Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!
 La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour
 Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus
 Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane
 

Tomatele

* * * * - 8 votes
  • This topic is locked This topic is locked
18151 replies to this topic

#17425
Alin1me

Alin1me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 609
  • Înscris: 14.02.2013
Trebuie sa fie buna si sa tina vreo 2 ani

#17426
ovi_c

ovi_c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 04.06.2008

 Mitica_tractoirstu, on 21 ianuarie 2019 - 17:15, said:

Salut, a cumparat cineva sfoara de palisat de aici ?
https://www.semintep...isat-verde.html
Am luat eu, si sfoara si clipsuri.
Marcoserul nu are pana in martie, ceea ce e cam nasol

Am luat eu, si sfoara si clipsuri.

Edited by ovi_c, 21 January 2019 - 18:00.


#17427
VertixTM

VertixTM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,126
  • Înscris: 09.05.2016
Si eu am cumparat de la ei si ata de palisat si clipsurile. Sunt bune, la mine au stat o vara intreaga in gradina si toamna am recuperat tot. Chiar si ata de palisat a rezistat extraordinar de bine. Clipsurile nu sunt cauciucate, sunt facute din plastic, dar nu sunt casante.

#17428
vasile59

vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,610
  • Înscris: 23.09.2009
Vor fi anul acesta.

#17429
bianka

bianka

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 17.04.2007
Am luat sfoara de palisat si clipsurile de aici, am refolosit mare parte din clipsuri mutandu-le pe primele in sus dupa ce am coborat plantele pe pamant. S-au rupt foarte putine, ata la fel nu s-a degradat deloc.


http://www.mantzaris-shop.ro/

#17430
NOSZTALGIA

NOSZTALGIA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 16.01.2011
Despre tomatele Sandoline f1 de la Syngenta,ceva pareri ?

#17431
rvd55

rvd55

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 11.04.2014
Sandoline face ca nebuna dar gustul ii la pamant

#17432
yoaca70

yoaca70

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 06.01.2012
Am cultivat anul trecut, de la Syngenta Bostina, Izmir si Sandoline. Am avut cite 12 fire din fiecare. Bostina si Sandoline in solar si Izmir in gradina. Rasarirea a fost 100% (seminte cumparate la bucata cu 0,40 RON), ca rasad a mers foarte bine (semanat 23.02.2018, repicat 12.03.2018 si plantat 19.04.2018). Mergeau plantate chiar mai devreme cu 5 zile, dar aveam multa salata in solar.
La plantare am folosit Orgevit (200g / mp, imprastiat cu mina si greblat) si Delcamag (100g / mp). In toamna am pus un strat de mranita de aproximativ 2 cm (atit am avut), sapat solarul (6x4x2,6m) si dezinfectat cu 2 kg piatra vinata. Am folosit Solfert (in functie de necesitatile plantei) ca fertilizator si Cropmax. De stropit, prea putin (Dithane, Topsin,Ortiva Top, Bravo), doar pina in 20 Iunie. Ce sa va zic, Sandoline si Bostina au mers foarte bine. Fructele au fost mai mari decit pe site-ul Syngenta, au legat bine (5-6) pe etaj, uniforme ca marime, nu am avut etaje care sa nu lege si au trecut de 2,6m (cit are solarul meu inaltime). Izmir am avut in gradina si in ciuda ploilor si bolilor am facut 5 etaje (am avut plasa de umbrire si in gradina). Primele Sandoline le-am cules pe 25 iunie. Culoare frumoasa, gust bun, dar coaja cam tare si putina parte verde la codita. Acum nu stiu ce sa zic, cred ca eu am cam exagerat cu Azotul (s-au dezvoltat foarte mult foliar, si am citit tirziu pe site-ul Syngenta ca se recomanda a nu se folosi ingrasaminte pe baza de azot la inceputul perioadei de vegetatie). Sotia a fost multumita de gust si productie, a fost cel mai bun an al nostru, in special rosiile in solar si ardeii in gradina. Eu o sa mai pun si anul acesta, mai ales ca pot sa cumpar la bucata (nu are decit rosii si castraveti de la Syngenta). Sper ca v-am fost de ajutor.

#17433
misuplisu

misuplisu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 15.02.2013

 zarpath, on 21 ianuarie 2019 - 08:31, said:

Buna!
Vreau sa schimb toate tomatele anul asta la hibriduri stiu ca nu exista o formula magica dar ce recomandari aveti pentru ciclul lung in solar conditii ecologice(varietati rotund, cherry, prunisor)? Criterii gust bun, fara guler alb, nu neaparat productie foarte mare, adaptabilitate buna la conditii de stres...Varietati la care m-am gandit Colibri F1, Zuccherino F1, Klass F1, ROSALIYA F1 opinii?
Multumesc.
1 GIGANTOMO F1. 2 RUGANTINO F1

#17434
zipcode

zipcode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 29.07.2013

 yoaca70, on 22 ianuarie 2019 - 21:07, said:

si dezinfectat cu 2 kg piatra vinata. Eu o sa mai pun si anul acesta, mai ales ca pot sa cumpar la bucata .

De unde cumperi seminte la bucata? Mersi.

Intre altele, nu inteleg ce e cu piatra vanata. De cupru nu scapi din sol, si e in principiu toxic in cantitati mari pentru plante.

Pentru a vedea cat de vegetativ cresc rosiile, e simplu. Cat de gros e varful de crestere (adica undeva la 10cm sub varf). Daca e gros si de obicei indoit in jos, atunci e prea mult. Nu se pune organic masiv la pregatirea solului ci preferabil se adauga pe parcurs, fertilizarea masiva ar trebui inceputa cand incep sa se formeze fructele.

#17435
yoaca70

yoaca70

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 06.01.2012
@zipcode
1. Seminte la bucata cumpar de la un magazin de produse fitosanitare situat la 250m de locul unde se organizeaza in zilele de simbata un tirg saptaminal. Este vorba de satul Pesteana, jud Gorj, com. Bilteni. Anul trecut in perioada iernii am tras o fuga pina la "bilci" (tirgul saptaminal) sa caut un HDD de laptop second hand pentru copilul unui amic si am intrat si in acest magazin, care este situat pe aceeasi strada. Am dat de un tinar simpatic si foarte bun cunoscator (ceea ce m-a mirat enorm) al semintelor de legume (soiuri sau hibrizi). Din vorba in vorba mi-a zis ca ar avea de la Syngenta ceva seminte la bucata. A venit cu ele, m-am uitat la data expirarii si am luat Sandoline, Bostina si Izmir plus castraveti Ekol si Spino F1. Doar asta avea. Anul acesta mi-a promis ca aduce si Antalya F1 de la Yuksel (azi dimineata am iesit in liber pina luni si trebuie sa-l sun sa vad ce a adus). La noi, la Targu-Jiu nu exista decit Prekos F1, Paris f1, Rila f1, Momini Salzi si inca vreo doua soiuri sau hibrizi bulgaresti. Orgevit, seminte de hibrizi sau alte produse nu am gasit niciodata. Doar turba si castraveti Mirabelle F1 (pret dublu fata de orice magazin on-line). Seminte si Orgevit gasesc la Craiova la Mefim Agro. Acolo au putin mai multe produse. Ce nu-mi place mie este faptul ca vinzatorii de la fitosanitare (si nu numai) se pling ca nu aduc marfa ca nu cumpara clientii (mai ales in perioada octombrie - martie), dar ei nu prea au habar de produsele de care intreb eu. Se uita mirati la mine, isi noteaza pe ceva produsul cautat si totul se termina aici. In schimb stau si butoneaza la "smartphone" si rid singuri. Cred ca nu prea pun suflet (deloc) in ceea ce fac, asa ca nici clienti nu vor avea in veci.
2. Piatra vinata am folosit pentru prima oara anul trecut (mai precis in toamna lui 2017), in urma citirii unor articole de pe net privind dezinfectarea solului si am citit pe punga ca se foloseste ca amendament pentru sol in proportie de 2 - 3 % / mp/ 10l apa. Deci eu aveam nevoie la 24 mp de 7,2 Kg. Ori eu am folosit doar 2 Kg, aproximativ 0,75 % / mp / 10l apa (3 linguri rase la 10l apa). Si sa stiti ca am gasit foarte greu la Kg (20 RON), fata de 12-14 RON la 0,5 Kg. Am vazut efectul in urma cu 3 ani la un vecin care are solarul la 2m fata de al meu si care a respectat doza de 2 - 3 %. A avut Buzau 50, Siriana F1 si Buzau 1600, rasad facut de mine si toate au mers foarte bine. Eu nu am stiut ca folosise piatra vinata, am aflat de la sotie mai tirziu, cind nu-mi venea sa cred ce rosii avea. Cum am mai spus in postarea anterioara, a fost cel mai bun an al meu. Nu am avut (in solar) probleme cu bolile, plantele au crescut bine, au avut rod bun (mai bine chiar decit zic la specificatii - am avut Primadona F1 si la 530 g, seminte expirate din 2016, luate la pachet de 50 sem, Alvaro F1 (plic de 10 seminte, rasarite doar 4 buc) a fost nemaipomenit, din greseala am lasat la un fir in capul rindului, coltul solarului, 2 brate si a mers pina toamna), nu am avut flori avortate, toate s-au copt cam in acelasi timp si asta comparativ cu anii trecuti cind plantele nu treceau de 1,6 m inaltime, indiferent de soi, hibrid sau fertilizare cu gunoi de grajd sau chiar de la prepelite (am avut prepelite in anii 2007 - 2010 si a fost bunicel gunoiul).
3. In ce priveste cresterea vegetativa a rosiilor, sa stiti ca nu am exagerat. Am folosit Orgevit doar la plantare, Solfert 3 pungi de 1 kg (una cu mai mult fosfor, una cu echilibrat si una cu mai mult potasiu) si 2 Kg de calcinit de la Yara, toate la o suprafata de 75 mp (gradina si solar), aplicate cu canuta, saptaminal, 1g / planta pina ce am golit pungile (Calcinitul nu l-am terminat). Cred ca greseala a fost la folosirea Calcinitului care are si azot 15,5 % si nu am bagat de seama decit tirziu (desi denumirea trebuia sa-mi dea de gindit). Am folosit Calcinitul deoarece in 2017 am avut putregai apical si fructul nu crestea deloc. Tulpina rosiilor nu s-a ingrosat exagerat (nu a depasit 20 mm), dar frunzele au fost enorme, am fost nevoit sa tai din ele (am lasat 3-4 perechi de frunze duble pe ramura, asa cum am vazut intr-un filmulet pe Youtube - ziceau ca va lega planta mai bine). O sa caut ceva poze de anul trecut si o sa postez.
Sper ca nu v-am plictisit. Eu am o gramada de "neajunsuri" in ce priveste gradina si solarul. Nu am decit 75 mp, nu pot face rotatia culturilor (cultiv aproximativ in acelasi loc tomate din 1977, in solar din 2015 doar tomate), am umbra pina dupa amiaza (gradina este in spatele casei cu etaj si soarele rasare in fata), in spate am alta vila si acareturile mele, am spatiu foarte putin si iarna ma chinui sa car zapada acolo unde e loc liber (de aceea am solarul mic si nu l-am facut pe toata lungimea gradinii). In final repet, anul trecut cred ca a mers foarte bine si pentru ca am renuntat la un rind de tomate in solar si automat rindurile s-au decalat. Anul acesta vreau sa folosesc alta schema de plantare tot in ideea de a decala rindurile.
Vreau sa multumesc tuturor care m-au ajutat cu seminte de legume si cu sfaturi pe PM.
Va urez tuturor un an cu recolte sanatoase, bogate si multa sanatate "ca e mai buna decit toate" vorba lui Nea Marin / Amza Pellea.

Edited by yoaca70, 23 January 2019 - 15:55.


#17436
yoaca70

yoaca70

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 06.01.2012
Ceva poze de anul trecut, asa cum am zis in postarea de mai sus.

Attached Files



#17437
moraw

moraw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 398
  • Înscris: 10.06.2013
Am terminat si eu de semanat pentru solarii neincalzite.

Anul acesta am optat din nou pentru Arawak F1 dar de data aceasta 1000 seminte, HTP 11 F1 tot 1000 iar Country Taste F1 750.


Din pacate am doar 3 poze relevante din sezonul anterior, in poza se regaseste Arawak F1.

Attached Files

  • Attached File  arawak.jpg   202.99K   89 downloads
  • Attached File  2.png   1.05MB   112 downloads
  • Attached File  3.jpg   181.63K   116 downloads


#17438
Nikawrc

Nikawrc

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 08.02.2017
Salut, am si eu o problema cu solariile . ...imi intra apa in ele si nu stiu ce sa le mai fac ...am salata in ele si deja de la zapada si ploaie a intrat apa ...in toamna am băgat pământ dar vad ca degeaba ..😥😥 va multumesc !!

#17439
rvd55

rvd55

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 11.04.2014
Ai folia bagata in pamant pe laterale ? Fa niste santuri sa se scurga apa un prieten a avut problema asta dar probabil la tine ii problema cu amplasare o fi o zona mai joasa

#17440
moraw

moraw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 398
  • Înscris: 10.06.2013
Daca este cineva de pe aici ce a accesat programul tomata si ne poate detalia cum a decurs toata treaba.

Si putin offtopic (cred?) dar mai demult am povestit despre cum era o cooperativa din cantonul Geneva, unde toata lumea isi ducea marfa acolo, indiferent ca era un mic fermier sau juca in liga mare, toti isi duceau legumele/fructele acolo si pretul pe care il primeau era undeva la 70% din pretul finala, cel de pe raft din magazin.

https://www.swissinf...ocracy/31903408

Mi-ar place ca in viitor sa avem si noi in considerare asa ceva, stiu ca doar carrefour a lansat un mic proiect pana acum pentru asa ceva.

#17441
Nikawrc

Nikawrc

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 08.02.2017
Programul de minimis??

#17442
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Arawak F1 sau Rugatinio f1..? ce sa aleg, la preț sunt cam la fel..

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

3 user(s) are reading this topic

0 members, 3 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate