Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

aflare numar ascuns

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#1
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 20.09.2006
Salut,

Exista vreo posibilitate de a afla numarul real de pe care ma suna cineva, chiar daca a setat ascunderea numarului? Faza e ca m-a sunat azi noapte la 3:30 (ciudat) o tipa de pe nr. necunoscut. am rugat-o sa zica cine e, ea cica ma cunoaste, n-a vrut sa zica de unde are nr. meu, dupa voce imi pare cunoscuta (am intrebat persoanele care imi pareau suspecte, daca ele au fost, insa nu..), dar m-a facut foarte curios. Am vobit cam 20 minute cu ea, dimineata credeam naibii ca am visat, dar chiar vorbisem. Chiar as vrea sa aflu numarul de pe care a sunat sa vad cine e.. chestia asta nu intra in genu "mergi la politie", deci nu e vreun spammer sau unu care nu ma lasa in pace. :) , ci pur si simplu as vrea numarul.
Eu am Orange, ea nu stiu.. din cate am inteles, daca cer desfasuratorul pe luna asta imi va aparea acolo. E adevarat? Daca nu, cum as mai putea afla nr.?

Mersi

#2
Louie-Anderson

Louie-Anderson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,472
  • Înscris: 08.04.2010
Prea fain de am putea afla :x .

#3
reovel

reovel

    Doesn't she look darling?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 17.01.2009
Nu poti.
Desfasuratorul nu-ti va arata nimic, iti arata numai pe cine ai apelat tu. (asa e la orange cel putin...)

#4
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 20.09.2006
Si nu e nicio modalitate(raport ceva) de a vizualiza apelurile primite? voi intreba la relatii clienti eventual.
Oricum teoretic multi zic ca nu merge, tehnic probabil ca se poate (daca ai ceva pile pe la Orange)

edit: si atunci ma intreb, cei de la SRI sau aia care asculta telefoanele, cum afla numerele? deci tehnic centrala aia prin care se face apelul, trimite numarul mai departe sau nu? daca ascund numarul, in centrala apare numarul in clar sau ascuns? sau unde intervine "ascunderea", la nivel de client?

Edited by Talkabout, 17 April 2010 - 21:28.


#5
reovel

reovel

    Doesn't she look darling?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 17.01.2009

 Talkabout, on 17th April 2010, 21:25, said:

Si nu e nicio modalitate(raport ceva) de a vizualiza apelurile primite? voi intreba la relatii clienti eventual.
Oricum teoretic multi zic ca nu merge, tehnic probabil ca se poate (daca ai ceva pile pe la Orange)

edit: si atunci ma intreb, cei de la SRI sau aia care asculta telefoanele, cum afla numerele? deci tehnic centrala aia prin care se face apelul, trimite numarul mai departe sau nu? unde intervine "ascunderea" asta? la nivel de client?
Nici asa. Orange nu are dreptul sa divulge numarul fara autorizare. Nimeni nu-si risca libertatea pentru un mizilic...
Poate pile pe la SRI...

Edited by reovel, 17 April 2010 - 21:27.


#6
controversatul

controversatul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 21.01.2007

 Talkabout, on 17th April 2010, 22:06, said:

Salut,

Exista vreo posibilitate de a afla numarul real de pe care ma suna cineva, chiar daca a setat ascunderea numarului? Faza e ca m-a sunat azi noapte la 3:30 (ciudat) o tipa de pe nr. necunoscut. am rugat-o sa zica cine e, ea cica ma cunoaste, n-a vrut sa zica de unde are nr. meu, dupa voce imi pare cunoscuta (am intrebat persoanele care imi pareau suspecte, daca ele au fost, insa nu..), dar m-a facut foarte curios. Am vobit cam 20 minute cu ea, dimineata credeam naibii ca am visat, dar chiar vorbisem. Chiar as vrea sa aflu numarul de pe care a sunat sa vad cine e.. chestia asta nu intra in genu "mergi la politie", deci nu e vreun spammer sau unu care nu ma lasa in pace. :) , ci pur si simplu as vrea numarul.
Eu am Orange, ea nu stiu.. din cate am inteles, daca cer desfasuratorul pe luna asta imi va aparea acolo. E adevarat? Daca nu, cum as mai putea afla nr.?

Mersi

Daca esti abonat Vodafone poti afla cine te suna cu numar ascuns. La Orange nu stiu, dar e posibil sa functioneze.

Edited by controversatul, 17 April 2010 - 21:35.


#7
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 20.09.2006

 controversatul, on 17th April 2010, 22:30, said:

Daca esti abonat Vodafone poti afla cine te suna cu numar ascuns. La Orange nu stu, dar e posibil sa functioneze.
OK, si la vodafone cum se afla? daca vrei zi-mi in PM

 reovel, on 17th April 2010, 22:27, said:

Nici asa. Orange nu are dreptul sa divulge numarul fara autorizare.
Nu are dreptul, dar de stiut il stiu. Nu?

#8
reovel

reovel

    Doesn't she look darling?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 17.01.2009

Quote

Nu are dreptul, dar de stiut il stiu. Nu?
E criptat. Nu introduce datele in calculator si ... bang.
Trebuie sa stie parole, sa aiba drepturile (nu-ti imagina ca, contul vanzatorului vede datele astea). ;)

#9
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013

 Talkabout, on 17th April 2010, 22:31, said:

OK, si la vodafone cum se afla? daca vrei zi-mi in PM
Cred ca la Vodafone se refera la faza cu casuta vocala. Iti trimite sms cu numarul celui ce ti-a lasat mesaj. Probabil.
Nicio companie de telefonie nu iti va comunica cine te-a sunat cu numar ascuns desi ei au datele respective. Daca vrei sa afli te duci frumos la politie si depui plangere pentru cele intamplate si astepti sa vezi ce se intampla. Politiei, in cazurile necesare ii sunt oferite datele acelea care tie nu ti le ofera. Telefon, IMEI-ul telefonului de pe care s-a sunat, etc.


O problema asemanatoare am si eu. Am fost sunat de mai multe ori la ore absolut idioate, nu vorbea nimeni iar dupa ce s-a intamplat de cateva ori a vorbit. A fost pe acolo printre mormaieli o amenintare, ceva vorbe cum ca m-ar stii, deci eu am motive si chiar as vrea sa ma duc la politie sa depun o plangere si sa astept sa vad ce se rezolva.
Numarul ascuns + posibilitatea achizitionarii cartelelor prepay FARA carte de identitate = arma. Iar apoi o groaza de retardati fac glume sau chiar mai rau se folosesc de asta pentru diverse amenintari, etc.

#10
controversatul

controversatul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 21.01.2007
[quote name='Talkabout' date='17th April 2010, 22:31' post='8089572']
OK, si la vodafone cum se afla? daca vrei zi-mi in PM

La Vodafone se afla in felul urmator: [size=4]daca esti abonat, la cartela nu merge, [/size]redirectionezi apelul catre un alt numar vdf, poate fi si cartela. Si chiar daca esti sunat cu numar ascuns, pe numarul pe care este deviat apelul apare numarul care a initiat apelul cu nr ascuns. Dar repet, daca esti la cartela si te suna cu numar ascuns, nu ai sa afli in veci cine te-a sunat, decat daca respectivul/a recunoaste.

#11
flyingspur

flyingspur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 656
  • Înscris: 12.04.2009
Activeaza casuta vocala cand te sacaie , necunoscutul o sa sune in casuta vocala , iar cand dezactivezi casuta asculti numarul care te-a cautat. Voila !

#12
controversatul

controversatul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 21.01.2007

 flyingspur, on 17th April 2010, 23:01, said:

Activeaza casuta vocala cand te sacaie , necunoscutul o sa sune in casuta vocala , iar cand dezactivezi casuta asculti numarul care te-a cautat. Voila !

Casuta vocala trebuie sa o activezi catre alt numar vodafone. Daca o activezi in centrala vdf nu apare niciun numar. Treaba e verificata e mine.

#13
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 20.09.2006

 flyingspur, on 17th April 2010, 23:01, said:

Activeaza casuta vocala cand te sacaie , necunoscutul o sa sune in casuta vocala , iar cand dezactivezi casuta asculti numarul care te-a cautat. Voila !
E o idee! trebuie sa incerc sa vad daca functioneaza (Orange)

Edited by Talkabout, 17 April 2010 - 22:05.


#14
uzzy_77

uzzy_77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 05.07.2009
schimba-ti nr de tel

#15
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Schimbatul numarului de telefon nu mi se pare o solutie mai ales in cazul in care respectiva persoana care te suna zice ca te stie.
Cel mai bine ar fi sa afli cine e ce vrea si de ce face asta. Evident, in final sa scapi de problema cumva.

Oricum, multe telefoane mai noi chiar de nu au Symbian sau WM tot au functia de respingere apel de la numere necunoscute, etc, asadar nu e complicat.

Edited by d4m4g3, 17 April 2010 - 22:19.


#16
andrei_210

andrei_210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,152
  • Înscris: 21.10.2009

 Talkabout, on 17th April 2010, 21:05, said:

E o idee! trebuie sa incerc sa vad daca functioneaza (Orange)

Nu va merge, nu iti spune numarul de tel numai data mesajului. Am incercat si eu :D

Sti cum as face eu? I-as zice ca daca nu imi zice numarul de telefon si cine este, nu ii mai raspund la niciun apel, si nu mai vorbesc niciodata cu ea, si asa voi face.
Cand se va hotara, (vazand ca chiar nu-i raspunzi), iti va trimite SMS (care iti va arata numarul expeditorului) si vei afla cine e.

#17
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009

 andrei_210, on 17th April 2010, 23:57, said:

iti va trimite SMS (care iti va arata numarul expeditorului) si vei afla cine e.
Si la sms-uri poti sa ascunzi numarul.

#18
controversatul

controversatul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 21.01.2007

 Ann0nyym0us, on 18th April 2010, 00:01, said:

Si la sms-uri poti sa ascunzi numarul.

Nu vrei sa ne spui si noua cum?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate