Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

HBO sacadat - TV digitala - Samsung SyncMaster P2370HD

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
RobbyKrlos

RobbyKrlos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 14.03.2007
Salut,

Am un monitor Samsung SyncMaster P2370HD de cateva zile si am incercat sa bag cablu TV in el sa vad cum vede, fiind convins ca o sa ma intorc la TV-ul clasic, dar spre surprinderea mea, pe noul monitor am gasit si posturile de televiziune digitala cat si cele anaolg. Nu cunosc prea multe detalii tehnice si nici cum sta treaba cu televiziunea digitala, dar ce am observat este ca posturile analog sunt clar mult mai slabe calitativ fata de cele digitale, dar la cele digitale HBO, HBO Comedy si Cinemax sacadeza destul de des. Nu e ceva repetat, cateodata merge 10-20 sec fara pb, apoi apar pete, lipsa de cadre, cum mai fac unele filme codate cand se agata....si apar pete si lipsa de "pixeli".

Am incercat sa caut inaite sa postez dar altii sa plangeau de mai multe programe, care erau bruiate sau , nu aveau nush ce bine pus la antena , dar in cazul meu eu am TV prin cablu de la RDS/RCS, si ma interb daca toata lumea are problema asta e o problema la mine? Se poate remedia cumva din setarile monitorului?

Tin minte ca la vechiul tunner anaolg, setam fiecare post in parte DK/I/BG, care "rezolva" sunetul, dar care afecta si imaginea oarecum.... La TVDigital nu sunt inca familiar cu ajustarile astea "fine".

Multumesc.

LE: link la monitor cu specificatii... Samsung SyncMaster P2370HD

#2
Lopatar

Lopatar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,372
  • Înscris: 21.11.2008
Vezi ca acele 3 Canale sunt pe acelasi TS (Transponder) de CABLU DIGITAL, si pe aceeasi Frecventa de ANALOGIC -in Orasul tau...

Fa-i o Rescanare Completa pe DIGITAL si ANALOGIC -pt. CABLU, ..si Daca -Nu se rezolva, --vezi ce Semnal ai pe acea Frecventa, ..apoi Re-mufeaza, sau verifica Splitter-ele Eventuale, ori Cablurile din Casa...

#3
RobbyKrlos

RobbyKrlos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 14.03.2007

 Lopatar, on 13th April 2010, 10:40, said:

Vezi ca acele 3 Canale sunt pe acelasi TS (Transponder) de CABLU DIGITAL, si pe aceeasi Frecventa de ANALOGIC -in Orasul tau...

Fa-i o Rescanare Completa pe DIGITAL si ANALOGIC -pt. CABLU, ..si Daca -Nu se rezolva, --vezi ce Semnal ai pe acea Frecventa, ..apoi Re-mufeaza, sau verifica Splitter-ele Eventuale, ori Cablurile din Casa...

Ok, o sa incerc prima oara sa pun la punct firele, conexiunile si spliterele(in care nu am incredere ca sunt de cea mai mare proasta calitate, exista ceva pe piata asta mai bine facut>?) apoi sa incerc sa fac o rescanare, desii primul lucru care l-am facut asta a fost o scanare COMPLETA, ANALOG + DIGITAL. revin cu ce s-a rezolvat si ce nu...

Ai zis acolo ca sunt pe acelasi TS, asta e de de foarte rau sau de "un pic mia complicat" ?

Ai mai zis sa vad ce semnal am pe acea frecventa, nu cred ca pot vedea eu semnalul, nu stiu daca m-ai intles exact, o sa incerc sa explic din nou, nu am cablu tv prin DigiTV, sau antena cu reciver si altele, eu stau la bloc si primesc ca toata lumea prin cablu coaxial care trece prin bloc in bloc.... zic asta pentru ca am impresia ca crezi ca eu pot controla anumite kestii care nu am acces , de fapt, la ele...

Mersi si sper sa ma poti ajuta in continuare!

#4
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 08.08.2002
Daca pb. e numai la cele 3 canale si restul se vad ok pb. nu e de la monitor/tv.

#5
Lopatar

Lopatar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,372
  • Înscris: 21.11.2008
Eh. Semnal primesti si prin COAXIAL, si inca de 2 Feluri, -ANALOGIC, ..si DIGITAL, ultimul ocupand tot din Frecventele de pe ANALOGIC...

Intra in Ultima Optiune de Meniu, cand esti pe DIGITAL, -si Vezi ca tre' sa ai undeva.. unde poti vedea Datele: Frecventa, Putere Semnal, Nivel Eroare de Bit (Calitate), si altele... Acolea o sa te lamuresti, macar Partial.


Pai, din moment ce.. sunt pe acelasi TS de CABLU DIGITAL, dar si pe aceeasi Frecventa de ANALOGIC, ..fie TS-ul acela este cu Probleme -in Orasul tau, ceea Ce Nu cred, ..fie Frecventa este cu Baiuri -in Cartierul tau, --insa mai probabil e.. ca ii fi avand Tu 'bube' pe la Cablaraie...  :rolleyes:

#6
RobbyKrlos

RobbyKrlos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 14.03.2007

 MD, on 13th April 2010, 11:02, said:

Daca pb. e numai la cele 3 canale si restul se vad ok pb. nu e de la monitor/tv.

ok, mersi, speram la asta.

 Lopatar, on 13th April 2010, 11:04, said:

Eh. Semnal primesti si prin COAXIAL, si inca de 2 Feluri, -ANALOGIC, ..si DIGITAL, ultimul ocupand tot din Frecventele de pe ANALOGIC...

Intra in Ultima Optiune de Meniu, cand esti pe DIGITAL, -si Vezi ca tre' sa ai undeva.. unde poti vedea Datele: Frecventa, Putere Semnal, Nivel Eroare de Bit (Calitate), si altele... Acolea o sa te lamuresti, macar Partial.


Pai, din moment ce.. sunt pe acelasi TS de CABLU DIGITAL, dar si pe aceeasi Frecventa de ANALOGIC, ..fie TS-ul acela este cu Probleme -in Orasul tau, ceea Ce Nu cred, ..fie Frecventa este cu Baiuri -in Cartierul tau, --insa mai probabil e.. ca ii fi avand Tu 'bube' pe la Cablaraie...  :rolleyes:

Ok deci am inteles prima parte, frecventele de la digital se suprapun peste analog.

Am gasit pana la urma informatiile despre semnal si astea sunt:

[ http://img79.imageshack.us/img79/362/photor.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



Partea proasta cred, este ca Nivelul de eroare este dinamic rau si creste si scade de la min la max.... si si cel al semanlului. In imagine sunt desul de bine, dar cateodata sunt si la 0 .... si la 70%.... Deci e foarte variabil adica INSTABIL ...

Sa stii ca cablaraia nu e foarte complicata, e doar 1 spliter, si 2 cabluri nu e foarte complicat si... am refacut toatee conexiunile am rescanat(apropo, la scanare imi apare MOD RETEA sau MOD COMPLET, data tercuta am ales COMPLET, acum am ales RETEA.... nu observ nici o diferenta.). Alte rezolvari nu mai sunt? de natura soft...eventual?

Mersi.

#7
Bumble Bee

Bumble Bee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 09.09.2004
verifica conexiunile, ele sun cauza variatiei de semnal. In poza semnalul e la limita inferioara.
schimba spliterul, resertizeaza mufele. Daca nu te pricepi cheama pe cineva.
daca ai facut tot pana acum si nu se redreseaza, semnaleaza defectiunea operatorului.
bafta.

@offtopic, ce operator e ala care transmite digitalul in clar (necodat)?

#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

@offtopic, ce operator e ala care transmite digitalul in clar (necodat)?
A spus deja - RDS. Problema e ca de cand a postat el aici problema si pana ai raspuns tu, nu mai se prinde HBO necodat pe RDS.
In prezent mai prinzi cam 60 de posturi digitale ( 2 HD ), restul au fost codate.

#9
RobbyKrlos

RobbyKrlos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 14.03.2007

 Bumble Bee, on 13th July 2010, 15:54, said:

verifica conexiunile, ele sun cauza variatiei de semnal. In poza semnalul e la limita inferioara.
schimba spliterul, resertizeaza mufele. Daca nu te pricepi cheama pe cineva.
daca ai facut tot pana acum si nu se redreseaza, semnaleaza defectiunea operatorului.
bafta.

@offtopic, ce operator e ala care transmite digitalul in clar (necodat)?

S-a refacut la vremea respectiva tot ce s-a putut, dar nu cred ca era din cauza contactelor, pentru ca atunci m-as fi asteptat sa faca la toate posturile , nu numai la HBO, HBO comedy....si care mai erau, parca Cinemax... Din pacate se pare ca perioada aceea a fost "de proba", acum ne mai avand posibilitatea de a "prinde" programe digitale. Cel putin mie la un FULL SCAN imi gaseste doar posturile anaolg.

Iar daca am inteles eu bine ... daca cei de la RDS, au ales varianta codarii programelor Digitale, si trebuie sa-mi aduca decodor d-ala gen DigiTv(decodor, cartele, telecomanda in plus, dual card daca vrei la 2 tv-uri....).... sa am "cin'spe" telecomenzi la un amarat de televizor... eu unu renunt la serviciile RDS(digitale)... stau pana moare analogu si o sa dea doar digital, necodat:D

#10
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,522
  • Înscris: 16.12.2006

 eiffel, on 13th July 2010, 15:57, said:

A spus deja - RDS. Problema e ca de cand a postat el aici problema si pana ai raspuns tu, nu mai se prinde HBO necodat pe RDS.
In prezent mai prinzi cam 60 de posturi digitale ( 2 HD ), restul au fost codate.
de fapt 75 de posturi SD si 2 HD ;)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate