Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Smecheri vs populime

La multi ani @Lieutenant!

La multi ani @xmanyacs77!

Tableta office
 Comanda Mobexpert - o zi inainte ...

Ocolirea limitatoarelor de viteza...

Recomandare adeziv - pt pervaz PVC

Sfat achizitie, Xiaomi 14 Ultra s...
 Priza contorizare consum energie

Cat timp purtați o pereche d...

Problema Makita PLM 4628n

Nelamurire sunet navigatie auto
 Ma bate gandul la primul bmw

Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...
 

De ce ascund adolescentii consumul de droguri parintilor

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
14 replies to this topic

#1
Skat3r

Skat3r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 25.06.2008
Salut! Am un proiect la biologie despre" De ce se ascund adolescentii in fata parintilor" si e despre droguri. Cred ca de de frica sau pentru ca nu i-ar intelege. Nu stiu sigur ce sa spun? Are cineva o idee mai buna? Trebuie sa pun si niste poze si nu prea stiu cam ce fel de poze. Poate are cineva vreo idee. M-ar ajuta foarte mult :D

#2
reovel

reovel

    Doesn't she look darling?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 17.01.2009
Clar de frica.
Stiu ca pot ajunge in probleme mari daca recunosc, ca iau droguri. ;)

#3
Corupt

Corupt

    Parazit nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,312
  • Înscris: 03.02.2010

 Skat3r, on 18th April 2010, 15:48, said:

Salut! Am un proiect la biologie despre" De ce se ascund adolescentii in fata parintilor" si e despre droguri. Cred ca de de frica sau pentru ca nu i-ar intelege. Nu stiu sigur ce sa spun? Are cineva o idee mai buna? Trebuie sa pun si niste poze si nu prea stiu cam ce fel de poze. Poate are cineva vreo idee. M-ar ajuta foarte mult :D

Motive:

1. Daca ar afla, i-ar interna la un centru de dezintoxicare, ceea ce ar avea un impact negativ foarte mare asupra lor (desi au nevoie de acest lucru pentru a se lasa) fiind exclusi mai apoi din societate si considerati doar niste drogati.

2. Daca ar afla, nu le'ar mai da bani deloc deoarece nu pot sa aiba incredere in ei ca vor consuma banii pe ce trebuie si nu pe droguri, ceea ce duce si la disparitia increderii parintiilor.

3. Daca ar afla, probabil multi dintre parinti le'ar aplica acea pedeapsa fizica care sa o tina minte toata viata. Ce ii mai rau ca uneori se ajunge la crima din aceasta cauza.

Motive ar mai fi destule.

Ca poze vezi ca gasesti destule pe net si cu putin ajutor (Photoshop) ai putea un colaj ceva cu poze cu adolescenti drogandu'se si poate sa gasesti si ceva poze cu din campanii anti-drog in care ii prind parintii drogandu'se.

Succes cu proiectul.

#4
Skat3r

Skat3r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 25.06.2008

 reovel, on 18th April 2010, 15:49, said:

Clar de frica.
Stiu ca pot ajunge in probleme mari daca recunosc, ca iau droguri. ;)

Am gasit pe net ca si parintii alcoolici sau care au consumat droguri pot fi chiar una din cauzele pentru care copii consuma droguri. Cred ca in cazurile astea nu merge cu frica.

Pot sa trec comunicare deficitara intre copii si parinti... cred ca da bine.
Si la cauze ce sa tec?
Stesul de la scoala, Prietenii, neintegrarea sociala... astea mi-au trecut prin mine... altceva

#5
Gady_paul

Gady_paul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,421
  • Înscris: 12.01.2008
Tu (nu stiu cati ani ai) dar daca ai fi un adolescent...si ai consuma droguri...te-ai duce la ai tai si ai spune fericit...mama, tata...azi m-am drogat pt a 20-a oara si e taaare bine?

#6
Skat3r

Skat3r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 25.06.2008

 Gady_paul, on 18th April 2010, 16:14, said:

Tu (nu stiu cati ani ai) dar daca ai fi un adolescent...si ai consuma droguri...te-ai duce la ai tai si ai spune fericit...mama, tata...azi m-am drogat pt a 20-a oara si e taaare bine?

Nu cred ca m-as duce :D sau nu stiu... de fapt nu stiu oricum tema nu e aleasa de mine ci de profu meu deci nu ma criticati pe mine ca nu am nicio vina.
Eu doar vreau sa aflu cauzele.
Voi v-ati duce? Daca nu, de ce nu?
Poate ca unii se duc. Poate ca si parintii consuma droguri sau poate ca parintilor nu le pasa sau poate ca nu le fac nimic. Stiati ca in Afganistan toata lumea consuma opiu.. de la strabunici la stranepoti.... asa e traditia.

#7
Corupt

Corupt

    Parazit nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,312
  • Înscris: 03.02.2010
Skat3r, te'ai gandit ca poate proful vostru v-a dat aceasta tema tocmai ca sa vada cum ganditi aceasta situatie din punctul vostru de vedere. De exemplu, gandeste'te daca tu ai consuma droguri, ce motive ai avea sa ascunzi de parinti acest lucru ? :P

#8
stormwatch

stormwatch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,772
  • Înscris: 18.04.2010

 Skat3r, on 18th April 2010, 15:48, said:

Salut! Am un proiect la biologie despre" De ce se ascund adolescentii in fata parintilor" si e despre droguri. Cred ca de de frica sau pentru ca nu i-ar intelege. Nu stiu sigur ce sa spun? Are cineva o idee mai buna? Trebuie sa pun si niste poze si nu prea stiu cam ce fel de poze. Poate are cineva vreo idee. M-ar ajuta foarte mult :D
Hm, asta e mai degrabă o temă la dirigenție sau la ședința cu părinții decît la biologie. În sfîrșit...

Copiii se ascund de părinți de frică, de rușine, sau pentru că n-au cui spune (părinți absenți, sau pe care, pur și simplu nu-i interesează). Cînd vine vorba de droguri, cel mai adesea  e de rușine față de grupul (gașca) din care fac parte.

Cea mai mare problemă a adolescenților (băieți), e nevoia de recunoaștere a valorii lor în cadrul grupului. Sau altfel spus, nevoia de a fi șmecher, bazat, tare. Tinerii se apucă de droguri cînd dă peste ei un șmecher dintr-ăsta bazat, cu mașină mișto, și la care toată lumea se uită ca la, "uite bă și la ăsta, ce bine-i merge." Dacă ăsta le spune: "Nu vă luați bă ce spun ăștia la televizor, că te iau pandaliile dacă te droghezi, uite eu mi-o trag în venă de 6 ani și n-am nici pe dracu'. Dacă ești bleg, poți să intri în comă și de la două antinevralgice, dar dacă ești bazat, poți să te droghezi toată viața și n-ai nimic". Bineînțeles că nimeni nu vrea să fie bleg, toți vor să fie bazați, și așa tipul și-a făcut deal-ul, și le-a luat banul și și-a tras clienți.

Tinerii care vor să scape de droguri, trebuie mai întîi să vrea să scape de prietenii ăștia. Mai mult ca sigur vor rîde de ei, iar cel care le-a vîndut drogurile s-ar putea să-i și amenințe dacă spun de unde au droguri.

Însă obligatoriu trebuie să vorbească cu părinții. E ca în cazul adolescentelor care rămîn însărcinate, trebuie să lase dracului rușinea și să spună părinților, pentru că asta e o decizie care s-ar putea să le distrugă restul vieții. Oricîte bătăi, certuri și scandaluri ar urma, pînă la urmă rezultatul e mai bun decît dacă ții în tine. Oricît de distruși părinți ai avea, nici ei n-au interesul să aibă un copil compromis pe viață. Și de la înălțimea vîrstei și experienței lor de viață, vor ști să ia o decizie mai avizată decît ai putea-o lua tu.

Vezi cum pui chestiile astea în proiect, să sune bine. Iar de poze cu efectele drogurilor, poți să pui poze cu homeleși (vagabonzi), pușcăriași, oameni fără căpătîi, care trag din pungă, ca să uite de foame.

#9
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
care-i legatura cu biologia ?!

#10
CICI&Co

CICI&Co

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,944
  • Înscris: 22.08.2007
Deoarece fiindca și pentru că cannabisul e plantă.
Și arborele de coca e copăcel.
Etc.

...și i-o fi scutit de ierbar cu tema asta.

Edited by CICI&Co, 18 April 2010 - 17:08.


#11
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

 CICI&Co, on 18th April 2010, 18:07, said:

...și i-o fi scutit de ierbar cu tema asta.
Eu cred ca este buna tema. Sunt fete care iau o m..e mica pentru o doza...
It's only sex. :rolleyes:

 Corupt, on 18th April 2010, 15:59, said:

Ca poze vezi ca gasesti destule pe net si cu putin ajutor (Photoshop) ai putea un colaj ceva cu poze cu adolescenti drogandu'se si poate sa gasesti si ceva poze cu din campanii anti-drog in care ii prind parintii drogandu'se.
Sau pe forumuri pe topicele dedicate... vezi care sunt si vorbesti cu ei. Unii chiar se lauda.

Edited by Cr1spy, 18 April 2010 - 17:20.


#12
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

 Cr1spy, on 18th April 2010, 18:11, said:

Eu cred ca este buna tema. Sunt fete care iau o m..e mica pentru o doza...
It's only sex. :rolleyes:


pe cand testare psihologica la inscrierea pe forum...?

#13
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

 spare-me, on 18th April 2010, 18:18, said:

pe cand testare psihologica la inscrierea pe forum...?
Vrei sa-ti dau link, este voie ?

 stormwatch, on 18th April 2010, 17:40, said:

Tinerii care vor să scape de droguri, trebuie mai întîi să vrea să scape de prietenii ăștia. Mai mult ca sigur vor rîde de ei, iar cel care le-a vîndut drogurile s-ar putea să-i și amenințe dacă spun de unde au droguri.
:yes:

 stormwatch, on 18th April 2010, 17:40, said:

Vezi cum pui chestiile astea în proiect, să sune bine.
Vezi sa nu sune bine... sa sune naiba realist. Si mai ales ca nu toti ajung in strada... "se descurca" si atrag si pe altii... ca nu e "dracul" chiar atat de negru, e roz. :lol:

Edited by Cr1spy, 18 April 2010 - 17:53.


#14
Drosophila-melanogaster

Drosophila-melanogaster

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 914
  • Înscris: 09.03.2010

 Skat3r, on 18th April 2010, 15:48, said:

Salut! Am un proiect la biologie despre" De ce se ascund adolescentii in fata parintilor" si e despre droguri.
si la anatomie ce proiect veti avea? "De ce se ascund adolescentii in fata parintilor" si e despre... masturbare???

#15
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

 Drosophila-melanogaster, on 19th April 2010, 07:43, said:

si la anatomie ce proiect veti avea? "De ce se ascund adolescentii in fata parintilor" si e despre... masturbare???
Descompunerea creierului.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate