Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

In cautarea espresso-ului perfect

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2893 replies to this topic

Poll: CUm preferi sa-ti bei cafeaua? (440 member(s) have cast votes)

Espresso sau la cana?

  1. Un espresso mic si delicios imi da fiori (283 votes [64.03%])

    Percentage of vote: 64.03%

  2. Fara o cana sanatoasa nu iau startul (159 votes [35.97%])

    Percentage of vote: 35.97%

Vote Guests cannot vote

#19
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005

 Drosophila-melanogaster, on 3rd May 2010, 10:43, said:

espresso perfect? bagi 1 leu si-ti scuipa cafeaua...
Batrane miriapod , discutasem si pe topicul legat de aparatele de cafea. Multi au impresia asta ca e mai simplu sa bagi o fisa si sa astepti minunea. Ei bine de obicei aia au in aparat acolo un amestec de prafuri care topindu-se dau ciorba aia... Altii chiar folosesc cafea, insa de cea mai oribila calitate. Nimeni nu e prost sa iti dea la 1leu mare calitate de cafea.  Un espresso bun, asa cum bei in unele baruri, il bei acasa doar daca ai unele scule, daca te informezi despre tehnica, ai cafeaua necesara si stii sa o folosesti. Dar nu are rost sa stau sa-ti explic caci oricum nu cred ca iti pasa. Ar avea totusi rost sa iti dau de cap cu carnatii aia a lui Fane daca mai folosesti cuvinte din spitalul unde stai internat.... NU vreau nicio replica in acest sens, sa nu poluam, insa comporta-te civilizat chiar daca nu e pasiunea ta.

 Drosophila-melanogaster, on 3rd May 2010, 10:09, said:

psihopati...
:ban:

 hadriano, on 3rd May 2010, 10:39, said:

Si eu banuiesc ca portfiltrele decupate sunt pt impresie , si pt studiu.In baruri,profesionistii nu cred ca folosesc asa ceva, ar fi simplu sa puna direct sita in ceva decupat.
Si eu am vazut ca cu sita de dublu se obtin rezultate bune, dar ma intreb cat de importanta e distanta dintre pucul de cafea si dus.Din ce am mai citit in ultima vreme, cica ar fi importanta, sa nu fie prea mica, dar nici amre, astfel incat, cand cafeau se dilata si se expandeasa cand da de apa fierbinte, sa existe o oarecare presiune hidraulica.Eu cu cafea f fin macinata, distanta mica intre puc si dus, am reusit sa scot ulei din cafea.Dar gustul era naspa, pt ca nu a durat cat a trebuit extragerea.
si eu cred ca exista cafea mixata special pt crema abundenta.Totul depinde de gusturi.Eu deex , am ajuns s avreau o cafea aromata, nu ff dulce, cum este  illy, nici seaca si clasica, ceva intre, si cu aroma florala, nu f pronuntata, dar sa aduca si a cafea clasica.Am concluzionat ca cele din costarica cam fac treaba asta...

Sa cauti pe net informatii despre amestec caci si asta e o arta, cu expresiile "coffee blends" sau "miscela di cafe"... Poate ne aude omul de unde iau cafea si intervine  caci se pricepea la amestecuri foarte bine.

#20
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
drosophila, n-ai vrea sa ne mai slabesti si sa mergi la otetul tau? ai inceput sa exagerezi, ti se pare ca esti funny?

 Lyvyoo, on 3rd May 2010, 11:13, said:

Sa cauti pe net informatii despre amestec caci si asta e o arta, cu expresiile "coffee blends" sau "miscela di cafe"... Poate ne aude omul de unde iau cafea si intervine  caci se pricepea la amestecuri foarte bine.
ar fi binevenit. oricine vrea sa impartaseasca cunostinte in mod dezinteresat e binevenit pe forum. si educarea boborului ar fi si in interesul lui (in mod indirect) in cazul in cazul in care comercializeaza produse de o calitate superioara a caror apreciere presupune o anumita educatie a gusturilor.

#21
Torin

Torin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 02.01.2005
Liviu,
Timpul scurs de la idee pina la 'zis si facut' e de ordinul minutelor sau zecilor de minute. Deci nu se poate spune ca a fost cine stie ce dezbatere publica pentru ca forumul nu este chat. Si daca lasi pc-ul deschis si browserul cu diverse pagini incarcate nu inseamna ca esti online. Dar nu asta e important.
1. Vreau sa ma asigur ca vom discuta mai mult despre espresso, mai mult skill si mai putina propaganda. Sintem putini ... si ce daca? Espresso nu este si am mari indoieli ca se va transforma vreodata in Ro in sport de masa. Nu e limpede ca nu orice are timp si chef sa aprofundeze subiectul? Ma faci sa ma repet, avind in vedere ca asta este singurul loc din internetul 'romanesc' unde se discuta subiectul, cine e interesat, va veni, nu are cum sa rateze topicul foarte vizibil in cautarile google.
Rezultatele 'popularizarii' deja se vad, vezi spamul si bagatul in seama care deja e practicat de catre useri gen spasmofilia. Si banuiesc ca e doar inceputul :D
Eu NU imi doresc sa stau cu mouse-ul pe butonul report si/sau sa citesc toate tembelismele.
2. Vreau sa ma asigur ca s-au terminat discutiile circulare, adica sa nu ne intoarcem mereu si mereu in punctul zero. Recunosc, ma cam irita iesirile in decor gen naucitoare care darama tot ce s-a construit. De exemplu convingerea ferma legata de risnitele MM si Mazzer, cum ca ar produce cam aceleasi rezultate. Parere bazata pe ce? Pe ce-a debitat unul la 1 noapte ca i se pare. Foarte pe scurt, daca omul ala obtine bauturi similare cu MM si cu Mazzer, pai e cazul sa incerce alt domeniu, e un semn destul de clar ca nu are aptitudini pentru espresso. Sint risnite cu preturi diferite, din clase diferite, punct. Nu poti posta o asemenea descoperire 'revolutionara' asa ceva fara niste teste foarte amanuntite.
Uite un thread foarte educativ referitor la diferente intre scule, foarte bine a punctat another_jim
http://www.home-bari...via-t13428.html
"The basis for my estimate has been using all these machines and reading the posts of thousands of others who also have.
I've also read hundreds of posts in which people seem to ask questions, but are really fishing for an answer they already know. So real espresso is out, but have a nice life otherwise."


Nu trebuie sa te simti atacat, ce am scris mai sus sint niste pareri logice si, zic eu, de bun simt, nimic mai mult.

#22
Torin

Torin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 02.01.2005
Portafiltrul cu fundul taiat - bottomless portafilter, naked portafilter - este in primul rind o scula excelenta pentru invatare. Cu ajutorul lui poti vedea mult mai clar erorile de dozare, distributie sau tampare care in cazul unui portafiltru normal sint neobservabile vizual, deci mai greu de corectat.  Te uiti cum se formeaza si cum curge firul de cafea si iti cam faci idee despre rezultatul final ;)
Aici un documentarul complet:
http://www.home-bari...extraction.html
sau in sumar:
http://www.home-bari...n-problems.html

Un alt link excelent in care sint filmate, fotografiate, explicate si descrise erorile de extractie:
http://www.home-bari...uide-t3113.html

Profesionistii folosesc si ei portafiltre din astea, mai rar, e adevarat.
In legatura cu filmuletele, ajuta la impresia artistica.  :coolspeak:

---------------
Pentru variatie, mi-am comandat niste cafele in UK, nu mai bune ca monkaff-urile, dar sortimente diferite. Una dintre ele e 100% robusta :D  Evident, tot proaspat prajite cu data prajirii stantata pe punga vidata.
http://www.londinium...-semeru-robusta
http://www.londinium...ed-coffee-beans
http://www.londinium...ra-monte-cristo

#23
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005

 Torin, on 3rd May 2010, 12:25, said:

Liviu,
Timpul scurs de la idee pina la 'zis si facut' e de ordinul minutelor sau zecilor de minute. Deci nu se poate spune ca a fost cine stie ce dezbatere publica pentru ca forumul nu este chat. Si daca lasi pc-ul deschis si browserul cu diverse pagini incarcate nu inseamna ca esti online. Dar nu asta e important.
1. Vreau sa ma asigur ca vom discuta mai mult despre espresso, mai mult skill si mai putina propaganda. Sintem putini ... si ce daca? Espresso nu este si am mari indoieli ca se va transforma vreodata in Ro in sport de masa. Nu e limpede ca nu orice are timp si chef sa aprofundeze subiectul? Ma faci sa ma repet, avind in vedere ca asta este singurul loc din internetul 'romanesc' unde se discuta subiectul, cine e interesat, va veni, nu are cum sa rateze topicul foarte vizibil in cautarile google.
Rezultatele 'popularizarii' deja se vad, vezi spamul si bagatul in seama care deja e practicat de catre useri gen spasmofilia. Si banuiesc ca e doar inceputul :D
Eu NU imi doresc sa stau cu mouse-ul pe butonul report si/sau sa citesc toate tembelismele.
2. Vreau sa ma asigur ca s-au terminat discutiile circulare, adica sa nu ne intoarcem mereu si mereu in punctul zero. Recunosc, ma cam irita iesirile in decor gen naucitoare care darama tot ce s-a construit. De exemplu convingerea ferma legata de risnitele MM si Mazzer, cum ca ar produce cam aceleasi rezultate. Parere bazata pe ce? Pe ce-a debitat unul la 1 noapte ca i se pare. Foarte pe scurt, daca omul ala obtine bauturi similare cu MM si cu Mazzer, pai e cazul sa incerce alt domeniu, e un semn destul de clar ca nu are aptitudini pentru espresso. Sint risnite cu preturi diferite, din clase diferite, punct. Nu poti posta o asemenea descoperire 'revolutionara' asa ceva fara niste teste foarte amanuntite.
Uite un thread foarte educativ referitor la diferente intre scule, foarte bine a punctat another_jim
http://www.home-bari...via-t13428.html
"The basis for my estimate has been using all these machines and reading the posts of thousands of others who also have.
I've also read hundreds of posts in which people seem to ask questions, but are really fishing for an answer they already know. So real espresso is out, but have a nice life otherwise."


Nu trebuie sa te simti atacat, ce am scris mai sus sint niste pareri logice si, zic eu, de bun simt, nimic mai mult.

:) Nu am spus ca iese acelasi lucru cu MM si Mazzer ci ca am reusit sa aduc MM-ul la o consistenta a macinaturii care da un rezultat asemanator cu Mazzerul. E greu sa faci o comparatie intre Mazda 3 si BMW seria 3 insa la anumite capitole, surprinzator se aseamana. Eu nu sunt chiar atat de necunoscator incat sa beau doua cafele si sa spun ca sunt la fel, de dragul de a o spune. Nu sunt nici atat de fin cunoscator incat sa sesizez anumite detalii care tin de profunzime. Nu cad nici in extrema cealalta sa pun din start o eticheta pe un anume produs, doar ca e cotat mai slab si sa imi autoinduc un gust mai prost al espresso-ului pentru ca a fost facut cu scule (mult) mai ieftine.  Dar cu toata inima te invit la un "espresso experiment" in cafenea (Coffee & You Unirii, langa Irish PUb, in fiecare duminica dupa ora 20), eu cu rasnita dupa mine, sa vezi, sa gusti, sa constati.  
Eu ma atac greu si nu am nimic in a polemiza ontopic. In privinta celorlalte puncte de vedere, e clar, suntem diferiti, avem optici putin diferite, ceea ce este un lucru cat se poate de normal. Nu vreau sa inaintam mai mult de atat. Insa in privinta artei espresso poti oricand sa adaugi orice fel de remarca, eu sunt inca in stadiul  de invatacel iar orice sut in fund e un pas inainte.... :)

#24
Torin

Torin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 02.01.2005
Eu atunci am citit altceva. Diferenta de cremozitate 5-10%, adica ~ 1 ml, estimabila din ochi?  foarte tare.
N-a zis nimeni sa iti induci un gust mai bun pentru masina mai scumpa. Eu as fi prezentat patania cel mult ca pe un fapt divers, in urma careia nu se poate trage nicio concluzie, si eventual as fi cautat erorile care au condus la un asemenea rezultat. Nu as fi scos in evidenta calitatea macinaturii MM dupa modificare. Pai scuza-ma, aici tu induci ideea ca modificarea tranforma MM-ul intr-un mazzer.
Daca la raliu un pilot scoate timpi asemenatori si cu logan si cu subaru impreza concluzia ar fi ca cele 2 automobile sint comparabile? intreb si eu.
Vrei sa-ti spun ce banuiala am eu? Cafeaua folosita era veche si atunci rezultatul s-a nivelat automat, in jos.
E exact revenirea la punctul zero al cunoasterii de care vorbeam. Mi se pare corect sa renuntam la ambiguitati sa ne hotarim, conteaza risnita sau nu? Pentru ca daca o risnita de 50 eur si una de 600 produc macinaturi asemanatoare concluzia logica e ca risnita nu prea conteaza.
Ai vazut cam ce reactie a avut Tex pe Gaggia - yahoo referitor la subiect.

#25
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
Eu am facut doar o constatare, nu am dat verdicte, anume ca rezultatele au fost foarte asemanatoare. Procentele erau aleatorii, nu asta conteaza. E posibil totusi ca rezultatul sa se fi nivelat in jos. Nu stiu si nu cred ca folosesc cea mai proaspata cafea (jews) insa cu mana pe inima o spun, am baut doua espresso aproape identice!

#26
Torin

Torin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 02.01.2005

 hadriano, on 3rd May 2010, 10:39, said:

si eu cred ca exista cafea mixata special pt crema abundenta.Totul depinde de gusturi.Eu deex , am ajuns s avreau o cafea aromata, nu ff dulce, cum este  illy, nici seaca si clasica, ceva intre, si cu aroma florala, nu f pronuntata, dar sa aduca si a cafea clasica.Am concluzionat ca cele din costarica cam fac treaba asta...

Eu sint fan Costa Rica. Mai schimb pe Honduras si am testat 250g de Blawan Coffee Estate – Ijen Plateau East Java. M-a atras descrierea englezului, eram curios ce inseamna intre Costa Rica si Sumatra. While being fuller and richer than say the Costa Rican, it is not heavy in the way that a Sumatran coffee is, with low acidity that responds well to the espresso process. All in all, this is a first class coffee. Wickedly good.
Inseamna foarte bine :D, mi-a placut mult.

#27
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
mai nou mi-am facut tamperul dinamometric. :)

#28
hadriano

hadriano

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 29.02.2008
Incep sa le dau dreptate ca te uiti pe geam inainte sa rasnesti.Cum ploua, cum imi difera timpul, asa ceva...)).E normal, recunosc, dar cand beam cafea la cana, nu stiam atatea si imi parea buna.Apropo de buna, stiti ca cine trece din dacie la logan, apoi la audi( daca isi permite, normal) la inceput e f incantat, wow ce trage motorul, nemaipomenit, etc.Dupa 3 luni, mm, parca nu trage asa bine, parca nu e destul de puternica.Ei la fel simt si eu la cafea, am tot baut bune, nu neaparat facute de mine, normal, si nu mai cad pe spate, nu mai sunt asa impresionabil , m-am obisnuit cu traiul( gustul) bun.Am vazut prin baruri, masini care se vedea pe ele ca sunt scule de scule, si cafeaua mi-a parut normala.La gust cel putin, in rest totul e standart, crema cat trebe, cantitatea ( cu foarte mici variatii in sus, adica mai e cu doi stropi mai mult), secundele acelasi, ca numar mereu.Ca o observatie, legata de baruri, stiti ca un asa zis tamper, e la masina de rasnit, o labutza cu care se preseaza cafeaua.Nu am vazut nicaieri, tamper cum e cel de care se discuta.Bun, si cred ca cu acea labutza, nu poti presa cu forta de care stim, cam 20 kg parca, pt ca ai ridica masina cu totul.Cred ca cafeaua e rasnita oleaca mai fin, ajuta si al gust, si presarea usoara.
Legat de paginile de pe home-barista, am studiat tot ce tinea de tehnica, lucrurile sunt clare.Imi pare un site super bun, si primim toate informatiile gratis, ceea ce e ceva in ziua de azi.
Si am ajuns si eu la concluzia ca nu cafeaua e cel mai si cel mai si cel mai imp lucru.Adica si cu o cafea de 10 euro kilu obtii rezultate si gust f bun, ca cu una de 20 sau 30 euro kilu.Am ochit un nou magazin de torefiere, cred ca o sa il vizitez, macar ai sansa sa iei ceva proaspat.

#29
ecou

ecou

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 30.07.2004
deci explica cineva ceva despre tehnicile de a obtine un espresso de calitate? ca pana acuma nu am vazut decat contre si discutii de amorul artei.
Sa va ajut: ce cafea , ce granulatie, unde o tineti, cata puneti in "cupa" (nu sunt de meserie ca sa stiu toate denumirile de specialitate si pana la un anume punct nici nu vad rostul), cat o lasati sa curga, cum faci crema de lapte....
poate daca ati cauta espresso-ul perfect ar trebui sa discutati despre asta, nu despre tampere care pocnesc

#30
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005

 ecou, on 4th May 2010, 10:51, said:

deci explica cineva ceva despre tehnicile de a obtine un espresso de calitate? ca pana acuma nu am vazut decat contre si discutii de amorul artei.
Sa va ajut: ce cafea , ce granulatie, unde o tineti, cata puneti in "cupa" (nu sunt de meserie ca sa stiu toate denumirile de specialitate si pana la un anume punct nici nu vad rostul), cat o lasati sa curga, cum faci crema de lapte....
poate daca ati cauta espresso-ul perfect ar trebui sa discutati despre asta, nu despre tampere care pocnesc
Ai dreptate, insa discutasem atat de mult de chestiile astea pe topicul de espressoare incat avem impresia ca ne repetam aici, desi nu e asa pt ca suntem pe alt topic, cel potrivit de data aceasta.
In functie de timp, la un moment dat, cineva dintre noi o sa reia o serie de informatii de baza pentru ca, ma gandesc,  sunt multi pasionati de cafea care ar dori sa afle mai multe despre espresso.

#31
Pitzifelnic

Pitzifelnic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 06.03.2009
Wow, unii dintre voi par niste adevarati talibani ai cafelei espresso! Trebuie sa ai si mult timp la dispozitie ca sa-ti bati capul cu toate detaliile astea pentru o cafeluta pe care pana la urma o bei in cateva secunde. Eu am avut doua espresoare manuale, dar m-a cam plictisit toata povestea asta cu pusul cafelei in filtru, dozajul ochiometric samd. Asa ca am luat un Krups din ala in care bag apa si cafea boabe pe sus si imi iese un espresso mic sau mare, dupa chef, pe jos. Mi se pare mult mai simplu si eficient.

#32
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002

 ecou, on 4th May 2010, 10:51, said:

deci explica cineva ceva despre tehnicile de a obtine un espresso de calitate? ca pana acuma nu am vazut decat contre si discutii de amorul artei.
Sa va ajut: ce cafea , ce granulatie, unde o tineti, cata puneti in "cupa" (nu sunt de meserie ca sa stiu toate denumirile de specialitate si pana la un anume punct nici nu vad rostul), cat o lasati sa curga, cum faci crema de lapte....
poate daca ati cauta espresso-ul perfect ar trebui sa discutati despre asta, nu despre tampere care pocnesc
s-a discutat in topicul de pe care ne-am mutat fiindca ala era pt aparate si cam speriam lumea cu discutiile noastre. majoritatea voiau o scula de 3-5 milioane care sa faca cafea mai buna si noi ii luam cu chestii avansate.
uite o sinteza cu basic-ul care am incercat-o eu din informatiile puse de Torin si apoi completarile lui:


Quote

pt o cafea buna cam astia ar fi parametri:
temperatura apa 80-90grade. (de obicei se ocupa aparatul de asta)
presiunea 9 bar. (la espresoarele mai ieftine n-o poti modifica)
timpul de extractie 25 secunde..
gradul de macinare a cafelei se ajusteaza pt a obtine timpul de extractie. (cafea mai fina => timp mai lung, cafea mai mascata => timp mai scurt)
cantitatea de cafea rezultata 40ml.


sfaturi generale:
espressorul trebuie sa fie cald bine inainte de a face cafeaua si portafiltrul si el incalzit. canitele trebuie sa fie speciale de espresso si se tin pe locul de deasupra espressor-ului pe locul special pt a se incalzi odata cu aparatul. daca nu sunt suficient de calde se pot incalzi si cu apa calda. canita se umple cam pe jumatate (atata reprezinta de fapt cantitatea standard), restul locului in canita ramane pt zahar si lapte. la servire e bine sa cautam lingurite speciale de cafea, fiindca o lingurita normala e cam mare pt canita de espresso si nu prea poti invarti zaharul sa se topeasca.

copletarile lui Torin:

Quote

mici corectii/detalii:

Temperatura. La espressoarele ieftine nu ai absolut niciun control asupra temperaturii. Si nu vorbesc aici de posibilitatea reglarii/setarii ci de o banala vizualizare, ar fi extrem de util sa vezi la momentul x ce temp ai. Trebuie sa se inteleaga ca temperatura asta ideala pentru espresso nu se atinge in sec 1 de la pornirea espresorului si nici nu ramine asa pe timp nedefinit dupa ce a fost atinsa. Ea variaza in timp, bolierul este mic, dupa o cafea intra apa rece din rezervor etc

Presiune, 9 bar - nu numai ca nu se poate modifica la espresoarele ieftine, dar la foarte multe aparate ea vine setata din fabrica la 11, pentru a putea folosi aparatul si cu capsule, in cazul in care ai dori asta. Daca nu doresti, ghinion biggrin.gif
In fine, putem trai cu asta, dar cred ca e evident pentru oricine ca 11 bar in loc de 9 modifica complet datele de intrare, dozaj/granulatie/tampare.

timpul de extractie 25 secunde - da, a nu se intelege ca o mica variatie este fatala rezultatului final. Din experienta mea, am baut cafele foarte bune si la 22s si la 30s timpi de extractie.

in ecuatia timpului de extractie intra 3 variabile: gradul de macinare, dozajul (cantitatea de cafea folosita) si forta de tampare. Oricare din cele 3 influenteaza timpul de extractie, in ambele sensuri. De exemplu, pentru a lungi timpul de extractie putem:
- macina mai fin
si/sau
- folosi mai multa cafea
si/sau
- presa cu tamperul mai cu forta

Cantitatea de cafea ce trebuie sa rezulte este 25-30 ml pentru espresso simplu si 50-60 ml pentru espresso dublu. Pentru a obtine aceste valori de cafea lichida se folosesc de obicei 7g de cafea macinata pentru simplu si 14g pentru dublu, +/- ceva. In functie de toate celelalte variabile, inclusiv aparat, sita, sortimentul cafelei, nu este in neregula sa folosesti 9g de cafea pentru simplu sau 16-18g pentru dublu.

 Pitzifelnic, on 4th May 2010, 11:51, said:

Wow, unii dintre voi par niste adevarati talibani ai cafelei espresso! Trebuie sa ai si mult timp la dispozitie ca sa-ti bati capul cu toate detaliile astea pentru o cafeluta pe care pana la urma o bei in cateva secunde. Eu am avut doua espresoare manuale, dar m-a cam plictisit toata povestea asta cu pusul cafelei in filtru, dozajul ochiometric samd. Asa ca am luat un Krups din ala in care bag apa si cafea boabe pe sus si imi iese un espresso mic sau mare, dupa chef, pe jos. Mi se pare mult mai simplu si eficient.
dap, dar daca ai chef de ceva mai de soi e mult de munca. :)

#33
Pitzifelnic

Pitzifelnic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 06.03.2009

 Fane, on 4th May 2010, 12:43, said:

dap, dar daca ai chef de ceva mai de soi e mult de munca. :)
Sincer, nu prea cred. Doar le-am avut inainte si pe cele doua manuale si automatul face un espresso mai bun decat alea. Ai buton pentru a stabili cat de fin sa macine cafeaua, ai buton pentru cantitatea de espresso pe care vrei s-o produci (setezi la 25 ml, la 60, la cat ai chef), poti sa setezi daca vrei sa fie cafeaua mai tare sau mai slaba, etc. Si rezultatul e excelent si nu variaza decat functie de calitatea boabelor pe care le introduci in aparat.

#34
Torin

Torin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 02.01.2005

 Pitzifelnic, on 4th May 2010, 11:51, said:

Trebuie sa ai si mult timp la dispozitie ca sa-ti bati capul cu toate detaliile astea pentru o cafeluta pe care pana la urma o bei in cateva secunde.
De fapt este exact invers, cu cit stii mai bine sa prepari si ai experienta, cu atit mai repede faci cafeluta. Poti privi treaba ca pe o investitie, categoric, initial trebuie sa investesti timp pentru invatare dar dupa ce-ai invatat esti recompensat cu o cafea foarte buna mereu. O investie initiala de timp pentru un plus mare de calitate. Eu consider ca merita.
Macin direct in portafiltru ~ 15 secunde, distribui ~ 10 secunde, tampez ~ 5 secunde. Nu sint intr-atit de ocupat incit sa nu pot aloca 30 de secunde pentru o cafea dimineata. :)

Pitzifelnic said:

Asa ca am luat un Krups din ala in care bag apa si cafea boabe pe sus si imi iese un espresso mic sau mare, dupa chef, pe jos. Mi se pare mult mai simplu si eficient.
Daca espresoarele super-automate ar produce cafele comparabile cu espresoarele manuale crede-ma, la ora asta nu ar mai exista picior de espresor manual.


 Pitzifelnic, on 4th May 2010, 13:00, said:

Sincer, nu prea cred. Doar le-am avut inainte si pe cele doua manuale si automatul face un espresso mai bun decat alea.
Nu crezi ce? :) Pai tocmai asta e ideea cu espresorul manual, penalizeaza grav nestiinta si recompenseaza priceperea.

 Pitzifelnic, on 4th May 2010, 13:00, said:

Si rezultatul e excelent si nu variaza decat functie de calitatea boabelor pe care le introduci in aparat.
In opinia ta pentru ca nu ai termen de comparatie. Dar nu e nicio problema cu asta.

#35
Pitzifelnic

Pitzifelnic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 06.03.2009

 Torin, on 4th May 2010, 13:10, said:

Daca espresoarele super-automate ar produce cafele comparabile cu espresoarele manuale crede-ma, la ora asta nu ar mai exista picior de espresor manual.

In opinia ta pentru ca nu ai termen de comparatie. Dar nu e nicio problema cu asta.
Dar pretul, n-o fi si pretul un factor?! Adica diferenta dintre vreo 100-200 EURO si 800-1000 EURO n-o avea si ea un pic de relevanta? Intreb si eu ca nestiutorul, deh...

Eu zic ca am termen de comparatie. Am baut multa cafea la viata mea si stiu sa fac diferenta intre o cafea excelenta, una bunicica si una proasta.

#36
Torin

Torin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 02.01.2005

 Pitzifelnic, on 4th May 2010, 13:51, said:

Dar pretul, n-o fi si pretul un factor?! Adica diferenta dintre vreo 100-200 EURO si 800-1000 EURO n-o avea si ea un pic de relevanta? Intreb si eu ca nestiutorul, deh...
Un espressor manual de 250-300 EURO + risnita de 250-300 EURO + mana cuiva priceput bate de departe ceea ce scoate un automat de 800-1000 EURO.

Pitzifelnic said:

Eu zic ca am termen de comparatie. Am baut multa cafea la viata mea si stiu sa fac diferenta intre o cafea excelenta, una bunicica si una proasta.
Sa bei multa cafea nu este neaparat echivalent cu a bea cafea buna, nemaivorbind de un espresso bine preparat. Din punctul meu de vedere ramura asta a discutiei este incheiata, daca esti multumit cu ceea ce bei, foarte bine.
Topicul este dedicat celor care vor sa bea un espresso mai bun decit ceea ce au reusit sa prepare sau au baut prin cafenele, nu celor care pleaca de la premiza ca bautura lor este perfecta si eventual au nevoie de cineva care sa le certifice asta.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate