Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Tomatele

* * * * - 8 votes
  • This topic is locked This topic is locked
18151 replies to this topic

#17623
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,708
  • Înscris: 30.07.2003
A avut ochi ager colegul. Pe larg:
- germinate in camera mai racoroasa. Gresit
- mutate la caldura dupa ce au rasarit. Gresit.
- mutate la racoare dupa ce le-a napadit mucegaiul. Gresit. Trebuiau mentinute la caldura in loc ventilat, sa se usuce pamantul repede. In racoare se mentine umezeala care le omoara.

O greseala facuta de noi toti la inceput, le udam prea mult. Am facut-o si eu.
Acum, o colega imi povesteste cum le uda de pana la doua ori pe zi, inainte de rasarire.
Mai bine mentinute la limita ofilirii de sete decat indopate cu apa...

Trebuiau germinate la caldura, mutate la racoare dupa ce au rasarit si atentie constanta la umiditate. Adica e ok sa uzi de doar 1-2 ori pe saptamana

#17624
moraw

moraw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 398
  • Înscris: 10.06.2013
Ne apropiem de plantat, asteptam sa fie noaptea mai calduroasa in zona si sa se elibereze solariile de salata.

Attached Files



#17625
danr

danr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 19.09.2005
Daca se folosesc tavite noi si substrat de sadire profesional, nu au de ce sa se imbolnaveasca in casa !
Eu le ud zilnic, dar dimineata, sa se zvinte repede de la leduri, rasadurile stau sub led la 25-28 grade si noaptea gen 20 si nu au avut nimic niciodata, nu fac de mult dar am cateva generatii de rasaduri, nu am pierdut nici un fir....
Fara chimicale adaugate, doar ce contine deja turba.
2-3 saptamani la tavite in jur de 100, si apoi pahare sau tavite de 24, dupa caz.
Astea sunt rosiile actuale pentru gradina....

Attached Files


Edited by danr, 22 March 2019 - 22:38.


#17626
ovi_c

ovi_c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 04.06.2008
Ale mele inca nu vor sa infloreasca, au aparut boboci doar la inima de bou, cele din ghivece au deja peste~60 de zile de la semanat,kiveli si dorinta veche sunt semanate pe 6 Martie,nu am folosit lumina artificiala.Cele salbatice au crescut foarte putin, sunt "surori" cu cele din dreapata , Inima de bou si CT.

Attached Files



#17627
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,887
  • Înscris: 20.10.2015

 ovi_c, on 23 martie 2019 - 16:27, said:

Ale mele inca nu vor sa infloreasca, au aparut boboci doar la inima de bou, cele din ghivece au deja peste~60 de zile de la semanat,kiveli si dorinta veche sunt semanate pe 6 Martie,nu am folosit lumina artificiala.Cele salbatice au crescut foarte putin, sunt "surori" cu cele din dreapata , Inima de bou si CT.

Jeez!
Mai asteapta ca sunt inca mici

#17628
danr

danr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 19.09.2005

 ovi_c, on 23 martie 2019 - 16:27, said:

Ale mele inca nu vor sa infloreasca, au aparut boboci doar la inima de bou, cele din ghivece au deja peste~60 de zile de la semanat,kiveli si dorinta veche sunt semanate pe 6 Martie,nu am folosit lumina artificiala.Cele salbatice au crescut foarte putin, sunt "surori" cu cele din dreapata , Inima de bou si CT.

De ce ti-ai dori sa infloreasca ?

#17629
ovi_c

ovi_c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 04.06.2008

 danr, on 23 martie 2019 - 18:00, said:

De ce ti-ai dori sa infloreasca ?
Pai ca sa faca rosii ..

#17630
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007
Festina lente...

#17631
OTOFOMON

OTOFOMON

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 784
  • Înscris: 08.02.2011
Am si eu o intrebare offtopic pentru cei care se pricep si doresc sa ma ajute. Am semanat acum vreo 24-25 de zile vinete Alexandra in o minisera de 24 locuri de la Lidl.Doresc ca urmatorul pas sa fie direct transplantarea in solar sau gradina fara sa mai trec prin faza de repicat si pus in pahare. Dupa 15 zile observand ca au iesit doar 6 de vreo 4 zile in urma si deja au 3-5 cm am considerat ca restul nu mai ies, si in locurile in care nu au germinat, am pus Classic F1.In locurile respective semintele Alexandra nu erau nici macar umflate si pareau moarte, dar nu m-am obosit sa le scot de acolo. Surpriza maxima este ca acum imi ies cate 2 la un loc, adica acelea puse acum 24 de zile numite Alexandra germineaza odata cu acestea Classic F1 puse acum aprox 10 zile. Vanata se preteaza sa ramana 2 fire la un loc la transplantare, sau sunt obligat sa le despart, ceea ce o sa fie greu si dureros pentru plante? As renunta la 1 fir dar fiind cu dimensiuni egale as risca sa omor hibridul si nu prea as dori. Cele 6 Alexandra rasarite la timp sunt departe ca dimensiuni fata de toate acestea care ies acum cate 2. Stiu ca ardeiul nu are probleme la transplantare daca sunt 2 la un loc, dar oare si vanata suporta?

Edited by OTOFOMON, 24 March 2019 - 09:45.


#17632
mold000

mold000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 10.02.2011
Va rog ajutorr 😥 cum pot trata roșiile mele? Sunt sanse sa pierd recolta? https://ibb.co/vDY4rsW
https://ibb.co/fDD94Sk
https://ibb.co/Z2XXJ09

#17633
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,708
  • Înscris: 30.07.2003
Sunt plantate in pamant galben?

#17634
mold000

mold000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 10.02.2011
E cam intre... nici galben nici negru. A fost tot timpul porumb acolo.

#17635
gap2007

gap2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 27.07.2007
Mie imi pare ca unele sunt si putin arse de soare....

#17636
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,708
  • Înscris: 30.07.2003
Cu cenusa amestecata in pamant am obtinut atat rasaduri cat si plante mari in solar foarte viguroase, cu tulpina groasa. Frunza carnoasa vine apoi de la sine.

Cum ai mulcit deja, alta solutie ar fi sa bagi ingrasaminte in irigatie.
Dar sa vedem ce spun colegii mai priceputi ca mine, ca e cam dificil sa inglobezi acum cenusa+gunoi de grajd in pamantul de langa plante. Nici sa le musuroiesti cu asa ceva nu poti, ca le tii pe plat.

#17637
mold000

mold000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 10.02.2011
Sper sa fie cum zici tu. Le-am dat azi un foliar cu cropmax. Sa le dau si maine radicular? Astept si alte păreri...

#till multumesc pentru sfat

#17638
decoservicestil

decoservicestil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 05.06.2008
Mold000 la tine pamantu rece ...soc termic  planta nu lucreaza. Baga si tu un deget pe lângă radacina dimineata si vezi daca ti-ar place sa cresti ....isi revin odata cu temperatura in crestere la nivelu rădăcinii.
. Otofoman nu merg bine doua fire de vanata chiar si la nivel de doue trei funze adevărate.  Repicale cu grija sa păstrezi cat mai multa radacina.Asa procedam cu jdemii de fire si nu moare nimeni.

Edited by decoservicestil, 24 March 2019 - 14:55.


#17639
OTOFOMON

OTOFOMON

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 784
  • Înscris: 08.02.2011
Multumesc pentru sfat !

#17640
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,887
  • Înscris: 20.10.2015
3 satpamani, 2 saptamani, 1 saptamana...

Attached Files



Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate