Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii
 Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )
 Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...

Nelamurire succesiune

Roka Residence Doamna Ghica
 Concediu medical pe zile din urma

Receiver satelit care sa faca aut...

Recuperare sim/eSIM digi.

charger "laptop de muzeu"...
 

Folosesti photoshop?

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
Alecsandre

Alecsandre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,337
  • Înscris: 05.08.2008
M-am saturat efectiv de toti ce se cred "destepti" si iau peste picior pe toti ce folosesc photoshopul pt post-procesarea imaginilor. (atentie ! intr-un mod frumos, si de bun simt, nu bagat cu kilu' tot felul de bling-bling'uri)
As dori cate o replica din partea fiecaruia pt toti acesti oameni :))

cea mai buna replica va primi cadou parasolar pe filet 67 mm.

#2
repp4radu

repp4radu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 14.01.2010
Pai eu discutia asta o am cu un prieten care deseneaza si tot timpul comenteaza legat de acest aspect . De obicei il intreb daca el face doar schita desenului fara sa definitiveze lucrarea .

#3
Kakashi-Hatake

Kakashi-Hatake

    I am from New York. I will kill to get what I need!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,703
  • Înscris: 16.09.2008
Photoshopul este la urma urmelor, un editor de imagini. Tine de fiecare in parte cum si cat proceseaza o fotografie. Doar ca este cel mai bun si foarte avansat, asta nu este un motiv pentru care nu ar trebuii sa il folosim, sau sa incriminam pe cineva pt. aspectul placut a unei poze.

#4
tommy1312

tommy1312

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 01.12.2009
acum vreo 2 ani nu-mi placea de loc photoshop...dar de cand lucrez pe el mi-am schimbat total parerea....este un program unic si foarte performant...

#5
jinxy_c

jinxy_c

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 27.01.2009
Nu cred ca se poate in numai cateva cuvinte sa-i arati cuiva necunoscator motivul pentru care folosesti PS-ul. Cea mai scurta explicatie ar trebui sa cuprinda ideea de "negativ" ( pe film sau pe digital ) si mentionarea ca orice JPEG este deja o imagine procesata in aparat. Restul sunt mai mult sau mai putin fineturi pe care nu multi vor sa le auda sau nu le inteleg. Sincer, nu mi-as bate capul decat cu o persoana apropiata daca ar exclama "Aaa, folosesti PS, deci sunt modificate!". In restul cazurilor, omul nu poate sa le stie pe toate pe lumea asta.

#6
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,268
  • Înscris: 24.02.2007
O varianta de raspuns:
Atunci cand un aparat foto va fi la fel de performant ca ochiul uman, poate o sa ma gandesc sa nu mai apelez la postprocesare (in nici un fel de program).

#7
SouzaRocha

SouzaRocha

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 27.09.2007
legat de prelucrare, răspunsul meu e sec: "vrei să îți arăt negativele ?" :)

#8
twins1

twins1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,518
  • Înscris: 24.01.2007
Nu folosesc PS, folosesc Gimp :naughty: .
Iar procesare folosesc de pe vremea filmului - si acolo crop, marire contrast, reglare luminozitate fac parte din abecedarul prelucrarii la trecerea de pe film pe hartie.
Dar exista si exceptii - aici imi aduc aminte de diapozitive si la fel ar fi si pe digital cand nu mai modific nimic.

#9
dreadboy

dreadboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 25.05.2005
Eu i-as explica pe scurt ca si pe film poti face clonare, brushing, dodge/burn si multe dintre cele implementate in photoshop. Poti face chiar si warp, la developare.

Atat timp cat tot ce fac/utilizez intr-un program de editare erau utilizate si acum tspe ani, folosind diverse (ex. cupru pentru dodge), nu vad motivul incriminarii.

Facand o paralela cu pictura - intrebati un om care deseneaza daca el foloseste cumva culorile standard, fara sa le amestece, fara sa isi faca singur tonurile care le vrea. Un mod mai rautacios ar fi sa-i spuneti sa copieze un peisaj, nu sa-l picteze.

Asta daca persoana chiar merita si poate sa inteleaga.

Edited by dreadboy, 11 June 2010 - 08:49.


#10
idaho333

idaho333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 08.02.2007
Sunt foarte curios cata lume de pe aici ar folosi Photoshop daca nu ar exista Torrent & Co.
Sa fim totusi corecti. PS-ul este un instrument creat pentru profesionisti si costa aproape 1000 de Euro. Pentru ce facem cei mai multi dintre noi, orice program  care permite layer este suficient:
Lightzone,Corel PaintShop Pro x3, Gimp, Krita, Adobe Elements care sunt ori freeware ori costa sub 100 de Euro.

Mie imi este foarte clar, imi place PS-ul dar nu as putea justifica 1000Euro dati pe el, ar fi o nebunie pentru mine, mai ales ca exista alternative, mai slabe dar suficiente pentru ce face eu.

Edited by idaho333, 11 June 2010 - 11:26.


#11
idaho333

idaho333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 08.02.2007
Valeu ce greseala gramaticala am facut.... :wallbash:

#12
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,268
  • Înscris: 24.02.2007
Eu folosesc gimp + ufraw dat tot mai aud din cand in cand: aaaa, poza asta e "photoshop'uita", a mea-i mai naturala. Dupa mine doua ar fi cauzele:
1) lumea n-a auzit de altceva in afara de photoshop, lucru si normal avand in vedere ca in multe locuri si daca ceri un program pentru un banal resize ti se recomanda photoshop.
2) multi au impresia ca prelucrarea face diferenta dintre o poza slaba si una ok, iar ei nestiind sa prelucreze le e ciuda pe altii: de ce pozele photoshopate a lu asta sunt mai bagate in seama decat ale mele naturale? (naturale pentru multi inseamna jpg direct din camera si tras pe auto daca se poate)


LE: propun mutarea topicului la generalitati sau scoala foto, nu prea e nimic funny in el :P

Edited by dani.user, 11 June 2010 - 12:27.


#13
nrlarry

nrlarry

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 25.01.2007

View Postidaho333, on 11th June 2010, 13:16, said:

Valeu ce greseala gramaticala am facut.... :wallbash:
Pai... tu esti exceptia de sub 50! :)

Keep :photo:!

Edited by nrlarry, 11 June 2010 - 12:35.


#14
idaho333

idaho333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 08.02.2007

View Postnrlarry, on 11th June 2010, 13:32, said:

Pai... tu esti exceptia de sub 50! :)

Keep :photo:!

:habarnam: Poftim?

#15
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006
Photoshop mi se pare greoi, ma inteleg mai bine cu corel draw.

#16
wyo

wyo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 17.04.2005
Photoshop versus Corel draw???????

#17
useralex

useralex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 27.11.2006
PS <-> Corel Draw NU, poate PS <-> Corel Photo Paint

Eu sunt 100% sigur ca toti (cei care isi respecta munca sau care isi respecta clientii) folosesc programe de postprocesare: ii ciupesc putin levels-ul, un sharp, un crop pentru reincadrare, o clonare de fundal sa dispara cosul de gunoi de culoare rosie sau portocalie din spatele subiectului....

#18
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,983
  • Înscris: 20.01.2005
Singurul motiv pentru care este atat de folosit PS-ul la noi, e din cauza ca se poate gasi usor copia pirat.
Cei de la BSA ar spune ca Adobe are pierderi de milioane de dolari in Romania, cand de fapt 99% din cei care folosesc PS nu ar da banu' pe el daca s-ar pune problema sa-l achizitioneze. Parerea mea e ca Adobe are zero pierderi in Romania.

Romanu' nostru e si mandru ("sarac si fudul" ca sa folosesc o expresie populara).
N-are bani de PS, n-are nevoie de PS pentru ca sunt atatea programe gratis care fac lejer tot ce are el nevoie, dar lui ii trebuie neaparat PS pentru ca a auzit el ca e cel mai tare program. Vrea neaparat sa stea in fata si sa aiba cel mai tare program desi o sa foloseasca 10% din cat stie sa faca.
Vad ca au aparut si topicuri gen : prietenii mei au D700...etc, ce camera pot sa iau ca sa-i las masca ?

Daca ar fi existat un software de 10 ori mai stufos si mai scump decat PS-ul, poti sa fii sigur ca era sport national pe aici, desi multi dintre utilizatori nu ar fi exploatat nici 10% din ce face.
De exemplu omu' nostru nu poate sa dea unsharp mask decat din PS, in conditiile in care sunt 101 programe in care poti sa faci acelasi lucru.


Eu folosesc GIMP-ul, Paint.Net-ul si Irfanview. Pentru ce fac eu e destul. Mai am de invatat pana sa exploatez la maxim GIMP-ul. Respect pentru ce poate sa faca. Nu ma tenteaza momentan sa folosesc PS mai ales ca ingenuncheaza chiar si un sistem bunicel; de fapt incerc din rasputeri sa fac poze cat mai bune dpdv tehnic, ca sa nu stau dupa aia ore la postprocesare. Ideal e ca interventia la o poza sa fie minima, ca sa scurtez timpul pierdut pentru procesare. Decupare, claritate, contrast, saturatie...etc, pot sa le dau rapid si din IrfanView si asta zboara. Stie sa faca si prelucrari in grup (mai multe poze odata).
Altfel, sa stai sa lucrezi o ora la 10 poze pe care le incarci pe FlickR, parca nu e deloc fun.

Edited by katran, 12 June 2010 - 15:27.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate