Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom
 Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...
 La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...
 Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?
 

Tomatele

* * * * - 8 votes
  • This topic is locked This topic is locked
18151 replies to this topic

#17605
inu1711

inu1711

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,184
  • Înscris: 23.03.2008
Intrebare de începător in răsaduri: la toate cele 20 de plantute ale mele, in vârsta de 40 de zile s-au îngălbenit cotiledoanele. Le lipsește ceva?
Le țin in casa, ziua la 22-24 grade, noaptea la 15-18 grade.

#17606
VertixTM

VertixTM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,126
  • Înscris: 09.05.2016
Daca au frunze adevarate si sunt dezvoltate normal, nu ai motive de ingrijorare. La 40 de zile, in conditile de temperatura mentionate ar trebuii sa fie foarte mult dezvoltate. Daca le ti la temperaturi asa de ridicate, sa te asiguri ca au si lumina suficienta, altfel nu e prea bine.

#17607
inu1711

inu1711

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,184
  • Înscris: 23.03.2008
Mulțumesc. La ce temperatura ar trebui sa le țin?
Sunt la a patra frunza adevarata si au in jur de 15cm înălțime. Au fost câteva zile înnorate si s-au cam lungit.
In doua saptamâni intenționez sa le plantez in microsera neincalzita.

Attached Files



#17608
VertixTM

VertixTM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,126
  • Înscris: 09.05.2016
Nu pot sa iti recomand nimic concret dar pot sa iti spun ce fac eu cand nu am suficienta lumina:

In primul rand un cupric le mai incetineste dezvoltarea vegetativa (cresterea/alungirea mai ales in lipsa luminii).
Nu le las la mai mult de 18-19* celsius pe timpul zilei dar am grija sa nu cobor nici sub 15*C noaptea. La temperatura mare si lumina insuficienta imbatranesc prematur, temperaturile mai joase le mai stagneaza cat de cat.
Pe de alta parte, la cate rasaduri ai tu, cateva neone T4 lasate in permanenta aprinse deasupra lor ar fi cea mai potrivita alegere. Oricum, cred ca te-ai foarte grabit acum 40 de zile cu tomatele. Eu anul trecut le-am pus in intervalul 1-7 Martie si le-am tinut sub lampi MH pana au ajuns in gradina. Erau vecinii blocati, nu intelegeau de unde fras vin eu cu rasaduri de 1 metru, la sfarsitul lui Aprilie. Daca au papa, lumina si caldura suficiente, in 40 de zile sunt deja mature... Oricum, nu mai repet greseala de anul trecut. Le tin la lampi numai o luna (in Aprilie), va fi suficient pentru a ajunge la inceput de Mai in gradina.

Daca ai un mic solar nu inteleg de ce nu le duci pe timpul zilei acolo. Chiar daca este innorat afara, au destula lumina sa vegeteze. Neavand multe te poti plimba cu ele intre solar si casa de cate ori este cazul...

Chiar si pentru Ardei era devreme acum 40 de zile...

#17609
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,546
  • Înscris: 27.01.2012
Si la mine prin gradina misuna deja albinutele...

#17610
bianka

bianka

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 17.04.2007

 inu1711, on 19 martie 2019 - 20:14, said:

Mulțumesc. La ce temperatura ar trebui sa le țin?
Sunt la a patra frunza adevarata si au in jur de 15cm înălțime. Au fost câteva zile înnorate si s-au cam lungit.
In doua saptamâni intenționez sa le plantez in microsera neincalzita.
Nu e o problema, noi le-am chinuit mult mai rau de atat anul trecut :))). Eu le-as muta in ceva mai mare si le-as schimba substratul. Imi pare ca au cam terminat mancarea din pamant (sau ce e in pahare) si de asta au trecut la rezerva din cotiledoane. Asta si un Cropmax, doza recomandata pentru rasaduri, ar trebui sa le fie suficient pentru inca 2 saptamani.

#17611
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,987
  • Înscris: 20.10.2015
Eu la tin la 18-20°C

#17612
montebanat

montebanat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 20.10.2013
Ieri dimineață am luat temperatura solului in solar, 13,6 la 15cm, am luat temperatura in ghivecele cu roșii 10,2 așa că am hotărât să le plantez in solar fără incalzire, acum mai trebuie sa fac rost de ceva agril sa le acopăr noaptea.
Roșiile arata foarte bine, au fost semănate pe 01.02, deci au vârsta de 44-45 zile.Acum ce o fi o fi.

Attached Files



#17613
zipcode

zipcode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 29.07.2013

 inu1711, on 19 martie 2019 - 20:14, said:

Mulțumesc. La ce temperatura ar trebui sa le țin?
Sunt la a patra frunza adevarata si au in jur de 15cm înălțime. Au fost câteva zile înnorate si s-au cam lungit.
In doua saptamâni intenționez sa le plantez in microsera neincalzita.
La 40 zile si au marimea aia, plus cotiledoanele galbene sugereaza ca le merge foarte prost. Una din cauze e lipsa de lumina, dar aia nu e vinovata de cotiledoane. Radacinile nu li s-au dezvoltat probabil (prea multa apa, pH necorespunzator, alte chestii), eventual lipsa de hrana (mai greu de crezut, la marimea aia inca nu era cazul sa se termine). Anul viitor pune-le in alt substrat, ala are o problema.

#17614
janete

janete

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 23.05.2009
Salutari tuturor!
Desi urmaresc zilnic aceasta arie, nu am mai postat nimic de citiva ani. Astazi, dupa ce am terminat de plantat rosiile in solar, am o mica dilema, pentru care solicit opinia d-voastra:Am doua solarii de cca. 150m2, in solarul in care de obicei plantam rosii si prevazut cu folie termica am instalat anul acesta rasadnita REP, motiv pentru care am plantat acum rosiile in celalalt solar. Am cumparat astazi niste agril de 23 microni, si, tot gandindu-ma cum e mai usor sa-l intind, pentru a fi mai usor de stans dimineata, am zis sa-l montez la fel ca folia termica, peste barile de cultura si cu pereti laterali, dimineata urmand sa atrang acoperisul si peretii laterali. Credeti ca se diminueaza efectul termic in aceasta situatie?




#17615
decoservicestil

decoservicestil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 05.06.2008
Mai eficient cu tunele peste tomate .Dar bun si asa ....important sa etansezi cat mai bine ce acest strat de agril.

#17616
peticel31

peticel31

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 451
  • Înscris: 04.04.2011
si eu am rosii semanate pe 01.02 si saptamana asta sunt la calit in solarul neincalzit ( inclusiv noaptea ), ca au fost crescute la bloc

planuiam sa le plantez sambata/duminica, dar am vazut in prognoza minime de 2-3 C saptamana viitoare pt zona noastra

azi la 4 dimineata, de exemplu, aveam in solar 10 C iar sub tunelul de folie + agril,  ce acopera rasadul, erau 15 C

am doar 50 fire, asa ca daca nu le plantez mi-e usor sa le aduc noaptea, la nevoie, in casa la adapost

jumatate din ele s-au cam lungit, cred ca totusi le plantez pe astea, tot sub un tunel de folie + agril, si cealalta jumatate cand vor fi minime de macar 5C

#17617
inu1711

inu1711

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,184
  • Înscris: 23.03.2008
Mulțumesc tuturor.

Anul trecut a fost primul an cand am pus răsaduri si a fost chiar si mai rău.
Am semănat si repicat in pământ din comerț si, după repicare, nu au mai crescut vreo trei saptamani deloc. Am zis ca nu au lumina si le-am dus in sera, unde le-a pârlit soarele. Abia si-au revenit. Asa se face ca am plantat rosii in grădina in Iunie...

Anul asta le-am pus intr-un amestec de pământ de pădure si bălegar de 2 ani.
Apa nu le-am dat in exces si le-am pus doar apa din zăpada topita.
De lumina - da, cred ca suferă. Au lumina atât cat le oferă o fereastra orientata spre sud.
Temperatura mai mică nu am de unde sa le dau, ca asta e temperatura din casa.
Mi-ar plăcea sa le plimb între casa si sera, dar plec la lucru dimineața si ma întorc la 5. Am sa încerc in Weekend sa le obișnuiesc treptat cu soarele si caldura de peste zi din sera.
Pentru la anul cred ca trebuie sa pregătesc o sursa de lumina artificiala in camera unde am 15-18 grade.

#17618
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Ale mele rasaduri sunt prapadite de tot. Le-am tinut in bucatarie pana au incoltit, apoi le-am mutat intr-un loc tot in casa (deci cald) cu leduri deasupra. In alveole au crescut frumos, dar dupa repicat s-a terminat. Au inceput sa pice azi una, maine alta... Cand am vazut ca nu dau semne sa se revitalizeze le-am dat cu previcur (as fi vrut sa evit chimicalele) si le-am scos intr-o camara mai racoroasa (15 grade) cu tot cu leduri, insa nu par sa isi revina. Nu au mai crescut, unele frunze incep sa se usuce. Ce-i drept nu a mai picat nici o plantuta, insa nici bine nu pare ca le merge. Nu chiar la toate. Am niste cherry de care nu mi-ar fi parut rau daca nu se faceau, insa alea merg cel mai bine. Gradinaresele (la prima incercare) si niste soiuri pe care le pastrez de vreo 2-3 ani o duc cel mai rau. Nu stiu ce sa fac cu ele. O sa incerc sa e mai scot la soare cand e mai cald si mai frumos afara...

#17619
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Si eu am facut o boacana cu primul lot, acum trag sa recuperez.
Plus, din ce vad in tavi, astea de soi (Country Taste, Citrina, Rugantino, Black Opal) sunt mult mai puturoase la rasarit si crescut decit gradinaresele si inima de bou stramosesti.

#17620
decoservicestil

decoservicestil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 05.06.2008
Fără supărare toate masurile luate au fost pe invers.

#17621
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,680
  • Înscris: 11.03.2006
Am scos rasadurile pe balcon de cateva zile, iar seara le duc in casa unde am peste 25 de grade si nu reusesc sa scad temperatura. Asta e.
In timpul zilei, vreo 2 ore bate soarele direct pe ele. E voie, sau sa le fac umbra? Multumesc.

Attached Files



#17622
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014

 decoservicestil, on 22 martie 2019 - 11:31, said:

Fără supărare toate masurile luate au fost pe invers.

Poti sa imi explici? Macar sa nu mai repet gresala la anul. Le-am scos mai la racoare pentru ca m-am gandit  (si mi-a si zis cineva) ca boala se dezvolta mai bine la cald. Previcur mi-au zis de la farmacie sa dau daca au 2 frunze adevarate, si aveau cand am dat. Acum ce ar trebui sa le fac? Le mai scap, sau trebuie sa ma gandesc de unde sa imi fac cumparaturile?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

6 user(s) are reading this topic

0 members, 6 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate