Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...

Bibelorui, macrameuri si altele

Inventia secolului din Afganistan?
 G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...

In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?
 

Diferentele intre religia Judaica la Crestinism.

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
126 replies to this topic

#109
orlandosorin

orlandosorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 890
  • Înscris: 26.03.2009
Pai tocmai asta e. Ce treaba avem noi de aici cu semitii. Antisovinism da, Adica cine traieste pe aici (cu voia lui ca nu-l aduce nimeni cu forta) respecta obiceiurile si valorile locurilor. Simplu. V. ca a dat prietena voastra (ca altii nu prea o iau in serios) abbu pe blog un excelent discurs al guvernatorului Australiei la adresa alorlalti semiti care aveau pretentii obraznice. Le-a spus foarte clar: asa cum este liber la intrare este liber si la iesire cui nu-i place. Regulile in romania le face majoritatea si traditia nu voi. La fel ca peste tot in lume. Voi sa va faceti regulile la voi in israel. La fel cum nu sunt de acord sa faca altii legea pe acolo. Punct. Ori asta este antisovinism nu antisemitism. E diferenta. E ca si cum ar veni cineva in vizita la tine si ar incepe sa-ti modifice arhitectura interioara ca nu-i place.
Antisemiti sunteti voi si cu aialalti cu care aveti de impartit. Pe noi chiar ne doare undeva ca nu avem ce sa impartim in orient si chiar vrem sa nu fim implicati in problemele voastre ca nu ne privesc. Vaznd din afara unii sunt cu 1500 de ani in urma si voi sunteti cu 7000 in urma dar sunt problemele voastre, puteti sa va scoateti si ochii.

#110
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
O intrebare - la evrei este recunoscuta sau macar consemnata pe undeva invierea fiicei rabinului Iair?

Edited by Lyvyoo, 09 November 2010 - 12:18.


#111
perpetumobile

perpetumobile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 20.09.2009

 orlandosorin, on 9th November 2010, 12:11, said:

Pai tocmai asta e. Ce treaba avem noi de aici cu semitii. Antisovinism da, Adica cine traieste pe aici (cu voia lui ca nu-l aduce nimeni cu forta) respecta obiceiurile si valorile locurilor. Simplu. V. ca a dat prietena voastra (ca altii nu prea o iau in serios) abbu pe blog un excelent discurs al guvernatorului Australiei la adresa alorlalti semiti care aveau pretentii obraznice. Le-a spus foarte clar: asa cum este liber la intrare este liber si la iesire cui nu-i place. Regulile in romania le face majoritatea si traditia nu voi. La fel ca peste tot in lume. Voi sa va faceti regulile la voi in israel. La fel cum nu sunt de acord sa faca altii legea pe acolo. Punct. Ori asta este antisovinism nu antisemitism. E diferenta. E ca si cum ar veni cineva in vizita la tine si ar incepe sa-ti modifice arhitectura interioara ca nu-i place.
Antisemiti sunteti voi si cu aialalti cu care aveti de impartit. Pe noi chiar ne doare undeva ca nu avem ce sa impartim in orient si chiar vrem sa nu fim implicati in problemele voastre ca nu ne privesc. Vaznd din afara unii sunt cu 1500 de ani in urma si voi sunteti cu 7000 in urma dar sunt problemele voastre, puteti sa va scoateti si ochii.

Noi ne multumim sa-ti scoatem ochii tie si la restul de javre antisemite cu tara noastra,o bomboana de tara,desvoltata si bogata.Legile Romaniei se fac de romani nu de evrei si cine crede asa, sa se duca sa se caute de paranoia /mania persecutii. Mai simplu.

 Lyvyoo, on 9th November 2010, 12:18, said:

O intrebare - la evrei este recunoscuta sau macar consemnata pe undeva invierea fiicei rabinului Iair?

Habar nu am de cine scrii. Cu toate astea te asigur ca evreii nu cred in alta inviere decat cea care va face adevaratul Mesiah evreu cand vor invia toti mortii.
Evreii nu cred in alte minuni decat cele care a facut pe timpuri Dumnezeu pe timpul lui Moise si a strabunillor.

#112
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,356
  • Înscris: 30.04.2010

 orlandosorin, on 9th November 2010, 12:11, said:

Pai tocmai asta e. Ce treaba avem noi de aici cu semitii. Antisovinism da, Adica cine traieste pe aici (cu voia lui ca nu-l aduce nimeni cu forta) respecta obiceiurile si valorile locurilor. Simplu. V. ca a dat prietena voastra (ca altii nu prea o iau in serios) abbu pe blog un excelent discurs al guvernatorului Australiei la adresa alorlalti semiti care aveau pretentii obraznice. Le-a spus foarte clar: asa cum este liber la intrare este liber si la iesire cui nu-i place. Regulile in romania le face majoritatea si traditia nu voi. La fel ca peste tot in lume. Voi sa va faceti regulile la voi in israel. La fel cum nu sunt de acord sa faca altii legea pe acolo. Punct. Ori asta este antisovinism nu antisemitism. E diferenta. E ca si cum ar veni cineva in vizita la tine si ar incepe sa-ti modifice arhitectura interioara ca nu-i place.
Antisemiti sunteti voi si cu aialalti cu care aveti de impartit. Pe noi chiar ne doare undeva ca nu avem ce sa impartim in orient si chiar vrem sa nu fim implicati in problemele voastre ca nu ne privesc. Vaznd din afara unii sunt cu 1500 de ani in urma si voi sunteti cu 7000 in urma dar sunt problemele voastre, puteti sa va scoateti si ochii.
Regulile in romania le face majoritatea si traditia nu voi. La fel ca peste tot in lume. Voi sa va faceti regulile la voi in israel.
Asa e. Noi facem regulile in Israel. Cu unele nu fac casa buna, insa stiu ca tara mea "beneficiaza" de ura musulmanilor din regiune.
In Romania au fost promulgate anumite legi antisemite in WW II. In razboi ca in razboi. Antonescu a spus: "Ne-uman nu pot fi" [din memorie]. Pe de alta parte a spus: "Daca nu vom folosi ocazia oferita de razboi pt. a ne debarasa de evrei, generatiile viitoare ne vor condamna" [din memorie]. Hitler a promulgat "Legea Nuremberg" care a trimis la moarte multi evrei. Spre deosebire de Antonescu, Hitler a fost ales cancelar de catre poporul teuton.  Ei, cei care l-au ales, erau majoritatea. Oare avea asta legatura cu "traditia". Uciderea evreilor din Iasi in acel pogrom era "traditie"?
In Romania comunista legea pe hirtie a fost OK pentru natonalitatile conlocuitoare. In realitate nu a fost asa. Evreii au platit parale Romaniei, au "donat" averile boborului si au fugit. Mai apoi au fugit sasii. Zicala "Vorba dulce mult aduce" nu era/este cunoscuta in Romania. Urmarea este ca Romania este o tara inapoiata dpdv economic. Asta cu toate bogatiile solului si subsolului.
Capitalul unei societati este omul.

#113
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,963
  • Înscris: 27.05.2010

 Ben_Gal_1, on 27th November 2010, 13:57, said:

In Romania au fost promulgate anumite legi antisemite in WW II. In razboi ca in razboi. Antonescu a spus: "Ne-uman nu pot fi" [din memorie]. Pe de alta parte a spus: "Daca nu vom folosi ocazia oferita de razboi pt. a ne debarasa de evrei, generatiile viitoare ne vor condamna" [din memorie]. Hitler a promulgat "Legea Nuremberg" care a trimis la moarte multi evrei. Spre deosebire de Antonescu, Hitler a fost ales cancelar de catre poporul teuton.  Ei, cei care l-au ales, erau majoritatea. Oare avea asta legatura cu "traditia". Uciderea evreilor din Iasi in acel pogrom era "traditie"?
In Romania comunista legea pe hirtie a fost OK pentru natonalitatile conlocuitoare. In realitate nu a fost asa. Evreii au platit parale Romaniei, au "donat" averile boborului si au fugit. Mai apoi au fugit sasii. Zicala "Vorba dulce mult aduce" nu era/este cunoscuta in Romania. Urmarea este ca Romania este o tara inapoiata dpdv economic. Asta cu toate bogatiile solului si subsolului.
Cat de oprimati ati voi in Romania si ce rau v-a fost. Saracutii de voi. Dar daca imi permiti sa te citez, uite ce ai zis tu aici (postul 420) cand a fost vorba despre opresiunile si atrocitatile infaptuite de evrei in Palestina:

Quote

In casa mea eu hotarisc cine are drepturi. Cui nu-I convine sa pleca la casa lui.
Inca odata iti multumesc pentru magnifica perla pe care ai putut sa o debitezi.

#114
perpetumobile

perpetumobile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 20.09.2009

 kyrre, on 29th November 2010, 08:37, said:

Cat de oprimati ati voi in Romania si ce rau v-a fost. Saracutii de voi. Dar daca imi permiti sa te citez, uite ce ai zis tu aici (postul 420) cand a fost vorba despre opresiunile si atrocitatile infaptuite de evrei in Palestina:

Inca odata iti multumesc pentru magnifica perla pe care ai putut sa o debitezi.

Nu inteleg din replica ta ce ai vrut sa se inteleaga. Tu ai inteles?

#115
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,356
  • Înscris: 30.04.2010

 kyrre, on 29th November 2010, 08:37, said:

Cat de oprimati ati voi in Romania si ce rau v-a fost. Saracutii de voi. Dar daca imi permiti sa te citez, uite ce ai zis tu aici (postul 420) cand a fost vorba despre opresiunile si atrocitatile infaptuite de evrei in Palestina:
armata matale a ucis peste 300.000 de evrei.

 kyrre, on 29th November 2010, 08:37, said:

Inca odata iti multumesc pentru magnifica perla pe care ai putut sa o debitezi.
e vb. de citat/parafraza.

#116
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,963
  • Înscris: 27.05.2010

Quote

armata matale a ucis peste 300.000 de evrei.
Romania nu a fost acuzata in mod oficial nici de Israel si nici de vreun tribunal international de holocaust. De asemenea nu ati adus dovezi referitoare la atatia morti. Asa ca mananci rahat cu lopata mai bengalezule.

#117
perpetumobile

perpetumobile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 20.09.2009

 kyrre, on 1st December 2010, 08:31, said:

Romania nu a fost acuzata in mod oficial nici de Israel si nici de vreun tribunal international de holocaust. De asemenea nu ati adus dovezi referitoare la atatia morti. Asa ca mananci rahat cu lopata mai bengalezule.

Scuza dar si pe mine m-ai facut vinovat ca mananc r... cu polonicul. Ce-i asta? Depinde de educatia ta sau  vrei numai sa ne faci sa mancam cu ce esti tu plina?
Dece faza asta cu discutie de mahala? Unde crezi tu ca te aflii?

#118
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,356
  • Înscris: 30.04.2010

 kyrre, on 1st December 2010, 08:31, said:

Romania nu a fost acuzata in mod oficial nici de Israel si nici de vreun tribunal international de holocaust. De asemenea nu ati adus dovezi referitoare la atatia morti. Asa ca mananci rahat cu lopata mai bengalezule.
kirishoara imberba
deci care este cifra matale a crimelor comise de armata romana?


 perpetumobile, on 1st December 2010, 14:27, said:

Scuza dar si pe mine m-ai facut vinovat ca mananc r... cu polonicul. Ce-i asta? Depinde de educatia ta sau  vrei numai sa ne faci sa mancam cu ce esti tu plina?
Dece faza asta cu discutie de mahala? Unde crezi tu ca te aflii?
kirishoara o fii fiica vreunei catane din armata romana a anilor de rusine, sau a vreunei dame care a plecat pe companie frontala cu soldatii cei viteji.

 Lyvyoo, on 9th November 2010, 12:18, said:

O intrebare - la evrei este recunoscuta sau macar consemnata pe undeva invierea fiicei rabinului Iair?
mortu' de la groapa nu se mai intoarce. Nici macar Lazar sau vraciul sau.

#119
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,963
  • Înscris: 27.05.2010

Quote

Scuza dar si pe mine m-ai facut vinovat ca mananc r... cu polonicul. Ce-i asta? Depinde de educatia ta sau vrei numai sa ne faci sa mancam cu ce esti tu plina?
Pai daca asta mancati amandoi? Ce vina am eu?
@bengalezu: vezi ca esti intr-o grava eroare. Sau pur si simplu atat te duce pe tine capul (varianta corecta, cred eu).

#120
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,356
  • Înscris: 30.04.2010

 kyrre, on 1st December 2010, 15:30, said:

Pai daca asta mancati amandoi? Ce vina am eu?
@bengalezu: vezi ca esti intr-o grava eroare. Sau pur si simplu atat te duce pe tine capul (varianta corecta, cred eu).
kirishoara imberba
deci care este cifra matale a crimelor comise de armata romana?

#121
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,963
  • Înscris: 27.05.2010
Din ce am citit eu din "dovezile voastre" (si aici ma refer la hartoaga lui wiessel)  "cifra crimelor comise de armata romana" e undeva spre zero. De ce? Te las pe tine sa ghicesti, cu IQ-ul ala infinit.

#122
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,356
  • Înscris: 30.04.2010

 kyrre, on 2nd December 2010, 08:50, said:

Din ce am citit eu din "dovezile voastre" (si aici ma refer la hartoaga lui wiessel)  "cifra crimelor comise de armata romana" e undeva spre zero. De ce? Te las pe tine sa ghicesti, cu IQ-ul ala infinit.
"este" si hirtoage scrise de romani de bine.
Pogromul Iasului - cruzime animalica inutila. Vecini ucisi de catrevecini. Invidie.
IQ-ul ala infinit e de vina.
A unora minus infinit, a altora plus infinit. Bestii cu chip de maimuta.

#123
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,963
  • Înscris: 27.05.2010

Quote

Pogromul Iasului - cruzime animalica inutila. Vecini ucisi de catrevecini. Invidie.
IQ-ul ala infinit e de vina.
A unora minus infinit, a altora plus infinit. Bestii cu chip de maimuta.
Daca te referi la pogromurile facute de evrei impotriva palestinienilor atunci ai perfecta dreptate. Bestii cu chip de maimuta.
Referitor la pogromul de la Iasi ti-am mai zis cine l-a facut. Si indivizii au fost acuzati la tribunalul international de la Nuremberg, asa ca o fi ceva adevar in ceea ce zic eu.
Daca te-ar duce capul vreun pic ai putea sa pui corect problema in privinta evreilor ucisi de romani. Dar unde nu este nici Dumnezeu nu cere.

#124
perpetumobile

perpetumobile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 20.09.2009

 kyrre, on 2nd December 2010, 08:50, said:

Din ce am citit eu din "dovezile voastre" (si aici ma refer la hartoaga lui wiessel)  "cifra crimelor comise de armata romana" e undeva spre zero. De ce? Te las pe tine sa ghicesti, cu IQ-ul ala infinit.

Observi tu ca numai evreii i-ti raspund ca altii probabil nu te iau in seama. Tot ce scrii tu, scrii cu singurul scop sa trezesti scandale. Parerea mea este ca Ben Gal trebuie sa replice la altii,nu tie.

#125
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,356
  • Înscris: 30.04.2010

 kyrre, on 2nd December 2010, 11:57, said:

Daca te referi la pogromurile facute de evrei impotriva palestinienilor atunci ai perfecta dreptate. Bestii cu chip de maimuta.
Referitor la pogromul de la Iasi ti-am mai zis cine l-a facut. Si indivizii au fost acuzati la tribunalul international de la Nuremberg, asa ca o fi ceva adevar in ceea ce zic eu.
Daca te-ar duce capul vreun pic ai putea sa pui corect problema in privinta evreilor ucisi de romani. Dar unde nu este nici Dumnezeu nu cere.
Porcii indigeni de la Iasi nu au fost judecati la Nuremberg. Doar 50 au facut puscarie. Restul a ajuns la cirma cirnei - ministere, adica. Da. Evreii ucisi de romani. Ei erau mai inteligenti decit mine, asa ca nu stiu destula romana ca sa-mi exprim dispretul fata de porci. Mata stii romana, e drept, insa nu ai cap de ovreiu. Lost case = aka, lasa-te de goange, apuca-te de ghioage. Inca putin vei descoperi floka, pardon, foka.

 perpetumobile, on 2nd December 2010, 11:59, said:

Observi tu ca numai evreii i-ti raspund ca altii probabil nu te iau in seama. Tot ce scrii tu, scrii cu singurul scop sa trezesti scandale. Parerea mea este ca Ben Gal trebuie sa replice la altii,nu tie.
BenGal, Conte, se gioaca ca pisika cu shobolanu'.

#126
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,963
  • Înscris: 27.05.2010

Quote

Evreii ucisi de romani.

Aici ai si tu dreptate. Evreii ucisi de "unii" romani nu de toti, si nu de armata romana. E o diferenta enorma pe care matalica, in ciuda IQ-ului urias cu care te tot lauzi, nu poti sa o pricepi si pace. Evrei ucisi de niste zapaciti handicapati, pe care atat i-a dus capul. Si care au platit suficient, si nu doar ei, dupa '48 cand alti zapaciti handicapati au ajuns la putere. Au platit la Pitesti, Gherla, Aiud si in alte locuri conduse de unii din fostii oprimati.

Quote

Doar 50 au facut puscarie. Restul a ajuns la cirma cirnei - ministere, adica.
Poti sa dai si niste exemple te rog frumos? Nu de alta, dar cand arunci cu noroi macar sa arati si de ce arunci.

Cum naiba sa te lauzi peste tot ca ai un IQ urias si sa dai in toate gropile patriei, ca trebuie sa umbli cu scara dupa tine sa iesi?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate