

View PostARSG, on 27th July 2011, 14:45, said:

Hello, Kristina! Noi mai avem putin ca la BCR ne-a cerut adresa si pentru locul de parcare, abia apoi vor trimite catre fond. Poti sa imi spui cat a stat dosarul la fond (dupa aprobarea creditului de catre banca)? Cat a fost diferenta de curs? Cand va mutati? E racordata centrala?  :deadtongue: Deocamdata intrebarile astea imi vin in minte. Cat despre Irina... jos palaria!  :thumbup:
Buna,
Noi am facut cu Alpha pentru ca in prima faza am apelat la Bcr si au fost groaznic de neseriosi cu noi. Dosarul la fond a stat fix o saptamana si toata tarasenia a durat o luna de zile. Diferenta de curs o platim luni acum si este de 2200 ron   :) cam mult zic eu. La noi evaluarea a iesit la 56200 de ron si diferenta am platit o. La notar am dat 3400 de ron si azi ne a iesit intabularea apartamentului, si tot de azi este si centrala racordata. Din septembrie zic eu ca o sa ne mutam. pana una alta mergem in vacanta  :P

ARSG, am uitat sa intreb, unde va mutati? la ce etaj? si pe ce parte? noi stam la 3 pe spate cu fata la blocul 1. :)

Edited by kristina21, 04 August 2011 - 19:03.


#61
ronnie09

ronnie09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 07.08.2006

View Postkristina21, on 4th August 2011, 20:07, said:

Buna,
Noi am facut cu Alpha pentru ca in prima faza am apelat la Bcr si au fost groaznic de neseriosi cu noi. Dosarul la fond a stat fix o saptamana si toata tarasenia a durat o luna de zile. Diferenta de curs o platim luni acum si este de 2200 ron   :) cam mult zic eu. La noi evaluarea a iesit la 56200 de ron si diferenta am platit o. La notar am dat 3400 de ron si azi ne a iesit intabularea apartamentului, si tot de azi este si centrala racordata. Din septembrie zic eu ca o sa ne mutam. pana una alta mergem in vacanta  :P

ARSG, am uitat sa intreb, unde va mutati? la ce etaj? si pe ce parte? noi stam la 3 pe spate cu fata la blocul 1. :)

Eu am facut cu BCR si evaluare a fost ok. 59.900 euro (si la tine cred ca e vorba de euro, nu?). In rest, totul a mers greoi. Am deja 5 saptamani
Nu e mult 2200 de ron, mie mi-a zis la notariat sa pregatesc 4000 :) Sper sa nu fie chiar atat. Iar la notar ma va costa 2700. Eu vinerea cealalta semnez contractul.
Cat ai platit la Alpha?

#62
ARSG

ARSG

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 01.05.2011

View Postkristina21, on 4th August 2011, 20:07, said:

Buna,
Noi am facut cu Alpha pentru ca in prima faza am apelat la Bcr si au fost groaznic de neseriosi cu noi. Dosarul la fond a stat fix o saptamana si toata tarasenia a durat o luna de zile. Diferenta de curs o platim luni acum si este de 2200 ron   :) cam mult zic eu. La noi evaluarea a iesit la 56200 de ron si diferenta am platit o. La notar am dat 3400 de ron si azi ne a iesit intabularea apartamentului, si tot de azi este si centrala racordata. Din septembrie zic eu ca o sa ne mutam. pana una alta mergem in vacanta  :P

ARSG, am uitat sa intreb, unde va mutati? la ce etaj? si pe ce parte? noi stam la 3 pe spate cu fata la blocul 1. :)

Aoleooo, sper sa imi evalueze apartamentul la 59900 ca nu mai de unde sa dau atatea diferente.  :mellow: Sper sa nu depaseasca nici la noi o saptamana de stat la fond. Diferenta de curs cred ca e ok, eu asteptandu-ma tot undeva in jur de 20. La notar ni s-a spus ca e nevoie de in jur de 3500 RON. Si eu sper sa ne mutam prin septembrie. Noi ne-am luat la etajul 2, pe fata. Nu e asa deranjant zgomotul de la blocul 3 si oricum, cred ca prin octombrie va fi gata ridicat.

#63
kristina21

kristina21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 30.04.2011

View Postronnie09, on 4th August 2011, 20:48, said:

Eu am facut cu BCR si evaluare a fost ok. 59.900 euro (si la tine cred ca e vorba de euro, nu?). In rest, totul a mers greoi. Am deja 5 saptamani
Nu e mult 2200 de ron, mie mi-a zis la notariat sa pregatesc 4000 :) Sper sa nu fie chiar atat. Iar la notar ma va costa 2700. Eu vinerea cealalta semnez contractul.
Cat ai platit la Alpha?
Scuze, da euro 56200. Ce anume sa platesc la alpha, daca te referi la diferenta de curs o sa platim 2200 ron si 3 rate pt fond care ajung cred ca la 700 de euro sau chiar mai mult. Tre sa le mai dam luni 6000 ron cu totul si apoi sa fixam data pt rata, care va fi de 314 euro. Oricum trebui sa ai bani multi tregatiti pe langa ce zic ei dupa parerea mea.
Cat despre Bcr, nu vrei sa stii cata ura am acumulta pentru ei. In prima faza la PC3 noi aveam dosarul la ei si ne au evaluat apartamentul fara finisaje ca nu era gata la 52000 de euro!!! si faza a fost ca oricum nu au mai avut fonduri si totul s a stopat. Apoi cand au inceput PC4 ei au zis ca se vor lua dupa acea evaluare, lucru care nu era deloc normal si ne am retras dosarul. Cred ca depinde foarte mult de evaluator si de pretentiile lui, oricum cei de la Alpha au fost mult mai transparenti.
Concluzia este ca am avut noi ghinion cu ei si cu respectiva sucursala de la Victorie, pt ca am cunoscut oameni care nu au avut nicio problema cu Bcr ul.

Mult succes! si sa auzim numai lucruri bune!

View PostARSG, on 5th August 2011, 00:37, said:

Aoleooo, sper sa imi evalueze apartamentul la 59900 ca nu mai de unde sa dau atatea diferente.  :mellow: Sper sa nu depaseasca nici la noi o saptamana de stat la fond. Diferenta de curs cred ca e ok, eu asteptandu-ma tot undeva in jur de 20. La notar ni s-a spus ca e nevoie de in jur de 3500 RON. Si eu sper sa ne mutam prin septembrie. Noi ne-am luat la etajul 2, pe fata. Nu e asa deranjant zgomotul de la blocul 3 si oricum, cred ca prin octombrie va fi gata ridicat.
Acum depinde ce notar alegeti, pentru ca aici sunt diferentele. Noi am facut cu notarul lor de la firma si 3400 de ron a costat. Am intrebat si la alt notar si mi au zis ca la ei costa in jur de 2600, dar pt siguranta noastra si la cate probleme am intampinat i am ales pe cei de la firma. Ar fi bine sa te duci si tu cu evaluatorul la apartament si sa vb mai mult cu el, ca sunt cam ciudati sa nu mai zic ca pusi pe spagi :thumbdown:
Cat despre zgomot, chiar nu se aude nimic deranjant pt ca oricum lucreaza dupa un program bine stabilit.
Oricum multa bafta si sa va iasa toate cum trebuie!  :)

Edited by kristina21, 05 August 2011 - 13:01.


#64
ronnie09

ronnie09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 07.08.2006
[quote name='kristina21' date='5th August 2011, 14:07' post='10255144']
Scuze, da euro 56200. Ce anume sa platesc la alpha, daca te referi la diferenta de curs o sa platim 2200 ron si 3 rate pt fond care ajung cred ca la 700 de euro sau chiar mai mult. Tre sa le mai dam luni 6000 ron cu totul si apoi sa fixam data pt rata, care va fi de 314 euro. Oricum trebui sa ai bani multi tregatiti pe langa ce zic ei dupa parerea mea.
Cat despre Bcr, nu vrei sa stii cata ura am acumulta pentru ei. In prima faza la PC3 noi aveam dosarul la ei si ne au evaluat apartamentul fara finisaje ca nu era gata la 52000 de euro!!! si faza a fost ca oricum nu au mai avut fonduri si totul s a stopat. Apoi cand au inceput PC4 ei au zis ca se vor lua dupa acea evaluare, lucru care nu era deloc normal si ne am retras dosarul. Cred ca depinde foarte mult de evaluator si de pretentiile lui, oricum cei de la Alpha au fost mult mai transparenti.
Concluzia este ca am avut noi ghinion cu ei si cu respectiva sucursala de la Victorie, pt ca am cunoscut oameni care nu au avut nicio problema cu Bcr ul.

Mult succes! si sa auzim numai lucruri bune!


Asa a fost si la mine. Mi s-a spus o suma si pana la urma s-a ajuns la 75 de mil si 1000 de euro (cu totul). Eu am avut noroc cu evaluatorul. Eram plecat in concediu, m-a sunat si s-a dus singur la apartament. N-am dat spaga (nici nu aveam cum ca eram plecat) si totul a fost ok. Si era de la BCR. Depinde de la om la om, de la sucursala la sucursala.
Dar acum i-am prins pe cei de la Scandinavia in concediu si nu pot semna decat vineri contractul. Bat spre doua luni deja, bine ca am unde sa stau :)

#65
kristina21

kristina21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 30.04.2011
Buna seara,

M am gandit sa va fiu de folos cu cateva informatii despre inscrierea pe rol a aparatamentului.
Azi am fost la Primaria Bragadiru, care se afla pe partea stanga cum te duci spre Alexandria si este in aceeasi cladire cu Politia Bragadiru, si am ramas impresionata de cum lucreaza acesti oameni ai primariei. Ca sa fiu mai pe intelesul tuturor, in maxim 2 saptamani de dupa ce semnati contractul de vanzare cumparare cu Scandinavia, va fi scoasa de catre notar intabulare si trimisa Irinei. Cu acele acte tre sa mergi la banca si o parte din acte raman la ei, dar intabularea ramane la tine. In acea zi se si vireaza banii pentru credit si trebuiesc platite cele 3 rate de dobanda plus diferenta de curs valutar.
Acum cat despre trecerea pe rol pe numele tau, tre sa fie numele din contract ca apari singur sau si cu sotul/sotia. Iti trebuiesc cate doua copii dupa buletin, schita casei cat si dupa contractul casei. Acelasi lucru fiind valabil si pentru locul de parcare, adica doua copii buletin, schita locului de parcare si contractul locului de parcare, dar aceasta intabulare iese mai tarziu decat cea a casei si vor fi necesare doua drumuri la primarie.
Acolo se completeza doua cereri la ghiseul 1 de la etajul 1, si cu acele cereri si copiile actelor se merge la parter la registratura, si din nou dupa ce primesti un numar de inregistrare la etajul 1, ghiseul 1. Aici se cam asteapta...2 ore am stat eu azi, dar ma rog lumea era si in concediu, probabil de aici li se trage timpul. Dupa ce primesti rolul se emite un bon cu care tre sa platesti impozitul pe aceste ultime luni din an si este valabil si pt locul de parcare. Atentie, nu mai tarziu de 30 de zile sa ajungeti la primarie din momentul emiterii intabularii, deoarece se percepe o amenda!
Sper ca am fost de folos!  :thumbup:
O seara buna tuturor!

#66
Carrman

Carrman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.08.2010

View Postkristina21, on 9th August 2011, 19:21, said:

Azi am fost la Primaria Bragadiru si am ramas impresionata de cum lucreaza acesti oameni ai primariei.

si vor fi necesare doua drumuri la primarie.
Acolo se completeza doua cereri la ghiseul 1 de la etajul 1, si cu acele cereri si copiile actelor se merge la parter la registratura, si din nou dupa ce primesti un numar de inregistrare la etajul 1, ghiseul 1. Aici se cam asteapta...2 ore am stat eu azi,

sa moara pestii mei!  :confuzzled:

#67
_dafin_

_dafin_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 17.12.2008

View Postkristina21, on 9th August 2011, 19:21, said:

Buna seara,
M am gandit sa va fiu de folos ... si am ramas impresionata de cum lucreaza acesti oameni ai primariei.

View PostCarrman, on 10th August 2011, 08:03, said:

sa moara pestii mei!
kristina21 a ramas impresionata inca de cand prin Bragadiru si-a mijit ochii santierul Scandinavia, si, Doamne fereste, sa nu ramana cu gat de lup, pana s-o si gata.

#68
kristina21

kristina21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 30.04.2011

View Post_dafin_, on 10th August 2011, 11:15, said:

kristina21 a ramas impresionata inca de cand prin Bragadiru si-a mijit ochii santierul Scandinavia, si, Doamne fereste, sa nu ramana cu gat de lup, pana s-o si gata.

Cred ca doar tu ai inteles ce ai scris si mi se pare in regula. Nu toti ne putem exprima in limba romana.  :)

View PostCarrman, on 10th August 2011, 08:03, said:

sa moara pestii mei!  :confuzzled:
Observ ca ai un simt al umorului un pic cam depasit, dar din nou este in regula si nu este ca si cand ai postat ceva serios in ultima vreme astfel sa starneasca interesul cuiva. Multumesc pentru atentie, tot e ceva!
Poate data viitoare ne amuzam cu mai mult sarcasm :)

#69
_dafin_

_dafin_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 17.12.2008

View Postkristina21, on 10th August 2011, 15:25, said:

Cred ca doar tu ai inteles ce ai scris si mi se pare in regula. Nu toti ne putem exprima in limba romana.
OK, o sa ti-o spun si pe sleau, pe intelesul tau. Cu luni in urma, ti-am mai atras atentia, asupra textelor penibile, cu care ne spui cat lapte si miere curge in complexul Scandinavia. Incearca macar sa fii mai decenta, atunci cand tamaiezi afacerea patronilor tai.

Ei, asa e bine? Formularea asta incape si pe felia ta de intelect?

#70
kristina21

kristina21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 30.04.2011

View Post_dafin_, on 10th August 2011, 16:29, said:

OK, o sa ti-o spun si pe sleau, pe intelesul tau. Cu luni in urma, ti-am mai atras atentia, asupra textelor penibile, cu care ne spui cat lapte si miere curge in complexul Scandinavia. Incearca macar sa fii mai decenta, atunci cand tamaiezi afacerea patronilor tai.

Ei, asa e bine? Formularea asta incape si pe felia ta de intelect?
Am inteles acum si sincer nici nu imi mai aminteam de tine. Iti dai seama cat a contat parerea ta pt mine?
Ma rog, poti sa crezi ce vrei, este alegerea ta, cat despre penibilitatea nu prea imi dau seama care dintre noi este mai penibil :) si revenind la problema ta vis a vis de mine si de ce scriu, cred ca tu ai o mare neincredere in oameni, ca de altfel multi dintre romani, si aici este destul de dureros pentru ca daca nu o sa ti schimbi perceptia si gandirea o sa dai numai de cacaturi de care te ai lovit si pana acum. Asta e, eu pot dormi linistita noaptea in noua noastra casa, pentru ca sunt sincera si ma multumeste pe deplin alegerea facuta :)
Ce crezi, exista si oameni fericiti si pozitivi! iti vine greu a crede sunt convinsa! Am fost decenta? ca sa stiu cum imi modelez felia mea de intelect. Imi pare rau ca te copiez, dar nu prea ma pricep la acest limbaj folosita de tine.
Sa ai o viata minunata precum gandirea ta si nu te mai baga in seama cu mine ca nu are rost. De capsomani negativisti ca tine m am lovit toata viata si cum eu traiesc numai in lapte si miere imi strici aura :)

#71
Carrman

Carrman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.08.2010

View Postkristina21, on 10th August 2011, 15:25, said:

Observ ca ai un simt al umorului un pic cam depasit, dar din nou este in regula si nu este ca si cand ai postat ceva serios in ultima vreme astfel sa starneasca interesul cuiva. Multumesc pentru atentie, tot e ceva!
Poate data viitoare ne amuzam cu mai mult sarcasm :)
iti pot spune glume in boschetul de la Km9+283!

#72
ARSG

ARSG

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 01.05.2011

View Postkristina21, on 9th August 2011, 19:21, said:

Buna seara,

M am gandit sa va fiu de folos cu cateva informatii despre inscrierea pe rol a aparatamentului.
Azi am fost la Primaria Bragadiru, care se afla pe partea stanga cum te duci spre Alexandria si este in aceeasi cladire cu Politia Bragadiru, si am ramas impresionata de cum lucreaza acesti oameni ai primariei. Ca sa fiu mai pe intelesul tuturor, in maxim 2 saptamani de dupa ce semnati contractul de vanzare cumparare cu Scandinavia, va fi scoasa de catre notar intabulare si trimisa Irinei. Cu acele acte tre sa mergi la banca si o parte din acte raman la ei, dar intabularea ramane la tine. In acea zi se si vireaza banii pentru credit si trebuiesc platite cele 3 rate de dobanda plus diferenta de curs valutar.
Acum cat despre trecerea pe rol pe numele tau, tre sa fie numele din contract ca apari singur sau si cu sotul/sotia. Iti trebuiesc cate doua copii dupa buletin, schita casei cat si dupa contractul casei. Acelasi lucru fiind valabil si pentru locul de parcare, adica doua copii buletin, schita locului de parcare si contractul locului de parcare, dar aceasta intabulare iese mai tarziu decat cea a casei si vor fi necesare doua drumuri la primarie.
Acolo se completeza doua cereri la ghiseul 1 de la etajul 1, si cu acele cereri si copiile actelor se merge la parter la registratura, si din nou dupa ce primesti un numar de inregistrare la etajul 1, ghiseul 1. Aici se cam asteapta...2 ore am stat eu azi, dar ma rog lumea era si in concediu, probabil de aici li se trage timpul. Dupa ce primesti rolul se emite un bon cu care tre sa platesti impozitul pe aceste ultime luni din an si este valabil si pt locul de parcare. Atentie, nu mai tarziu de 30 de zile sa ajungeti la primarie din momentul emiterii intabularii, deoarece se percepe o amenda!
Sper ca am fost de folos!  :thumbup:
O seara buna tuturor!

Esti de mare folos, kristina! Multumesc pentru mesajul asta! Cred ca esti confundata cu agentul imobiliar Cristina de la Scandinavia.  :deadtongue: Anyway, concurenta e acerba se pare intre multele ansambluri rezidentiale din Bragadiru. In astfel de situatii, cel mai bun e atacat de restul. Sunt foarte multumit de alegerea facuta. Nu am nici cel mai mic regret... cel putin deocamdata.  :notangel:

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate